Şimdi Ara

bulaşık makinası deterjanları(pril,calgon vs)deneyimleriniz (47. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.816
Cevap
47
Favori
343.830
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4546474849
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: leventsr

quote:

Orijinalden alıntı: Eternafelicity

Bahsettiğim deterjanlar.

http://instagram.com/p/rzdSAqvMkb/

Fiyat nekadar kaç adet ürün var fiyat olarak iyi ise elimdek ürünler bitince akabilirim rosdman ın ürünleri iyi çünki

İçinde 40 tane var 13 lira.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • FINISH QUANTUM ORJINAL tablet kullanıyoruz. Bu tablet all in one mıdır yani içinde parlatıcı ve tuz var mıdır? Ekstradan tuz kullanmak gerekli midir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: GÖKHAN SOYLU

FINISH QUANTUM ORJINAL tablet kullanıyoruz. Bu tablet all in one mıdır yani içinde parlatıcı ve tuz var mıdır? Ekstradan tuz kullanmak gerekli midir?

Gökhan Bey merhaba;

Ben de çok uzun zamandır Finish Quantum kullanıyorum. Tuz ve parlatıcı kullanmıyorum. Parlatıcı son durulama suyunda alındığından eğer makinenizin kurutma performansı iyiyse parlatıcı kullanmanızı tavsiye etmem çünkü kanserojen olduğu söyleniyor.

Tuz ise bulunduğunuz bölgenin suyunun kireç durumu ile alakalı mesela ben İstanbul Avrupa yakasındayım ve tuz kullanmama gerek kalmıyor.
  • Teşekkürler. Çubukla sertlik testi yaptığımızda 2 çizik göründü. Tabletin içindeki beyaz renkli olan tuz mudur ? Ekstra tuza gerek var mıdır?
  • 2 çubuksa sertlik 29dH altındadır. Ilave tuz kullanmanıza gerek yoktur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gratis'te satılan Minel marka bulaşık deterjanını alıp kullanan oldu mu?Olduysa performansı nasıldı?

Bu bulaşık makinesi deterjanını denemek istiyorum ama kararsızım.

Teşekkürler
  • Arkadaşlar yeri burası mıdır bilemiyorum ama sormak istiyorum. Çamaşır makınası için Calgon ürününden alacağım. Yaklaşık 2 senedir herhangi bir kireç önleyici kullanmıyoruz. Cihazda görünür sorun yok ama artık kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Fakat piyasada iki ürün var biri Calgon Toz diğeri tablet. Hangisi daha verimli olur? Tabletin çözülmeme sorunu oluyor mu? Toz olanı tablete göre etkisi az mıdır? gelecek cevaba göre sipariş geçeceğim.

Teşekkürler.
  • le saux L kullanıcısına yanıt
    Borun bir trend olup dünya pazarlarını sallayabileceğini de zannetmiyorum zira deterjanın kalbi Avrupa'da atar. Henkel, Benckiser, Unilever'in Bor gibi bir "cevheri" fosfat ve zeolitin durumunun tartışıldığı bir zamanda forse etmemesinin sebepleri vardır kesin. Yoksa Bor her iki deterjan grubunda da bu derece etkili olabilse, formüllerini çoktan bora çevirirler; fosfatlı ürünleri çoktan raftan indirirlerdi diye düşünüyorum.

Halkım insanı, şunuda bir düşünsen; Hammaddeni kendi sahibi olduğun şirketlerden mi almak istersin yoksa yabancı şirkettenmi? Etibor'u almadıkça bordan bir halt yapmaz senin büyük diye tanımladığın kimya devleri (Henkel, Benckiser, Unilever). Bak Avrupa'nın başına Ukrayna yaptırımları sebebiyle ne geldi? Rusya gazı keserim dedi, ardından Avrupadan ithalatı sınırlandırdı. Şimdi Avrupa kara kara düşünüyor, Rusyanın gönlünü nasıl alırım diye.
    Tüketimi oldukça yüksek olan bir deterjan pazarı ve sen hammaddeni Türklerden alacaksın, güldürmeyin beni. Hiçbir yabancı şirket bunu yapmaz.

