Şimdi Ara

Bu şifre kırılabilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
407
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Konuyu nerden açacağımı bilemedim forumda arattığımd aşifreleme konuları hep bu bölümde açılmıştı o yüzden burada açtım.

Şimdi ben telefonumda eskiden kayıt edilmiş wifi şifrelerini görmek istiyorum telefonum rootlu wifi şifrelerinin kayıtlı olduğu dosyayı açtığımd a karşımda şifrelenmiş şifreleri buldum ve bunla bağlanamıyorum maksimum karakter hanesine ulaşıldı benzeri hatalar veriyor kısaysada hata veriyor bunları nasıl düzeltebilirim telefonum samsung galaxy s6 samsunglar yapıyormuş sanırım bu şifrelemeyi.

74c8efdf5b1683d4ec063b470efe6686

5225609744304e9c314f78c7efc20bb5fa7737074d4f008f744ab63cbd80cd8bca8c5bd65568b60f9c9df2e418daba84

2f7af2622434c4a5f71ee1f57dc94959

Biraz araştırdığıma göre bunlar md5 şifreleymiş sanırım ama samsung tarafından şifrelendiği için yani şifreleyen belli olduğu için belki çözümleyen bir yazılım vardır yoksa nasıl erişebilirim ben bu şifrelere?

• Mustafa Dmrl kullanıcısına yanıt
    md5 tek yonlu bir fonksiyon. Tek yapilabilecek olan md5 'ini bildigimiz seylerden birisinin md5 'i sendeki degerler mi diye kontrol etmek.
    Internette md5 database leri var, oralarda arastirabilirsin ama pek umitli degilim eger cok bilindik bir sey degilse kirilmasina.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Md5 çözücü siteler var bir bakın isterseniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ne kadar md5 sitesi denediysem hiç birisi tanıyamadı şifreyi birde ortadaki kodun çözülmüş halini buldum tabikide şifreyi çözerek değilde başka bir telefondan aldım ama diğerleri yok.

5225609744304e9c314f78c7efc20bb5fa7737074d4f008f744ab63cbd80cd8bca8c5bd65568b60f9c9df2e418daba84 olan kodun şifresi Daci.1319
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

md5 tek yonlu bir fonksiyon. Tek yapilabilecek olan md5 'ini bildigimiz seylerden birisinin md5 'i sendeki degerler mi diye kontrol etmek.
    Internette md5 database leri var, oralarda arastirabilirsin ama pek umitli degilim eger cok bilindik bir sey degilse kirilmasina.

teoride tek yönlü. onu da geri çevirebiliyorlar.
  • Bunu yapan uygulamalar var telefon rootlu ise android old wi-fi passwords diye aratırsan bulursun

• Rynum kullanıcısına yanıt
    Hocam şifre gösterme uygulamalarıda aynı şekilde gösteriyor.

Bu şifre kırılabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: beyinsis

quote:

Tek yönlü. Bu bir yemeğin tarifini ve malzemeleri bilmeden deneye deneye aynı tarifi bulmak gibi. örnek vereyim. 12345 => hash değeri 827ccb0eea8a706c4c34a16891f84e7b
    şimdi matematiksel olarak md5 matematiksel işlemle tekrar 12345 e döndüremezssiniz lakin gidersiniz bir 6 haneli tüm rakamları tek tek hashlersiniz bir db koyarsnız. Sonra elinizdeki hash ile o tabloyu kıyaslarsınız. Böylece md5 kırmıs olursunuz. ama bir 4 gb lik bir iso dosyasını da hashlersiniz ancak hashden iso elde edemezsiniz. Etse idi bu hash değil sıkıştırma algoritması olurdu. Birde ben ürünlerimde bazen 2 defa md5 alıyorum. bazen 1 sha1 1 md5 alıyorum. Kısaca o iş zor.

Diğer mesele bu wifi şifresi ise bunu modeme göndereceksini demektir. o yüzden şifre bu olmayabilir zira geri döndürülemez eğer modem şifre talep ediyorsa ya da modemlerde hash ile çalışıyordur. oradaki modem çalışma mantığına bakmak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahoni_38 -- 21 Şubat 2017; 11:36:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mahoni_38

quote:

quote:

Tek yönlü. Bu bir yemeğin tarifini ve malzemeleri bilmeden deneye deneye aynı tarifi bulmak gibi. örnek vereyim. 12345 => hash değeri 827ccb0eea8a706c4c34a16891f84e7b
    şimdi matematiksel olarak md5 matematiksel işlemle tekrar 12345 e döndüremezssiniz lakin gidersiniz bir 6 haneli tüm rakamları tek tek hashlersiniz bir db koyarsnız. Sonra elinizdeki hash ile o tabloyu kıyaslarsınız. Böylece md5 kırmıs olursunuz. ama bir 4 gb lik bir iso dosyasını da hashlersiniz ancak hashden iso elde edemezsiniz. Etse idi bu hash değil sıkıştırma algoritması olurdu. Birde ben ürünlerimde bazen 2 defa md5 alıyorum. bazen 1 sha1 1 md5 alıyorum. Kısaca o iş zor.

