Şimdi Ara

BMW 3 serisi (F30) (3260. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
70.298
Cevap
511
Favori
4.415.282
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
37 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 32583259326032613262
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Bravemurder

Bu mesaj silindi.
    Çin malı filtreler gerçekte kötü, özellikle de sağlığımız ilgilendiren polen filtrelerini çin malı kullanmamak lazım.

Fren aksamı (disk-balata), fren hidroliği değişimi gibi bakımlarda servis tercih ederken, motor yağı ve filtre takımında servis tercih etmiyorum. Gerçekten çok pahalı.

Ama bunlarda da çin malı kullanmamak lazım. Aracın sürüş güvenliğini etkileyecek şeylerde f/p bakılmaz ama bunlarda bakmak lazım.

Kalite olarak yine Alman tercih etmek en doğrusu.

Yağda sıkıntı yok çünkü servisin koyacağından daha kaliteli yağ koyabiliyoruz dışrıda. Mobil 1 ESP yada Motul gibi. Bunlar servisin koyduğu castrol ile aynı kalitede yada daha kaliteli.

Filtrelere gelecek olursak. Orjinalde sonra sırasıyla Mahle, Hengst, Mann ve bunlardan sonrada Bosch gelir. Daha aşağı inmemek lazım.

İçlerinde F/P oranı en iyi olan Bosch.

Ben geçen haftaki bakımda;

Mobil 1 0-40W ESP (180 TL) Not: Önerilen Mobil 1 5-30W daha ucuz (170 TL) ama soğuk yerde olduğumdan bunu tercih ettim).
    Bosch filtre seti (150 TL) Yağ filtresi P 7173, Hava filtresi S 0375, Polen R 5503
    İşçilik (30 TL)

Maliyet 350 TL

Evet filtreler orjinal BMW değil ama Çin malıda değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolman06 -- 7 Ekim 2018; 18:6:57 >

• coolman06 C kullanıcısına yanıt
    Dışarıda çok daha ucuza geliyor ama yetkili servisteki gibi bir bakım prosedürü uygulanmadığı için sadece yag ve filtre değişimi güvenli bulmuyorum. Servis hakikaten pahalı ama yine de bana daha güvenli geliyor. Servis olmayacaksa da en azından Bosch yetkili servislerinde filan bakıma sokulabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Acil Stop

Dışarıda çok daha ucuza geliyor ama yetkili servisteki gibi bir bakım prosedürü uygulanmadığı için sadece yag ve filtre değişimi güvenli bulmuyorum. Servis hakikaten pahalı ama yine de bana daha güvenli geliyor. Servis olmayacaksa da en azından Bosch yetkili servislerinde filan bakıma sokulabilir.
    Diğer bakım ve kontrollerde bende servis tercih edilmesinin doğru olduğunu söylüyorum. Hem parça (balata gibi) hemde işçiliğin daha iyi olması gereken (hidrolik değişimi gibi) durumlarda.
    Dışarıda yaptırılması daha mantıklı olan yağ ve filtre değişimleri.
  • haziran sonunda 2. bakimima (yag+filtre) 550 tl odedim yetkili serviste

inanmayanlar ozur dileyip forumdan ayrilacagina soz verirse faturanin fotosunu koyabilirim
  • Bazen kampanya olunca ucuza yağ değişimi olabiliyor ama yazınızdan anladığım sadece yağ ve yağ filtresini değiştirmişsiniz 550 TL ye, servis için iyi ama piyasa için gerçekten yüksek rakam. Dediğiniz aylarda Mobil 1 5-30W ESP 120-130 TL arasıydı. Servisin koyduğu castrol 5-30W daha ucuz. O tarihte orjinal filtre 100 TL, Mann filtre 50 TL civarıydı.

Tercih meselesi ama en fazla işçilik dahil 250 TL lik bir işlem. Orjinal olsun denilirse mobil 1 + Orjinal filtre + İşçilik = 300 TL (o tarih için). Serviste aynı şeyi 550 TL ye yaptırmışsınız servis için tercih edilebilir fiyat olmuş. Tercih meselesi ama ben vermezdim.

Bakımda filtreler içinde asıl yekün tutan filtre polen filtresi, sonra hava filtresi daha sonrada yağ filtresi geliyor. Siz bütün filtreler dahil o tarihte bakım yaptırsanız +- 1000 TL civarı öderdiniz, çünkü orjinal polen filtresi 200 TL üzeri, hava filtresi 150 TL üzeri. Yaptırdığınız işlem ödediğiniz ücreti baz alırsa işçilikte eklenince 1000 Tl civarı olurdu yaptıracağınız işlem, -ki o tarihte bile olsa servis için güzel fiyat.

