Şimdi Ara

bulaşık makinası deterjanları(pril,calgon vs)deneyimleriniz (45. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.817
Cevap
47
Favori
343.772
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4344454647
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün parlatıcı almak için migrosa gittim ve yeni quantum serisini gördüm quantum power gel serisi normal limon ve soda etkili çeşitleri var almadım ancak almayı düşünüyorum acaba görüp alıp deneyen oldumu? Akyrıca hepsibirarada tabletide ambalajsız olarak satmaya başlamışlar aynı quantum gibi direk paketten çıkarıp koyuyorsunuz.
     bulaşık makinası deterjanları(pril,calgon vs)deneyimleriniz bulaşık makinası deterjanları(pril,calgon vs)deneyimleriniz

• gökoş G kullanıcısına yanıt
    Yeni seriyi bende gördüm Migros'ta, ama biraz pahalı gibi geldi bana. Uygun bulursam limonludan alacağım. Sağdaki Finish hepsi 1 arada epeydir ambalajsız satılıyor. Üzerinde suda eriyen jelatin var. Yaz başında 70li çamaşır sulu olanından almıştım, iyi temizliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ooppss

Arkadaşım bence deterjanını değiştir.
    Birçok deterjan denedim hatta güvendiğim bir kaç kişi prilden çok memnun olduğu için prilin farklı farklı ürünlerini ısrarla denedim, hiçbirisinden memnun kalmadım.
    belki de makineden makineye fark ediyordur bilemiyorum, bizim makine siemens, en son pril gold tablet denedik, parlatıcı yerine sirke kullanmamıza rağmen sanki parlatıcı ayarı çok açıkmış gibi bardaklar gökkuşağı desenli çıktı.sanırım bardakları vs çizmesin diye tablete çok fazla parlatıcı koymuşlar, su sertliği de fazla olmayınca sıkıntı yapıyor.. temizleme gücü olarak da performansını beğenmedik. Bence finish quantum tablet ve fairy platinium dan başkası yalan..
    fiyatları oldukça pahalı ama indirimlerde falan stoklu alıyoruz, çok sıkıntı olmuyor.

Eğer sular aşırı kireçli değilse, parlatıcı ve tuz kullanımı performansı olumsuz etkileyecektir.

Almanya'da yapılan bağımsız Stiftungwarentest lerde en yüksek puanı Somat ( bizdeki adıyla Pril) almıştı.

Tuz ve parlatıcı olmadan yeterli olur diye düşünüyorum

• le saux L kullanıcısına yanıt
    Makineler konusunda,

Son 20 yıldır üretilen makinelerin teknolojileri arasında ciddi bir fark bulunmuyor. Bulunan görsel farklar ise yıkama performansı üzerinde (reklamlarda bahsedilenin aksine) aman aman bir etki yapmıyor.

Makine deyince, arabadan farklı düşünmemek gerekiyor. Sadece tuzunu-deterjanını koyup yıllarca en iyi yıkama performansını beklemek hayalcilik olur. Makinenin bakımını yapmak ise çok kolay. En yakındaki marketten ayda bir (en fazla 2 ayda bir) Bulaşık makinesi temizleyicisi alarak kullanmanız önemli. Temizleyici hem makinenin iç duvarında görünen ve görünmeyenleri hem de giderleri ve filtreleri temizleyecektir.

Aynı zamanda sirkeyi bir beze damlatıp kapak açıldığında, kapağın iç çerçevesi ve makinenin çerçevesini temizlemek de ekstra hijyen sağlar.

Deterjanlar konusunda,

1. Çamaşır suyu bulaşık makinesi deterjanına teknik olarak konulamaz. Bunun için adı Çamaşır Suyu etkili konuyor. Deterjana konan oksijen bazlı beyazlatıcılardır kastettikleri. Çay-kahve lekelerinde etkili olduğu iddia edilmekle beraber normal deterjandan bir farkı olmayan bildiğiniz pazarlama tekniğidir.

2. fosfatsız-naturel vb deterjanlar sadece gönül rahatlığı sağlar. Fosfatsızın temizlemesini beklemek, Hacı Muratın düz yolda Ferrariyi geçmesini beklemekle eşdeğerdir. enzim olmayan deterjan doğru düzgün temzilemez.

3. Son yıllarda Klasik tabir edilen, tuz ve parlatıcı içermeyen deterjanlar insanlarda " oh tablet ucuzladı " etkisi yaratsada, insanlara klasik deterjanda olmayanlar daha net anlatılması gerektiğini düşünüyorum.

4. son 20 senede özellikle tabletde çığır açan bir formül gelmedi. İzlediklerimiz, kampanyalar, yeni ambalajlar bildiğimiz pazarlamadır ve her sektörde yapılmaktadır.