Milyar dolar seviyesinde arge yatırımı ve imkanı olan firmaların yanında Etiborun devrimsel bir ürünle gelmesi bana inandırıcı gelmiyor. Keşke gelse, yıllardır rezervlerimiz dışında birşeyi ile övünemediğimiz boru göğsümüzü gere gere ihraç etsek...

Devrimsel ürün diye bahsettiğin şey epi topu deterjan, uzay mekiği üretmedi Etibor. Yanlış anlaşılmasın yapılan işi küçümsemiyorum, hatta önemsediğimden beyaz deterjanımı tamamen buna çevirdim. Eskişehirden hususi deterjan getirtiyorum, ama renkliler maalesef argeye milyarlar harcayan yabancı firmalara emanet:( Esasen milyar dolarlar harcamaya gerek yok, biraz kafası çalışan insanı (kimya mühendisi vb.) doğru yönlendirirsen yapılması mümkün. Tıpkı devrim otomobilinde olduğu gibi.

• GOXIN G kullanıcısına yanıt
    Ben Kalgonun sedece tüketicileri kandırarak ve korkutarak pazarlanan bir ürün olduğuna inanıyorum, yaklaşık 14-15 senedir de Kalgon kullanmıyorum, ayrıca resistans kireçlense ne olacak fiyatı zaten 3-4 kutu kalgon parası ki şimdiye kadar 8 yıldır hiç kalgon kullanılmamış makinemizde ne rezistans sorunu yaşadık nede kirece bağlı başka bir sorun, yaşadığımız şehir suları sert bir şehir olan Eskişehir üstelik
  • quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

Ben Kalgonun sedece tüketicileri kandırarak ve korkutarak pazarlanan bir ürün olduğuna inanıyorum, yaklaşık 14-15 senedir de Kalgon kullanmıyorum, ayrıca resistans kireçlense ne olacak fiyatı zaten 3-4 kutu kalgon parası ki şimdiye kadar 8 yıldır hiç kalgon kullanılmamış makinemizde ne rezistans sorunu yaşadık nede kirece bağlı başka bir sorun, yaşadığımız şehir suları sert bir şehir olan Eskişehir üstelik

Şu anda 3 senedir Bosch marka çamaşır makınası kullanıyoruz. Herhangi bir sıkıntı olmadı ama sudaki kirecin ne kadar çok olduğunu çaydanlıktakı suda görebiliyorum. Bu kirecinde makınaya zarar vereceğini en azından delikleri tıkayacağını düşünüyorum. He reklamdaki kadar abartı bir kireçlenme ve beyazlaşma olmayacaktır ama olumsuz etkisi olacağına inanıyorum. Bu nedenle en azından önlem almak için almayı düşünüyorum. Fakat toz mu tablet mi kararsızım.

• quote:

Orijinalden alıntı: erhan s40

Borun bir trend olup dünya pazarlarını sallayabileceğini de zannetmiyorum zira deterjanın kalbi Avrupa'da atar. Henkel, Benckiser, Unilever'in Bor gibi bir "cevheri" fosfat ve zeolitin durumunun tartışıldığı bir zamanda forse etmemesinin sebepleri vardır kesin. Yoksa Bor her iki deterjan grubunda da bu derece etkili olabilse, formüllerini çoktan bora çevirirler; fosfatlı ürünleri çoktan raftan indirirlerdi diye düşünüyorum.

Halkım insanı, şunuda bir düşünsen; Hammaddeni kendi sahibi olduğun şirketlerden mi almak istersin yoksa yabancı şirkettenmi? Etibor'u almadıkça bordan bir halt yapmaz senin büyük diye tanımladığın kimya devleri (Henkel, Benckiser, Unilever). Bak Avrupa'nın başına Ukrayna yaptırımları sebebiyle ne geldi? Rusya gazı keserim dedi, ardından Avrupadan ithalatı sınırlandırdı. Şimdi Avrupa kara kara düşünüyor, Rusyanın gönlünü nasıl alırım diye.
    Tüketimi oldukça yüksek olan bir deterjan pazarı ve sen hammaddeni Türklerden alacaksın, güldürmeyin beni. Hiçbir yabancı şirket bunu yapmaz.

