Şimdi Ara

BUDERUS GB 012 KULLANANLAR (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.457
Cevap
31
Favori
286.023
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • otm-p kullanıyorum ve bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

kumandayı off durumuna (ısıtma ve su modları kapalı halde yani) getirdiğim halde suyu sıcak tutmak için kombiyi sık sık çalıştırıyor. bu normal mi? değilse de ne yapmalıyım?
  • OTM-P kumanda kablolu bir kumanda. Fiyatı dediğiniz gibi 150 civarında olması lazım. Ben geçen yıl 120ye aldım, kablo montaj 150ye malolmuştu.
    Kumanda olmadan yapacak bir ayar yok zaten. Kombi üzerinden istediğiniz sıcaklığa ayarlıyorsunuz, başka yapacak bir şey yok.
    Servis ayarları konusunda benim de pek bilgim yok malesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sertori

otm-p kullanıyorum ve bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

kumandayı off durumuna (ısıtma ve su modları kapalı halde yani) getirdiğim halde suyu sıcak tutmak için kombiyi sık sık çalıştırıyor. bu normal mi? değilse de ne yapmalıyım?

Kumandadan off konumunda iken kombinin çalışması pek normal görünmüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: senolars

OTM-P kumanda kablolu bir kumanda. Fiyatı dediğiniz gibi 150 civarında olması lazım. Ben geçen yıl 120ye aldım, kablo montaj 150ye malolmuştu.
    Kumanda olmadan yapacak bir ayar yok zaten. Kombi üzerinden istediğiniz sıcaklığa ayarlıyorsunuz, başka yapacak bir şey yok.

Şükürler olsun şu anda 40 derecede 24 saat full yakıyorum 9.5 m3 yaktı. Daha önce 24 m3 yakıyordu.
    9.5 m3 40 derece için sence normalmi? Yoksa daha mı az olması lazım?

Birde OTM-P oda termostadını aldığım zaman 9.5 m3 ten daha mı az yakar? Yoksa aynı mı yakar? İklim şartlarının bu noktada önemli olduğunu biliyorum. Fakat ben şu an için soruyorum. OTM-P 9.5m3 ten daha mı az yakar?

Birde OTM-P aldığım zaman hangi odaya bağlattırmalıyım, sürekli oturduğumuz odayamı bağlattırsam iyi olur?

Şu anda kombi 40 derecede yandığı zaman en çok oturduğumuız oda 21 derecede. Dışarısı şu anda 1yada 2 derece geceleri ise -2, -3 derece, geceleride evin ısısı kombi 40 derecede yanarken 20 derece Sence bu değerler idealmi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultimatetnctr -- 4 Kasım 2011; 13:18:28 >

• Dostum 24 saat 40 derece için 9,5 m3 normal mi bilmiyorum ama oda termnostatı aldığın taktirde kesinlikle tasarruf edeceğine inanıyorum.Zira ben oda termostatında oda sıcaklığını 21 dereceye getirdiğimde bir müddet çalıştıktan sonra otomatik kapanıyor.Bazen 5 dakika çalışıp yarım saat durduğunu biliyorum.Bu açıdan kesinlikle tasarruflu olacaktır kanaatindeyim.Kombiye gitmeden tüm kumandaları yapmak gibi artılarınıda saymıyorum zaten.Ayrıca elektrikçiden alacağınız bir kablo ile kendiniz kullanma kılavuzunu okuyarak çok rahatlıkla bağlayabilrsiniz OTM P yi.Yerden 1.5 metre yükseğe, devamlı kullandığınız odaya,hava akımının sabit olduğu bir duvara monte etmelisiniz..Servis konusuna gelince ben Sivasdaki servislerden acayip memnunum.İlk açılışa geldiklerinde neredeyse yarım saat kombi ayarlarını yapmışlardı.Bir çok konuda bilgilendirmişlerdi bizi.Son olarak başıma geldiği için önceden yazmıştım anlamsız bulanlar oldu ama yoğuşma suyu atık hortumunu çok uzun bıraktığımda benim yakıt sarfiyatım artmıştı.onu da bir deneyin isterseniz.Genel olarak GB012 güzel,sessiz bir kombi.Ben sadece sıcak su açısından pek memnun değilim o kadar...