• Sayın Le Saux,

Bu konuda gerçekten çok doğru ve değerli bilgiler vermişsiniz, paylaşımlarınız için teşekkürler.

Ben Almanya'da testlerde birinci olan Somat 9'un muadili olan Pril Multi Perfekt veya Pril Gold kullanıyorum. Maalesef marketlerde ratladığım ürünlerin çoğunun imalat tarihleri 1 yıldan eski. 6 ay önce imal edilmiş kutuları zor buluyorum.
    Bulaşık tabletlerinde tazelik temizleme etkisi açısından önemli olduğundan, tüm kullanıcıları imalat tarihlerine dikkat etmeleri konusunda uyarmak istiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Başkan2005

Sayın Le Saux,

Bu konuda gerçekten çok doğru ve değerli bilgiler vermişsiniz, paylaşımlarınız için teşekkürler.

Ben Almanya'da testlerde birinci olan Somat 9'un muadili olan Pril Multi Perfekt veya Pril Gold kullanıyorum. Maalesef marketlerde ratladığım ürünlerin çoğunun imalat tarihleri 1 yıldan eski. 6 ay önce imal edilmiş kutuları zor buluyorum.
    Bulaşık tabletlerinde tazelik temizleme etkisi açısından önemli olduğundan, tüm kullanıcıları imalat tarihlerine dikkat etmeleri konusunda uyarmak istiyorum.

Tazelik konusunda haklısınız, performansı olumsuz etkiliyor.

Tabletlerin içeriğinde enzim bulunuyor ve enzimler zamanla renkleri yemeye başlıyor. Açtığınızda neredeyse renkleri seçilemeyen tabletlerde eskimeye başlamış demektir.

Diğer yandan zaman içerisinde azalan en büyük etki beyazlatma etkisidir. Bu da yıkama performansını ve leke çıkarma etkisini azaltır.

Uluslararası markalarda x-y-z sebeplerden dolayı, yurtdışından gelen ürünler 6 ay + üretim tarihli olabiliyor. BİM bu stok olayını iyi yönetiyor zira raftaki Bind Activit tabletin üretim tarihinin 1-2 ayı geçtiğine pek şahit olmadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: le saux

quote:

Sayın Le Saux,

Tabletlerin içeriğinde enzim bulunuyor ve enzimler zamanla renkleri yemeye başlıyor. Açtığınızda neredeyse renkleri seçilemeyen tabletlerde eskimeye başlamış demektir.

Diğer yandan zaman içerisinde azalan en büyük etki beyazlatma etkisidir. Bu da yıkama performansını ve leke çıkarma etkisini azaltır.

Uluslararası markalarda x-y-z sebeplerden dolayı, yurtdışından gelen ürünler 6 ay + üretim tarihli olabiliyor. BİM bu stok olayını iyi yönetiyor zira raftaki Bind Activit tabletin üretim tarihinin 1-2 ayı geçtiğine pek şahit olmadım.

Stiftung Warentestin yaptığı testlerde 1. veya 2. gelen (Lidl, Aldi vs) ve markalı tabletlerin dörtte bir fiyatına satılan bulaşık makinesi tabletleri Türkiye'ye ithal edilmiyor mu?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: le saux

quote:

Sayın Le Saux,

Stiftung Warentestin yaptığı testlerde 1. veya 2. gelen (Lidl, Aldi vs) ve markalı tabletlerin dörtte bir fiyatına satılan bulaşık makinesi tabletleri Türkiye'ye ithal edilmiyor mu?

Türkiyede satılan tabletlerden Alman menşei olan 1-2 ürün var. Bir tanesi BİM'in ürünü Bind Activit, bir ara da Kipa(Daisy) ve ŞOK (Meganit) Almanyada üretilen düzgün ürünleri kendi markaları ile getiriyorlardı, şimdilerde göremiyorum. Migros (M) yerli üreticiye yaptırıyor, A101(Brid) ise Fransızlara... Ben her iki ürünü de beğenmedim.

Eğer denemediyseniz BİM'in tabletini tavsiye ederim, şu ana kadar bir sorun yaşamadım. Fiyatı da markaların en az yarısı kadar...

• toz kullanin, paraniz cebinizde kalsin.pril toz aldim, adi gibi piril piril yikiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • toz cok kullandim. ama tabaklari, bardaklari çiziyordu. tabletler daha iyi geliyor bulaşiklara benim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cianni

Arkadaşlar AEG F77023MOP'u bugün servis geldi bağlantısını yaptı, açıkçası çok hızlı aceleci cevaplar verirken bir o kadar da tutuktu.

