Şimdi Ara

BULAŞIK MAKİNASI TAVSİYESİ??? (244. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
15.925
Cevap
180
Favori
2.548.652
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 242243244245246
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sayın candogan62, anneme ve kardeşime 2 adet makine alacağım. Şimdilik yüksek model ürünlere nakit bağlamak istemiyorum. Önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde düzen değiştirme durumlarım olabilir çünkü. Dolayısıyla düşük maliyetli ürünlere bakıyorum. Aşağıya sorularımı sıralıyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

1- Annemle birlikte 2 kişiyiz. Yer darlığı nedeniyle tezgahüstü makine düşünüyoruz. Bu tür tezgahüstü makinelerin kullanımı nasıl, yeterli mi? Onaylar mısınız? Mesela Regal S602w bizi 3, 5 yıllığına idare eder mi? Veya Vestel S604w nasıl? Veya düşük maliyetli başka bir öneriniz olabilir mi?

2- Bulunduğum ilçedeki Vestel bayisi 2 program AAA enerji sınıflı 5 yıl garantili tam boy Vestel makineyi 400 TL'ye satıyor. Modeli tam bilemiyorum ama tezgahüstü değil. Kardeşim için de bu ürünü düşünüyorum. Bu ürün için değerlendirmeniz nedir veya aynı fiyat düzeyine yakın başka bir öneriniz ne olabilir?

NOT: Söz konusu Vestel ve Regal marka makinelerin beğenilen markalar arasında olmadığını biliyorum. Bu markalardaki sorunlara dair teknik bir kaç detay verirseniz beni aydınlatmış olursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nsy77 -- 26 Ocak 2012; 17:01:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Yasin Eskici

Sayın candogan62, anneme ve kardeşime 2 adet makine alacağım. Şimdilik yüksek model ürünlere nakit bağlamak istemiyorum. Önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde düzen değiştirme durumlarım olabilir çünkü. Dolayısıyla düşük maliyetli ürünlere bakıyorum. Aşağıya sorularımı sıralıyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

1- Annemle birlikte 2 kişiyiz. Yer darlığı nedeniyle tezgahüstü makine düşünüyoruz. Bu tür tezgahüstü makinelerin kullanımı nasıl, yeterli mi? Onaylar mısınız? Mesela Regal S602w bizi 3, 5 yıllığına idare eder mi? Veya Vestel S604w nasıl? Veya düşük maliyetli başka bir öneriniz olabilir mi?

2- Bulunduğum ilçedeki Vestel bayisi 2 program AAA enerji sınıflı 5 yıl garantili tam boy Vestel makineyi 400 TL'ye satıyor. Modeli tam bilemiyorum ama tezgahüstü değil. Kardeşim için de bu ürünü düşünüyorum. Bu ürün için değerlendirmeniz nedir veya aynı fiyat düzeyine yakın başka bir öneriniz ne olabilir?

NOT: Söz konusu Vestel ve Regal marka makinelerin beğenilen markalar arasında olmadığını biliyorum. Bu markalardaki sorunlara dair teknik bir kaç detay verirseniz beni aydınlatmış olursunuz.

Mesajını okuduktan sonra uyarma gereksinimi duydum. Kesinlikle Vestel ve Regal e bulaşma derim. Sebebine gelince evimdeki beyaz eşyaların bir kısmı Arçelik ve bir kısmı Vestel. Arçelik; teknik servis ve müşteri memnuniyeti koonusunda şu an Türkiyede en iyi firma diyebilirim ama Vestel için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Bulaşık makinemiz 5 aydır bozuk ve deterjan lekesi bırakıyor ama Vestel yetkili servis sorunu hala çözemedi. Her geldiklerinde bir parça değişiyorlar. En son değişimede karar verdiler ama sonradan nerden akıllarına geldiyse değişmedikleri son bir parça kalmış onuda değiştikten sonra sorun devam ederse değişeceklermiş. Bu 5 aylık süreçtede biz bu deterjanlı tabak ve bardakları kullandık, halende kullanıyoruz. 2 yaşındaki kızımda bu tabaklardan yemek yediğinide Vestel Müşteri Hizmetlerine aktarmama rağmen dikkate dahi almadılar. Emin ol ki aynı durumda Arçelik bin kere değişim yapmıştı. Sorun değişim yapmalarıda değil, müşterilerini mağdur etmeleri!