• quote:

Orijinalden alıntı: ultimatetnctr

quote:

Orijinalden alıntı: senolars

OTM-P kumanda kablolu bir kumanda. Fiyatı dediğiniz gibi 150 civarında olması lazım. Ben geçen yıl 120ye aldım, kablo montaj 150ye malolmuştu.

Şükürler olsun şu anda 40 derecede 24 saat full yakıyorum 9.5 m3 yaktı. Daha önce 24 m3 yakıyordu.
    9.5 m3 40 derece için sence normalmi? Yoksa daha mı az olması lazım?

Birde OTM-P oda termostadını aldığım zaman 9.5 m3 ten daha mı az yakar? Yoksa aynı mı yakar? İklim şartlarının bu noktada önemli olduğunu biliyorum. Fakat ben şu an için soruyorum. OTM-P 9.5m3 ten daha mı az yakar?

Birde OTM-P aldığım zaman hangi odaya bağlattırmalıyım, sürekli oturduğumuz odayamı bağlattırsam iyi olur?

Şu anda kombi 40 derecede yandığı zaman en çok oturduğumuız oda 21 derecede. Dışarısı şu anda 1yada 2 derece geceleri ise -2, -3 derece, geceleride evin ısısı kombi 40 derecede yanarken 20 derece Sence bu değerler idealmi?

Şu hususu arkadaşlar karıştırıyor; oda termostatı ile istediğiniz zaman istediğiniz sıcaklıkta ısınırsınız. Örneğin gündüz ısısı 13 dereceye çıktığında da kombiniz 40 derecede yanıyor, akşam ve gece 2-3 dereceye indiğinde de. Sadece "gündüz evi gereksiz yere fazladan yakıyor ve ısıtıyorum, bazen 25 dereceyi geçiyor, akşam ise 20 dereceye iniyor" diye düşünseniz, gündüz 22 derecenin üstünde kombiyi yakmayacağı için tasarruf edeceği bu yakıtın bir kısmını akşam 22 dereceye çıkarmak için kullanacağını çözersiniz.
    Sonuç olarak; OTM-P oda termostatını monte ettirirken kombi azami ısısını mutlaka 55 dereceye getirtin. 55 derecenin üstünde ayarlamasınlar. Aksi halde yoğuşmadan kaynaklanan tasarruf yok olur, yoğuşmasızlar gibi fazla yakarsınız. 55 derece azami ısıda gündüz gerektiğinde 40 derecede yakar yada söndürür. Akşam ise 22 dereceye getirmek için çabalar. Yine de az yakarsınız. Özellikle mevsim geçişlerinde.

• Arkadaşlar peki sizce bu aşağıda resimde bulunan ayarlar nasıl olmalı. Aksarayda servis baştan savma iş yaptı. Kombiyi ilk taktıklarında hiçbir ayar yapmadan gittiler. Kombi yanmaya başladı sayacı takip ettim 40 derecede tam 1 günde 24 m3 gaz yaktı. Bunun anormal bir durum olduğunu biliyorum. Sonra hemen servise telefon açtım konuyu izah ettim. Aynı kişiler gelip aşağıdaki resimde, 2. düzlem fonsiyonunda bulunan 2.1.A yı %75, 2.1.b yi %75e, 2.2.b yide 75 derece yapıp gittiler. Bu ayardan sonra 40 derecede yakıtım 9.5 m3 e düştü. 24 ten 9.5 m3 e düştü. Adamlar resmen baştan savma iş yapıyorlar. Ben hala bu ayarların tam yapıldığını zannetmiyorum. Çünkü adam bu ayarları yapmak için benden kullanma klavuzunu istedi, oraya bakarak yaptı. Yani bence o da tam bilmiyor bu işi.
    Şimdi benim sizlerden ricam. Evinizdeki kombinin, aşağıdaki resimlerde bulunan ayarlarına girerek. Doğru ayarları vermenizi isitiyorum. Bu ayarlara girmek çok basit. Montaj ve bakım Klavuzunun 27 ve 28. sayfalarında nasıl girileceği hakkında bilgi var.
    Lütfen elinize ayağınıza düştüm . Böyle giderse faturayı kara kara düşünürüm.
     BUDERUS GB 012 KULLANANLAR

• quote:

