Şimdi Ara

Blackberry Classic Q20 Kullanıcı Klubü Ana Konu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
3
Favori
10.489
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar yakın zamanda bir tane blackberry classic sahibi oldum fakat internette araştırma yapmama rağmen pek bir bilgi sahibi olamadım cihaz türkiyeye doğrudan gelmediği için çok popüler değil ve kaynak çok az dilerseniz bu telefon hakkında bilgilerimizi paylaşalım alacak arkadaşlarımıza bilgi sunalım...

Şimdi ilk olarak cihazı almadan merak ettiğim konu şuydu passport mu classic mi boyut evet passport oldukça geniş bir telefon ve kompakt bir tasarımı olduğu söylenemez her ne kadar yakışıklı bir telefon olsada kolay kullanımdan uzak bir model. Bence telefon işlevsel olmalı ve gündelik hayatımızda telefonu kolay kullanabilmeliyiz her an 2 elimizi kullanabilecek şekilde yaşayamayız ben telefona değil telefon bana uymalı o yüzden boyut gerçekten önemli bu telefon tek elle kullanıma uygun bir boyutta.

Blackberry batmadın gitmedin bitmedin gibi yorumlar üzücü böyle firmalar ne kadar çok olursa insanlara sunulan çözümler o kadar artacak şu an 2 tane yazılım karşı karşıya android ve ios ,hiçbir ilerleme kaydetmiyorlar basit işlerle insanlari oyalıyorlar yazılım yelpazesi çoğaldıkça işletim sistemleri insanlara daha çok çözüm bulmaya zorlanacaktır rekabat herzaman kullanıcıya yarayan bir olaydır.

Bir blackberry hayranı olarak diyebilirimki yıllar sonra blackberry istediğim telefonu yapmış sanki hemde her yönüyle.Çok blackerry telefonu kullandım ve en son yıllar önce bold 9900 ile blackberry kullanımını bırakmıştım çünkü yazılım geri kalmıştı ama telefon hala sapasağlam çekmecede durmaktadır. Bence blackberry en önemli kılan olay şahsım adına optik trackpad dir küçücük bir alanda bütün telefonu yönetiyorsunuz çok işlevsel bir olay tabi classic'te buna yer vermeleri bu cihaza yönelmem için en önemli sebepti.Neden diye sorarsanız benim için en büyük özelliği ekranda dokunamayacağım kadar küçük boşluklara alanlara optik trackpad ile kolayca ulaşıyorum web sayfalarında veya office dosyalarında bir mouse kıvamında kullanıyor çok rahat ediyorum ekrana dokunmadan çoğu işlemi kolayca halledebiliyorum üstüne birde blackberry 10 işletim sistemi ve iyi bir ekran gelince çok keyifli bir telefon olmuş passportu tercih etmememdeki en büyük neden optik trackpad eksikliğidir. Blackberry ikonu bir tuştur bence eğer trackpad benim kadar önemli değilse sizin için Q10 u bile tercih edebilirsiniz daha kompakt bir cihaz olarak

Şimdi gelelim cihazı alacak arkadaşlara artılarını ve eksilerini anlatmaya

Eğer eski bir blackberry kullanıcısı iseniz ve bu cihazlara bir beğeniniz varsa şüphe etmeden alabilirsiniz.
    Fakat günümüzün gerçeği mobil programlar telefon hızları kamera kullanımı ve internet sörfü gözardı edilebilecek bir olay değildir.

İlk olarak herkesin söylediği fakat kimsenin anlamadığı bu android uygulamaları olayından bahsedeyim.

Nedir bu android programlarını çalıştırma dedikleri kardeşim diye düşündüm bir çözüm bulamadım.
    Blackberry 10.3 işletim sistemi android programlardaki .apk uzantısını çalıştırabilen melez bir işletim sistemi mantığına bürünmüş yani .apk uzantılı tüm programları oyunları blackberry 10 işletim sistemli cihazlarınıza kolayca yükleyebiliyorsunuz.Amazon markete neredeyse hiç ihtiyacınız yok doğrudan apk yüklemesi yapabilir veya 3 adımda play marketi kurabilirsiniz kafanızı karıştırmasın amazon market hiçbir işiniz yok aslında

Peki nasıl çalışıyor bu sistem ?
    Sistem bir android cihaz gibi bütün herşeyi çalıştırıyor diyemem çünkü içinde android için sanal bir makine çalıştırıp uygulamarı ordan getiriyor bu yüzden bazı programlar çok stabil çalışmıyor.Neden stabil çalışmıyor diye soracak olursanız aslında çoğu düzgün çalışıyor fakat android play services bağlı uygulamalarda sapıtıyor çünkü bir android telefon değil elinizdeki sanal bir makineden geliyor . Yüklenmiyormu play services yükleniyor fakat hatalar verebiliyor.Alternatif çözümler olsada hala stabil bir bilgiye ulaşamadım ilerleyen zamanda bunada bir çözüm bulacaklarını umuyorum.

