Şimdi Ara

Bmw Motor Yağı (LL04) (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
186
Cevap
3
Favori
163.460
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Daywalkerr

Türkiye'de LL04 bmw sertifikasına sahip tek yağ motul var piyasadan alabileceğimiz. Dpf li diyip acea c2c3 sertifikası yeterli diyip hemen almayın. Motulu tavsiye ederim. Otomotiv sektöründe pek ismi Yok ancak motosiklet dünyasında tek markadır

Mobil de var?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Angelica kullanıcısına yanıt
    Ben cok aradım bulamadım zamanında. Link atarsanız inceleyebilirmiyim om den

• Daywalkerr kullanıcısına yanıt
    Burdan yaziyim hocam; Mobil 1 Esp Formula 5w-30

• Hocam o yağda ll04 e dair bir işaret yok yalnız

Edit: varmış tamam teşekkür ederim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Daywalkerr -- 7 Şubat 2017; 16:49:33 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Daywalkerr kullanıcısına yanıt
    Rica ederim hocam.

Ben aldim ama degistirmedim. Degistirince yorum yazarim buraya.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ali®

quote:

Orijinalden alıntı: Angelica

Yag, yag filtresi, hava filtresi, polen filtresini malzeme olarak toplamda kaca mal ediyorsunuz hocam?

Bir de iscilik icin en fazla kac vermeliyim?

Hocam yağ ve yağ filtresini Borusan'da değiştiriyorum. Yaklaşık 500 tl tutuyor.

Karbon polen filtresi ve hava filtresini Bosch'dan alıp kendim değiştiriyorum. Bu ikisinin toplamı 100 TL'ye geliyor. Her 5-10 bin km'de bir hava filtresini, her 15 bin km'de birde poleni değiştiriyorum.

Toplam işi en fazla 650 lira civarına hallediyorum.

Hava filtresi için alete ihtiyacınız yoksa, klipslerden direk kendiniz halledebilirsiniz.
    Polen filtresi ise bir kademe daha zor olsa da sökmesi takması 15 dk alıyor.

Bunlara ilaveten ne yapıyorum?

Her 2 hava filtresi değişiminde CRC Maf Air Flow Sensor Cleaner ile MAF sensörünü temizliyorum. ( Sprey 25 TL)

Her 2 polen filtresi değişiminde Liqui Moly klima dezenfekte spreyini uyguluyorum. ( + 45 TL )

Sensoru ve Klimayi temizlediginiz urunleri nereden aliyorsunuz link var mi?MAF SENSORUNU NASIL CIKARDINIZ hava filtremi kendim cikarip degistiriyorum sensor tam olarak nerede?

Ll04den bahsedilmis hep ama ll04u ll01den ayiran dpfli araclar icin olmasi benzinli araclarda bmw ll01 oneriyor ama ll04de benzin icin kullaniliyor burada onemli olan 5w30 mi 0w40 mi 0w30 mu kullanmamiz servis castr icin 0w30 oneriyor ama bu yag iklimi cok soguk yerlerde kullanilir 5w30u daha ince bir yag diye onermiyorlar sanirim en iyisi 0w40 ama mobil1 icin de 2015den itibaren 0w40da yabanci forumlarda ll onayi yok deniyor ama trde satilanlar var gosteriyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dream of ice -- 12 Şubat 2017; 16:38:2 >

• quote:

Orijinalden alıntı: dream of ice

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Angelica

Yag, yag filtresi, hava filtresi, polen filtresini malzeme olarak toplamda kaca mal ediyorsunuz hocam?

Bir de iscilik icin en fazla kac vermeliyim?

Hocam yağ ve yağ filtresini Borusan'da değiştiriyorum. Yaklaşık 500 tl tutuyor.

Karbon polen filtresi ve hava filtresini Bosch'dan alıp kendim değiştiriyorum. Bu ikisinin toplamı 100 TL'ye geliyor. Her 5-10 bin km'de bir hava filtresini, her 15 bin km'de birde poleni değiştiriyorum.

Toplam işi en fazla 650 lira civarına hallediyorum.

