Şimdi Ara

BorsaYa yeni başlıyorum yardım lazım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
2
Favori
1.127
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar herkese selam ve bol sağlık ve bol kazançlar dileyerek borsaya yeni giriyorum ufak ufak bişeyler al sat yapmal istiyorum aşşağıda birkaç sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim...hali hazırda ufakta olsa hisse senedi aldım ama aklımda deli sorular var...

1-Bir kağıt aldım diyelim ve borsa sabah saat 10’da açılır açılmaz tavan veya taban yapıyor,mesela kağıt 1.30 ise %10 tavan yapıyor 1.40 oluyor..

Bu sürekli böyle %10 şeklindemi düşüp yada çıkıyor?
    Yani %20-30-40 gibi yüksleme yada alçalma olmuyormu hep %10 sabitmidir...

2-sabah saat 10’da bir kere hareket olunca Yani tavandan açtı veya tabandan açtı diyoruzya hani..o dakkadan sonra akşama kadar artık bir değişme olmuyormu?

3-ben bir arkadaşın hesabından aldım kağıdı oda aracı bir kurum(devlet güvenceli) tarafından aldım...
    Ama ben al sat yapmak istiyorum ve bunun için mobil uygulaması olsun istiyorum kolayca alıp satanileyim istiyorum...Bu yüzden hangi bankalları tavsiye edersiniz ve bankalar nasıl komisyon kesiyorlar?

3-mesela 10.000 lira ile kağıt alıp al sat yaparsam günlük 300-500 tl kazanma şansı varmıdır?
    Çünkü hali hazırda uzun vadeli düşünerek almış olduğum kağıt olumu gidiyor...Ve ona dokunmadan bu alacağım kağıtla günlük azda olsa nekadar kazanç sağalayabilirim al sat yaprak?

Düşününce acaba elimdeki 10 bin lirayla böyle al sat yapmak mümkünmü diyorum.

Kısaca aklıma takılanlar bunlar ama konuya vereceğiniz bilgilet doğrultusunda sorularım olacaktır.
    Belki bu konu benim merak ettiğim gibi başka merak eden arkadaşlar içinde faydalı olur.

Şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BerAd -- 21 Mayıs 2020; 8:49:12 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yukarı....

• %10 olacak diye birşey yok.oran değişiyor.
    Gün içerisinde tavan da yapabilir taban da.
    Ben Ziraat borsa yı kullanıyorum.
    10 bin tl ile günde 1000 tl de kazanabilirsiniz 1 tl de kazanabilirsiniz zarar da edebilirsiniz.
    Kesin birşey söylemek mümkün değil.

• Teşekkür ederim biraz araştırdım evet sizinde dediğğni gibi kesin kazanılır diye birşey diyemeyiz..
    Asıl soru şu aslında...günlük al sat yaparak sadece bu işle geçinen ve başka iş yapmayan insanlar olduğunu okuyorum bilgi ararken forumlarda..
    Acaba günlük alsat uzun vadeye göre dahamı faydalı?

• Dostlar yardım lazım

• Yukarı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Borsada hiç işlem yapmadım,ama bildiğim kadarıyla cevaplayayım. Günlük al sat yapmak risklidir,bu işin uzmanı olmuş kişiler bence genel olarak günlük al satlardan kazanıyordur, ama uzman olmayan kişiler günlük al sat yaparsa çok riskli bir iş yapmış olur,borsa genel olarak orta ve uzun vadede kazandırır.
    Benim Kuveyt Türk yatırım hesabım var ama dediğim gibi hiç kullanmadım,ilerde bir fırsat olursa kullanabilirim. Ne kadar komisyon kesilir bilmiyorum ama küçük miktarlarda kesiliyor diye biliyorum. Yani göze batmayacak kadar küçük.
    Hisseler her an artabilir,her an düşebilir. Belirli bir yüzdeyle artar ya da azalır diye bir kural yok. Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

• quote:

Orijinalden alıntı: BerAd

Teşekkür ederim biraz araştırdım evet sizinde dediğğni gibi kesin kazanılır diye birşey diyemeyiz..
    Asıl soru şu aslında...günlük al sat yaparak sadece bu işle geçinen ve başka iş yapmayan insanlar olduğunu okuyorum bilgi ararken forumlarda..
    Acaba günlük alsat uzun vadeye göre dahamı faydalı?
    Bu sorunun net cevabı yok. Bir hisse kısa vadede kazandırırken uzun vadede kaybettirebilir.

