Şimdi Ara

lg 3d bluray ses sistemi acil

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
1.187
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ses sistemleri konusunda pek bir bilgim olmadiğindan bilen arkadaslarin yardimini rica ediyorum.. iki hafta once lg 3d bluray 5..1 ses sistemi aldim.. evde lg plazma ve dijiturk mevcut.ses sistemine kolonlari duzgunce bagladm ve ses dijiturku ses sistemine hdmi ile ses sisteminide tv ye hdmi ile bagladim simdi benm sorum şu.dijiturk sinemla kanallarindan film ( dual ) actiğmda ses 5 kolondan gelmiyor arka sağ ve sol kolonlardan ses gelmiyor ama mesela ses sisteminin kumanndasndan sound effeck kismindan bass ve natural ve natural plus yaparsam 5 kanaldanda ses geliyor...ses cok net ama 5 + 1 olarakmi yoksa 5 kolondanda ayni duzeydemi geliyor tam emin deyilim simdi bu normalmi yoksa diğer effect lerldende 5 kanaldan ses vermesi gerekmezmi, ki oniki onuc kadar efekt ayarindan sadece 3 ü 5+1 seklinde olmasi garip geldi.. baglantidami hata yaptim diye dusundum kontrol ettim bi gariplik yok gibi acaba dijiturku aradann cikartip direk tv yemi baglamak gerekyor ? bilen arkadaslar yardimci olrlarsa cok sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Digitürk üzerinden seçtiğiiz kanalın sesi 5.1 mi? (Dual ses kanalı olması, kanalların birinin veya ikisinin de 5.1 olacağı anlamına gelmez, dil farkı olabilir.)
  • kanalin sesi 5 +1 mi nasil anlayabiliriml? dijiturk sinema paketindeki kanallari acildiğinda eger sinema filmi oyuyorsa duble dijital isareti cikiyor.. bildiğim kadariyla zaten 5 + 1 olmasi icin duble dijital olmasi yeterli deilmi ki
  • DD 2.0 da olabilir, DD 2.1 de olabilir 5.1 de. 5.1 olduğuna eminseniz, Digitürk ses ayarlarından sesin dışarıya bitstream/raw olarak ayarlandığını da kontrol edin. (PCM'e ayarlı olmasın)
  • alakaniz icin tskler peki bu olabilr dediğiklerinizden hangisinin olduğunu anlamak icin ne yapmak gerek acaba.. bu dediğijniz ayarlari sanirimwww.digiturk.se/HDMIve3D-.pdf burda aciklanmis anladiğim kadariyla.. yani sanirim bağlantilarda bi sorun yok cunku kolonlari test ettiğimde her kolon olmasi gerektiği gibi tepki veriyor geriye bikac secenek kaliyor ya sylediginiz gbi dijiturk ayarlarinda duzenleme yapmak lazim ya dijitur hd sinema kanallari hd surround ses veriyor fakat 5.1 ses vermiyor. peki pcden bagladigimda mesela ac3 formatli bi film aciyorum bundada ayni sekilde 5.1ses alamiyorum buda dediğiniz gibi mi oluyo yani ac3 olmasi 5.1 olmasini sağlamiyormu? mesela ben bu durumda 5.1 ses almak icin ne yapmam gerekir? mesela codec programlariyla ( k-lite gbi ) programlarla falanmi?

• Menü / Ayarlar / Kullanıcı Ayarları /Ses Ayarları
    Dijital Çıkış Önceliği: Stereo
    Ses Gecikmesi :0
    DD-SPDIF: PCM
    DD-HDMI: PCM
    DD-Plus - SPDIF: PCM
    DD-Plus - HDMI: Stereo Downmix

Sizin digitürk ses ayarlarınız nasıl?

Yukarıdaki gibi olmamalı. (örneğin stereo olmamalı, PCM olmamalı, Stereo downmix olmamalı.) Digitürk sanırım bitstrema/raw için Geçiş ibaresini kullanııyor. Geçişi seçmelisiniz.
  • aksam eve gittiğimde deneyip sonucu buraya yazarim cok tesekkurler.peki pc yi ses sistemine bağlayip tv uzerinden film izlemek istesem ne tür filmlerden 5.1 ses alabilirim yada ne yapmak gerekir bu konu hakknda bilgi sahibimisiniz acaba
  • PC tarafında bilgim yok. Ses kartının ayarlarına bakmak gerekir.
  • tamam hocam çok saol insallah dijitürk bahsettiğin ayarlardan oluyodur, hayirli günler
  • tamam hocam çok saol insallah dijitürk bahsettiğin ayarlardan oluyodur, hayirli günler
  • Evet dediğiniz ayarlardan oluyormuş yardımlarınız için tekrardan teşekkürler.. ayarların tam olarak nasıl olduğunu internetten buldum oldu.dijitürkteki hd kanalların tamamı 5.1 kanaldan yayın yapmakta. Ayarlar benim cihaza göre şu şekilde olmalıymış aynı sorunu yaşayan arkadaşlara umarım yardımım dokunur..

