Şimdi Ara

BMW 520i - 1600cc 170 hp YAKIT VERİLERİ (21. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
495
Cevap
17
Favori
169.261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bilgi olarak; şehir içi ortalama yakıt tüketimim 10-11 arasında geziniyor. (%95 comfort modda, %5'ini sport modda kullanıyorum)
    Tabii bunlar yaz verileri; şimdi kış şartlarında durum nasıl olacak henüz bilmiyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Istanbul şehiriçi 265 km. yol yapıldı. Yol bilgisayarı değil doğrudan depo verisi üzerinden 13.38 lt/100 km. Eğer her gün 8-10 km.lik bir parkuru 40km./saat hıza çıkamadan gidiyorsanız, haftada 1-2 sefer de 3 km. yolu 20 dk.da gidiyorsanız bu araca az yakıyor demek pek mümkün değil. Kısaca belirtmek gerekirse, kasis/çukur, dar caddeler, araç geldi sağa çek yol ver, önünde minibüs/okul servisi durdu kalktı derken kısa bir mesafeyi (3-5 km.civarı diyelim) 3-5 dk. yerine 15-20 dk. aralığında gidecekseniz benim gibi zaman zaman 4 km'de 21.2 lt. görebilirsiniz :) "Böyle bir yoğun trafik veya şartlarda ECO, COMFORT, SPORT, SPORT PLUS farketmiyor zaten".

"Bir de SPORT moduna alsan bile bu araca 15 lt.nin üzerinde yaktıramazsın !!!" diyen arkadaşlarıma bu mucizeyi başardıkları için tebrikler. Bir sonraki ortalama yakıt tüketiminin 21.2 lt.'nin fotoğrafını da koyarım isteyene:)

Bu araç yoğun trafik sevmiyor, 90-100 km/h hız ile eğimsiz dümdüz bir yolda sabit gaz/sabit hızla ebette anlıkta 5 lt/100 km sabitlemek zor değil. Sabitliyor. Ama değişimin sürekli olduğu, aracın kendini bulup hızlanamadığı bir parkurda ise hoşgeldin 20 lt.

• Yakıt tüketimi detaylı analizi için en doğru yolun yakıtı fulleyip belirli km sonra tekrar fulleyip hesap yapmak olduğunu düşünüyorum daha doğru sonuç çıkartacaktır. Her yakıt alımında ortalama yakıt tüketimi değerinin sıfırlanması doğru sonuçlar vermeyecektir çünkü tam ortalama değer oturmadan sürekli sıfırlanmış oluyor. Ekrandaki değere güvenmek için, tam oturması için bence 3-4 bin km geçmesi, aynı kişinin ve aynı sürüş tarzıyla kullanması gerekir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tk152

Istanbul şehiriçi 265 km. yol yapıldı. Yol bilgisayarı değil doğrudan depo verisi üzerinden 13.38 lt/100 km. Eğer her gün 8-10 km.lik bir parkuru 40km./saat hıza çıkamadan gidiyorsanız, haftada 1-2 sefer de 3 km. yolu 20 dk.da gidiyorsanız bu araca az yakıyor demek pek mümkün değil. Kısaca belirtmek gerekirse, kasis/çukur, dar caddeler, araç geldi sağa çek yol ver, önünde minibüs/okul servisi durdu kalktı derken kısa bir mesafeyi (3-5 km.civarı diyelim) 3-5 dk. yerine 15-20 dk. aralığında gidecekseniz benim gibi zaman zaman 4 km'de 21.2 lt. görebilirsiniz :) "Böyle bir yoğun trafik veya şartlarda ECO, COMFORT, SPORT, SPORT PLUS farketmiyor zaten".

"Bir de SPORT moduna alsan bile bu araca 15 lt.nin üzerinde yaktıramazsın !!!" diyen arkadaşlarıma bu mucizeyi başardıkları için tebrikler. Bir sonraki ortalama yakıt tüketiminin 21.2 lt.'nin fotoğrafını da koyarım isteyene:)

Bu araç yoğun trafik sevmiyor, 90-100 km/h hız ile eğimsiz dümdüz bir yolda sabit gaz/sabit hızla ebette anlıkta 5 lt/100 km sabitlemek zor değil. Sabitliyor. Ama değişimin sürekli olduğu, aracın kendini bulup hızlanamadığı bir parkurda ise hoşgeldin 20 lt.

