Şimdi Ara

Bulaşık makinesi kart arızası (Bosch)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
38.901
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bulaşık makinesi epeydir arızalı duruyordu. Makinenin kartında ki triyak patlamıştı, bulamadığım için tamir edemedim. Geçen gün karaköyde aradım taradım parçayı buldum Patlayan parça Z0103, bulduğum parça Z0102. Özellik olarak hemen hemen aynılar.

Makinenin kartındaki bu yanık parçayı değiştirmek için elimi attığımda parçanın önündeki direnç ve transistör olduğunu düşündüğüm 3 ayaklı bir smdninde yanmış olduğunu farkettim. Değiştirdim taktım makine yine çalışmadı.

Bu sefer daha derinlemesine incelemeye başladım. 3 tane röle vardı kontakları yapışmış olabilir diye uçlarına enerji verirken röleye bağlı diyotuda yaktım Derken devrede 2 diyot, 2 triyak, 1 direnç ve 1 tane transistör olduğunu düşündüğüm bir smd parçayı değiştirdim.

Sonuç

Makine yine çalışmadı. Makinenin normalde açma düğmesine bastığımda biraz sessiz kalıp, su almaya başlayıp ışıklarının gelmesi gerekiyordu. Bu parça değişimlerini yaptığım makineden sadece bir parçadan ses geliyor. Suyun akışının kontrolünde olduğunu düşündüğüm, enerji verdiğinizde manyetik olarak açma kapama yapan bir parça. Birnevi musluk gibi... Bu parça çalışıyor ama sürekli açma kapama şeklinde. Hani bazı aletlerden gelir, açtığınız anda bir vınlama sesi vardır, şebekenin 50hz lik frekansından kaynaklanan bir sesidir. O tonda bir ses geliyor parçadan. Yani saniyede 50 kere açılık kapanıyor. Ha normalde böylemi olmalı bilmiyorum bilgi mahiyetinde verdim

Bu kartın üstten fotosu

Buda alttan

İşaretli olanlar değiştirdiğim parçalar.

Nasıl tamir edebileceğim konusunda yardım ederseniz çok memnun olurum.

Resimlerin orjinal boyutlarınıda koymam faydalı olur diye düşündüm

Üstten

Buda alttan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tsz -- 17 Ocak 2010; 12:44:29 >

• Yardım edebilecek hiçkimse yok mu?
  • Voltaj kontrolü yapıyor musunuz? nerede kesinti oluyor? mavi renkte görünenler R32 42 46 48 sanırım varistör onları kontrol ettiniz mi? devreyi koruma amaçlı kısa devre yaptırıp sigortayı attırmak için konmuş olabilir. Ortada işaretli olan direnç yandığına göre merkezdeki işlemci de zarar görmüş olabilir.
  • makina nasıl arıza yaptıki triyak patladı..rölelerin kontaklarını açıp baktınmı geçirmiyo olabilir orada trafo gibi şey voltaj veriyomu .ty2 ty3 gibi onlar tristör değilmi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SeYYaH-1

Voltaj kontrolü yapıyor musunuz? nerede kesinti oluyor? mavi renkte görünenler R32 42 46 48 sanırım varistör onları kontrol ettiniz mi? devreyi koruma amaçlı kısa devre yaptırıp sigortayı attırmak için konmuş olabilir. Ortada işaretli olan direnç yandığına göre merkezdeki işlemci de zarar görmüş olabilir.

Varistörleri az önce kontrol ettim. Bir ayaklarını devreden çıkartıp direnç kademesinde ölçtüm. Hepsi sonsuz direnç gösteriyorlar. Heralde olması gerekende bu.

Devrede enerji var. Devrede 220volt olduğundan çekindim ve çok fazla inceleyemedim. Bende işlemcinin yanmış olabileceğini düşünüyorum ama emin değilim. Karaköyden triyakı alıpta devreye takmadan önce -aylar önce- makineyi açtığımızda makinenin ışıkları yanıyordu ama saçmalıyordu makine.

quote:

Orijinalden alıntı: kadircitak

makina nasıl arıza yaptıki triyak patladı..rölelerin kontaklarını açıp baktınmı geçirmiyo olabilir orada trafo gibi şey voltaj veriyomu .ty2 ty3 gibi onlar tristör değilmi.

Nasıl olduğu tam bilmiyoruz. Makine bozulduğunda makinenin fıskiyesinin üstünde dönmesini engelleyecek şekilde çay bardağı varmış. Röleleri tek tek kontrol ettim. Hepsi sağlam, kontaklarında yapışma felan yok. Trafoyuda kontrol ettim. Orda da herhangi bir sorun yok. Devrede gün transistörü var, onuda kontrol ettim oda sağlam. O parçalar tristör değil triyakmış.