DT9102HD : kutusu olanlar ;

dijital çıkışm önceliği; sterio
    Ses gecikmesi;0
    DD-SPIF; PCM
    DD-HDMI; PCM
    DD-PLUS; SPFID:PCM
    DD-plus; HDMI: Sterio downmix

not: Bu şekilde uygulamak dolby sesi sterioya çevirecektir.

Dijiturk ayar kataloĞUnda bu şekilde yazmaktadır nedense dolby için bu işlem yapılması gerek deniliyor ama yazının sonunda da bu işlem dolby sesi sterio sese çevirecektir diyor anlamadım :) ayarları böyle yapınca gayet güzel 5+1 ses alınabiliyor ve sterio denilmesine rağmen dolby sesten bi farkı olduğunu sanmıyorum yani ses kalitesi olarak bi farklılık hissetmedim...

• İşin ilginci benim ayarlarımda geçişler vardı.. sizin olmaması gereken dediğiniz şekilde olması gerekiyormuş :)
  • Bu ayarlar ile sesi Digitürk çözer ve ses sistemine gönderir. Geçiş olarak ayarlandığında ise Digitürk sesi çözmeden gönderir, sesi ses sistemi çözer. Geçiş ayarlı iken ses alamıyorsanız ses sisteminizin sesi çözmesinde problem olabilir. Ses sisteminizin teknik özelliklerini bilmediğim için kesin bir şey söyleyemiyorum.
  • Meselawww.digiturk.se/HDMIve3D-.pdf şurdaki 11. sayfada bolby ses için yapılması gereken ayarlar kısmında DT9102HD : kutusu olanlar bolby sesiçin belirtilen ayarların yapılması gerek diyor ama en alt kısmında da bu ayarlar ile ses sterio ya dönüşür diyerek bikere dijitürk kendi içersinde çelişiyor.

Ama dediğiniz gibi büyük ihtimalle ses sisteminin sesi çözmesinde sorun var çünkü 5.1 bluray disctede 5.1 ses alamamıştım. Gerçi disc ile bikere denedim fazla kurcalamadım ama dediğiniz gibi olup olmadığını akşam kontrol edicem.bluray disclerde ses kanalını 5.1 yapmak için herhangi ayar falan gerekiyormu acaba?
    Bu arada ses sistemim LG HB1100MK Satellite 3D Bluray 1100W Usb/Wi-Fi ve DLNA LGSmartTV 5.1 Ev Sinema Sistemi
    TEMEL SPESİFİKASYONLAR

TEMEL SPESİFİKASYONLAR

• Ürün Tipi: 3D Blu-ray Ev Sinema Sistemi
    SES PERFORMANSI

• Kanal 5.1
    • Güç Çıkışı – Toplam 1100
    • Güç Çıkışı – Ön 180x2
    • Güç Çıkışı – Orta 180
    • Güç Çıkışı – Surround 180x2
    • Güç Çıkışı - Sub-Woofer 200

--------------------------------------------------------------------------------
    GIRIŞ VE ÇIKIŞ

• USB 2,0 Var
    • Ses Girişi - Portatif Giriş Var
    • Video Çıkışı – Kompozit Var
    • HDMI – Çıkış 1
    • HDMI – Giriş 2
    • HDMI Var
    • UYGUNLUK
    • SIMPLINK Var
    • DLNA Var
    • CIFS Var
    • Kablosuz LAN - Ankastre Tipi Var
    • iPod dock – Tipi Cradle
    • iPod dock - iPod'lara yönelik olarak üretilmiştir Var
    • iPod dock - iPhone'larla çalışır Var
    • iPod dock - iPod Video Desteği Var
    • SES MODU
    • BassBoost Var
    • VSM Plus Var

--------------------------------------------------------------------------------
    UYGULAMA

• BD profili - Bonus Görünüm(BD profili 1,1) Var
    • ÇALINABILIR DISK TIPI
    • BD-ROM Var
    • BD-R Var
    • BD-RE Var
    • DVD(NTSC) Var
    • DVD(PAL) Var
    • DVD-R Var
    • DVD-RW(Video/VR Modeli) Var
    • DVD+R Var
    • DVD+RW(Video modu) Var
    • Audio CD Var
    • DTS-CD Var
    • Audio CD-R/CD-RW Var

