Şimdi Ara

BUDERUS GB 012 KULLANANLAR (11. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.457
Cevap
31
Favori
285.936
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kdraslts

dun ben yanlış anladım o zaman sizi,ben on off manuel oda termostadı kullandıgım icin zannettim siz o degerleri sadece modulasyonlu termostad kullananlara veya hic termostatsız kullananlar icin yadıgınızı dusunmustum...ben simdi sizin soylediginiz gibi yapıcam değerleri...75 75 72 yaptıktan sonra...kombiyi 54 dereceyemi ayarlicam??

Modülasyonsuz mekanik oda termostatı kullanıyorsanız fark etmez. OTM-P pda termostatı kullanıyorsanız (veya RC10, RC25, RC35 gibi) o zaman yukarda belirttiğim gibi yapmalısınız.
    Bu ayarlara rağmen yine de kombi 54 derecenin çok üzerine çıkarsa, o zaman 72 değerini 54 yapınız.
  • modulasyonlu otm-p oda kumandasını uygun fiyata alabilecegim bir yer varmı efendim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ultimatetnctr

quote:

ultimatetnctr arkadaşım...surekli 55 de calismiyor bende ama...atıyorum bir saat çalışıyor iki saat kombide tık yok :) stop ediyor kombi 21 dereceyi bulunca...oysaki siz surekli 40 derecede sabit ısıda yakıyosunuz...gece 20 derecede bırakıyorum neredeyse hic calismiyor gece....valla anlamadım gitti basil olcaksa bu iş :(

O zaman ben modülasyonlu oda termostadi alirsam. Yakit tasarrufu saglarim. Otm-p alacagim
    Birde ben merak ediyorum sserin bey su siralar siz günlük kaç m3 gaz yakiyorsunuz

Bacalı 10 yıllık 26 kW kombi, Siemens RDE 10.1 modülasyonsuz dijital oda termostatı, oda ısısını akşam 23, yatarken 22 dereceye ayarlayıp bırakıyorum. Akşama kadar o ısıda kalıyor. Kombiyi duruma göre; genelde 45, akşam soğuk olursa 50 derecede çalıştırıyorum. 175 m2 brüt, 145 m2 net ısıtılacak alan, 4+1 ev. Ankara'nın en soğuk bölgelerinden Oran'a yakın oturuyorum. 29.Ekimden bu yana günlük 6,2 m3 sarfiyat.
    Oda termostatı olmasa çok daha fazla yakardım. Yada kalorifercilik oynardım.
  • 6,2 metre küp cok iyiymiş...biz şimdiden 10 metre kupun uzerinde yakıyoruz ki ısınmıyoruz bile dogru duzgun...kışın ne yapacaz bilmiyorum...bende dereceyi düşüreceğim 45 lere falan...makanik termostatdanda 22 ye bırakıcam 24 saat denicem...size yazarım sonucu....
  • Eviniz bizim evden çok buyuk olmasina ragmen 6.2 m3 cok guzel. Darisi basimiza. 10 güne kadar otm-p alacagim o zaman umarim bende sizin gibi az yakarim. Birde dediginiz ayarlarida uygulayacagim.
    Ben otm-p alacagimda sizin tavsiye edeceginiz baska bir oda termostadi varmi? Bu termostadlardan hangisi kenfini tam kanitlamis ve gercek anlamda tasarruf sagliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultimatetnctr -- 9 Kasım 2011; 1:42:17 >
  • quote:

bende modülasyonlu oda termostadı alacam ama servis 180 lira dedi...120 ye aldım diyenler var formlarda...ya zam geldi yada biz bulamıyoruz...siz bulursanız haber edermisiniz lütfen....

O zamanlar 120 TL ye alanlar vardı. Şimdilerde uygun fiyata bulmak zor olabilir. Alan arkadaşlardan sormada yarar var. 120 TL den % 40 fiyat artışı gerçekten ilginç. Aşağıdaki linkte de 165 TL civarı
    http://www.kombipazar.com/?urun-546-Buderus-OTM-P--Modulasyonlu-ve-Programlanabilir--Kumanda-Paneli.html
  • quote:

Eviniz bizim evden çok buyuk olmasina ragmen 6.2 m3 cok guzel. Darisi basimiza. 10 güne kadar otm-p alacagim o zaman umarim bende sizin gibi az yakarim. Birde dediginiz ayarlarida uygulayacagim.
    Ben otm-p alacagimda sizin tavsiye edeceginiz baska bir oda termostadi varmi? Bu termostadlardan hangisi kenfini tam kanitlamis ve gercek anlamda tasarruf sagliyor.