• quote:

Orijinalden alıntı: bahcebasi

quote:

Sayın candogan62, anneme ve kardeşime 2 adet makine alacağım. Şimdilik yüksek model ürünlere nakit bağlamak istemiyorum. Önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde düzen değiştirme durumlarım olabilir çünkü. Dolayısıyla düşük maliyetli ürünlere bakıyorum. Aşağıya sorularımı sıralıyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Mesajını okuduktan sonra uyarma gereksinimi duydum. Kesinlikle Vestel ve Regal e bulaşma derim. Sebebine gelince evimdeki beyaz eşyaların bir kısmı Arçelik ve bir kısmı Vestel. Arçelik; teknik servis ve müşteri memnuniyeti koonusunda şu an Türkiyede en iyi firma diyebilirim ama Vestel için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Bulaşık makinemiz 5 aydır bozuk ve deterjan lekesi bırakıyor ama Vestel yetkili servis sorunu hala çözemedi. Her geldiklerinde bir parça değişiyorlar. En son değişimede karar verdiler ama sonradan nerden akıllarına geldiyse değişmedikleri son bir parça kalmış onuda değiştikten sonra sorun devam ederse değişeceklermiş. Bu 5 aylık süreçtede biz bu deterjanlı tabak ve bardakları kullandık, halende kullanıyoruz. 2 yaşındaki kızımda bu tabaklardan yemek yediğinide Vestel Müşteri Hizmetlerine aktarmama rağmen dikkate dahi almadılar. Emin ol ki aynı durumda Arçelik bin kere değişim yapmıştı. Sorun değişim yapmalarıda değil, müşterilerini mağdur etmeleri!

Uyarı için teşekkürler. Kişisel tecrübelerden ziyade bir uzman bilgisine ihtiyacım var. Mesajımı kabalık olarak anlamayın. Söylemek istediğim kişisel tecrübeler yanıltıcı olabiliyor. Mesela siz yaşadığınız olumsuzluğa bakarak Vestel'in cihazından, müşteri hizmetlerinden yakınıyorsunuz, bir başkası Bosh'tan, Arçelik'ten yakınıyor. Dolayısıyla kişisel tecrübeler genel bir izlenim edinmek için yanıltıcı olabiliyor. İlginiz için tekrar teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nsy77 -- 27 Ocak 2012; 10:55:28 >

• Candan hocam acil yardımınıza ihtiyacım var.
    Bulaşık makinesi alma arefesindeyiz.Sizce SMS69M58TR modeli mi yoksa SMS69T58EU modeli mi tavsiye edersiniz.Kağıt üstündeki farklar dışında sizin kişisel tecrübenize göre kullanım açısından ve dayanıklılık açısından hangisini önerirsiniz?Teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: sugarbaro

Candan hocam acil yardımınıza ihtiyacım var.
    Bulaşık makinesi alma arefesindeyiz.Sizce SMS69M58TR modeli mi yoksa SMS69T58EU modeli mi tavsiye edersiniz.Kağıt üstündeki farklar dışında sizin kişisel tecrübenize göre kullanım açısından ve dayanıklılık açısından hangisini önerirsiniz?Teşekkürler...

Ben SMS69T58EU derim. Avantajlarına gelirsek;

-Fiyat olarak daha uygun.
    -14 kişilik kapasiteli.
    -Ekonomik program 150dk sürüyor. 0,82kw tüketim için süre çok iyi.
    -Zeolit kurutma teknolojisi sayesinde A+++ enerji sınıfına sahip.
    -Shinedry fonksiyonuyla kurutmayı iyileştirme özelliği mevcut.
    -Sepetleri oldukça kullanışlı, tüm sepet telleri teker teker katlanabiliyor.
    -Diğer modelde 45'C-65'C otomatik program varken bu modelde yoğun, normal ve hassas olmak üzere 3 ayrı otomatik program var.
    -Ekonomik harici diğer programlarda da hem süreler daha kısa, hem de tüketim daha düşük.
    -42dB ses seviyesi ile çok sessiz çalışıyor.
    -Emotionlight özelliğiyle kapak açıkken makinenin içi ışıkla aydınlatılıyor.