Arkadaşlar peki sizce bu aşağıda resimde bulunan ayarlar nasıl olmalı. Aksarayda servis baştan savma iş yaptı. Kombiyi ilk taktıklarında hiçbir ayar yapmadan gittiler. Kombi yanmaya başladı sayacı takip ettim 40 derecede tam 1 günde 24 m3 gaz yaktı. Bunun anormal bir durum olduğunu biliyorum. Sonra hemen servise telefon açtım konuyu izah ettim. Aynı kişiler gelip aşağıdaki resimde, 2. düzlem fonsiyonunda bulunan 2.1.A yı %75, 2.1.b yi %75e, 2.2.b yide 75 derece yapıp gittiler. Bu ayardan sonra 40 derecede yakıtım 9.5 m3 e düştü. 24 ten 9.5 m3 e düştü. Adamlar resmen baştan savma iş yapıyorlar. Ben hala bu ayarların tam yapıldığını zannetmiyorum. Çünkü adam bu ayarları yapmak için benden kullanma klavuzunu istedi, oraya bakarak yaptı. Yani bence o da tam bilmiyor bu işi.
    Şimdi benim sizlerden ricam. Evinizdeki kombinin, aşağıdaki resimlerde bulunan ayarlarına girerek. Doğru ayarları vermenizi isitiyorum. Bu ayarlara girmek çok basit. Montaj ve bakım Klavuzunun 27 ve 28. sayfalarında nasıl girileceği hakkında bilgi var.

Öncelikle kombiniz ayarlandığı azami ısıda çalışırken 2.A.A aktüel sorgulayın ve kaç olduğuna bakın. Eğer 55 dereceyi geçiyorsa tasarrufu unutun tabi. Bu ayarların çoğu doğru gibi görünüyor. 2.1.A % 75 , 2.2.b 75 derece yapıldığı için kombi azami çalışma ısısı 56 derece ile sınırlanmış görünüyor. Bu konumda 40 derecede yanması da kombinin kendiliğinden alev modülasyonu yaptığını gösteriyor. Yalnız OTM-P oda termostatı olmadan tasarruf sağlamanız mümkün değil. Oda termostatını, kombiye komşu odaya yada ilk koridora tek delikle takın. 22 dereceye ayarlayın. Oturduğunuz yerde ısı az ise arttırır fazla ise azaltırsınız.
    Oda termostatı taktırana kadar 2.2.b yi 65 dereceye getirin. Taktırdıktan sonra 2.2.b yi 72 derece yapın. Ondan dolayı şu yazımı yeniden size hatırlatıyorum.
    ""Şu hususu arkadaşlar karıştırıyor; oda termostatı ile istediğiniz zaman istediğiniz sıcaklıkta ısınırsınız. Örneğin gündüz ısısı 13 dereceye çıktığında da kombiniz 40 derecede yanıyor, akşam ve gece 2-3 dereceye indiğinde de. Sadece "gündüz evi gereksiz yere fazladan yakıyor ve ısıtıyorum, bazen 25 dereceyi geçiyor, akşam ise 20 dereceye iniyor" diye düşünseniz, gündüz 22 derecenin üstünde kombiyi yakmayacağı için tasarruf edeceği bu yakıtın bir kısmını akşam 22 dereceye çıkarmak için kullanacağını çözersiniz.
    Sonuç olarak; OTM-P oda termostatını monte ettirirken kombi azami ısısını mutlaka 55 dereceye getirtin. 55 derecenin üstünde ayarlamasınlar. Aksi halde yoğuşmadan kaynaklanan tasarruf yok olur, yoğuşmasızlar gibi fazla yakarsınız. 55 derece azami ısıda gündüz gerektiğinde 40 derecede yakar yada söndürür. Akşam ise 22 dereceye getirmek için çabalar. Yine de az yakarsınız. Özellikle mevsim geçişlerinde.""

• quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Arkadaşlar peki sizce bu aşağıda resimde bulunan ayarlar nasıl olmalı. Aksarayda servis baştan savma iş yaptı. Kombiyi ilk taktıklarında hiçbir ayar yapmadan gittiler. Kombi yanmaya başladı sayacı takip ettim 40 derecede tam 1 günde 24 m3 gaz yaktı. Bunun anormal bir durum olduğunu biliyorum. Sonra hemen servise telefon açtım konuyu izah ettim. Aynı kişiler gelip aşağıdaki resimde, 2. düzlem fonsiyonunda bulunan 2.1.A yı %75, 2.1.b yi %75e, 2.2.b yide 75 derece yapıp gittiler. Bu ayardan sonra 40 derecede yakıtım 9.5 m3 e düştü. 24 ten 9.5 m3 e düştü. Adamlar resmen baştan savma iş yapıyorlar. Ben hala bu ayarların tam yapıldığını zannetmiyorum. Çünkü adam bu ayarları yapmak için benden kullanma klavuzunu istedi, oraya bakarak yaptı. Yani bence o da tam bilmiyor bu işi.

Öncelikle kombiniz ayarlandığı azami ısıda çalışırken 2.A.A aktüel sorgulayın ve kaç olduğuna bakın. Eğer 55 dereceyi geçiyorsa tasarrufu unutun tabi. Bu ayarların çoğu doğru gibi görünüyor. 2.1.A % 75 , 2.2.b 75 derece yapıldığı için kombi azami çalışma ısısı 56 derece ile sınırlanmış görünüyor. Bu konumda 40 derecede yanması da kombinin kendiliğinden alev modülasyonu yaptığını gösteriyor. Yalnız OTM-P oda termostatı olmadan tasarruf sağlamanız mümkün değil. Oda termostatını, kombiye komşu odaya yada ilk koridora tek delikle takın. 22 dereceye ayarlayın. Oturduğunuz yerde ısı az ise arttırır fazla ise azaltırsınız.
    Oda termostatı taktırana kadar 2.2.b yi 65 dereceye getirin. Taktırdıktan sonra 2.2.b yi 72 derece yapın. Ondan dolayı şu yazımı yeniden size hatırlatıyorum.
    ""Şu hususu arkadaşlar karıştırıyor; oda termostatı ile istediğiniz zaman istediğiniz sıcaklıkta ısınırsınız. Örneğin gündüz ısısı 13 dereceye çıktığında da kombiniz 40 derecede yanıyor, akşam ve gece 2-3 dereceye indiğinde de. Sadece "gündüz evi gereksiz yere fazladan yakıyor ve ısıtıyorum, bazen 25 dereceyi geçiyor, akşam ise 20 dereceye iniyor" diye düşünseniz, gündüz 22 derecenin üstünde kombiyi yakmayacağı için tasarruf edeceği bu yakıtın bir kısmını akşam 22 dereceye çıkarmak için kullanacağını çözersiniz.
    Sonuç olarak; OTM-P oda termostatını monte ettirirken kombi azami ısısını mutlaka 55 dereceye getirtin. 55 derecenin üstünde ayarlamasınlar. Aksi halde yoğuşmadan kaynaklanan tasarruf yok olur, yoğuşmasızlar gibi fazla yakarsınız. 55 derece azami ısıda gündüz gerektiğinde 40 derecede yakar yada söndürür. Akşam ise 22 dereceye getirmek için çabalar. Yine de az yakarsınız. Özellikle mevsim geçişlerinde.""

Kombim 50 dereceye ayarlı çalışırken 2.A.A ya baktım 46 ile 45 arasında gidip geliyordu. Normalmi? Tasarruf sağlayabilirmiyim?

Merak ettim OTM-p Oda termostadını, kombiye komşu odaya yada ilk koridora tek delikle takın dediniz. Bunun bir sebebi varmı? Uzak olsa ne olur?
    Çünkü kombiye en yakın olan odada kimse oyurmuyor orası çocuk odası. Hemen onun yanındaki oturma odası.
    Yani kombiye ulaşmak için iki duvardan geçmek gerekiyor. Fakat ben duvar deldirmeden bu işi dışardan yapmak istiyorum. Kabloyu dışarıdan çektirmek istiyorum bu yapılabilirmi? Bir sorun çıkarırımı?
    Yoksa oda termostanın kablo uzunluğu sınırlımı olmalı. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Birde 2.1.A % 75 , 2.2.b 75 derece yapıldığı için kombi azami çalışma ısısı 56 derece ile sınırlanmış görünüyor demiştiniz. Peki bu değerleri az daha azaltsak tasarruf sağlanırmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultimatetnctr -- 4 Kasım 2011; 23:10:00 >

• quote:

quote:

quote:

Kombim 50 dereceye ayarlı çalışırken 2.A.A ya baktım 46 ile 45 arasında gidip geliyordu. Normalmi? Tasarruf sağlayabilirmiyim?