Milyar dolar seviyesinde arge yatırımı ve imkanı olan firmaların yanında Etiborun devrimsel bir ürünle gelmesi bana inandırıcı gelmiyor. Keşke gelse, yıllardır rezervlerimiz dışında birşeyi ile övünemediğimiz boru göğsümüzü gere gere ihraç etsek...

Devrimsel ürün diye bahsettiğin şey epi topu deterjan, uzay mekiği üretmedi Etibor. Yanlış anlaşılmasın yapılan işi küçümsemiyorum, hatta önemsediğimden beyaz deterjanımı tamamen buna çevirdim. Eskişehirden hususi deterjan getirtiyorum, ama renkliler maalesef argeye milyarlar harcayan yabancı firmalara emanet:( Esasen milyar dolarlar harcamaya gerek yok, biraz kafası çalışan insanı (kimya mühendisi vb.) doğru yönlendirirsen yapılması mümkün. Tıpkı devrim otomobilinde olduğu gibi.

Avrupalı deterjanda kullanılan Sodayı Türkiye'den, fosfatı araplardan alıyor, boru da TR den almasında nasıl bir engel ya da sakınca olabilir ? Avrupa'da hangi hammadde var biliyor musun ? ne kadar hammadde ithal ediyorlar ???

Onu geçtim, hadi boru çok vazgeçilmez gördüler diyelim; bir tane dev gelse, dese ki 5 milyar dolara Etiboru bize satın. Satılır mı satılmaz mı ? ya da kiralanır mı kiralanmaz mı ?

Nutellanın üreticisi Ferrero geldi çat diye fındık işinin piri Oltan gıdayı parayı bastırdı aldı...

Millipiyango gibi altın yumurtlayan tavuğun 10 yıllığına hak devrini 2.7 milyara yapanlar, Bor'u çok mu farklı değerlendirir ?

Saydığın devler için 5-10 milyar Dolarlar çerez parası ki o para da etmez bence... İstekli olsalar, bu adamlar allayıp pullayıp boru indira gandi yapar, öyle güzel satar ki bu projeyi devlete; canlı yayınla fabrikalarını açar devlet başkanları eşliğinde " İşteeee Türkiye'ye güvenin eseri, büyük yatırımlaarrr" nidalarıyla ...

Adam sürekli mal alıp neden maaşa bağlasın seni ? Çok stratejikse ve ekonomik anlamda mantıklıysa basar parayı alır.

Altını çizerek söylüyorum, Etibor inşallah başarmıştır, inşallah çığır açar. Ancak, borla ilgili hala sağlık konusunda soru işaretleri var. Elle tutulur bir güvenlik raporu ya da uluslararası bir rapor yok. Amerika'daki deterjanlar ile ilgili de " maske takmadan solumayın " uyarısı var. Onu geçtim bor pestisit sayılıyor ve özellikle erkeklik hormonu üzerindeki yan etkileri birçok tıbbi kaynakta geçiyor...

Borlu deterjanın avrupanın korkulu rüyası olması ihtimali ile, Avrupalıların yapacağı Adana kebabın Adana'ya korku salması ihtimali denk bence :)

• quote:

Orijinalden alıntı: erhan s40

Avrupa Birliği 2008 raporu bor kullanımını şöyle veriyor : 27 ülke geneli için 2008 tüketimi 615.323 ton.

Soap and detergents, cleaning and polishing preparations,
    perfumes and toilet preparations ( deterjan sabun temizlik cila malzemeleri )
    oran : 16.8%
    net : 100,800 metrik ton.

Toplam tüketimin % 59 u Türkiye'den , %20 si ABD'den ithal edilmekte.