1.30a aldığın hisse 1 hafta sonra 2 lira olabilir ve 2 yıl sonra 5.20 olabilir. Sonra tekrar 1.30 düşebilir hatta 50krş bile düşebilir.

En başta sorduğun soru var bir hisse şuanda 1 günde en fazla + - 10 değerlenir. Virüsten önce %20 idi borsa çok değer kaybedince %10a çektiler. Yani şu anda aldığın bir hisse 1 günde en fazla ya %10 değerlenir yada %10 değer kaybedebilir. Eğer sonrası varsa ertesi gün devam eder. Üç gün üst üste %10 değer kaybedebilir. Bu önlenemez.

• Tavsiye ve bilgi paylaşımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar...
    Al sat mantığını az çok anladım,daha önce bitcoin alım stımı yapıyordum onla hemen hemen aynı işliyor..

Bankaların veya aracı kırumların kesintisi binde 2-3-4 arası değişiyor ...

Uzun vadelide önemsiZ bir para ile giriyosan yapılacak bir iş..

Kısa vadede yani günlük al sat mantıklı gibi geliyor bana..

• Tekrar selam doatlar,
    Ben günlük al sat ile ilgilenmeye karar verdim...
    Ancak dün iş bankası mobil bankacılık üzerinden var olan hissemi sattım ve amacım para hemen gelsinki başka bir gisse alayım ve böyle bu şekilde al sat yapmaktı amacım..
    Ama dün çektiğim para yarın hesaba geçecekmiş yani 2 gün sonra geçiyormuş..

Ben biraz sordum soruşturdum oysaki ve cezalı hisseler dışındaki hisselerde böyle al sat yapabilirsin demişlerdi oysaki..
    Ama malesef cezası olmayam bir hissede bile bekletiyorlar beni...

Şimdi sormak istediğim şey,

Bahsettiğim gibi bugün alıp yine aynı gün satmak yani sattığım hiswenin parası hemen hesabıma geçmesi oluyormu olmuyormı veya hangi hisseler buna uygun nasıl öğrenebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim..

• Üstünde önlem olmayan hisselerde şu şekil; para hesabına t+2 günde geçer doğrudur, bu nakit olarak eline geçmesini istersen yani. Ama başka bir hisse alacaksan anında sattığın kadar alabilirsin.

• BerAd kullanıcısına yanıt
    Kardeşim T1 T2 ne demek onu bilmiyorsun trade yapmaya kalkıyorsun, sana bir abi tavsiyesi, beni yanlış anlama.. Bir işi iyice öğrenmeden yapmaya kalkma.. YouTube da borsa ile ilgili yuzlerce video var, gir bunları izle, önüne bir defter koy aralarda not tut.. Teknik analiz kesinlikle öğrenmen lazım zaten, orta uzun yatırımda hadi temel analiz yeterde, al satlarda temel bir işe yaramıyor.. İndikatörleri öğren, mumları öğren,tradingwiew kullanmayı öğren.. tavan yapan hisselere atlama, bak dün akşam Twitter'da nasıl ağlıyordu millet, TT ye girdiler Türkiyede gördün demi???
    100 lirayla basla 50 lirayla basla.. 3 ay 5 ay böyle takıl.. sistemi anla.. sonra trade yapmaya başlarsın...
    Dediklerimi yaparsan bana ilerde dua edersin... :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.