Hava filtresi için alete ihtiyacınız yoksa, klipslerden direk kendiniz halledebilirsiniz.
    Polen filtresi ise bir kademe daha zor olsa da sökmesi takması 15 dk alıyor.

Bunlara ilaveten ne yapıyorum?

Her 2 hava filtresi değişiminde CRC Maf Air Flow Sensor Cleaner ile MAF sensörünü temizliyorum. ( Sprey 25 TL)

Her 2 polen filtresi değişiminde Liqui Moly klima dezenfekte spreyini uyguluyorum. ( + 45 TL )

Sensoru ve Klimayi temizlediginiz urunleri nereden aliyorsunuz link var mi?MAF SENSORUNU NASIL CIKARDINIZ hava filtremi kendim cikarip degistiriyorum sensor tam olarak nerede?

Ll04den bahsedilmis hep ama ll04u ll01den ayiran dpfli araclar icin olmasi benzinli araclarda bmw ll01 oneriyor ama ll04de benzin icin kullaniliyor burada onemli olan 5w30 mi 0w40 mi 0w30 mu kullanmamiz servis castr icin 0w30 oneriyor ama bu yag iklimi cok soguk yerlerde kullanilir 5w30u daha ince bir yag diye onermiyorlar sanirim en iyisi 0w40 ama mobil1 icin de 2015den itibaren 0w40da yabanci forumlarda ll onayi yok deniyor ama trde satilanlar var gosteriyor

Bu iki spreyi de internetten araştırıp rahatlıkla bulabilirsiniz.

http://www.724odeal.com/tr/ozel-urunler/565-hava-akis-sensor-temizleyici.html

Maf yada Hava Akışmetre Sensörünü sökülmesi ve konumu için internetten araştırma yapabilir yada ustanıza söktürtüp kendiniz temizleyebilirsiniz. Sökülmesi 5dk spreylenmesi 2sn.

Bence çok kafanızı karıştırmanıza gerek yok, aracınıza uygun yağı servisten öğrenebilir (5w30'dur muhtemelen), arkasından Mobil ESP, Castrol Edge ve Shell Ultra Helix arasında seçim yapabilirsiniz. Eğer çok titizseniz bu konuda 300 tl daha verip yağ ve yağ filtresini serviste değiştirin.

• Konu biraz hortluyor ama 2013 F30 için önereceginiz yağ nedir acaba ? Marka model olarak ll04 olarak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eemirr

Konu biraz hortluyor ama 2013 F30 için önereceginiz yağ nedir acaba ? Marka model olarak ll04 olarak.

Hocam servis dışında yağ alacak olsam Castrol Edge 5w30 koyardım.
  • quote:

quote:

Konu biraz hortluyor ama 2013 F30 için önereceginiz yağ nedir acaba ? Marka model olarak ll04 olarak.

Hocam Dizel araçlar için de uygun mudur bu yağ ? Fiyatı fena değil. 4 litresi 103 liraya buldum.
  • quote:

quote:

quote:

Hocam Dizel araçlar için de uygun mudur bu yağ ? Fiyatı fena değil. 4 litresi 103 liraya buldum.

Uygundur hocam, yine de yağı alırken araç modelinize göre sordurun, ustanızla ve satıcıyla görüşün teyit alın derim..
  • Konuyu güncelledim haberiniz olsun.

• anneme 2014 116 dizel aldık. bakımı vesaire herşeyiyle ben ilgilenicem yaşım genç olduğundan foruma üye olup büyüklerimden yardım almak istedim. hangi yağ hangi filtre hangi lastik diye sorarak başını ağrıtıcam bundan sonra. yardımcı olursanız sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yigit2410

anneme 2014 116 dizel aldık. bakımı vesaire herşeyiyle ben ilgilenicem yaşım genç olduğundan foruma üye olup büyüklerimden yardım almak istedim. hangi yağ hangi filtre hangi lastik diye sorarak başını ağrıtıcam bundan sonra. yardımcı olursanız sevinirim.

(Bilgiler 2014 1.16d 4 silindir n47 motor kodlu aracın için doğru değil mi?)