Merak ettim OTM-p Oda termostadını, kombiye komşu odaya yada ilk koridora tek delikle takın. Bunun bir sebebi varmı?
    Çünkü kombiye en yakın olan odada kimse oyurmuyor orası çocuk odası. Hemen onun yanındaki oturma odası.
    Yani kombiye ulaşmak için iki duvardan geçmek gerekiyor. Fakat ben duvar deldirmeden bu işi dışardan yapmak istiyorum. Bu yapılabilirmi? Bir sorun çıkarırımı?
    Yoksa oda termostanın kablo uzunluğu sınırlımı? olmalı. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Birde 2.1.A % 75 , 2.2.b 75 derece yapıldığı için kombi azami çalışma ısısı 56 derece ile sınırlanmış görünüyor demiştiniz. Peki bu değerleri az daha azaltsak tasarruf sağlanırmı?

Çok titiz ve tereddütlü olduğunuz anlaşılıyor. İlk sorunuza cevabı verdim zaten. Gözünüzden kaçmış; 2.2.b yi 65 yapın şimdilik demiştim. Bu değerleri azaltmak demek de bu zaten. Ancak 45-46 derece de yüksek bir ısı sayılmaz. Yine de OTM_P almalısınız.
    Oda termostatının, çocuk odası yada koridorda olmasının anlamı yok. Önemli olan ev ısısını sabitlemektir. Çocuk odası 22 derece iken oturma odası 21 ise ve size yeterliyse öyle bırakın. Az ise arttırın. Güneş alan, sıcak olan ve/veya az kullanılan odaların peteklerinin üst vanalarını tam kapatıp 1 (yada) tur açın.
    Kablo uzunluğu(yaklaşık 25 m.) sizin eve yeter. Ama sorun bu değil, evi kablo mezarlığına çevirmemektir. Çocuk odasına tek delikle taktırmanızı öneririm. Dışarıdan geçen kablo her zaman risklidir, gerek de yok. Matkapla tek delik oda termostatı üzerine takılacağı için görünmez bile. Hanım evde yokken taktırın(!)

• Sorulumarıma üşenmeden cevap verdiğiniz için çook teşekkür ederim.
    Evet ilk sorunun cevabını vermişsiniz fakat benim gözümden kaçmış, Biraz yorgun olduğum için kaçırmış olabilirim. Kabloyu evin içinden geçirrisem 10 metre kabloyu dışardan alırsam 12 metre gidecek yani o yüzden duvarları boş yere deldirmeye gerek yok. PVC pencerelerin alt tarafını delerek dışardan alacam kabloyu.
    OTM-P oda termostadı kesinlikle alacağım. Fakat şu anda buna durumum yok. Önümüzdeki ay alacağım.

Bizim çocuk odası 15m2 oturma odasıda 25 m2, Çocuk odasında 1 tane 1.2 metre petek var. Oturma odasındada 2 tane 1.2 metre petek var. Dediğin gibib çocuk odası, oturma odasına göre daha sıcak oluyor. Bende çocuk odasının peteğinin biraz kısacağım. Çocuk odasında 1 tane pencere bir tanede balkon kapısı var.
    Oturma odasındada 3 tane pencere 1 tane balkon kapısı var. Pencereler plastik PVC, olmasına rağmen sağından solunda az,az soğuk hava geliyor. Bende bu soğuk havayı silikonla kesmeyi düşünüyorum. Umarım işe yarar.
    Senin bu konuda bir tavsiyen varmı? Pncerelerden soğuk gelmesini nasıl önleyebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultimatetnctr -- 5 Kasım 2011; 10:34:21 >

• quote:

Sorulumarıma üşenmeden cevap verdiğiniz için çook teşekkür ederim.
    Evet ilk sorunun cevabını vermişsiniz fakat benim gözümden kaçmış, Biraz yorgun olduğum için kaçırmış olabilirim. Kabloyu evin içinden geçirrisem 10 metre kabloyu dışardan alırsam 12 metre gidecek yani o yüzden duvarları boş yere deldirmeye gerek yok. PVC pencerelerin alt tarafını delerek dışardan alacam kabloyu.
    OTM-P oda termostadı kesinlikle alacağım. Fakat şu anda buna durumum yok. Önümüzdeki ay alacağım.