Her ne kadar hepsi bir arada tablet kullansanız dahi "TUZ" bölmesini fulleyin dediler, bana pek mantıklı gelmedi. Bir de parlatıcı koyup koymamak sizin bileceğiniz şey dediler.

Suyun sertliğini sorguladığımda buna onların bakmadığını, lakin sakaryada suyun sertliği açısında bir sıkıntı olmadığını tuz ile kullanımın uygun olacağını söyledi.

Sorum ise şu, evde Fairy Platinum hepsi bir arada tablet var, tuz ve parlatıcı yok. Yani eldeki tek ürün Fairy Platinum ve diğer depolar boş

Bulaşıkları yıkayalım mı yoksa illa Tuz ve parlatıcı olayına girelim mi
    Arkadaşlar AEG F77023MOP'u ilk günden beri fairy platinum ile kullanıyoruz, ve hep ECO modunu kullandık diyebilirim.

Sorum ise şu, evde Fairy Platinum hepsi bir arada tablet var, tuz ve parlatıcı yok. Yani eldeki tek ürün Fairy Platinum ve diğer depolar boş

Başlarda inanılmaz temizlik performansı veren makine son dönemde bardakları ve çay tabaklarını lekeli çıkarmaya başladı. Sebebini çözemiyoruz. Filtreyi temizlememize rağmen sorun devam etmekte. Acaba nerede hata yapıyoruz?

Aşağıda da su şirketinin su sertlik raporunu paylaştım bizim bölgemiz için;

bulaşık makinası deterjanları(pril,calgon vs)deneyimleriniz

Doluluk olarak da genelde hep aynı yoğunlukta oluyor makine..

• Biz de fairy platinum kullaniyoruz. İlk basta iki kez tuz ve parlatici olmadan calistirmistik, bardaklar lekesiz ama bulanik gorunuslu cikmisti. Daha sonra tuz ve parlatici gozunu doldurduk sorun olmadi kac aydir. Bir de auto da kullaniyoruz hep, bilmiyorum onunla mi ilgili. Filtreyi de bugune kadar hic temizlemedik.

Belki sepete dizmede bir seyi yanlis yapmis olabilir misiniz? Bir de servisci makineyi kurarken, ust sepetin arkadaki yuvaya oturdugundan emin olun demisti, ona dikkat ettiniz mi?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • fairy nin standard ürününü kullanıyoruz gayet memnunuz. Geçen ay domol 11 in 1 aldım özellikle uzun bardaklarda deterjan artığı bıraktı memnun kalmadık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cianni

Arkadaşlar AEG F77023MOP'u ilk günden beri fairy platinum ile kullanıyoruz, ve hep ECO modunu kullandık diyebilirim.

Başlarda inanılmaz temizlik performansı veren makine son dönemde bardakları ve çay tabaklarını lekeli çıkarmaya başladı. Sebebini çözemiyoruz. Filtreyi temizlememize rağmen sorun devam etmekte. Acaba nerede hata yapıyoruz?

Aşağıda da su şirketinin su sertlik raporunu paylaştım bizim bölgemiz için;

bulaşık makinası deterjanları(pril,calgon vs)deneyimleriniz

Doluluk olarak da genelde hep aynı yoğunlukta oluyor makine..

Bu sorunun muhtelif sebepleri olabilir.

Cam ürünlerde oluşan lekelerin en temel sebebi suyun kireçli olmasıdır. Her üretici kutunun yanına " suyunuz sert/kireçliyse tuz ve parlatıcı kullanın" diye yazar. Bu durumda parlatıcı ve tuz olmazsa olmazdır.

All in one, hepsi bir arada çözümler dünyanın her yerinde ekstra tuz ve parlatıcıya ihtiyaç duyar.

Bir diğer sebebi ise, makinenizin düzenli bakımını yapmamanızdır. Düzenli bakım, filtrelerin temizlenmesi, iç duvarların, giderlerin açılmasıdır ki bunu da ayda 1 kullanacağınız bulaşık makinesi temizleyicisi ile yapabilirsiniz. Zamanla pervanelerdeki su fıskiyeleri de tıkanarak yeterli miktarda su atamaya bilir.

Makinenizde ahşap yıkamayın. Ahşap sıcakla genleşir ve deterjanı emer. Devamında hem sıcak yemeğe koyduğunuzda hem de yıkamalar sırasında sıkıntı yaratır.

Makinenin dolumu sırasında, tava -tencere sapı, spatula vb nin deterjan kompartmanını bloke etmediğinden emin olun. Tablet bu tarz bir sorun nedeni ile suya geç düşerse erimesi gecikir ve özellikle kısa programlarda kötü yıkar.

