Şimdi Ara

BMW 3 serisi (F30) (3098. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
70.298
Cevap
511
Favori
4.415.261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
37 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 30963097309830993100
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: lazukan

Ayak frende el frenini çekince çok hafif yokuşta N ye alınca araba arkaya kayıyo. El frenini en son noktaya kadar çekince kaymadı. Yokuş biraz daha dik olsa kesin kayardı. Bu nasıl bişey ben anlamadım? El freni mi çalışmıyor acaba?

el freninize ayar yaptırın isterseniz, bende neredeyse tüm yokuşlarda 3-4 kademede tutuyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • serquantes S kullanıcısına yanıt
    Sağolun hocam cevap için

El frenini 1 tık çeksem bile konsolda ışığı yanıyor ama son tıka kadar tutmuyor dediğim gibi. Aracı 2 hafta önce ikinci el olarak aldım. El freni neden bu hale gelmiştir acaba? Araç 60 binde ve bakımları düzenli yapılmış. Bakımda bu sorunun tespit edilip çözülmesi gerekmez miydi? Aracın borusan premium garantisi var, bu el freni ayarını borusana mı yaptırayım?

• quote:

Sağolun hocam cevap için

El frenini 1 tık çeksem bile konsolda ışığı yanıyor ama son tıka kadar tutmuyor dediğim gibi. Aracı 2 hafta önce ikinci el olarak aldım. El freni neden bu hale gelmiştir acaba? Araç 60 binde ve bakımları düzenli yapılmış. Bakımda bu sorunun tespit edilip çözülmesi gerekmez miydi? Aracın borusan premium garantisi var, bu el freni ayarını borusana mı yaptırayım?

Bu benim F30da da vardı E87 de de.İlk başlarda ben de bozuk sanmıştım ama fabrika çıkışı yapısı o şekildeymiş.İlk etapta son tıka kadar çekilmez ise tutmuyor ama tutmadığı hareketini yaptıktan sonra da tutuyor el freni isteyen deneyebilir boşa alarak.Yokuş yerlerde park ederken sıkıntı yaratıyordu.Mantıklı bir açıklamasını bulabilmiş değilim.İlginç bir mekanizması var.

Hele e87'yi bir arkadaşımdan almıştım el frenini bozuk sattı diye hayıflanıyordum.

• dream of ice D kullanıcısına yanıt
    Daha önce de konuştuk, benim bakım paketim yok ama filtreyi 2. bakımda da değiştirmediler çünkü gerek yok diyorlar, sana göre Borusan dolandırıcı.
    Geçenlerde birisi iyi niyet garantisinden bahsediyor yine borusana yükleniyorsun, bnm lastiğimde hata çıktı geçmiş mesajlarıma bakabilirsin, dışarda değiştirtmeme rağmen yenisini verdiler iyi niyet garantisinden, Borusan gibi kurumsal firmalar müşteriyi öpmek amaçlı değil, şark kurnazı müşteri tarafından öpülmemek için gerçekten üretim hatası varsa BMW almanyaya sorar ve gerekeni yaparlar ama ota boka hadi ücretsiz yap denilen şeyleri tabi ki üstlenmezler, kurumsallık nedir, kureumsal firmalar nasıl o günlere gelir vs birazcık araştırma yapmanı tavsiye ederim.

Senin gibi bmw kullanıp şahin kullandığını sananlar da servisten uzak durun der yan sanayi fren yağı, balata, disk kullanır sonra freni tutmaz millette çarpar vs vs

İnsanlara servisten uzak dur demek çok yanlış, insanların vebalini alıyorsun, söylemen gereken parası yeten gidip serviste yaptırsın olmayan bnm gibi olanlar da yan sanayiye yönelsin olmalı, herkes salak bi sen akıllısın. Bana BMW servisi ucuz geliyor mesela Mercedes aynı şeylere 2 katını alıyor niye yan sanayi taktırayım ?

• Ali® kullanıcısına yanıt
    Malesef Egea alacak parası varken ayağını tyorganına göre uzatmayan sırf millete gösteriş olsun die krediyle bmw alıp sonrada her allahın günü sosyal medyada 5 litre yaktım 3 litre yaktım diye paylaşım yapanların, ya da saçma sapan m tampon, cam filmi, seramik kaplama vs kozmetik şeylere para harcayıp balatayı, diski orjinal taktırmaktan goucnanaların olduğu bir ülkedeyiz hocam, anlattıklarına katılıyorum ama millete laf anlatmak zor bu ülkede, senin gibi kullanıcılar kolay bulunmuyor.
  • Aracın 8 tane kısa yol tuşu var malum ben bunlara yol bilgisayarını ve bir kac tane kisa yol atamak istiyorum. Istedigim menudeyken seçtiğim tuşa basılı tutmama rağmen kaydedilemedi uyarisi çıkıyor nerde hat yapıyorum?