Bizim çocuk odası 15m2 oturma odasıda 25 m2, Çocuk odasında 1 tane 1.2 metre petek var. Oturma odasındada 2 tane 1.2 metre petek var. Dediğin gibib çocuk odası, oturma odasına göre daha sıcak oluyor. Bende çocuk odasının peteğinin biraz kısacağım. Çocuk odasında 1 tane pencere bir tanede balkon kapısı var.
    Oturma odasındada 3 tane pencere 1 tane balkon kapısı var. Pencereler plastik PVC, olmasına rağmen sağından solunda az,az soğuk hava geliyor. Bende bu soğuk havayı silikonla kesmeyi düşünüyorum. Umarım işe yarar.
    Senin bu konuda bir tavsiyen varmı? Pncerelerden soğuk gelmesini nasıl önleyebilirim.

Dediğim gibi; dışardan geçen kablo risklidir. Tek delikle çocuk odasına takın. Olması gereken budur. Daha uzak odaya takmak isterseniz kablo mezarlığı gibi olur. Oturma odasına 2 m. olması önemli değil ama dışardan olmaz.
    PVC pencere ve kapılarının kasa ile duvar arasındaki bölümden hava geliyorsa silikon etkili olacaktır. PVC dış kasası ile kapı/pencere arasında soğuk geliyorsa, açıklığına (2-3 yada 5 mm.) göre kaliteli kapı kauçuğu (Alttaki resim ve link) kullanmalısınız. Yıllarca bir şey olmaz.
    Örnek link

• quote:

quote:

Dediğim gibi; dışardan geçen kablo risklidir. Tek delikle çocuk odasına takın. Olması gereken budur. Daha uzak odaya takmak isterseniz kablo mezarlığı gibi olur. Oturma odasına 2 m. olması önemli değil ama dışardan olmaz.
    PVC pencere ve kapılarının kasa ile duvar arasındaki bölümden hava geliyorsa silikon etkili olacaktır. PVC dış kasası ile kapı/pencere arasında soğuk geliyorsa, açıklığına (2-3 yada 5 mm.) göre kaliteli kapı kauçuğu (Alttaki resim ve link) kullanmalısınız. Yıllarca bir şey olmaz.
    Örnek link

Teşekkür ederim dediklerinizi uygulayacağım.
    Son bir soru:
    2.1.A % 75 , 2.2.b 75 derece yapıldığı için kombi azami çalışma ısısı 56 derece ile sınırlanmış görünüyor. Demiştiniz. Bu azami 56 derece ısısını neye göre hesapladınız. Mantığı nedir?

• quote:

quote:

quote:

Örnek link

Teşekkür ederim dediklerinizi uygulayacağım.
    Son bir soru:
    2.1.A % 75 , 2.2.b 75 derece yapıldığı için kombi azami çalışma ısısı 56 derece ile sınırlanmış görünüyor. Demiştiniz. Bu azami 56 derece ısısını neye göre hesapladınız. Mantığı nedir?

Kalorifer ısıtma devresi max ayar fonksiyonu % 75 , kombi azami ısısı 75 derece yapılmışsa, 75 derecenin % 75 i kadar yanacağı zaten ortaya çıkmaktadır.
    75 derece X % 75 i = 56,25 derecedir. Biz onu 72 derece yaparak 54 dereceye indirdik.

• bu bahsettiginiz 2.A.A ya nasıl bakıcaz bende gb012 kullanıyorum,servisler yogun oldugu icin kurup gidiyorlar hemen bişey soylemiyorlar yada bana oyle geliyor...opt modulasyonlu kumandayı nereden bulurum kac paradır,bilgi verirmisin lutfen biraz...bu arada form da yeniyim yanlış yere yazmamışımdır insallah..iyi bayramlar herkese.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kdraslts

bu bahsettiginiz 2.A.A ya nasıl bakıcaz bende gb012 kullanıyorum,servisler yogun oldugu icin kurup gidiyorlar hemen bişey soylemiyorlar yada bana oyle geliyor...opt modulasyonlu kumandayı nereden bulurum kac paradır,bilgi verirmisin lutfen biraz...bu arada form da yeniyim yanlış yere yazmamışımdır insallah..iyi bayramlar herkese.