Peki uygulamalar ekranda nasıl çalışıyor?

Blackberry firması bunada kendince bir çözüm bulmuş ve oldukça mantıklı görünüyor programa girdiğinizde ekranı yukardan aşağı dogru hızlıca çekince tam ekran uzaklaştırılmış ekran ve yatay kullanımı oranlamak adına bir ekran daha seçeneği sunuyor ve bütün uygulamalar ekrana bir şekilde sığıyor ve çalışıyor.Yine ilerde çok daha başarılı geçişler sunulabilir diye düşünüyorum.

Sonuç olarak uygulama kısırlığı yaşamıyacağınızı bilin google play marketin %90 ı çalışıyor çokta sorun yok rahatsız edecek derecede.Gördüğünüz gibi antutu puanı da orta segment bir android cihaz ile benzer puanda

Oyun performansı

Telefonun içinde adreno 225 grafik işlemcisi var çok yeni bir çip değil fakat blackberryde gerçek anlamda bir oyun telefonu değil bu yüzden boş vakitlerinizde zaman geçirmek isterseniz elinize aldığınızda oyun oynatabilir fakat ben çatır çatır oyun oynarım diyorsanız zaten o konsept blackberry de olduğu günden yok 2d grafikli oyunları sorunsuz oynatıyor 3d grafiklerde ise ben gt racing 2 yi akıcı bir şekilde oynadım ondan öteside bu cihaz için saçma olur bence ekran buna çok uygun değil yinede zaman geçirebilirsiniz.Resimde oyun tak ekranken kenarda kalan boşlukları görebilirsiniz

Peki arayüz nasıl hız nasıl işlemci yeterlimi?

Telefon her blackberry telefonu gibi hızlı bir arayüze sahip sade ve şık kullanıcı odaklı kullanımı basit önceki sürümlere göre oldukça sadeleşmiş ve basitleşmiş

İşlemcisi günümüz işlemcilerinden geride fakat hızınıza yetişemeyen bir durum yok sonuçta elinizdeki bir mobil cihaz ve yapabilecekleriniz belli işlemci bu noktada yeteri kadar başarılı.

Gelelim internette gezinme olayına

İşte en zevkli yanı bu o küçücük trackpad ile tozunu attırıyorsunuz web sitelerinin ekran 1:1 oranında olduğu için sanki bilgisayarda bir web sitesi gezermiş gibi keyifli olup başarılı bir görüntüleme sunuyor hiçbir sayfada sorun yaşamadım ve browser gerçekten hızlı saat gibi çalışıyor ve multimedya performansı çok iyi bütün websitelerinde film dizi vs içerikler başarılı bir şekilde oynatılıyor.

Kamera & multimedya

Bence mobil telefonlarda en önemli olay kamera hızı ben note 3 kullanıyordum kamerayı açtım resmi çektim diyene kadar 5 6 saniye geçiyordu yani telefonu açtınmı şak diye çekicek resmi beklemek gerçekten sinir bozucu donanım yığını bir telefonda hızlı resim çekemiyorsunuz düşününün
    Arka kamerası 8 megapiksel bir iphone kamerası değil fakat işinizi layıkıyla görüyor mikron aralığı falan iyi ön kamerada bildiğiniz ön kamera işte yani günümüz telefonları ne sunuyorsa kamera size onu veriyor günlük kullanımda her türlü işinizi görüyor.

Video oynatmak veya izlemek için küçük bir ekranı var çok keyifli değil açıkcası fakat izlenmezde değil sonuçta yıllarca 3.5" iphone ekranında izledik çoğu içeriği bu ekranda o kadar var.Ayrıca telefon ekranını kablosuz bağlantı ile tv ye aktarabiliyorsunuz miracast ile yeni smart tvler arttığı için önemli bir özellik benim için

Blackbbery hub

Kullanmayanlar için özet geçeyim harika bir bölüm bütün herşeyi tek bir pencerede görmek ve yönetmek oldukça basit ve kullanışlı sırf hub için bile bu telefonlar alınır

Multitasking

QNX işletim sistemi tabanlı kodlandığı için gerçek zamanlı multitasking sunuyor ve aynı anda 8 uygulamaya kadar eş zamanlı çalıştırabiliyorsunuz geçişlerde ne bir yavaşlama ne bir takılma söz konusu bugüne kadar bütün mobil işletim sistemlerinde gördüğüm en kusursuz multitask blackberry 10 işletim sisteminde var bence bilgisayara en yakın olanı bu yazılımda mevcut

Şarj girişi micro usb kısmını otg olarakta kullanabiliyorsunuz yani harici disk mouse vb şeyler bağlayabilirsiniz.