• Quantum serisinin yeni jel içerikli üyelerinden "Power Gel"i denedim ve eski toz parçacıklı üyeleri gibi olmadığı kanaatine vardım. Quantum temizliği yapıyor ancak eski Quantum parlaklığından eser yok şimdi. İlginç gelebilir ama doğru; Quantum ürünleri ile yıkanmış bulaşığı ellediğim an "Bunlar Quantum ile yıkanmış" derdim Sanırım limonlu ve elmalı olanları da aynı durumdadırlar. Alelade hepsi bir arada ürünleri gibi olmuşlar...

Pril Gold'da inanılmaz bir şey fark ettim; ilk birkaç yıkamada makine temizliği mi yaptı yoksa makinenin içini mi şartlandırdı bilmiyorum ama sonraki yıkamalarda mükemmel sonuç verdi...

Fairy markette bile durduğu yerde akıyor! Onu bırakın paketinin ve kapsüllerinin şekilsizliği ve "kımıl kımıl"lığı iğrendiriyor. Aynı firmanın ürünü Ariel kapsüller de beni çıldırtıyor. Ara sıra çamaşır makinesinin önüne düşüp geç çözünüyor ki çamaşır makinemiz 8 kg çamaşır yıkama kapasitesine sahip ve hınca hınç doldurmamamıza rağmen bu olay başımıza geliyor. Birkaç kere banyo kapısı kapalı kullandık, içeri girdiğimde boğulacak gibi olmuştum...

İnanın tablet deyip de geçmemek lazım, o minnacık basit ürünlerde bile neler neler dönüyor haberimiz yok. Bulaşığı elde yıkayıp koymamıza rağmen farklarını hissettiriyorlar...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Elimdeki deterjanları bitirince klasik toz+boraks karışımını denemeyi düşünüyorum. Bu kadar kimyasal içerikli şeyleri kullanmayı pek sevmiyorum.
  • uzun bardaklari makinenin köşelerine koymayin. fiskiye ulasamadigi için yikanmaz. ben eco performansini begenmiyorum. sürekli yoğun seçeneğini kullaniyorum. her gün kullanımda, fark 5-10 TL yi geçmez sanirim. dun fatura 40 TL geldi, daha ne gelsin

• egenin_efesi E kullanıcısına yanıt
    Klasik Tozun tabletten kimyasal olarak çok da farkı yoktur. Eğer toz+boraks dışında parlatıcı ve tuz da kullanmam diyorsanız, bulaşıklarınız ciddi manada kirece maruz kalacağından hem ömürleri çok kısa olur hem de ciddi görsel temizlik sıkıntısı yaşarsınız.

Ha kimyasal içerikden rahatsızım derseniz, elde yıkadığınızda üzerinde kalacak deterjan, makine yıkamasından daha az zararlı olmayacaktır. Su harcamasının tavan yapması da cabası.

Aynı şekilde çamaşır yıkamada, toplu taşımada, dışarıda yemek yediğinizde, deodorant, şampuan, parfüm ve hatta yolda yürürken maruz kaldığınız muhtelif kimyasaldan daha da zararlı değil.

Nacizane tavsiyem yüksek ısıda ve "extra hızlı, mega hızlı" demeyen programlarda yıkayın. Tablet ya da kullandığınız deterjanın tam eridiğinden emin olursunuz, tam eriyen tabletin kalıntı bırakma ihtimali de azalır. Yeni jenerasyon jet yıkamalara çok prim vermeyin.

ps Bu arada Boraks'ın kabul edilmiş hiçbir laboratuardan bulaşık yıkama performansı ya da kalıntı bırakmadığı, ya da insan sağlığına uygunluğu onayı, tresti vb bulunmuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: agtr

uzun bardaklari makinenin köşelerine koymayin. fiskiye ulasamadigi için yikanmaz. ben eco performansini begenmiyorum. sürekli yoğun seçeneğini kullaniyorum. her gün kullanımda, fark 5-10 TL yi geçmez sanirim. dun fatura 40 TL geldi, daha ne gelsin

Bu sorunu küçük çay bardaklarında dahi yaşıyorum ben anneannemin makinesinde

• le saux L kullanıcısına yanıt
    Açıklama için teşekkürler. Bazı sitelerde boraksın deterjanın performansını arttırdığını okumuştum hatta deterjan tarifleri bile vermişler, az deterjan ve boraks karışımı kullanmayı planlıyordum ama borun pek bir faydası yok o zaman. Tuz kullanmam gerekiyor sularımız aşırı kireçli servis test çubuğu ile de kontrol etmişti. Parlatıcı zaten kullanmıyorum. Genelde eco50 programını kullanıyoruz 3.15 saat sürüyor.
  • 
Sayfa: önceki 4344454647
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.