1.7 tonluk 170 beygirlik ayi gibi turbo benzinli bir arac dur kalk trafigi sevmez. Bahsettiginiz trafikte her arac cok yakar. Bmw 5 serisi ekonomi yapmak icin degil o durkalk trafigi konforlu atlatmak icin alinir.. ben yaz kis kullaniyorum sabah mahalle aralarinda cocugu okulada birakiyorum dik yokuslu deli gibi trafikfe ortalamayi 11.5 lt yi geciremedim. Aracim zamaninda ve orjinal borusan bakimli..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tolgao2000 -- 30 Kasım 2017; 22:38:05 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Bende bu aracı almak üzereyim Yani 320d yerine 5 serisine binmek ayrı bir boyut ama yakıtı çok mu üzer emin olamadım 10-11 lt iyi ama 15 lt civarı çok ğüzer beni çok kararsızım

• quote:

Orijinalden alıntı: efe.1905se

Bende bu aracı almak üzereyim Yani 320d yerine 5 serisine binmek ayrı bir boyut ama yakıtı çok mu üzer emin olamadım 10-11 lt iyi ama 15 lt civarı çok ğüzer beni çok kararsızım

d aracın varsa hemde bmw se ya degerini bil yada 5.20d ye gec :)

3.20 de 10 otm var. en iyi ihtimalle 2-3 lt koy
  • efe.1905se kullanıcısına yanıt
    Yıl içinde ne kdr km yaptıgına bakar yıl ıcıncd 10 bın km fln yapıyorsan ztn dızelı nıye kullanıyorsun derım. Ikısının arasındakı vergı farkı ztn 7-8 bın km yapar bıde boyle dusunun.

2000 cc 3598

1600 cc 1293

Arada 2300 fark var dızel bmw 35 kr yaksa

Benzınlı 65 kr desek 7-8 bın km ztn vergıden cıkıyor.

Kasko dızel bakım ve baslangıcta verecegınız farkı da unutmayın.

3 ve 5 ayrı dunyaların aracları. Butcenıze gore karar verın.

• quote:

Orijinalden alıntı: efe.1905se

Bende bu aracı almak üzereyim Yani 320d yerine 5 serisine binmek ayrı bir boyut ama yakıtı çok mu üzer emin olamadım 10-11 lt iyi ama 15 lt civarı çok ğüzer beni çok kararsızım

devamlı sport modda gezersen 15 ancak yakarsın. Normal kullanımda 10-11 aralığında yakarsın en fazla ki ben zaman zaman çok sakin kullanıyorum şehir içi 9 lara bile düşüyor
  • AXAPTA kullanıcısına yanıt
    Arac 500 km de şuan 15 gorunuyor

17-18 den dustu buralara herhalde 1000-1500 km yol yaptıktan snra 10-11 lerı ıns gorebılırım dıye dusunuorum:)

Daha hızlı düşmesı adına ne önerırsınız? Ist sapanca bı uzun yol yapayım dıye dusunuyorum😀

• Şehirlerarası yolda elbette düşer ancak full şehiriçi, dur/kalk trafiği ve kısa mesafeler ile 15+ görülmesi normal. Az yakıyor diyenler nasıl yapıyor onu da bilemiyorum. Güzergah çok önemli, sokak/mahalle aralarında pek hızlanmadan geziyorsanız zaten 18 de oluyor 20 de. Benim 18'lerde iken 50 km. kadar şehirdışına çıkıp gelince 11 küsürlere geriliyor mesela. Sürekli resetlemek moral bozuyor :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fth0088

Arac 500 km de şuan 15 gorunuyor

17-18 den dustu buralara herhalde 1000-1500 km yol yaptıktan snra 10-11 lerı ıns gorebılırım dıye dusunuorum:)

Daha hızlı düşmesı adına ne önerırsınız? Ist sapanca bı uzun yol yapayım dıye dusunuyorum😀

Boş depoyu doldurup yakıt değerlerini sıfırladığım an, petrol istasyonundan çıkarken benim aracım ilk metrelerde 20lt gösteriyor :)
    Takılmayın oraya.. Daha çok erken..