Tabi elimden gelen bir şeyse elbet yardımcı olmak isterim.
    Filtrelerde fiyatı hangi marka daha ucuzsa o mantıklı çünkü hepsi birbirine çok yakın orijinal tedarikçiler. Fiyatlarını da internetten araştır ve taklit olmamasına dikkat et (hiç taklit filtre görmedim gerçi ama balatalarda falan çok oluyor). Alo parça 1 kez alışverişim oldu memnun kaldım, Partvendo bir çok kez alışveriş yaptım sadece bir takım ön balata çok şüpheli çıktı. Disklerim eğildi, usta taklit olduğunu iddia etti.

Motor yağı olarak da aracın 5.2 litre yağ alıyor.

Shell Helix Ultra ECT C3 5W-30
    Mobil 1™ ESP Formula 5W-30
    Castrol EDGE 5W-30 FST

ayrıca Motul ve liqui-Moly gibi seçeneklerin de var, ister tek tek spesifikasyonlarına bak ister gönlünden geçeni kullan. Ben zamanında bolca araştırdım aralarında sayısal olarak çok fark olmamala beraber; parlama, donma noktaları ve 100 derecedeki viskozitesi bakımında Shell aralarında bir adım önde duruyor ama ben Mobil kullanıyorum o ayrı mesele.

Lastik konusunda forumda mevcut bir konu vardı, detaylı kullanıcı yorumları da yazılmış. lastik konusunda benim şansım pek yaver gitmiyor malesef. Bridgestonedan sonra Pirelliden de memnun değilim. bir sonraki yazlıkta Continental denerim artık (Kışlığı var çok memnunum ondan)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5DE16100E -- 22 Mayıs 2017; 0:41:54 >

• Eyvallah abi, parçaları bakım gününe kadar ayrı ayrı tek tek almayı düşünüyorum, günü geldiğinde toplu bi masrafla karşılaşmamak için. Lastik olarakta şuan petlas imperium 515 sipariş verdim. Aracı aldığımda üzerinde kış lastikleri vardı, lastikler eskimesin tekrar masraf yapmayayım diye bütçemin yettiği kadar hemen bi petlas aldım, memlekete kargoladım. Pek bi fark olacağını zannetmiyorum, umarım pişman olmam.

• benim tavsiyem alman markası olan liqui-moly olacaktır. kendi aracıma 5w-30 toptec 4600 koydurdum. longlife-04 karşılıyor. sonuç olarak made in germany. castrol önermem çünkü yerli dolum güvenilir değil.
  • 2012 model f30 3.16i aracım için motor yağı alacağım. kaç lt kullanıldığı konusunda bilgi verebilir misiniz? saygılarımla
  • quote:

Orijinalden alıntı: kralarslan

2012 model f30 3.16i aracım için motor yağı alacağım. kaç lt kullanıldığı konusunda bilgi verebilir misiniz? saygılarımla

4.2 litre

• Arkadaşlar herkes LL04 e odaklanmış ama şöyle bir durum var, benzinli motorlar için 04 için sadece avrupada 3 ülke belirtiyor

"LL-04 5W-40 is recommended for use only in European

Union countries, Switzerland, Norway and Liechtenstein. Outside those countries, an approved BMW

LL-01 lubricant such as MOTUL 8100 X-cess 5W-40 is required, refer to BMW recommendation."

Şeklinde..

Buna göre 2001 5.30i için Tr de LL01 ürün mü tercih etmeli yoksa 04 mü?

Ne dersiniz?

• Şöyle de bir şey var ;

LL spec ile ilgili nokta atışı bir alıntı;

quote:

"LL04 was orginally intended for BMW's newer diesel engines in order to be more compatible with their particulate filters. They are good oils, but compared to the LL01 oils they tend to have a lower TBN, lower sulfated ash levels, and somewhat smaller additive pack. So if you don't actually need an LL04 oil, the LL01's are somewhat preferable.

The easiest way to find a quality oil is to take advantage of the manufacturer's approval testing. Start by finding an LL01 oil and then see if you can find one that is also MB 229.5 approved. Any oil that meets those two specs is going to be just about the best you can get."

(http://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=325751)

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.