Malzeme kalitesi

Blackberry her zaman kaliteli telefon üretmiştir sağlamlık ve malzeme kalitesini hep yüksek tutarlar bence en ucuz cihazları bille yıllarca dayanabiliyor.Classic gerçek anlamda bir klasik olduğu için malzeme kalitesi ve hissiyatı yüksek keza görünüşüde öyle elinizde kaliteli , sağlam bir telefon tuttuğunuzu biliyorsunuz ve yıllarca bozulmayacak bir kozmetiği var.

Peki eksileri nelerdir diye merak ediyorsanız?

Ekran çözünürlüğü az kalmış bu boyut için fakat çok kötü de değil
    Pil ömrü son yazılımla beraber baya geriledi fakat çözüm bulunabilir pil tasarrufu modunda 1 günü çıkartabiliyor ama yoğun kullanırsanız son yazılımla beraber yarım gün anca gidiyor umarım düzelir çünkü bataryası bu özellikler için gayet yeterli miliamper değerinde sahip.
    Yüksek fiyat blackberry herzaman pahalı olmuştur fakat bence artık fiyat performans odaklı olması gerek bu özellikte bir telefon için fiyat bence yüksek
    Tam oturmamış yazılım hissi var gibi aslında herşey sorunsuz çalışıyor fakat melez bir sistem olmasından dolayı sanırım öyle bir his veriyor bana
    onun dışında rahatsızım diyebileceğim bir durum yok genel olarak çok memnun kaldım özellikle güneş ışığında ekran normalden daha net gözüküyor hiçbir görüntü kaybı yok.

Genel olarak android ve ios yazılımından sıkılanlar kendine alternatif arayanlar için blackberry 10 işletim sistemi iyi bir seçenek tabi android programları çalıştırabilmesi en büyük artısı kendi marketi hala çok kısır uygulamalara sahip.Telefona gelecek olursak şahsen ben gerçekten dokunmatik ekranda klavye kullanmaktan gerçekten haz etmeyen birisiyim sanırım yılların verdiği pc klavye alışkanlığından dolayı basma hissi daha hoşuma gidiyor ve blackberry telefonları bu alanda hep çok başarılı buldum bir bilgisayar kadar hızlı yazabiliyorum klavyede websitelerinde bir alan dolduracakken ekrandan çıkan klavye benim hoşuma gitmiyor açıkcası bu cihazı kullanırken trackpad mouse gibi oluyor ve klavye tuşla dolu benim çok hoşuma gidiyor rahat bir kullanım sunuyor bana ,sizin içinde bunlar önemliyse hiç düşünmeyin bile onun dışında telefonun işlemcisi kamerası yazılımı kullanımı malzeme kalitesi yeterli seviyede beni uzun bir süre idare eder note 3 aldım bir dünya para verdim bir düşüyor heryeri yaralanıyor bunlar bence önemli hususlar eski bir blackberry kullanıcısı olarak size blackberry classic diğer adıyla Q20 yi tavsiye ederim.

Aklıma geldiği kadarını yazdım arkadaşlar zamanım oldukça editleyip bilgilendiricem merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.
    Resimlerin hepsi kendi cihazımdan ekran alıntısıdır blackberry hub resmi hariç bilginize

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isimvermeyenizleyici -- 28 Mayıs 2015; 16:38:17 >

• düzenlenicek
  • Özverili inceleme olmuş teşekkürler.
    Bende passport almak istiyorum şu anda lumia 1520 kullanıyorum.Ekran boyutu beni endişelendiriyor.Not 3 kullanmışsınız kıyaslama yaparsanız sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozcankevser

Özverili inceleme olmuş teşekkürler.
    Bende passport almak istiyorum şu anda lumia 1520 kullanıyorum.Ekran boyutu beni endişelendiriyor.Not 3 kullanmışsınız kıyaslama yaparsanız sevinirim