Gerçek yakıt harcama düzenine 1000 km den sonra geçersiniz.
    Acele etmeyin, aracınızı normal kullanın. Ne fazla zorlama, ne de fazla dikkat etme durumu.. Normal kullanın..
    Ve keyfini çıkarmaya çalışın :)
  • Ben de henuz 2500'lerdeyim. Ilk doldurmam asagidaki gibi. Tam Istanbul ici kullandigim tek depoda pompa olcumum 10.1 litre/100 km.
    Yalniz sunu belirtmem lazim ki Istanbul ici derken cok yogun trafikta Anadolu-Avrupa gecisi (Acibadem-Beylikduzu ~3 saat) (Acibadem-Bayrampasa ~2 saat) yapip buralardan akici trafikte dondum. Gerisi yine Acibadem'den baslayan ve tek seferde 10 km'yi bulmayan kisa mesafe sehirici (cevreyolu degil) yolculuklari. Oyle Allah'in her gunu sabah aksam mesai saatinde kopruye girmedim.

# Date km Litres L/100km Price City % Note
    4 13.12.2017 509,90 51,709 10,14 5,500 100%
    3 17.11.2017 827,49 61,138 7,39 5,630 25%
    2 12.11.2017 454,61 32,520 7,15 5,640 25%
    1 11.11.2017 768,80 62,951 8,19 5,510 80%

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi carretera -- 13 Aralık 2017; 20:14:15 >
  • carretera C kullanıcısına yanıt
    Tam istanbul içi 10 lt umut verıcı.

Dıger ortalamalarınız daha da aşağıda.

Benım eskı aracım dızel audı a3 ıdı o da ort 6-7 yakıyordu. Dızel hıc yakmıyor diye de bıse yok. C200 d veya bmw 3.18 i arasında kalmıstık daha az yakar dıye snra boyle bır ımkan varken 5 kasa da kullanalım ıstedık malum boyle bır ımkanımız olmayacaktı. Yıllık şehır içi 5-6 bın bıle yapmadıgımız ıcın yakıt canımızı ck acıtmaz dıye dusunmustum. Umarım yanılmam😀

Bıde mtv de yk onu da bakım masrafına saydım:)

Allah herkesın gonlune gore versın.

Son olarak aracı sız de ck eskı almamıssınız bellı kı aracın donanımı ve aldıgınız fıyatı sakıncası yksa paylasır mısınız?

Arkadasım 10 gun once next100 ve busıness m pakete

360 bın rakam almıs dakoto derı ıcın fark ıstemısler. Bugun bayı aramıs 340 fln demıs. Onun da kafası karışmıs ben ekım sonu aldıgımda 335 rakamı vermıslerdı. Bıtcoın gıbı mübarek😀

2018 model olsa daha ıyı olur mu 15-20 gun beklesem mı dıye dusunuyor.

• AXAPTA kullanıcısına yanıt
    Aslında ck haklısın goz sureklı sol tarafta olunca ınsan keyof de alamıyor. Hele rampa cıkonca 200 km gosteren kalan yakot 195 e dusınce ne olıyoruz dıyorum😀

Samımıyetınız ve destegınız ıcın tşk ederım.

• Ankara şehiriçi trafiğinde 2016 520i araç 9.7 litre yakıyor. Sizde durum nedir?