• Evet varistörleriniz sağlam o halde. Üzerindeki soğutucu bağlı olan triyak sanırım onu da kontrol ettiniz ya da değiştirdiniz. Dirençleri ve diyotları da ölçerek kontrol edin dışardan yanmış gibi görünmeyebilir ama yanmış olabilirler kısa devre yapan bir eleman olabilir kondansatörleri de değiştirin.Diğer tüm elemanlardan emin olduktan sonra geriye daha önce de söylediğim gibi işlemci kalıyor.

Bu arada o vınlama sesi suyu kontrol eden bir selenoid valf var ondan geliyordur o direkt 220v ile çalışır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SeYYaH-1

Evet varistörleriniz sağlam o halde. Üzerindeki soğutucu bağlı olan triyak sanırım onu da kontrol ettiniz ya da değiştirdiniz. Dirençleri ve diyotları da ölçerek kontrol edin dışardan yanmış gibi görünmeyebilir ama yanmış olabilirler kısa devre yapan bir eleman olabilir kondansatörleri de değiştirin.Diğer tüm elemanlardan emin olduktan sonra geriye daha önce de söylediğim gibi işlemci kalıyor.

Bu arada o vınlama sesi suyu kontrol eden bir selenoid valf var ondan geliyordur o direkt 220v ile çalışır.

Üzerine soğutucu bağlı olan NPN transistör. Onuda kontrol ettim, oda sağlam. Devre üzerindeki bütün dirençleri ve diyotları kontrol ettim. Hepsi sağlam, zerlerindeki renk kodlarına uygun değerler gösteriyorlar. Kondansatörleride tek tek kontrol ettim onlarda sağlam. Sadece arka yüzündeki parçalar kaldı. Ordaki diyotlarıda önceden kontrol etmiştim. Görünüşe göre işlemcisi yanmış

• merhaba kardeşim;
    ben daha yeni üye oldm siteye çok mükemmel bir site o kartın arızası nedir.sadece onu yazsan yeterli

mesela elindeki kartın çalışma şekli şu örnek olarak program seçtiğinde 40 - 50 derece farketmez herhangi bir programda en az 1 dk veya 35 saniye pompalama yapacaktır. ondan sonra su almaya geçeçektir. su alma onaylandığı zaman yıkamaya başlayacaktır. çalışma sistemleri öyledir..am sen bana arızasını söylesen sana yardımcı olabilirim elindeki kartın chiplerinin yanması mümken değile çok yakın kartların hepsi siemensin özel chip koruma devresi kullanılmıştır o devreyide nasa yayapılan kartların kullanmaktadır yani kart iyi bir şekilde tasarlanmıştır ancak chip kendiliğinden bozulursa bozulur ondan sonra daha başka hiç bir şey olmaz chipe saygılarımla
  • quote:

Orijinalden alıntı: ERSANERTURK

merhaba kardeşim;
    ben daha yeni üye oldm siteye çok mükemmel bir site o kartın arızası nedir.sadece onu yazsan yeterli

mesela elindeki kartın çalışma şekli şu örnek olarak program seçtiğinde 40 - 50 derece farketmez herhangi bir programda en az 1 dk veya 35 saniye pompalama yapacaktır. ondan sonra su almaya geçeçektir. su alma onaylandığı zaman yıkamaya başlayacaktır. çalışma sistemleri öyledir..am sen bana arızasını söylesen sana yardımcı olabilirim elindeki kartın chiplerinin yanması mümken değile çok yakın kartların hepsi siemensin özel chip koruma devresi kullanılmıştır o devreyide nasa yayapılan kartların kullanmaktadır yani kart iyi bir şekilde tasarlanmıştır ancak chip kendiliğinden bozulursa bozulur ondan sonra daha başka hiç bir şey olmaz chipe saygılarımla

Mesajın için teşekkürler. Mevcut olan bütün sorunları vs yazdım. Kartta değiştirdiğim parçaları gösterdim. Çipin çıkış pinlerinden birine bağlı transistör yanmış, diyod yanmış. Bende burası yandıysa muhtemelen çipte yanmıştır diye düşündüm. Malum o transistörün diyodun yanması için üzerlerinden çok akım geçmesi gerek, bu arada da çipte nasiplenmiştir heralde dedim Makineyi en son denememdeki makinenin tepkilerini yazdım. Şimdilik aklıma gelen başka birşey yok. Siz olası başka sorunları düşünüyorsanız onu söyleyin ona göre birşeyler yapayım.

