Şimdi Ara

Bu ingilizce ne zor olay (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
116
Cevap
12
Favori
4.772
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: AREryilmaz

Türkçe'nin gramerini biliyor musun peki?
    Hayır tam kapsamıyla .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • JackAvrupa J kullanıcısına yanıt
    dilin kendisi ve grameri farklı şeylerdir. Türkçenin gramerini bilmiyorsun, veya işte tam kapsamıyla bilmiyorsun ama konuşuyorsun, ingilizcenin gramerini muhtemelen benden daha iyi biliyorsun ama konuşamıyorsun. Anladın mı nereye varmaya çalıştığımı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: AREryilmaz

dilin kendisi ve grameri farklı şeylerdir. Türkçenin gramerini bilmiyorsun, veya işte tam kapsamıyla bilmiyorsun ama konuşuyorsun, ingilizcenin gramerini muhtemelen benden daha iyi biliyorsun ama konuşamıyorsun. Anladın mı nereye varmaya çalıştığımı?
    Mevzu çok kelime cümle kurmak mı diyorsunuz hocam

• On defa yazdığın her kelime hafızana kalıcı olarak kazınır. Ömür boyu unutmazsın. Öğrencilerime çok yaptırdım. O zaman kızarlardı ama şimdi su gibi İngilizce konuşuyor hepsi.
  • Bogazicili_zekiye kullanıcısına yanıt
    Ben liseden beri (10 sene olmuştur) meraklı olduğum için kendi başıma öğrendim yabancı sitelerde gezerek, dizileri altyazı izleyip bilmediğim kelimelerin anlamlarına bakarak vs. Yaptığım sınavlara, testlere bakarak söylersem seviyem C1-C2.

Haber siteleri sadece gramer öğretir, yazı dili, konuşma dili vs için Redditte takilabilirsin. Meraklı olduğun bi konunun subredditine gir, mesela Barcelona taraftarısın reddit.com/r/barca, uzayla ilgileniyosan r/space, vücut ağırlığıyla vücut geliştirme yapıyorsan /r/bodyweight 'e gir, ya da bizim ülkenin gündemine meraklıysan r/turkey 'e gir tartışmalara katıl, insanlar nasıl yazisiyor birbirleriyle onlara bak. Dahil ol, böyle böyle hem yazmayı halledersin hem de günlük konuşma diline hakim olmaya başlarsın.

• AREryilmaz kullanıcısına yanıt
    Türkçe olarak düşünürsen stubborn olur ama ana dili ingilizce olan birine o cümleyi kurarsan ne alaka der.

Idiom hakkında dediğine katılıyorum, 'bak ben ingilizce biliyorum' demek için eklemiş ama kel alaka, komik olmuş.

• hocam geniş bir kelime hazneniz yoksa önce kelime öğrenmenizi öneririm. yüklü bir miktar kelime öğrendikten sonra ilginizi çeken konularda ingilizce metinler okuyup youtube videoları vb izlemeye çalışın. kelime öğrenmek için de anki flashcards programını öneririm. spaced repetition denen bir olay var bilgileri uzun vadede aklınızda tutabilmenize yarayan. o formülü kullanıyor program. okurken veya dinlerken gördüğünüz yeni kelimeleri veya kalıpları da bu programla öğrenebilirsiniz. kartlarınızı hazırlarken de önce kelimenin telaffuzuna bakın. doğru telaffuz etmeyi en başından öğrenirseniz kelime aklınızda daha iyi kalır. yeterli ingilizce bilginiz varsa türkçe-ingilizce değil ingilizce-ingilizce hazırlayın kartlarınızı. son olarak da somut şeyleri temsil eden kelimeler için aklınızdan olabildiğince saçma senaryolar kurun. yapabiliyorsanız soyut olanlar için de yapın ama bir tık daha zor oluyor. saçma olması çok önemli çünkü ne kadar alışılmadık bir şey olursa beyin için o kadar ilginç oluyor ve daha iyi akılda kalıyor. bu senaryoyu kurarken ingilizce kelimenin size çağrıştırdığı alakasız şeyleri de kullanabilirsiniz. hatta kullanırsanız daha iyi olur. örneğin marionette kelimesi için aklıma ilk geleni yazıyorum ellerinize ipleri almışsınız mario şeklinde bir KUKLAyla çocuk gösterisi yapıyorsunuz. anki'de tekrar ederken kelimeyi her gördüğünüzde bu senaryoyu tekrar aklınızda canlandırın. hayal gücünüzü iyi kullanabilirseniz günde 5-10 kelime çok az gelmeye başlayabilir. vaktiniz de varsa günde yüz kelime civarına çıkabilirsiniz. anki tekrarlarınızı da aksatmadan her gün yapmayı unutmayın. bol şans.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Talonx -- 1 Haziran 2020; 22:49:10 >