2003'te 524 bin ton olan thalat is 576.000 tona çıkmış bulunmakta 27ler Avrupasında.

http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/chemicals/files/docs_studies/final_report_borates_en.pdf

Zaten aldığımız deterjanlarda perborat olarak boraks mevcut. Bizim sattığımız boraksı tekrar bize satmakla meşguller .
    Benzer şekilde Türkiye'deki çöven btkisi şleyecek tesis kapasitesi olmadığı için ihraç edlmekte , Avrupa'da işlendikten sonra tekrar ithal edilmektedir. Çöven içerdiği saponin nedeniyle kozmetik , ilaç , deterjan sanayileri için önemli kaynaklardan biridir.

Avrupanın deterjanda boraksı kullanmadığı kanısı tamamen yanlıştır .
    Ha şu konuda haklısınız : Avrupa zaten fosforik asit , fosfat ürtimiinde öndeyken fosfattan neden vazgeçsin ? Yine labsa , SLS üretimi konusunda tekelken neden bunları deterjandan çıkartsın ?

Calgon ya da muadillerinin tek fonksiyonu rezistansı korumak değildir. Sudaki kireç çamaşıra zarar verir, yıkama performansını da düşürü. Renklinin rengini soldurur, beyazı grileştirir. orta vadede bu çok net görülür.

Dolayısı ile maliyet hesaplarını reziztans + kıyafetlerinizin temizliği ve hızlı eskimesini ekleyerek yapmak gerçekçi olur.

Malesef yıllardır elindeki rezistansı izleyenleri dövecekmişcesine ekrana sallayarak konuşan ustaların oynadığı reklamlar yanlış kanattan atak yapıyor. Çamaşır, renk, yıpranma tarafından gitseler daha çok ekmek var :)

Tablet-toz konusunda arada bir fark yoktur. Tablet tozun yapıştırılmışıdır, " daha güçlü etki, şimdi kirecin canına daha fazla okuyor" tamamen pazarlamadır. Ha tabletin doz avantajı vardır, tam kaç yıkama gideceğini bilirsin, hızlı koyarsın, ölçmezsin filan
  • quote:

Orijinalden alıntı: le saux

Calgon ya da muadillerinin tek fonksiyonu rezistansı korumak değildir. Sudaki kireç çamaşıra zarar verir, yıkama performansını da düşürü. Renklinin rengini soldurur, beyazı grileştirir. orta vadede bu çok net görülür.

Dolayısı ile maliyet hesaplarını reziztans + kıyafetlerinizin temizliği ve hızlı eskimesini ekleyerek yapmak gerçekçi olur.

Malesef yıllardır elindeki rezistansı izleyenleri dövecekmişcesine ekrana sallayarak konuşan ustaların oynadığı reklamlar yanlış kanattan atak yapıyor. Çamaşır, renk, yıpranma tarafından gitseler daha çok ekmek var :)

Tablet-toz konusunda arada bir fark yoktur. Tablet tozun yapıştırılmışıdır, " daha güçlü etki, şimdi kirecin canına daha fazla okuyor" tamamen pazarlamadır. Ha tabletin doz avantajı vardır, tam kaç yıkama gideceğini bilirsin, hızlı koyarsın, ölçmezsin filan

Haklısınız birde o tarafı var. Acaba tabletin dağılmama gibi bir sorunu oluyor mu diye sormuştum. Bunda değil ama bulaşık makinası için yapılan bazı tabletlerin çözülmeden katı olarak kaldığını okumuştum. Eğer tam olarak eritilmesinde sorun yoksa sizinde söylediğiniz gibi doz farkı olacaktır.

• Calgon yerine çamaşır sodası hem daha ucuz hem daha doğal.

Kimyasal bileşen anlamında tabletin dağılmaması çok uzak bir ihtimal.

Tabletin dağılmamasının birkaç sebebi olabilir:

- Kireç önleyici tabletde yeterli su basıncı olmazsa bazen erimeyebiliyor.

- Bulaşık Makinesi tabletinde çözülmeme yine su basıncından, tablet kompartmanının zamanında açılmamasından vb olabiliyor.