Birde eklemek isterim, şahsıma yazılmamış ama kapak olsun vs söylemler bence forumun en düzeyli bölümlerinden biri olan BMW bölümüne yakışmıyor. Kimsenin kimseye yalan borcu yok herkes başından geçeni yazıyor.
    Kimse sizin yazdığınız fiyat vs için yalan söylüyorsunuz diyemez ise sizde diyemezsiniz.
    Seviyeli şekilde yazışırsak ne, nasıl, neden, niçin gibi sorular cevabını bulacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolman06 -- 8 Ekim 2018; 9:26:46 >

Servis Castrol koymuyor diye biliyorum.

Shell'in BMW'ye ürettiği yağları kullanıyor.

Çok ufak farklılıkları var piyasadaki yağlara göre.

-

Bende 550 tl'ye yaptırmıştım yağ + yağ filtresi bakımını. 250 tl fark için sanayideki ustaların suratını çekmeye kesinlikle değmez. Üstelik 550 tl'ye yetkili serviste bakımınızı yaptırırken ikame araç alıyorsunuz. Ki bu da G30. 1 veya 2 gün de bu aracı keyfini sürüyorsunuz. Aracınızı teslim ederken kahvenizi içip temiz bir ortamdan ayrılıyorsunuz. Aracınıza da bir şey olursa servis bakımlı olduğu için iyi niyet kapısı her zaman açık.

250 tl fark için doblo veya fluence'i özel servise götürmeye değer ama bmw, audi veya mercedes'i götürmeye değmez.

Fakat yine de tercih meselesi, sizin düşüncenize de saygı duyarım.

-

Evet BMW forumuna yakışmıyor. Hatta forumun geneline yakışmıyor. Burası bilgi paylaşımı yada kafa dağıtmak için buluşulan bir yer. Burada esas olan karşınızdakidir, seviyeli ve efendi insana aynı şekilde yaklaşırsınız, sokak ağzıyla konuşana sokak ağzıyla.

aracin garantisi devam ettigi icin boyle olmak zorundaydi

ama ayni isleme yine o tarihte audi, mercedes, honda 1000 tl civari isterken, 550 tl oldukca uygundu bunu vurguladim.

poleni 70 tlye alip kendim degistirdim haziranda

hava filtrem k&n, degisim istemiyor. normal filtre olsa dahi servis 2. bakimda degistirmiyor havayi.

ustelik 550 tl icinde 4 diskin (diskin onundeki kapak) boyanmasi da dahil. daha dogrusu ucretsiz.

kapak meselesine gelince, benim dilimi az cok herkes bilir, ama bilgisi olmadan havayi niye degistirmedin, polen cin malidir vs yazanlara bu dilden konusmak gerekiyor. once bi sor di mi ne nedir diye? aynen dedigin gibi yalan borcumuz yok ama yalanla itham ediliyoruz hemen. bi onceki mesaji okursan, imkani yok, isciliksiz bile olmaz, yag filtresiz bile 550 mumkun degil yaziyor :)
  • Tercih meselesi tabiki. Bazı arkadaşlar da mesela fren balatalarıni, fren hidroliğinide dışarıda değişiyor ben kesinlike servis tercih ediyorum o bakımlarda. Herkes bu konuda farklı düşünebilir.

Yağ meselesini gelince ben serviste yeşil varillerde castrol 5-30 edge gördüm. 2017 Arlık ayında görmüştüm, BMW firma seçimimi değiştirdiyse haberim yok. Gördüğüm yağ aynen resimdekiydi. (resim bana ait değil sadece benzer olduğu içn koydum)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolman06 -- 8 Ekim 2018; 12:35:12 >

• cseyfe kullanıcısına yanıt
    550 TL'ye sadece yağ ve filtre mi değişti? Başka bir işlem yapıldı mı?
    Servis bu sekilde varilde yag kullanıyorsa cok vahim normalde yurt dışında castrolun bmw icin urettigi bmw logolu yag kullanılıyor sonrasında shell ile anlasma yapildi umarım boyle varillerde bmw icin uretilmeyen yag kullanilmiyordur ama olur mu olur borusan bu. Fren hidroligini ben serviste değiştiriyorum bu tip islemleri sanayide yaptirmak risk.disk olarak bmw logolu tercih edilmeli diğer diskler uyum saglayamayabiliyor ve bmwnin bu konuda karsilastirmali bir videosu vardi disk ureriminde ektsra ozel islemler yapiliyor. Balata baska marka kullanılabilir ama ses yapma riski var ate seramik bulunabilirse piyasada oldukca kaliteliler ya da brembo özel seri balata disk kullanılabilir biraz tuzludur ama cok kalitelidir zaten sport araclarda kullanılıyor

Diğer konuda ise adminler gerekeni yapmis burasi sokak ağzıyla konusup kabadayilik yapma yeri degil umarim seviyeli bir sekilde konusmasini ogrenir.

• quote:

Orijinalden alıntı: coolman06

Çin malı filtreler gerçekte kötü, özellikle de sağlığımız ilgilendiren polen filtrelerini çin malı kullanmamak lazım.

Fren aksamı (disk-balata), fren hidroliği değişimi gibi bakımlarda servis tercih ederken, motor yağı ve filtre takımında servis tercih etmiyorum. Gerçekten çok pahalı.