• JackAvrupa J kullanıcısına yanıt
    Mesaj gonderdim.

• Bilmediğiniz kelimelerle ne kadar sık karşılaşırsanız o kadar hızlı ve kalıcı öğrenirsiniz o kelimenin anlamını.

Bir kitabın 20. sayfasında evaluate kelimesini gördünüz ve altını çizip türkçesini yazdınız diyelim, sonra 30. ve 50. sayfalarda da o kelimeyi görüp her seferinde 20. sayfaya tekrar dönerek anlamına baktınız böyle yapa yapa daha kolay öğrenirsiniz. En azından ben ilk başlarda böyle öğrenmiştim.

• quote:

Orijinalden alıntı: RundeLL

Bilmediğiniz kelimelerle ne kadar sık karşılaşırsanız o kadar hızlı ve kalıcı öğrenirsiniz o kelimenin anlamını.

Bir kitabın 20. sayfasında evaluate kelimesini gördünüz ve altını çizip türkçesini yazdınız diyelim, sonra 30. ve 50. sayfalarda da o kelimeyi görüp her seferinde 20. sayfaya tekrar dönerek anlamına baktınız böyle yapa yapa daha kolay öğrenirsiniz. En azından ben ilk başlarda böyle öğrenmiştim.
    İngilizce-ingilizce öğrenmenizi tavsiye ederim
  • Yol gösterebilecek biri yoksa writing çalışmak zorlaşır
  • Zodion Z kullanıcısına yanıt
    Şuan zaten ingilizce ingilizce öğreniyorum.

• Merhaba bugün The good place izlemeye başladım . İlk bölümü türkçe altyazılı izledim konuyu anlamak ve taşlar yerine oturması için .Sonra ingilizce izliyorum şuan dizi 20 dk lık ama yaklaşık 60-70 tane bilmediğim kelime çıktı . Yarın tekrar birinci bölümü izleyip 2.bölüme başlıycam böylelikle kulak aşinalığımda olcağını düşünüyorum.

Sizce ne kadar böyle devam edeyim . Nasıl yol izlemeliyim Yavaştan grammerede başlıycam A1 bitti A2 den devam edicem .

@galapagoskaplumbağası@Talonx

• quote:

Orijinalden alıntı: JackAvrupa

Merhaba bugün The good place izlemeye başladım . İlk bölümü türkçe altyazılı izledim konuyu anlamak ve taşlar yerine oturması için .Sonra ingilizce izliyorum şuan dizi 20 dk lık ama yaklaşık 60-70 tane bilmediğim kelime çıktı . Yarın tekrar birinci bölümü izleyip 2.bölüme başlıycam böylelikle kulak aşinalığımda olcağını düşünüyorum.

Sizce ne kadar böyle devam edeyim . Nasıl yol izlemeliyim Yavaştan grammerede başlıycam A1 bitti A2 den devam edicem .

@galapagoskaplumbağası@Talonx
    Bu mesajı okuduğum an bende o diziye başladım 1. Bölümünü bitirdim ve 2. Bölümünü yarıladım .