• newsted31 N kullanıcısına yanıt
    Çok güzel özetlemişsiniz. Borusan'ın işçilik fiyatları bence biraz yüksek ama hava filtresi gibi aracın en ucuz yedek parçalarından birisi için kurnazlık yapıyor olmalarını düşünmek de saçma.

• erdknt E kullanıcısına yanıt
    Aynen hocam yüksek olması da normal, çünkü sanayide yaptırdığın yerin toplam aylık maliyetini sigortasıyla sadece 1 adama maaş olarak ödüyorlar nasıl fiyatlar aynı olabilir maliyeti farklı bir defa? Arkadaşa daha önce de hava filtresinin ve balataların BMW standartlarında özel olarak ürettirildiğini, bu kadar büyük alman firmalarının bunları çok sıkı denetimlerden geçirttiklerini piyasadan aldığı Mann'la aynı olmadığını, o yüzden geçirgenliği, densitesinin farklı olduğunu, Almanya'da 100 bin gitmesine rağmen burda 30-40'ta değiştirdiklerini anlatmaya çalıştım ama anlatamadım. Daha önce yan sanayi hava filtresi yüzünden aracımın turbosunun bozulduğunu ve 20 lira kar için daha büyük sorunlarla uğraştığımı da anlatmıştım oysa ki. Hem adam ille bi yerden kar etmek istese daha pahalı olan ve motorla alakası olmayan polen filtresi temiz der onu da değiştirmezdi.
  • newsted31 N kullanıcısına yanıt
    Tabi ki sanayi ile aynı işçilik ücreti olmasını beklemiyorum ama yine de yüksek.

Şöyle bir örnek vereyim. Borusan'dan jantlı lastik seti almıştım. Ertesi dönem değişiklik için gittiğimde değişim ve çıkan setin saklanması için 250tl civarı bir ücret ödedim.

Lastiği janttan ayırma gibi bir işçilik yok. Sadece 4 lastiği balans yapıp 20 tane bijon sıkacaklar. Çıkanları da depoya kaldıracaklar. Bunun için 250tl çok bence. Sıradan bir lastikçi en fazla 50TL alır bu işlem için. Bu kadar fark olması biraz can sıkıcı.

• quote:

Orijinalden alıntı: msb_bjk

Aracın 8 tane kısa yol tuşu var malum ben bunlara yol bilgisayarını ve bir kac tane kisa yol atamak istiyorum. Istedigim menudeyken seçtiğim tuşa basılı tutmama rağmen kaydedilemedi uyarisi çıkıyor nerde hat yapıyorum?

Yeni yazılımla ilgili galiba. Yol bilgisayarını bende kısayol olarak atayamadım. Radyo-usb gecişleri. Menu geçişleride onceki yazılımda daha pratikti

• quote:

Sağolun hocam cevap için

zamanla gevseme yapabilir, normaldir. servis yakın ise oraya gidin, yoksa normal bir frenci de yapabilir

BMW'yi niye anlamsız yere gözümde büyütiyim? Bir amacım yada hayranlığım yok.

Bu firmalar ülkelerin araba pazarına göre sıralarlar, sizin yaşam standartınız umurlarında değildir. Keza yaşam standartlarımız düşük olmasına rağmen Avrupa'daki bir çok ülkeden daha fazla kişi başına BMW düşen bir ülkeyiz. Kim ne derse desin premium markalar Türkiye'de çatır çatır satıyor. Olan da alıyor olmayan da... Dolayısıyla Türkiye'yi 3. dünya ülkesi olarak görmediğinden emin olun.

Private label olarak ürettirdikleri fabrikalardaki tavırları ve kontrol süreçlerini ingilizce kaynaklardan biraz araştırırsanız hak verirsiniz. Türkçe kaynaklar sadece adanaya kadar 3 litre yaktım, istanbul içi 30 kuruş yakıyom, ben seni geçtim sen beni roll de ezdin, arabama 4 egzoz taktım muabbetlerinden ibaret.