• quote:

Merhaba;

İlk seçenekte düşündüğünüz Vestel ve Regal makineler fason olarak Çin'de ürettiliyor. Muadillerini Indesit ve King markalarında da bulabilirsiniz. Yer darlığı ne durumda bilemiyorum ama almışken tam boy bulaşık makinesi almakta fayda var.
    http://www.indesit.com.tr/urunler_i/Bulasik_Makineleri_ICD_661_EU/pid_75298TK/45.do
    http://www.indesit.com.tr/urunler_i/Bulasik_Makineleri_ICD_661_S_EU/pid_75299TK/45.do
    http://www.king.com.tr/urundetay.asp?ProductID=266

İkinci seçenekteki makineyi kesinlikle tavsiye etmem. Neden derseniz; ürün 2 programlı Arçelik makinelerin parçalanıp birebir üretilmiş taklit hali. Malzeme ve işçilik kalitesi, sepet kullanışlılığı ve performans bakımından çok vasat bir cihaz. Buna 400TL vermektense 2. el bir makine almayı tercih ederdim şahsen.

Stoklarda bulmanız ne kadar mümkün bilmem ama Profilo BM2002E modelinin fiyatını araştırmanızı öneririm. Bu model 2 programlı cihazlar arasında en iyisidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: galata80

candoğan üstad bu makineyi almaya karar verdim sen ne diyorsun Siemens SN24E830TR Bulaşık Makinasıı

Bu modeli almaktansa Profilo BM6224, SN25M831TR modellerinden birini öneririm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: clls

Sayın Candoğan bey bana da bir tavsiyede bulunabilirmisiniz.Bütçe 450 - 600 TL civarında.Aile kalabalık değil, makina çok kullanılmayacak.Şimdiden teşekkürler.

Bulabiliyorsanız Profilo BM3003 modelini öneririm. Piyasada pek kalmadı ama piyasadaki 3 programlı bulaşık makinelerinin hepsinden daha iyidir.

Eğer bulamazsanız bütçeyi biraz daha artırmak mümkün müdür?
  • Candoğan Bey, Electrolux 67060 WR modeli nasıldır? 58m82 ve 26n282 ye kıyasla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

quote:

Merhaba;

İlk seçenekte düşündüğünüz Vestel ve Regal makineler fason olarak Çin'de ürettiliyor. Muadillerini Indesit ve King markalarında da bulabilirsiniz. Yer darlığı ne durumda bilemiyorum ama almışken tam boy bulaşık makinesi almakta fayda var.
    http://www.indesit.com.tr/urunler_i/Bulasik_Makineleri_ICD_661_EU/pid_75298TK/45.do
    http://www.indesit.com.tr/urunler_i/Bulasik_Makineleri_ICD_661_S_EU/pid_75299TK/45.do
    http://www.king.com.tr/urundetay.asp?ProductID=266

İkinci seçenekteki makineyi kesinlikle tavsiye etmem. Neden derseniz; ürün 2 programlı Arçelik makinelerin parçalanıp birebir üretilmiş taklit hali. Malzeme ve işçilik kalitesi, sepet kullanışlılığı ve performans bakımından çok vasat bir cihaz. Buna 400TL vermektense 2. el bir makine almayı tercih ederdim şahsen.

Stoklarda bulmanız ne kadar mümkün bilmem ama Profilo BM2002E modelinin fiyatını araştırmanızı öneririm. Bu model 2 programlı cihazlar arasında en iyisidir.