Tabi ki OTM-P almalısınız. Başka model kesinlikle almayın. Ayarları dediğim şekilde yaparsanız sorun olmaz. Buna rağmen fazla yakarsa, kapı pencere yalıtımına bakmak gerekir. Başka sorunlar da olabilir tabi. O zaman değerlendiririz.
    Kışın 10 m3 benim için çok doğal. Benim sarfiyatım da o düzeye çıkar. Oda termostatının yaptığı, oda ısısı istenilene geldikten sonra kombiyi kapatmak. Buradaki tasarrufu gerektiğinde akşam kullanmak. Tabi kombi azami ısısını 54 dereceyi aşmadan düzgün tespit etmeniz gerekir.
    Ayrıca evim son kat ancak güney-doğu cephe. Arka dairede kuzey-doğu cephede oturan arkadaşım % 20 fazla yakıyor. Cephe olayı, eşit koşullarda en az % 20 fark ettirebilir.
    Son ve önemli ekleme: Kombinin en düşük çalışma ısısı 45 derece. Bu ısıda 24 saat açık kullanımda oda termostatsız kullanımdaki harcama yaklaşık 10 m3 oluyordu. Oysa ki oda termostatlı şu dönem sarfiyat 6,2 m3. Oda termostatsız kullananların "40 yada 50 derecede bile neden çok yakıyorum" sorularına yanıt oldu sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 9 Kasım 2011; 2:16:06 >
  • Sserin bey birkaç sorum daha olacaktı:
    1. Düzlem Servis Fonksiyonlarında bulunan:
    1.2.F: İşletme Tarzı:(0=Normal,3=min. cihaz gücü, 4=max. cihaz gücü)
    Bende (0=Normal) seçili Bunu (3=min. cihaz gücü) seçersem doğalgazdan tasarruf sağlama ihtimaliim varmı?

2. Düzlem servis Fonksiyonlarında bulunan:
    2.9.A: Sürekli İşletme Modu: (0=Normal, 1=min.cihaz gücü, 2 =max.cihaz gücü)
    Bende (0=Normal) seçili, Ben bunu (1=min.cihaz gücü) seçersem doğalgazdan tasarruf sağlama ihtimalim varmı?

Bu ayarların anlamı ne ne işe yarıyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultimatetnctr -- 9 Kasım 2011; 22:26:42 >
  • İyi geceler kombim Buderus Konfor Plus GB 022-24K ve oda termostatım rc20, fakat bir haftadır çözemediğim bir problem var ya da anlamadığım bir durum, oda termostat ısısını 23,5 dereceye ayarlı oda ısısı 23,5 dereceden 23,4 veya 23,1 derece ye düşmesine rağmen kombi çlışmaya başlamıyor ve bazende çalışmaya başladığı zaman 23.5 dercede toplamıyor .Acaba problem nerededir? Servisi aradım 1 derece aşağı düşmeyince çalışmaz diye aaçıklama getirdi bana ters geldi , normal çalışıyordu önerileriniz nedir?
  • quote:

Sserin bey birkaç sorum daha olacaktı:
    1. Düzlem Servis Fonksiyonlarında bulunan:
    1.2.F: İşletme Tarzı:(0=Normal,3=min. cihaz gücü, 4=max. cihaz gücü)
    Bende (0=Normal) seçili Bunu (3=min. cihaz gücü) seçersem doğalgazdan tasarruf sağlama ihtimaliim varmı?

2. Düzlem servis Fonksiyonlarında bulunan:
    2.9.A: Sürekli İşletme Modu: (0=Normal, 1=min.cihaz gücü, 2 =max.cihaz gücü)
    Bende (0=Normal) seçili, Ben bunu (1=min.cihaz gücü) seçersem doğalgazdan tasarruf sağlama ihtimalim varmı?

Bu ayarların anlamı ne ne işe yarıyor?

Bu ayarlarla oynamayınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: asfio

İyi geceler kombim Buderus Konfor Plus GB 022-24K ve oda termostatım rc20, fakat bir haftadır çözemediğim bir problem var ya da anlamadığım bir durum, oda termostat ısısını 23,5 dereceye ayarlı oda ısısı 23,5 dereceden 23,4 veya 23,1 derece ye düşmesine rağmen kombi çlışmaya başlamıyor ve bazende çalışmaya başladığı zaman 23.5 dercede toplamıyor .Acaba problem nerededir? Servisi aradım 1 derece aşağı düşmeyince çalışmaz diye aaçıklama getirdi bana ters geldi , normal çalışıyordu önerileriniz nedir?