Konuşma dili gerçekten çok sade ve basit ingilizcenizi baya geliştirir hocam . İngilizce altyazılı izlemeye devam edin . Birde ingilizce altyaazılı dinlemeye alıştığınız zaman bir süre sonra karakterin kendi sesinede alışıyor kelimeleri daha rahatlıkla seçiyorsunuz.

2 3 bölüm hiç birşey anlamadan kelime çıkartarak izleyin ve bu bir yere yazdığınız kelimeleri o 3 bölüm bitmeden çevirmeyin çalışmayın. 3 bölüm bittikten sonra ortak olan kelimeleri ve çok sık duyacağınızı tahmin ettiğiniz kelimelerin üzerinde çalışın

• got yazıyorsun gat diye okuyorsun. Zor.

• kırılanhayaller kullanıcısına yanıt
    Gramer için yine Özer Kiraz'ın gramer kitabını alabilirsin 150 lira civarıydı diye hatırlıyorum. Ben almadım ama derslerindeki verimlilikten anlıyorum ki iyi bir kitaptır. Ya da internetten şurayı videolara eş zamanlı olarak takip edebilirsin:

http://www.dersimizingilizce.com/gramer-grammer-ingilizce-gramer.html

Burada sağ tarafta 3 tane gramer alanı var, başlangıç, orta, gelişmiş şeklinde. Oradan sırasıyla seçip içerisindeki konuları yazılı olarakta çalışabilirsin. Derslerin sonunda kısa sınavlar var sayfaların en altında oluyor, onlar pekiştirmene yardımcı olur zaten.

30'dan sonra bir şey öğrenilmez lafı çok cahilce bir laf. 70 yaşında kitap yazan adam var, 40 - 50 yaşında yurt dışına gidip dil öğrenen adam var vessaire. Beyin öğrendikçe çalışır, 30'dan sonra yeni bir şeyler katmayı bırakrsa 50 yaşında hamur beyinli bir yaşlıya döner insan. Aksine 30'dan sonra bol bol çalıştıracaksın ki yaşlılığın bunamış şekilde geçmesin. Kaldı ki 30 yaş nedir? İnsan ömrü kısa diye 30 sanki yaşlıymış gibi bir algı var bizim toplumda, insan göz açıp kapayıncaya kadar 30 yaşını doldurmuş oluyor zaten, hala genç bir yaş. Bundan sonrasının da önemi büyük yani. Bak İlber Oltaylı'ya yaşlı başlı adam ama zehir gibi beyin var adamda. Çünkü 30 dememiş 40 dememiş yeni şeyler katmaya devam etmiş.

Dil öğrenmek ya da yeni bir meslek öğrenmek için 20 yaşında olmaya gerek yoktur, bunu bilimsel olarak doğrulayan bir şeyde yok zaten. Türkiye'deki tembel halkın uydurduğu bir şehir efsanesinden ibaret bu tip şeyler.

• quote:

Orijinalden alıntı: dexter27

well if you are determined to improve your skills in english, you have to be stubborn.What I learnt from english is to interact other people living around the world.so I ask you to encourage yourself in terms of stubborness, go ahead take it or leave it...
    Ilkokul ingilizcesi mi bu?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • macsimust kullanıcısına yanıt
    Bunu denerken boyun fıtığı olmuş olabilirim hala arada kolumda uyuşma oluyor bazen çok yazı yazdığım için artık yapamıyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İngilizceye bu kadar mecbur olmamızdan nefret ediyorum. Öğrenmesi ayrı dert unutmaması ayrı dert. Nankör dil. 3 ay konuşma unutuyorsun. Yıllarca kurslara gittim, okulda eğitimini aldım geçen babam bir şey çevirmemi rica etti, çeviremedim. Ne kadar mahçup oldum anlatamam. Nefret ediyorum bu dilden.
  • Bogazicili_zekiye kullanıcısına yanıt
    Ben de çalışırken aynisi oluyor ama değer hocam

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.