Kıymetli dostum çok teşekkürler. Profilo BM2002E modelini bulmam biraz zordu, ben de Profilo BM2020EA modelini sipariş ettim. 1 Adet anneme 1 adet kardeşime 8 taksit 998 TL ödedim. Daha önceden Profilo'nun 2 programlısı hakkındaki yorumlarınıza aşinalığım var. Bosh'un, Siemens'in 2 programlılarıyla aynı teknolojiyi kullanıyor gibi bir bilgilendirme kalmış kulağımda. Sizin gibi arkadaşların bu forumda bulunması çok güzel. Çok teşekkürler her şey için.

• bosch sms58m88eu aldığımdan beri sıkıntılarım bitmedi.berbat bir makine.şikayetvar sitesinde de okudum.bulaşk makinesinden çognluk problem yaşıyor.2011 şubatta kampanyalı fiyat yaklşık 1300 tl idi.o kadar para verdik güya kaliteli dedik.yemin ediyorum şu an makineyi kırp parçalamak istiyorum.aldıkları para haram olsun.ne makine kaliteli ne de servis ağı ve mşteri hizmetleri. yaşadığım mağduriyetleri saymakla bitmez.bi daha boschtan hiçbirşey almam. lanet olsun..
  • Nasıl bir problem yaşadınız? Bence bu model piyasada fiyat/performans olarak en iyi model ama dikkatli ve bilinçli olarak kullanmak gerekiyor. Bulaşık makinesi kullanımı ile ilgili açtığım başlığa göz atmanızı öneririm;

http://forum.donanimhaber.com/m_53998884/mpage_1/f_/key_//tm.htm#53998884
  • quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

quote:

Orijinalden alıntı: clls

Sayın Candoğan bey bana da bir tavsiyede bulunabilirmisiniz.Bütçe 450 - 600 TL civarında.Aile kalabalık değil, makina çok kullanılmayacak.Şimdiden teşekkürler.

Bulabiliyorsanız Profilo BM3003 modelini öneririm. Piyasada pek kalmadı ama piyasadaki 3 programlı bulaşık makinelerinin hepsinden daha iyidir.

Eğer bulamazsanız bütçeyi biraz daha artırmak mümkün müdür?

İlginize teşekkür ederim.Sağolsun ''lordford50'' arkadaşımızın tavsiyesine uyarak Profilo BM3120EA modelini, 605 TL Maximum kredi kartına 2 taksit seçeneğiyle spottan aldık.Burada yazmak ne kadar doğru olur bilmiyorum ismini vermeyeyim bazı büyük zincir mağazalarda aynı makina 650 ,670, hatta 690 tl ye kadar satılıyor.