2.A.A ya girmek çok kolay.
    İlk önce
    mode, ve artı ve eksi tışlarına aynı anda bas. Yaklaşık bir beş saniye sonra karşına 1. düzlem servis fonksiyonları gelir. Dijital ekranda 1.2.C yazısını görürsün. Bu yazıyı gördükten sonra:
    artı ve eksi tuşlarına aynı anda yine yaklaşık beş saniye bas. Bu kez 2. düzlem servis fonksiyonları açılır.
    Ve dijital ekranda 2.1.A yazar artı tuşunu kullanarak 2.A.A ya kadar gel. Geldikten sonra Mode tuşuna bir kere bastınmı, açmış olursun

• teşekkürler yardımcı olmak istediginiz icin oncelikle...ben şimdi baktım 2.1.A 100 2.1.B 100 2.2.B 82 YAZIYORDU BENDE BUNLARI 72 YAPTIM HEPSİNİ...KAÇ YAPMAM GEREKİYOR SİZCE DOGRU AYARLAR KAÇ OLMALI...ben on of oda termostadı ile kullanıyorum onuda goz onunde bulundurarak cevaplarmisiniz lütfen...
  • arkadaşım bende sizin yazıları dikkate alarak bişeyler yapmak istiyorumda, on of oda termostadıyla kullanıyorum,2.1.A yı 72 2.1.b yi 72 2.2.b 72 yaptım bugun bende,sıcak su derecesi de 55 derecede ayarlıydı zaten önceden kombide,şimdi kac yapmam lazım kombi sıcak suyu derecesini? birde 55 derece ayarlı oldugu halde aktüelden baktım 55.6 dereceye cıkmıs bu normalmidir,ben 55 sectigim halde neden cıkıyor uzerine. valla bu havalarda on off oda termostadı 21 derecede duruyor surekli tam ısınamıyoruzda ama yinede 12 metrekup yakıyor...kışın ne yaparız bilemiyorum :( evin 3 cephesi acık,dogu batı kuzey cepheli ısı yalıtımlı...burut 145 metre kare son kat...siz ne yapmamı onerirsiniz.
  • Değerleri %75 e 72 derece yaptıktan sonra,kombiden kalorifer devresi suyunu kaç derece yaptınız hocam 55 mi ???
  • quote:

Orijinalden alıntı: kdraslts

teşekkürler yardımcı olmak istediginiz icin oncelikle...ben şimdi baktım 2.1.A 100 2.1.B 100 2.2.B 82 YAZIYORDU BENDE BUNLARI 72 YAPTIM HEPSİNİ...KAÇ YAPMAM GEREKİYOR SİZCE DOGRU AYARLAR KAÇ OLMALI...ben on of oda termostadı ile kullanıyorum onuda goz onunde bulundurarak cevaplarmisiniz lütfen...

On-off oda termostatı kullanıyorsanız, bu ayarlarla oynamanıza gerek yok. Doğrudan kombiden ayarlayabilirsiniz. Çünkü kombi ile oda termostatı arasında e bus iletişimi yoktur. Karşılıklı olarak haberleşip oda ısısını istenen ısıya getirebilmek için kombi ısısını arttırıp azaltamazlar. Şöyle izah edeyim. Şu dönemde kombiyi 2 konumunda(43-45 derece) kullanmanız yetecektir. Daha aşağı ısı yetiyorsa 1 konumuna da indirebilirsiniz. Kombinin yavaş yavaş iç ısıyı dengelemesi daha arzu edilen bir sonuçtur. Çünkü özellikle dijital olmayan on-off oda termostatlarında kombinin kapanması ile çalışması arasındaki ısı farkı 2-3 dereceyi bulabilmektedir. Bunu test etmek için sağlam bir oda termometresi alın ve oda termostatının yanına koyun. Kombi kaç derecede iken açılıyor ve kapanıyor, izleyin.
    Daha aşağı kombi ısısının yetmemesi; kombi çok uzun süre çalışmasına rağmen iç ısıyı arttıramıyor ve hatta daha azalıyor olmasıdır. Kara kışta bile 54 dereceyi aşmayan kombi çalışmasında ısınabilirseniz yoğuşmadan sağlanacak tasarrufu arttırabilirsiniz.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.