Merhaba , note 3 ile 1520 hemen hemen aynı boyuta sahip telefonlar hatta bildiğim kadarıyla 1520 biraz daha büyük , note 3 genişliği 7 cm civarı yaklaşık olarak ama bu boyut passportta 9 cm civarına çıkıyor yani ben note 3 ü tek elimde zor kavrıyordum demekki passport kavraması çok çok daha zor olucak donanım ve tip olarak çok hoş bir telefon hala bir tarafım acaba mı diyor fakat kullanım kolaylığı önemli ben note serisinin tamamını kullandım bir ara 1320 de kullandım fakat gerçekten büyük telefon taşımaktan yoruldum cebime koyarım rahatsız eder elimde taşırım koyacak yer bulamam, endişeniz varsa passport boyutuyla ilgili bence hala endişe edebilirsiniz çok geniş bir cihaz eğerki classic ekranı küçük diye düşünüyorsanız açıkcası note 3 ten sonra beni çok rahatsız etmedi ekran boyutu çünkü hep dikey kullandığınız için ekranı çok iyi kullanıyor sistem o yüzden sadece çok film izlerim diyorsanız rahatsızlık verebilir onun dışında bence 1:1 oran göze daha hoş geliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isimvermeyenizleyici -- 29 Mayıs 2015; 12:52:31 >

• Çok objektif, güzel bir inceleme olmuş , classic (q20) ana konusu olmalı. Elinize sağlık.

• Konu iyi olmuş , Q10 la kıyasladınız mı hiç hangisini tavsiye edersiniz?

• RioDeJaneiro kullanıcısına yanıt
    Q10 ile birebir kiyaslama sansim olmadi fakat islemci olarak daglar kadar farklar yok ekran kucuk ppi degeri yuksek q10 da ve ekran super amoled q10 da, kusak tuslar olmadigi icin daha kucuk bir telefon ve malzeme kalitesi olarak classicten geride menu ve gecisler cok farkli olmadigi kanisindayim benim belirtebilecegim baslica konular bunlar kamera vb alanlari bilemiyorum ama daha yeni daha iyidir diye dusunurum

• Merhaba,
    İnceleme ve konu icin tesekkurler.
    Cihaz kutu icerigindeki kitapciklarinda cihaz icin belirtilen "sar" degeri nedir? Acaba bas ve vucut icin bilgi verirseniz memnun olurum.

• Byone kullanıcısına yanıt
    Merhaba sar degeri asagidaki gibidir

Head: 0.70 W/kg 1 g
    Body: 0.62 W/kg 1 g
    Hotspot: 1.23 W/kg 1 g

• quote:

Orijinalden alıntı: isimvermeyenizleyici

Merhaba sar degeri asagidaki gibidir

Head: 0.70 W/kg 1 g
    Body: 0.62 W/kg 1 g
    Hotspot: 1.23 W/kg 1 g

Tesekkur ederim..
    Webde baya yuksek yazmislar gercek oranlari tatminkar 😀

• Elinize sağlık
    Takip

• Arkadaslar Merhaba,
    Cihazı İzmir de satan bir yer var mı?
    Bildiginiz..

• 9900 klavyesi ile yazmakmı rahat yoksa Classic temi ? aynı görünüyorlar bazıları 9900 diyor fakat size göre hangisi rahat ?

• RioDeJaneiro kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle classic de daha iyi yazmasi hem kolay hem rahat

• Öncelikle emeğiniz için teşekkürler. 9700 9790 9900 kullandım ve son olarakta Q10 kullanıyorum. Bb iyi bilen birisiyim. Kararsızım sizce classic mi yoksa pasaport mu almalıyım ?

• quote:

Orijinalden alıntı: PHASELIS

Öncelikle emeğiniz için teşekkürler. 9700 9790 9900 kullandım ve son olarakta Q10 kullanıyorum. Bb iyi bilen birisiyim. Kararsızım sizce classic mi yoksa pasaport mu almalıyım ?

Bana kalırsa Q10 dan classice geçmeye değmez ama passporta geçmeye değer kesinlikle

• bencede q10 dan classic e geçmeye değmez donanım olarak çok benzerler farkı optik trackpad olması ama passporta geçebilirsiniz q10 dan sonra büyük ekran ve dokunma duyarlı klavye keyif vericektir
  • İlginiz için teşekkürler

• ya benim telefon çok hoşuma gitti, lg g2 kullanıcısıyım androidteki klasik donmalar artık başladı. telefonu değiştirme düşünücesindeyim, eğer bu telefon 1000 lira civarında olsa direk alacağım fakat 1500 olunca elim o kadar kolay gitmiyor. değecek mi bu telefonu almaya? yoksa direk q10 mu almalıyım?
  • spotify uygulamasını sıkıntısız çalıştırıyor mu ?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.