• şubat sonuna doğru aldığım bulaşık makinesini ayda 2 kere falan ancak çalıştırdım başlarda.önceleri önemsemedim geçer diye düşündüm ama sonra başımın belası oldu.en üstteki çatal kaşık sepeti (3.sepet) dekiler de dahil olmak üzere bütün bulaşıklarım köpüklü ayrıca kirli çıkıyor, tabaklarım bardaklarım çizik içinde. makine tabanı yaklaşık 5 cm yüksekliğinde köpük kalıyor.servise dedim geldi servis fişi yazmadı.tahliye hortumundandır, hortum dışarda bi kova içinde kalsın dedi. 1 hafta byunca o şeklde kaldı.düzelmedi.elektirk tesisatındandır dediler.su şebekesi dediler.gittiler.20 dairelik apartmanda oyle bi problem yaşayan yok.yine çağırdım. fıskiye degişti 10 gün geçti hala köpüklü.kart nodülü değişti 10 gün geçti yine aynı. tabi ben bu arada köpüklü tabaklarda yiyip içmeye devam ediyorum. artık yeter dedim makineyi iade alın dedim. teknisyen diyor ki merkez bize ne derse onu yaparım. genel merkezdekiler de bana teknisyenin verdigi bilgilere göre biz hareket ederiz, diyor.teknisyene dedim ki: iade etmek istiyorum neden almıyorsunuz. diyor ki : bosch makinesine güveniyor, müşteriden problem oldugunu ispat edene kadar , makinennin arızasını giderene kadar uğraşır. neyse en son deterjan bölmesi değişti. servis görevlisi giderken bi de parlatıcı koymayın dedi. parlatıcı koymayınca köpük problemi kalktı ancak bu sefer de sırılsıklam çıkıyor.yeni çatal kaşıklar leke içinde. ya lanet olsun artık. boşver dedim. 3. sepeti iptal edip normal bir çatal kaşık sepeti alayım da kirli kalmasın dedim. hem de 3. sepetten dolayı üst sepete tabaklar sığmıyordu. onun için genel merkezi aradım. malum tek bir çağrı merkezinden işler yürütülüyor artık. siparişi aldılar servis gelip size verecek, başka bir arzunuz dediler.demiyecektim ama lanet olsun işte ağzımdan çıktı, dedim bulaşılarım ıslak çıkıyor.parlatıcı kullanıyormusunz dediler. dedim sizin teknisyen koyma dedi köpük oldgu için. tamam gelip bakarlar dedi. randevu verdi. ben de işe gitmedim o günü. sabah 11 de geleceklerdi. akşama kadar bekledim. çağrı merkezini arayıp gelmediler dedim. bi gün sonrasına randevu verdiler. yine işe gitmedim evde bekledim kuğm kapıda. ne gelen var ne giden. yine aradım çağrı merkezini. dedim gelmediler. şimdi biz arayıp sorarız tekniseyenlere dediler. sonra adamlar cevap vermemiş. onlara sizi aramaları için not bıraktık dediler.arayan soran olmadı.3 gün sonra bi daha aradım kimse gelmedi aramadı diye bana yine randevu verdiler akşam için işten gelince gelsinler dedim. yine gelmediler. bi daha aradım. ne deseler beğenirsiniz: elemanlarımız geliyormuş siz evde olmuyormuşsunuz.ÇILDIRDIM.oyle bişi yok dedim. bi daha randevu verdiler akşam saat 6 da geleceklerdi.sonra bi aksilik acil bir iş çıkınca çağrı merkezini arayıp randevuyu iptal etmelerini söyledim.o akşam saat 19:38 de beni komşum arıyor: servisten geldiler seni arıyorlar, diye.kapıya da gelip sizi evde bulamadık diye not asmışlar.bi sonraki hafta aradım.yine aynı şeyi dediler. gelip sizi bulamamışlar.durumu anlattım.en iyisi siz onları direk arayın diye bana telf numaralarını verdiler. bi kaç gün sonra aradım. teknisyenlere dedim ki,niye gelmiyorsunuz,geliyorz evde yoksunz diyorlar, bana verilen saatte evde oldugumu dedim, onlar da biz de bize verilen saatte geldik diyor yalan söylüyorlar, yaşadıgım sıkıntıyı anlatınca adam bana lafı uzatma kısa kes saat keçta evdesin diye hakaret ediyor 2 gün sonra için gelcez diyor. tabi ben de durumu hemen çağrı merkezini arayıp dedim. telf daki temsilci de beni başndan savsaklayıor, durumu ilgili birime ilettim deyip suratıma kapatıyor. neyse 2 gün sonra teknsyen yanında bi adamla galoşsuz evime girip, mutfaga sırf girmek için giriyor, sıkıntı ne diyip elini bulşk makinesine dokunduruyor sadece ben tekrar problemleri anlatmaya başlayacakken tamam tama deyip gitmeye koyuluyor, çizik tabakları bardakları lekeli çatal kaşıkları adama nerdeyse zorla gösterdim. yeter artık bıktım bu makienden iade alın dedim. adam değişmesi için bildiririm dedi. ben değişim değil istemiyorm bunu dedim. ben arar size söylerim son durumu dedi gitti 10 gün geçti üstünden. dün beni genel merkezden aradılar. normalde değişimlik bile bir durum yok aslında da, müşteri memnuniiyeti için değştrcez dediler. iade etmek istyrm deyince yapamayız dediler, nedenmiş 1 yıldr problem yaşıyorm, 3 kez parça değiştrdiniz, 5-6 kez geldiniz hem aynı arıza hem de farklı arızalar var dedim. bana verilen cevap: MAKİNENİZDE ARIZA YOK. peki neden köpük problemi , kurutmama problemi devam ediyor neden çözüm sunamadınız deyince. MAKİNENİZDE ARIZA YOK İADE ALMIYORZ, değiştirmek isterseniz bize bildirin. ayrıca sizin makine modeli EU modeli, artık bunun üretimi yok. size TR olanını gönderebilirz diyo.ben de hakkımı yasal yollarla arayıcam dedim. size kalmş dediler.bu mu BOŞ un insnaların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim anlayışı. bulaşıllarım 2 buçuk saatten düşük zamanda yıkamıyor. LANET OLSUN aldıgım güne bin pişman oldum. inirmli 1280 ilraya aldım bi de ek garnti aldım bin pişmanım.

