Şimdi Ara

Bluray lerin ses formatları hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
954
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Amfim sherwood, rm8701 miydi tam hatırlamıyorum da, günlük tek ürün satan siteden almıştım 500ytl ye sanırım 399 a düşmüş.

Dün bluray film izledik. spiderman.

görüntüler izlediğim 1080p 8gb lik filmlerden çok daha net ve güzeldi. sesler de çok netti. ama şöyle bir durum var. mkv lerde decoder direkt sesin ne olduğunu çözüp ekranda dolby ise dolbi dts ise dts yazıyordu automatic configurationda.. ama autodayken blu ray in ses formatını hiç bişey olarak gösterdi. yani hiç bişey göstermedi ve ses stereo çalışıyordu. centerdan bile gelmiyordu. en ile dolby prologic 2 veua neo6 falan o tarz bişeyler seçtim. onları seçince ise arkalardan falan ses geliyordu, centerdan da düzgün geldi. beni tatmin etmedi o ayrı. baslar çok azdı, subwoofer ım yok, ama 5 + 0 olarak ayarlı zaten docoderdan. basları kuleleveriyordu, bu filmde baslar eksikti. eksik dediğim çok da değil de, biraz daha olabilirdi.

ayrıca ses seçme olayında da kararsız kaldık. 5.1 uncompressed pcm ve 5.1 truehd vardı. ikisine de yabancıyım. ikisini de otomatik olarak tanımadı dekoder. acaba dekoder mi yetersiz, blu ray de böyle mi anlamadım gitti.. uncompressed de izlemek daha mı keif verici olur? karşılaştırma fırsatımız olmadı..

• Bence sorununuz decoderden kaynaklanıyor.Ama onden önce BR oynatıcı amfinize optik ile mi bağlı?BR oynatıcınızdaki ses çıkış formatları vb gibi bir ayar seçeneği var mı?
  • eğer blue-ray oynatıcı ile amfi arasındaki bağlantı hdmi değilse (optik,coaxial ise) "sıkıştırılmamış pcm" ve "dolby true HD" aktarılamaz, sıkıştırılmış 5.1 (DD) gibi bir secenek yoksa stereo oynatılır...
  • Sadece HDMI bağlantı ve yeni nesil decoderleri olan bir amfi ile bu ses formatlarını duyabilirsin. Toslink bağlantılar bu formatlar için yetersizdir.

Prologicde tabiiki ses alırsın prologic her tür kaynağı sanal olarak 4.1(surroundlar aynı kanal) e çevirir istersen mono tv bağla farketmez. Aldığın ses sadece stereonun sanal olarak 5 kanala çevrilmesi ve 6 hoparlöre dağıtılması.
  • ve tabiki uncompressed(sıkıştırılmamış) formatlar herzaman en kaliteli secenektir...
  • Bu arada bildiğim kadarıyla HDMI bağlantı da yetmiyor, HDMI 1.3 olacak
  • quote:

Orjinalden alıntı: berhansoylu

ayrıca ses seçme olayında da kararsız kaldık. 5.1 uncompressed pcm ve 5.1 truehd vardı. ikisine de yabancıyım. ikisini de otomatik olarak tanımadı dekoder. acaba dekoder mi yetersiz, blu ray de böyle mi anlamadım gitti.. uncompressed de izlemek daha mı keif verici olur? karşılaştırma fırsatımız olmadı..

ses seçeneklerini nasıl kullandığınızı bilmiyorum ama 5+1 bit stream olarak seçerseniz dolby dijital sesi almanız lazım pcm seçili iken dolby dijital ses aktarılmaz birde böyle deneyin
  • teşekkürler. ps3 ile izlemekteyim ve ps3 de bitstream ve linear pcm ayarı vardı sanırım. onu değiştirip dewnemeliyim evet. bu arada üzüldüm gerçekten gerçek 5.1 i illa ki hdmi bağlantı kablosu ile almak zorunda olduğum için. bu konuda eminsiniz değil mi? çünkü optik kablo daha fazla veri aktarabilir diye düşünüyordum ben.

neyse az önce baktım:
    Optical (Toslink) provides 3.1 Mb/s. HDMI 1.0 provided for 4.9 Gb/s, but 1.3 upped that to 10.2 Gb/s.

lanet olsun yeni amfi aldıracaklar bana...

3.1 mb/S uncompressed ve trueHD ses için yetmiyormuş. en az 4.6 lazımmış. yani blu ray izlemek için hdmi girişli bir amfi gerekmekte arkadaşlar. üzgünüm :( hatta yastayım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Sauron®

ve tabiki uncompressed(sıkıştırılmamış) formatlar herzaman en kaliteli secenektir...

Filmlerde uncompressed(sıkıştırılmamış) sese hiç rastlamadım, DolbyTHD şu yada Master Audio şu an için en iyi ve en az sıkıştırılmış ses formatı (ne kadar sıkıştırlmadığı idda edilsede )

---------------------------------------------------

quote:

Orjinalden alıntı: eozen81

Bu arada bildiğim kadarıyla HDMI bağlantı da yetmiyor, HDMI 1.3 olacak

DolbyTHD yani BR filmler için HDMI 1.3 yada 1.3a gerektigi doğrudur. Yüksek bant genişliği sadece bu yolla kullanılabiliyor malesef.

quote:

Orjinalden alıntı: albatman

ses seçeneklerini nasıl kullandığınızı bilmiyorum ama 5+1 bit stream olarak seçerseniz dolby dijital sesi almanız lazım pcm seçili iken dolby dijital ses aktarılmaz birde böyle deneyin

DVD Dolby sesleri optik yolla aktarabilirsiniz buna PCM de dahil

BR filmler için HDMI şart olmasının sebebi sesten ziyade görüntününde bu kablo vasıtasıyla aktarılması.

• spiderman 3 bluray de uncompressed 5.1 vardı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.