Özellikle ülkemizde yanlış makine yerleştirme nedeni ile tava sapı ya da spatula vb nin bloke ettiği deterjan kompartmanı açılmama sorunu sık görülen bir durum :)
  • LE SAUX bey selamlar.
    2008 den beri bosch SGS69T02EU marka bulaşık makınamız var.
    ben son olarak ayda bir mekanik giltre temizliği yapıyorum.
    det. olarak da son olarak 3 ayrı ürünü harman ederek kullanmkatayım:)
    calgonıt HB det, faıry HB, ve fairy platınum.
    extra kırli tencere vs varken platınum, fazla kir yoksa calgonıt hb , kısmi inatçı kırler için faıry hb seçiyorum.

Bu seçime gelmek için sayısız deneme yaptım.
    det. genelde toptan alırım, faıry platınum 35 krş, fairy hb 30 , calgonıt 24krş maliyetli.
    temel yıkama programım eco 50: 160 dk sürüyor 1 kw ve 12 lt .:: çok kirli olmayan standart bulaşıklar için
    inatçı ve tam tıka basa dolu makına da : auto 50-65 seçiyorum: bu da 160 dk gösteriyor süreyı ama mutlaka 110 dk da bitiriyor.
    tuketim 1.5 kw oluyor bu programda
  • Cmax141 C kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Daha önceki sayfalarda tablosuyla birlikte paylaşmıştım. Almanya'da bağımsız yapılan testlerde Finish çok kötü sonuçlar alıyor ve 20 deterjanlık sıralamada ortalarda yer alıyor. Ancak muazzam reklam harcamaları neticesinde TR de hala piyasası büyük.

Almanya'da Somat (buradaki adıyla Pril) ve Aldi-Liddle-DM in private label ürünleri başı çekiyor. Fairy'ye çok denk gelmiyorsunuz.

Yıkama maliyetine baktığınızda, 24krş Finishden anladığım klasik tablet kullanıyorsunuz. Finish eskiden all in one olmadığını belirtmek için Klasik filan yazardı şimdilerde tamamen farklı bir brandingle gidiyorlar. Eğer yazıyorlarsa da hala, ben görmüyorum.

Yine de piyasa lideri hala Finish ama 2. marka şaşırtacak cinsten :) BİM de satılan Bind Activit. Deterjan tarafında BİM'in ürünleri yumuşatıcıdan, bulaşık mak. tabletine inanılmaz kaliteli ve dünya devlerine ürettiyorlar. Maliyet anlamında 18-19 kuruşlara tekabül ediyor. Ben de evimde kullanıyorum, gayet memnunum.

Temizliyici ise ilginç şekilde ülkemizde pek yaygınlaşmadı. Tozu-sıvısı vs çıktı ancak piyasada nedense fazla kabul görmedi. Bence ayda 1 kez kesinlikle kullanılmalı.

Benzer şekilde, Avrupa da trend olmaya başlayan Çamaşır mak. temizleyicisine de Rossmann mağazalarında denk geldim. Rossmann'ın tableti performans testlerinde orta sıralarda yer alsa da, sıvı çamaşır makinesi temizleyicisi çok kaliteli. Yanılmıyorsam, Dr. Beckmann ı da üreten Delta Pronatura'ya yaptırıyorlar. Tavsiye ederim.

Konu dışı ama yine Rossmann da gördüğüm sıvı hijyenik yıkama deterjanını da bizim hanım çok seviyor. Özellikle iç çamaşırı ve çorapları yıkarken kullanıyoruz.

• emrahsnr kullanıcısına yanıt
    etkisini vb bilemiyorum ama doğal kelimesinin altı çizilmeli. Takip edin, önümüzdeki 10-15 senede Doğal ve hatta bir tık ötesi organik ürünler deterjan sektöründe çok ciddi atılıma geçecek.

Nereden temin ediyorsunuz, nasıl kullanıyorsunuz bilgi verebilir misiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

Calgon yerine çamaşır sodası hem daha ucuz hem daha doğal.

Aynı mantık mıdır? Hangi marka nereden uyguna alınır? Malum biraz uzağım bu konuya. Yardımcı olursanız sevinirim.

• 
Sayfa: önceki 4546474849
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.