Şimdi Ara

Bu paralar ne kadar eder ? [fotolu] (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
1
Favori
107.762
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Ben şimdi tekrar baktım paralara 4 tane Atatürk resimli 1000 Türk lirası var ama ne eder hiçbir fikrim yok

Madenilerden az var dedim ama aslında en çok madenilerden varmış :D 1945 ten tutun 2005 e kadar

Siz $1000 diyosunuz benim tüm paralara 300 lira verin hemen göndereyim

385 tane
  • @rome
    1 kuruşun kıl payı ile değerli olmaktan kaçmış.şöyleki bu paranın 1947 serisi biraz zor bulunuyor.yani değersizin bir üst basamağı.
    orta sıradaki 4. para (yukardan aşağı) antik bizans tamkestiremedim ama m.ö 120- ms 160 arasında olması lazım eskiden yeniye değeri 150-20 dolar arasında
    en sağ üstekini tanıyamadımama diğerleride bizans coins lerine benziyor ki yapısal sağlamlık itibariyle 2,5 dolarla 25 dolar arasında değişiyor onlarda.birde net 1 lira var orda. osmanlı parasının üzerindeki tarihi söylersen sana kesin değerini söyleyebilrim
  • O 1 liraya 50 kuruş veririm.
  • bendeki banknotların bir kısmı

Bu paralar ne kadar eder ? [fotolu]
  • quote:

Orijinalden alıntı: kangroo

valla arkadaşlar bakıyorum baya bir ilgilisiniz bu konuda ama doğru bildiğiniz yanlışlar var.mesela paraların değeri hakkında.araştırın aslında cidden çoğu paranın maddi olarak fazla abartılcak bir değeri yok.bin yıllık paranın maddi değeri bile bin lirayı geçmiyor.ha çok çok özel paralar var.mesela hatıra paraları var 1o adet üretilmiştir.yada buna benzer durumda üretilip piyasaya hiç verilmemiş paraları kayıp parçaları onlar değerli olabiliyor.ama öyle binlerce dolarla yada diğer para birimleriyle değer biçmek mantıksız.

dediklerin doğru ama bazı paralar var ki özellikle çil durumda ise taliplisi çok olur.. mesela 1.emisyon 1000 liraya şuan abartmıyorum koleksiyoncular 150-200 bin dolar değer biçiyorlar nedenide bu paradan merkez bankasına geri dönüş olarak 20 tane gitmemiştir bunun 1 tanesi sabancı da 1 tane eczacıbaşında 1 tanede rahmi koç da 4 tane de sultanahmet köftecisi şirketinin sahibinde.. geri kalan 13 tanede nerede olduğu bilinmiyor..2008 yılında ingilterede bir müzayede 1.emisyon 1,5,10,50,100 ve 500 lira tam 750 bin sterline satıldı alan kişidi isminin açıklanmasını istemeyen bir türktü bu paranın özelliği ise 1.emisyon paralar eski alfabe ile basıldı 1928 de harf devriminiden sonra bu paralar deneme amaçlı latin harfle basıldı ve günümüzde sadece 1er örnekleri kaldı..

• @kangroo

Osmanlı parasının üzerindeki tarihi Osmanlıca'm olmamasından dolayı maalesef söyleyemeyeceğim.
    1 Lira'yı,diğer paraların boyutları hakkında bir fikir oluşturması açısından koymuştum,herhangi bir özelliğinin olduğunu düşünmüyorum.

Diğer madeni paralardan elimde oldukça fazla bulunmakta,çoğu birbirine benzediği için örnek teşkil edenleri tarama gereği duydum.
    Yorumunuz için çok teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: T-72

O paralar geçmez ki...

Beyler dağılın.
  • Yine benim param seninki döver haline getirdiniz lan konuyu
  • Osmanlı mecidiyesinden tut gümüş sikkeye kadar evde var ;)

Babam gözü gibi bakıyo onlara...
  • Elimde osmanlı abdülhamit dönemine ait 3 adet altın para var culus değeri 9-30 ve 29 her biri 400-500 tl.Onun dışında onlarca T.C parası ve bir kaç tane kağıt osmanlı parası var.Hepsinin değeri ortalam 1000-1500 tl eder
  • quote:

Orijinalden alıntı: By_Çağrı

quote:

O paralar geçmez ki...

Beyler dağılın.

• quote:

Orijinalden alıntı: kangroo

nazi parasına 1o tl veririm

@cyabb elimde antik roma antik bizans dönemlerine ait paralarvar (koleksiyonumda) ki en pahalısının bile maddi değeri 5oo-6oo dolar civarı.en pahalı paralar bile 1o.ooo dolar civarını geçmezken (altından temiz ve çil olmak kaidesiyle antik paralar için) sen nasıl a serisi bir banknotun o kadar değerli olduğunu söyleyebilrsinki elindeki türk paralrının neredeyse yanlarına koyduğun örnek 1 liralardan fazla değeri yok.

türk paralarının değeri hakkında bilgi için : www.osmanliparalari.com
    burda paranın yanında yazan r-s-rr-rrr-rrrr yazıları enderliğini gösterir.rütbesi büyük olan enderdir.ama yinede madii değerleri çok fazla değildir.

en nihayetinde koleksiyoncu değilim sadece duyduğum koleksiyonlarını sergileyen insaların söledikleri kadar bilgim var orda 500 000 tl bahsettiğim tabiki o paralar o kadar para etmez 500 000 tl bahsettiğim para cumhuriyetin ilk dönemlerinde basılmış 1000 lik bankılotların A serileri yanlış hatırlamıyorsam adamın birinde vardı tv ye çıkmıştı kanalı hatırlamıyorum 450 000 tl civarına almış bu günün parası ile

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cyaßß -- 23 Ocak 2011; 10:21:28 >

• Matematiğin kaç senin? 6500 TL ediyor işte.
  • anladık ismin Melih Kundakçıoğlu ve markası Canon modeli EOS 550D olan bir kamera kullanıyorsun
  • quote:

O paralar geçmez ki...

Konu kapanabilir
  • Bende de bu paradan var acaba değeri ne kadar bilgisi olan var mı? Tarihi bu sitede yazıyor ''http://www.mahno.org/dernek/index.php?option=com_content&view=section&id=6&Itemid=6 ''

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.