BMW hava filtreleri için daha uzun ömür veriyor. Şu konuda haklısınız, para ile bakıma giren ile bakım paketi alıp bakıma giren aynı prosesten geçmiyor. Aynı prosedür ikisine de uygulanmıyor. Birinde 15-20 binde hava filtresi değişirken birinde 45 binde değişiyor. Fakat bu sizi ilgilendirir mi? Hayır. Neden? çünkü üretici o, isterse 50 binde değiştirir, isterse 10 binde, sonuçta sizin garantiniz var ve araba garantiden çıksa bile BMW büyük kalemlerde iyi niyet uyguluyor. 200-300 liralık parça garantiye girmez ama arabanın 4. veya 5. yaşında sanziman gümlerse ve BMW bunu karşılarsa o zaman anlarsınız önemini.

• coolman06 C kullanıcısına yanıt
    0w40 ince degil kalin yagdir hocam vizkozite degeri arttikca yag kalinlasir soguk havalarda kalin yag kullanilir yani 0 w 5wden kalindir. Ayrica 0w -35 5w -30 derece icindir. Eger araci cok performansli kullanmiyorsaniz 0w 40a gerek yok kalin yag motor parcalari icine iyi nufuz edememez sizin icin idealyag ow30 aslinda 5w30da -27 icin idealdir tercih sizin tabiki. 0w40 cok soguk ve yuksek hp motorlar icindir

• Bosch Aerotwin silecek kullanan varsa memnuniyet durumlarinizi yazar misiniz? Alternatif onerisi olan varsa onunla ilgili yorum da rica ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bigtiger1 -- 27 Eylül 2017; 12:50:3 >
    Hocam yazınıza kısmen katılıyorum, evet 0w40 kalın yağdır ancak yüksek sıcaklıklarda kalın yağdır. W den sonraki rakam ne kadar büyükse yüksek sıcaklıklarda yağ kalındır ve vizkositesi yüksek (akışkanlık az) dir.
    W den önceki rakam ne kadar düşükse düşük sıcaklıkta yağ vizkositesi yüksek (akışkanlık fazladır).

Sıcak ve soğuk için ayrı yağ karakteristiğden bahsedebiliriz. 0w40 bu anlamda düşük sıcaklıkta ince yüksek sıcaklıkta kalın yağdır.

0 kısmı soğuk yerler için idealdir. Motor çalışmazken geceleri -30 lu dereceleri bulan yerler için. W den sonraki kısım için ise sıcak yerler için düşüğü daha iyi derler ama bu bana göre yanlıştır. Sıcak yerleri soğuk hava gibi düşünmemek lazım yazın +25 olan bir yerle +40 derece olan bir yer için bu çokta önemli değildir. Buradaki sıcaklık motorun çıktığı yüksek sıcaklıklardır. Turbo motorlar atmosferik motorlara göre çok daha yüksek sıcaklıkta çalışıyorlar 3.20i ed gibi fabrikasyon modifieli araçlar zaten üst limitlerde çalışıyor.
    Aracım 3.20i olduğu için w40 tercih ettim aslında. Mobil sitesindede araç bilgilerini girince 0w40 tavsiye ediyor.

Ancak aracı saatlerce sport modda yüksek devirlerde zorlamadığımız için dediğiniz gibi 5w30 benim için riskli olsada 0w30 ideal gibi görünüyor.

• Beyler MTV 2018 de %40 zamlı hayırlı olsun.

• fasson kullanıcısına yanıt
    Neden zam diyorsun, sadece güncelleme :D

Ayrıca yeni alınan araçlarda artık değerine göre mtv alınacak.
  • Devlet diyor ki vatandaşa 0 araba zengin ve enayi değilseniz almayın. 2.el de sadece eski sovyet araçlarını bulamadın sadece tofaş tercih edin.

Bisiklete binin daha iyi ama ona da vergi getirirlerse şaşırmam.
  • Gus Fring kullanıcısına yanıt
    Sileceksepeti.comdako aciklamadan anladigim kadariyla plusta bir suru aparat var farkli araclara da uyan, normali sadece f30 uyumlu aparatla geliyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bigtiger1 B kullanıcısına yanıt
    Ben Bosch'un A929S kodlu sileceğini kullanıyorum. Gayet memnunum. Bosch servisten çiftini 90tl ye almıştım.
  • 
Sayfa: önceki 30963097309830993100
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.