AV BIÇIMI

• Video - MPEG2 Var
    • Video - MPEG4 AVC(H.264) Var
    • Video - SMPTE VC1 (VC-9) Var
    • Video – DivX Var
    • Video - DivX HD Var
    • Video – MKV Var
    • Video - AVC Rec Var
    • Video - AVC HD Var

SES FORMATLARI

• LPCM Var
    • Dobly Digital Var
    • Dobly Digital Plus Var
    • Dobly TrueHD Var
    • DTS Var
    • DTS-HD High Resolution Audio Var
    • DTS-HD Master Audio Essential Var
    • MPEG 1/2 L2 Var
    • MP3 Var
    • ID3 Tag Var
    • WMA Var
    • AAC Var

• cüneyt abi ordaysan bişey daha sormak istiyorum

• Buradayım.
  • 5+1 ses almamda sorun kalmadi sayende abi oncelikle onn icin tsk ederim.. aldiğim bu ses steriomu yoksa dolby dijitalmi onu sormak icin dijiturk teknik servisteki bi arkadasimi aradim aksam.. baglantiyi ne sekilde yaptiğimi sordu hdmi olduğunu syleyince hdmi ile dolby ses alinamiyacağini mutlaka optik ile baglanti yapmam gerektiğini syledi.Bende gittim enayi gibi 60 tlye vip quality optik kablo aldim :) ama okadar hevesle aldiğim kabloyu bagladiğimda deisen bisey olmadi kabloyu cektiğimde sadece hdmi takili kaldiğinda çıkan ses arasinda hicbir fark yok.. sonra biraz netten arastirdim.. şöyle bi yazi buldum dijiturke ait ; dolby çözücü ses sistemi olanlar SPDIF destekli sistemlerini optik(toslink) ceya coaxial SPDIF kullanarak bağlamalidir(buraya kadar arkadasin dediği okey). Pace pvr dsindaki plus ve hd kutular ile hdmi üzerinden de dolby ses alınabilmektedir.(burda arkadasin söylediğinin hatali olduğu ortaya cikiyor) simdi cuneyt abi sen ses sistemi konularinda baya bilgilisin anladiğim kadariyla.. dhmi ile dolby ses alinabilirmi yoksa sadece optikmi olmasi lazim? arkadasi aradim baglantilari ayarlari var ben gelip yaparim dedi ama hic guvenmiyorum:) bide abi benim dijiturk kutusunun arkasnda optk girisin yaninda dolby dijital yazan bi giris daha var ama bu giris bildiğin usp girisinin aynisi acaba bu girisemi biseyler bağlamak lazim..

• HDMI ile her türlü ses alınabilir, ama o ses HDMI üzerinden gönderiliyorsa. Digitürk'ün HDMI üzerinden Dolby Digital göndermediği konusunda bir yerlerde bir şeyler okuduğumu hatırlar gibiyim (bende Digitürk yok) ama emin değilim, kullanan arkadaşlar daha doğru bilgi verebilirler.
  • ocaklilar kullanıcısına yanıt
    Bu şekilde ayarlı oluncada digitürk HD kanallara gelince sesi digitürk kumandasından değil, ses sisteminin kumandasından ayarlayabiliyoruz. Çok can sıkıcı oluyor. SD kanallara gelince ses normal kalıyor, 5+1 destekli HD kanala geçince ses sisteminin vol'ü yüksek olduğu için bir anda aşırı yüksek ses geliyor. Hemen ses sisteminin kumandasına koşmak zorunda kalıyorum.. Çözümü yok mu bunun...

Benim ses sistemi arc üzerinden Tv nin arc girişina bağlı.. Digitürk'de tv nin 2. HDMI girişine bağlı.. Bu şekilde tv kumandası ile ses sistemini kontrol edebiliyorum. Ancak yukarda yazdığım problemi yaşıyorum... Digitürk ayarlarından "geçiş" yerine "pcm" yapınca da tüm kanallarda 2 kanal ses alıyorum. Televizyon sesleri çözüp ses sistemine gönderemiyor sanırım. Optik kablomda var.. Çorba oldu her şey. Bunun çözümü yok mu ?
  • Hocam selamlar ben hala baglanti olayini cozemedim :)

Simdi baglantim su sekilde.dogru bagladim mi bilemiyorum.

Digiturk reciver-->optic kablo-->ses sistemi-->hdmi-->tv

Digiturk reciver-->hdmi-->tv

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.