Buna ek olarak biraz önce termostatdan ısıyı 23,5 dan 24 dereceye manuel olarak yükselttim , odanın ısısı 23,7 derece idi fakat kombi çalışmadı ancak anahtarından kombiyi kapatıp açtım tekrar ısıyı 24 dereceye ayarladım termostattan şimdi başladı çalışmaya , yardım ve önerileriniz varmı arkadaşlar?
  • quote:

Orijinalden alıntı: asfio

İyi geceler kombim Buderus Konfor Plus GB 022-24K ve oda termostatım rc20, fakat bir haftadır çözemediğim bir problem var ya da anlamadığım bir durum, oda termostat ısısını 23,5 dereceye ayarlı oda ısısı 23,5 dereceden 23,4 veya 23,1 derece ye düşmesine rağmen kombi çlışmaya başlamıyor ve bazende çalışmaya başladığı zaman 23.5 dercede toplamıyor .Acaba problem nerededir? Servisi aradım 1 derece aşağı düşmeyince çalışmaz diye aaçıklama getirdi bana ters geldi , normal çalışıyordu önerileriniz nedir?

23,5 dereceye ayarladıysanız, 23 derecede çalışır, 24 derecede kapanır. Buna göre ayarlıdır. Çünkü kaç derecede kontrol ettiği konusunda net açıklık göremedim.
    Bu bağlamda kombide dur-kalk sayısının daha azaltılması belki sorunu çözebilir. Bu nedenle RC 20 Montaj ve Servis Kılavuzunun 16. sayfasında açıklanan şekilde, Servis Alanında P2 ayarını 2 yapınız. Yine de memnun olmazsanız, eski ayarı olan fabrika ayarı olan 1 e getirirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Eviniz bizim evden çok buyuk olmasina ragmen 6.2 m3 cok guzel. Darisi basimiza. 10 güne kadar otm-p alacagim o zaman umarim bende sizin gibi az yakarim. Birde dediginiz ayarlarida uygulayacagim.

Tabi ki OTM-P almalısınız. Başka model kesinlikle almayın. Ayarları dediğim şekilde yaparsanız sorun olmaz. Buna rağmen fazla yakarsa, kapı pencere yalıtımına bakmak gerekir. Başka sorunlar da olabilir tabi. O zaman değerlendiririz.
    Kışın 10 m3 benim için çok doğal. Benim sarfiyatım da o düzeye çıkar. Oda termostatının yaptığı, oda ısısı istenilene geldikten sonra kombiyi kapatmak. Buradaki tasarrufu gerektiğinde akşam kullanmak. Tabi kombi azami ısısını 54 dereceyi aşmadan düzgün tespit etmeniz gerekir.
    Ayrıca evim son kat ancak güney-doğu cephe. Arka dairede kuzey-doğu cephede oturan arkadaşım % 20 fazla yakıyor. Cephe olayı, eşit koşullarda en az % 20 fark ettirebilir.
    Son ve önemli ekleme: Kombinin en düşük çalışma ısısı 45 derece. Bu ısıda 24 saat açık kullanımda oda termostatsız kullanımdaki harcama yaklaşık 10 m3 oluyordu. Oysa ki oda termostatlı şu dönem sarfiyat 6,2 m3. Oda termostatsız kullananların "40 yada 50 derecede bile neden çok yakıyorum" sorularına yanıt oldu sanırım.

Hocam termostatsiz bende 50 derece su sicakliginds 10 m.3 yakiyorom.ev su an bile 25 derce.kombi suyunu dahada dusermiyorum.zaten dusuk. Kombi den cikan kablolu on off u takarsam bende de ayni oranda tasarruf saglarmiyim.ev dogu bati cephe.2+1.115 m net.istambulda. dis cephe izolasyon var.5.5mtul petek var.ev korunakli zaten cogu eve gore kendinden sicak.acaba bu sartlarda on off kumandayi kullansam 5 mkup e dusermiyim tesekkurler.:-)
  • quote:

Orijinalden alıntı: e.altundag

quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Hocam termostatsiz bende 50 derece su sicakliginds 10 m.3 yakiyorom.ev su an bile 25 derce.kombi suyunu dahada dusermiyorum.zaten dusuk. Kombi den cikan kablolu on off u takarsam bende de ayni oranda tasarruf saglarmiyim.ev dogu bati cephe.2+1.115 m net.istambulda. dis cephe izolasyon var.5.5mtul petek var.ev korunakli zaten cogu eve gore kendinden sicak.acaba bu sartlarda on off kumandayi kullansam 5 mkup e dusermiyim tesekkurler.:-)