BULAŞIK MAKİNASI TAVSİYESİ???

• Candoğan merhaba.

Evdeki bulaşık makinesi bozuldu ve tamiri fazla tuttuğu için yeni bir makine lazım.Babam bu akşam alalım dedi.
    Ben de şu an iş yerindeyim.Mümkünse 1000 tl altı (üzerine çıkmazsa iyi olur) önerebileceğiniz f/p ürünü bir marka/model
    olursa sevinirim.Ayrıca bir de mini fırın lazım.Babam ikisini de Arçelik alma taraftarı ama bilmiyorum siz ne düşünürsünüz
    (şimdiki bulaşık makinesi de Arçelik 4562 ithal olan modellerdendi ve parçaları kolayca bulunmuyormuş).PM gönderemedim
    mesaj kutunuz dolu.Bu arada Ankara da oturuyorum ve öncelik olarak Eryaman-Sincan bölgesi ulaşım olarak bana kolay.
    Duruma göre internetten de alabilirim .Biraz acele oldu ama kusura bakmayın idare edin.

İyi günler.
  • Modelini yazabilir misiniz. Ben de bulşaık makinası bakıyordum.
  • siemens 55e530 ve 25m 231 modellerinde kararsız kaldım üst ve alt sepetlerinde katlanabilir raf ve çelik taban siemens ten önerebileceğiniz bir model varmı?800 ve 1100 tl arasında önceki makinem bosch markaydı cam eşyaları çiziyodu ve bulanıklaştırıyodu kullanılmaz hale getiriyordu birde çelik tabanmı polinox tabanmı daha iyidir?
  • kingcobra33
    bosch grubu profilo 6224 düşünmüyorsanız;
    arçelik grubu 900 tl civarı GRUNDIG GDF 9500 10 PROGRAMLI BULAŞIK MAKİNESİ.
    Simfer M 4207 Inox 5 Fonksiyonlu Pop-up Düğmeli Yuvarlak Tepsili Turbo Midi Fırın ŞİDDETLE TAVSİYE OLUR.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lordford50

kingcobra33
    bosch grubu profilo 6224 düşünmüyorsanız;
    arçelik grubu 900 tl civarı GRUNDIG GDF 9500 10 PROGRAMLI BULAŞIK MAKİNESİ.
    Simfer M 4207 Inox 5 Fonksiyonlu Pop-up Düğmeli Yuvarlak Tepsili Turbo Midi Fırın ŞİDDETLE TAVSİYE OLUR.

Teşekkürler lordford.Bugün öğleden sonra şu modelleri aldık.Dolayısıyla mesajınızı görme şansım olmadı.

A r ç e l i k 6242 HIT Bulaşık makinesi inox 1000 TL
    A r ç e l i k MF 44 EI Midi Fırın inox 270 TL
    A r ç e l i k P 180 YI Aspiratör inox 210 TL

Hayırlısı bakalım.Daha önce yorum alma şansım olsaydı daha farklı ürünler alabilirdim.
    İşin gerçeği aceleye geldiği için fazla inceleme fırsatım da olmadı.En kötü ihtimalle iade edebilirim.

• Evinize teslim edilmediyse aspiratör ile bulaşık makinesini iade etmenizi öneririm.
  • 
Sayfa: önceki 242243244245246
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.