• şimdi siz yazdınız ama ben hiç bir şey anlamadım şimid yıllardır bosch servisinde çalışıyorum kartın arızasını değilde makinenin sorununu bana söyleseniz hemen yardımcı olacam şu parça arızalıdır diye
  • arkadaşım bu şekilde afaki olarak ya şundadır ya bunda gibi yaklaşımla sorun çözülmez dahada artar,yetkiyli olduğunu söğleyen bir arkadaşımızda var siz sorulara sağlıklı cevap verin yeterli,kart değil makinanın arızasını belirtinki tanı koymak kolay olsun
  • Makinenin arızasını zaten anlayamadım arıza direk kartta diye düşünüp ona odaklandım. Ne gibi bir arıza olabilir neresine bakmalıyım nasıl anlarım bulaşık makineleri konusunda oldukça tecrübesizim.
  • şimdi makinenin arızasını sende bilmiyosun anlaşılan neyse ben sana tek tek sayım sana yardımcı olmak için ;

1 - şimdi cihaz ilk çalıştırıldığında 30 ve 60sn boşaltma kalacaktır hemde bu esnada kendine reset atacaktır.
    (eğer cihaz boşaltma fonksiyonu çalışmaz ise boşaltma motoru triyakına akabinde triyakı süren smd transistörlerini ve ona bağlı olan zener diot ve smd olan kondansatörleri ölçülmesi gerek)

2 - eğer cihaz başlarda boşaltma fonksiyonu yapıyor ise su alma fonksiyonu çalışıyormu ona bak
    (eğer cihaz su almıyorsa kartın üzerinde bulunan sarı sokete bağlı olan triyak ve sürücülerini kontrol edin)

3 - cihaz su alıyor motor suyu fıskıyelere basmıyorsa kartın üzerinde bulunan motor triyakı(genelde soğutucuya bağlı olan triyaktır) kontrol edin ve ona bağlı olan sürücülerini kontrol edin

4 - motor fıskıyelere su basıyor ise ısıtma yapıyormu (genelde 15 - 20 dk içinde ısıtma fonksiyonu devreye giriyor ısıtma yapıp yapmadığını ise bir ampermetre ile kontroledebilirsiniz) yapmıyor ise role bacaklarını ve ona bağlı olan sürücüleri kontrol edin

5 - eğer ısıtma yapıyor deterjan çekmecesi açılmıyorsa kartın üzerinde bulunan genelde kırmızı sokettir ona bağlı triyakı kontrol edin ve sürücülerinide
    bu işlemede rejenerasyon denir

6 - cihaz herhangi bir hata da ledler aracı ile arzıa kodlarını vermektedir eğer onları banagönderirsen sana arızanın nerede olsuğunu söyleye bilirim

DİKKAT = İŞLEM YAPILDIKTAN SONRA HANGİ TRİYAK PATLAMIŞ İSE ONA BAĞLI OLAN PARÇANINDA DEĞİŞTİRLMESİ GEREK

• Devredeki 2 triak patladı. Bu triakları değiştirdim ama bağlı olduğu parçaları henüz değiştirmedim. Buna fırsatım olursa bakacağım. Yardım etmeye çalıştığınız için gerçekten çok çok teşekkür ederim.
  • dahada zorlaştırmadan bir yardım alın,işi sağlamam bitirin,sonucuda bizimle paylaşın lütfen
  • Bulaşık makinesine en erken baksam nisanın ilk haftası bakabilirim Hafta içi başka ilde hafta sonu başka ildeyim o kadar vaktim yok yani şu sıralar

Yardımlarınız için tekrardan çok teşekkür ederim. En kısa sürede makineyi inceleyeceğim ve sonuçları sizinle paylaşacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tsz -- 21 Mart 2010; 0:19:55 >
  • Merhaba
    bosch marka bir bulaşık makinesinin triyağını arıyorum. smd bir eleman ve ustunde z9m s619 yazıyor. bunu ayda muadilini nerden bulabilririm. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
  • Arkadaşlar, Bosch marka bulaşık makinem E-24 hatası veriyor. Su tahliye filtresini ve motorunu söküp temizliğini yaptım. Makinenin içerisine su koyup çalıştırdığımda tahliye yapıyor. Ayrıca programı başlattığımda program başında tahliye yaparken kapağını açıp kapattığım zaman yıkama işlemini yerine getiriyor. Fakat müdahale etmessem E-24 hatası verip duruyor. Su tahliye motorunun hemen üstünde sensör var ondan şüpheleniyorum veya ana kart olabilir diye düşünüyorum. Bu konuda tecrübesi olan arkadaş varsa yardımını bekliyorum.
  • Arkadaşlar iyi günler, şimdiden iyi yıllar. SGS6902 bulaşık makinam var, makinayı açıyorum, su tahliye etmeye başlıyor ama 2 sn sonra tüm ışıklar gidiyor, makina kapanıyor. Işıklar ve drenaj motoru ara ara 1 snliğine geliyor ama tekrar gidiyor (makina tekrar kapanıyor) böyle bir döngü neden olur? (Bak yine aynı şeyi yapıyor, muftaktan ses geldi, bu sefer 3 sn.)
  • davlf1 kullanıcısına yanıt
    Buldum, soğuk lehimmiş..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.