Kesinlikle tasarruf edersiniz. Zaten 25 derece çok fazla. On-off termostatı 23 dereceye ayarladığınızda, bu ısıda kombiyi kapatacak. 3 m3 yada 5 m3 tasarruf rakamı vermek zor. Deneyip göreceksiniz.
    Yalnız 50 derecenin altına düşüremiyorumu anlamadım? Sanırım 40 dereceye indirme şansınız var.
  • Evet var arada bir duruma gore45 e dusuruyorum ancak. Calismiyormus isitmiyormus gibi geliyor.40 a dusurursemde.ne bilim ayip olmasin diyorum kombiye..birde bu kumandayi ben taksam ne gibi bir.dezavantajim olur.illaki servisimi cagirmaliyim.servis gelirse ucret alirmi zira benim kombiyi mont.aja geldiginde takmadi.bende evde degildim.ilk montaj olacagi icin ucretsiz olmasi gerekmiyormu.
  • AZ ONCE HANIM BIRDE FIRINI ACTI EV HAMAM GIBI OLDU ..su sıcaklıgını 40 a dusurmeme ragmen evın ıcı 24 ıle 25.5 arasında degısıyor..il iş elimde kutusunda uyuyan on off kumandayı taktırmak olacak..dısarıda sıcaklık 11 12 derce cıvarında su anda.iyiki almışım bu buderus u ya.gecen sene oturdugum evde demirdöküm kalısto vardı.2 senede 5 kez arıza yapmasının yanında bırde fatura yukunun altında ezılıyordum...kumandayı taktıktan sonra degerlerı bılgınıze sunacagım insallah..
  • quote:

Evet var arada bir duruma gore45 e dusuruyorum ancak. Calismiyormus isitmiyormus gibi geliyor.40 a dusurursemde.ne bilim ayip olmasin diyorum kombiye..birde bu kumandayi ben taksam ne gibi bir.dezavantajim olur.illaki servisimi cagirmaliyim.servis gelirse ucret alirmi zira benim kombiyi mont.aja geldiginde takmadi.bende evde degildim.ilk montaj olacagi icin ucretsiz olmasi gerekmiyormu.

Ankara'da bile bugün (güney-doğu cephe için) sabah 09.30 dan 17.30 a kadar kombi yanmıyor. Oda ısısı, yanmadığı bu saatlerde 23-23,5 derece civarı oluyor. Tabi bunu sağlayan oda termostatı.
    Bazı servisler montaj ücreti almıyor. Bazıları da alıyor. Bunu onlara sorarsınız. Hatta " ben yokken içinden çıkan oda termostatı takılmamış" derseniz, almayabilirler. Bence siz takmayın. Oda termostatını, kombiye komşu yan odaya yada ilk koridora tek delikle taktırın. Kombinin bulunduğu mekana (odaya-mutfağa) koydurmayın.
  • Aynen oyle diycem.yarin randevu alicam .yanliz bir arkadasiminda yazdigi gibi ilk odaya degilde salona taktirsam daha iyi olmazmi acaba.evin en sicak ve kullanilan alani.kablo bakimindan daha uzun ama daha pratik olacak.evin fiziksel ozelligi itibari ile.kombiye komsu olmayacak o kadar.
  • quote:

Aynen oyle diycem.yarin randevu alicam .yanliz bir arkadasiminda yazdigi gibi ilk odaya degilde salona taktirsam daha iyi olmazmi acaba.evin en sicak ve kullanilan alani.kablo bakimindan daha uzun ama daha pratik olacak.evin fiziksel ozelligi itibari ile.kombiye komsu olmayacak o kadar.

Uzun olması problem olmayacaksa sorun yok. 20-25 m. kablodan fazla olmaması gerekir.
  • Peteklerin kenarindan gecen borulara baktigimda suyun rengi kahveringi gibi gorunuyor bu normalmi? Bazen peteklerin havasini aldigimda su cok az pasli cikiyor. Bu kombiye zarar verirmi?
    Bu suyu nasil temizleyebilirim.
    Birde bugun evimin isi izalasyonu hakkinda evi yapan kisilerden bilgi aldim. Iki tugla arasina isi yakitimi uygulanmis bu yeterlimidir?
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.