Ama bunlarda da çin malı kullanmamak lazım. Aracın sürüş güvenliğini etkileyecek şeylerde f/p bakılmaz ama bunlarda bakmak lazım.

Kalite olarak yine Alman tercih etmek en doğrusu.

Yağda sıkıntı yok çünkü servisin koyacağından daha kaliteli yağ koyabiliyoruz dışrıda. Mobil 1 ESP yada Motul gibi. Bunlar servisin koyduğu castrol ile aynı kalitede yada daha kaliteli.

Filtrelere gelecek olursak. Orjinalde sonra sırasıyla Mahle, Hengst, Mann ve bunlardan sonrada Bosch gelir. Daha aşağı inmemek lazım.

İçlerinde F/P oranı en iyi olan Bosch.

Ben geçen haftaki bakımda;

Mobil 1 0-40W ESP (180 TL) Not: Önerilen Mobil 1 5-30W daha ucuz (170 TL) ama soğuk yerde olduğumdan bunu tercih ettim).
    Bosch filtre seti (150 TL) Yağ filtresi P 7173, Hava filtresi S 0375, Polen R 5503
    İşçilik (30 TL)

Maliyet 350 TL

Evet filtreler orjinal BMW değil ama Çin malıda değil.

Alıntıları Göster
    Soğuk yerde yaşıyorsanız 5w30 yerine 0w40 kullanmaniz doğru olmamis. Kendiniz karar verdiyseniz yanlış karar, servis onerdiyse servisi değiştirin bence. W harfinden onceki rakam kucultulmeli ama w den sonraki aynı kalmalıydı. Almanya gibi soguk ülkelerde 0w30 kullanılır.

• quote:

Orijinalden alıntı: helpgod

Soğuk yerde yaşıyorsanız 5w30 yerine 0w40 kullanmaniz doğru olmamis. Kendiniz karar verdiyseniz yanlış karar, servis onerdiyse servisi değiştirin bence. W harfinden onceki rakam kucultulmeli ama w den sonraki aynı kalmalıydı. Almanya gibi soguk ülkelerde 0w30 kullanılır.

Alıntıları Göster
    0w40 kendi kararım. Aslında 0w30 da olabilirdi, aralığı geniş tuttum. Sebebi birazda alışkanlık. Yaklaşık 20 yıldır BMW kullanıyorum (E36, E90, F30), eskiden 0w30 yoktu yada bilinmiyordu devamlı 0w40 kullandım en eskisi E36 da bile -25-30 derecelerde bile 2.marş bilmem. Bir aklım 5w30 dedi ama, o soğuklarda bile motorumu koruduğunu bildiğimden riske atamadım kendimi.

Mobil 1 sitesinde 0-40w tavsiye ediyor. BMW de eskiden 0-40w tavsiye edersi sonradan 5-30W yaptı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolman06 -- 9 Ekim 2018; 14:48:51 >

• Merhabalar,2016 318i için 30.000 bakım fiyatı alan varmıdır aramızda?
  • Bravemurder B kullanıcısına yanıt
    ilk kez cok haklisin
    insallah ogrenir
  • deren05 D kullanıcısına yanıt
    fiyat servisten servise degisir
    yag+filtre+hidrolik icin tahmini 1000-1100 tl tutar
  • HantV H kullanıcısına yanıt

Foto ekledim. Kolçağın ön tarafında yuva var kablo oradan ezilmeden geçebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RFKGRSN -- 9 Ekim 2018; 20:23:40 >
  • Borusan bana da yağ ve yağ filtresi için 1100 tl dedi. Hidrolik yağı için 500 tl dediler
    Fiyat fazla geldiği için ankara şimşek bmw de yaptırdım işlemleri.
    Yağ, yağ filtresi, hidrolik yağ, polen ve hava filtresi değişimine 850 tl ödedim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 7Ağustos’ta yağ,yağ filitresi, hidrolik değişimi için Samsun kosiflerde 870₺ verdim+100₺ araç kontrol yaptırdım toplam 979₺

• ConnectedDrive’ı Sadece iOS çalıştırıyor Android ile çalışmıyor diyorlardı ama forumda sonradan android kullanan bir arkadaş çözmüştü nasıl çözdüğünü Hatırlayan yada bu konuda bilgisi olan var mı acaba

• quote:

Orijinalden alıntı: AlpKerem4

ConnectedDrive’ı Sadece iOS çalıştırıyor Android ile çalışmıyor diyorlardı ama forumda sonradan android kullanan bir arkadaş çözmüştü nasıl çözdüğünü Hatırlayan yada bu konuda bilgisi olan var mı acaba
    Bu arada benim yağ+ yağ filitre değişimi 530₺ tutmuş. Firen hidroliği ile birlikte 870₺. Hem de kur biraz yükselmişti biraz zorlamıştım kur arttı demişlerdi.

• 
Sayfa: önceki 32583259326032613262
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.