Diğer mesele bu wifi şifresi ise bunu modeme göndereceksini demektir. o yüzden şifre bu olmayabilir zira geri döndürülemez eğer modem şifre talep ediyorsa ya da modemlerde hash ile çalışıyordur. oradaki modem çalışma mantığına bakmak lazım.

sayın arkadaşım bilgisayar programcısıyım (amatör değil) ve hash nedir biliyorum, yemek tarifine falan gerek yoktu.

teoride tek yönlü ama gerçekte değil. hash algoritmalarını geri çevirebiliyorlar. fazla güvenmemek lazım yani.

ben SHA512 kullanıyorum. eğer bir kullanıcı şifresiyse kullanıcı kodu + şifre şeklinde hash ediyorum. böylece başka bir kullanıcı ile aynı şifreyi kullanırlarsa birbirlerinin şifrelerini öğrenme ihtimalleri kalmamış oluyor. başka da birşey yapmıyorum. acemiler için bu kadarı yeterli.

• O mantikla bunu belirtmeye gerek yok zira tüm sifreler kırılabilir ve cevaplar sadece senin icin degil okuyanlar da anlasin diye ayrica cv bakip cevap yazmiyorus. Ayrica konu nasil kırarım yani madem sende profesyonel sin sende nasil kirildigini anlar insanlar bir seyler ögrenelim

• quote:

quote:

rfc 'si olan bir algorima bu, teori - practice ayrimi olmaz. RFC ye uygun implemente edersen teorisi ile pratigi ayni olur. (https://tools.ietf.org/html/rfc1321 ) RFC ye uygun yapmadiysan zaten md5 degildir yaptigin sey.

Md5 i geri ceviren bir fonksyon yok; database'lerine bakip "geri cevirme" isi yapiyorlar.

md5 ayrica hash sirasinda bilgi kaybeden bir fonksiyon. Fixed length sonuc verdigi icin. 10 gb zip dosyasinin md5 inden dosya elde edilebilir mi ?

md5 1'e 1 bir fonksyon da degil ustelik. Saglikli bir reverse yapilamaz.

Evet internette var md5 reverse ettigini iddia edenler var , ama onlar reverse hash fonskyonlari ile yapmiyorlar bunu, database lookup yapip bakiyorlar. "mütemadiyen" kelimesinin hash ini arat, hic birinde bulamazsin eğer senden önce biri aratmadıysa. ( 55a894430f2bdf509195cdf6788efbdb )

Ancak brute-force ile deneye deneye kirilabilir, nasil bir sifre oldugu hakkinda bilgimiz varsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mephalay -- 21 Şubat 2017; 14:3:6 >

• quote:

quote:

quote:

rfc 'si olan bir algorima bu, teori - practice ayrimi olmaz. RFC ye uygun implemente edersen teorisi ile pratigi ayni olur. (https://tools.ietf.org/html/rfc1321 ) RFC ye uygun yapmadiysan zaten md5 degildir yaptigin sey.

Md5 i geri ceviren bir fonksyon yok; database'lerine bakip "geri cevirme" isi yapiyorlar.

md5 ayrica hash sirasinda bilgi kaybeden bir fonksiyon. Fixed length sonuc verdigi icin. 10 gb zip dosyasinin md5 inden dosya elde edilebilir mi ?

md5 1'e 1 bir fonksyon da degil ustelik. Saglikli bir reverse yapilamaz.

Evet internette var md5 reverse ettigini iddia edenler var , ama onlar reverse hash fonskyonlari ile yapmiyorlar bunu, database lookup yapip bakiyorlar. "mütemadiyen" kelimesinin hash ini arat, hic birinde bulamazsin eğer senden önce biri aratmadıysa. ( 55a894430f2bdf509195cdf6788efbdb )

Ancak brute-force ile deneye deneye kirilabilir, nasil bir sifre oldugu hakkinda bilgimiz varsa.

hiç dikkat etmedim doğrusu. md5 sabit uzunlukta text döndürüyorsa tabii ki geri döndürülemez. sadece bir checksum value oluşturup onu karıştırıyor demektir. o zaman deneme yanılma yoluyla çözüyorlar demektir.

• Hocam çözemiyecez o zaman ne amaçla wifi şifrelerini böyle şifreliyorlarki anlamıyorum.
  • Mustafa Dmrl kullanıcısına yanıt
    Eline telefon gecen ayni zamanda herkesin wifi sifresini de kirmasin diye elbette :)

• Mephalay M kullanıcısına yanıt
    Şifreye bakması için cihazın root lu olması gerekiyo root lu olduktan sonrası zaten ilgilendirmezki şirketi hocam adam şifresini unutsa bi bakıyım dese delirtecekler modeme reset attırcaklar illa .d

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.