• Attorney58 A kullanıcısına yanıt
    ben geçen gün uzun yola çıktım sürekli comfort modda 7,5 lt ile bitirdim ama genelde sakin kullandım, bulunduğum ilçede dur kalk kısa mesafe olduğundan epey yakıyor, 9,7 lt çok iyi bir rakam ş içi trafiği için. benim 11-12 lt civarında ş içi. bakalım prins karma sistem lpg çıkarıyor bu ay, biraz kullanılsın denensin belki de taktırırım. gaza rahatça basabiliriz :) çünkü gaza basar basmaz ortalama fırlıyor, ayrıca uzun yolda rampada hemen artıyor ortalama yakıt. ş içinde kalan menzil saniyede bir düşüyor :)) ama aracımdan çok memnunum harman kardon ses sistemi süper, bir de benzin ucuz olsa hep spor modda sürsek :))
  • dr_onyx23 D kullanıcısına yanıt
    harmon kardona gücüm yetmedi çok fark yoktur inşallah neyse ben memnunum araçtan. Bir de şehir içi eco pro ile 550-560 km gidiyor, confort da aynı şehir içi, eco pro uzun yolda iyi galiba
  • Selamlar
    Yakıt işi mideleri karıncılandırıyor anlaşılan.Arkadaş bu kadar paralar verip araçlar alıyorsunuz.
    Bu forumun eski yorumu vardı AXAPTA mı yapmıştı hatırlamıyorum ama.''kapıda aslan besliyorsan yemini vereceksin '' diye :)))
    Bu iş böyle devam edip gidecek.Benim gibi yapın arkadaşlar.Satın arabanızı,100-150bina arası dizel bir otomatik alın(ikinci el olsun ama ve temiz).
    --Lan vale bir yere sürter mi,şimdi burada yemeği yedik ama akşam akşam sürtmüş ise görebilir miyim?
    --Yok Hükümet yeni seneye nasıl bir şey yapar da bu arabadan beni bir kez daha soğutur?
    --Bakımı ne kadardır?
    --Benzin istasyonunda,restaurantlarda,ışıklarda arabanın camına birileri atlar,gözlerinin içine bakar.
    --Gittiğim yerde otopark var mıdır?

Falan filanlardan kurtuldum,kafam rahat,şimdi yanlış anlamayın bir aracın 2.0d çıplak fiyatı nasıl 1.6 m3 den daha ucuz olur?
    Bizim suçumuz bu vergi boyunduruğuna tabii olmamız sadece.O yüzden 1.5 dizel otomatik chip li b180 imden mutluyum.
    Motora zarar verir endişem bile yok:))Hız sorunum,çok yaktı derdim yok.Hiç olmazsa artık anlık tüketim ekranını bile açmıyorum:)))
    Şimdi bir sürü laf olacak varsın olsun:) Valla artık forumlara bile takılmaz oldum.İçimde ki araba hevesini kırdı la bunlarr....:) 100 binlik arabaya 300 bin tl mi ödenir arkadaş.Bu nasıl bir sistemdir?
    Forumdan tanıyanlar bilir.Zamanında hepsini kullandık ,her modelin hemen hemen :)
    O yüzden kızanlara saygım sonsuz .Umarım beni hemen cevap yazmadan biraz düşünüp kınarsınız :))

• Attorney58 A kullanıcısına yanıt
    standart ses sistemini bilmiyorum ama harman kardon çok iyi, ben hep comfort modda kullanıyorum bence ş içi eco pronun pek faydası yok hatta çok ağır kalıyor araç.ben artık uzun yolda bile eco proya geçmiyorum.maalesef ülkemizde yakıt pahalı ve kısa mesafelerde çok yakan bir araç 520i, ama yine de 1700 kg ve turbo benzinli bir araç için ideal değerler. dizeli 2,0 motor yıllık vergi farkı 2200 tl ayrıca bakım kasko vs işin içine girince çok km yapılmıyorsa benzinli çok mantıklı
  • dr_onyx23 D kullanıcısına yanıt
    2016 model 0 km aracı Aracı 2017 ocak ayında teslim aldım. Araç 2017 kasım ayında 12000 km bakımına girdi. Şu an araç 19 binde ve 6000 km sonrası servis gösteriyor. Bu servis aralığını tam anlayamadım çok kısa gibi geldi. Genel olarak memnunum araçtan, elektronik anlamda dolu keyifli bir araç gerçekten. Servise garanti uzatmak iatediğimi söyledim adam önermedi zaten iki sene bakımlar yetkilide olunca bir yıl da iyiniyet kapsamında değerlendiriyoruz dediler

• 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.