Şimdi Ara

Bisikletlere uygulanan fahiş vergiler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
4.092
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • https://forum.donanimhaber.com/hukumetin-motorlu-tasitlara-olan-vergisi-sizide-biktirmadi-mi--131889568
    Şu konuyu görünce bende motoru olmayan bisiklete yaptıkları vergileri yazmak istedim

Bisiklet piyasasını bilmeyenler için biraz bilgi vererek konuya giriş yapıyorum

Giriş-orta seviye bir yol bisikleti 500-2000 dolar civarı olur 5-6 yıl önce mağazada gördüğünüz 1200-4000 Türk lirası olan bisiklet muhtemelen 500-2000 dolar arasıydı

2018 itibari ile herhangi bir bisikletten alınan vergilerin listesi

%18 ötv
    %18 gümrük(1499 dolar+)
    %18 kdv

Örnek bisiklet;

Bu bisiklet 2017 de 5100 lira idi ve site sürekli olarak güncel kur üzerinden fiyatları yeniliyor.

Türkiye Yetkili Satıcısı
    https://www.melsa.com.tr/urun-detay/fuji-bike/fuji-roubaix-1.3/

Buda Abd fiyatı ama Türkiye'ye anı fiyata geliyor sonra vergisini bir güzel geçiriyorlar ve fiyat uçuyorhttp://www.fujibikes.com/usa/bikes/road/competition/roubaix/roubaix-1-3

----

Bu da 1000 Dolarlık bir bisiklet 2016 da fiyatı 2700 lira civarıydı

ABD -http://www.fujibikes.com/usa/bikes/city/urban/touring/touring
    Türkiye -https://www.melsa.com.tr/urun-detay/fuji-bike/fuji-touring/

Güncel fiyatı yaklaşık 7000 lira 1000 dolarlık bir bisikletten bahsediyorum Askeri maaş ile yaklaşık 5 ay çalışmanız gerekiyor

Tekrar hatırlatayım 1000 dolar perakende satış fiyatı yani Türkiye ye bu fiyata giriş yapıyor gerisi vergi. Yaklaşık olarak 1000 dolarlık bisiklette 3000 lira vergi alınıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GliserinEar -- 19 Mart 2018; 16:48:42 >

• Keşke sadece vergi olsa, keşke...

Bakın bisiklete zamanında verdiğim para şu an ne kadar olmuş.

1300e aldığım bisikletin fiyatı bugün 2870 lira olacaktı.
    Şimdi 1300 liraya asla aynı donanımda bisiklet alamam.

Büyük eklediğim için kusura bakmayın, simage alındığında üzerine tıklayınca fotoğraf açılmıyor, artı olarak yorumu yaparken tamam tuşuna bastığımda üye girişi yapmam istendi. Forum aşırı sorunlu.
    az önce bimekse teknosaya gittim fiyatlar acayip pahalı adam uyduruk aux kablosuna 40 lira yazmış yani şöyle bir göz gezdirdim ortalık çok fena ..zaten teknosa elemanları içerde sinek avlıyor

zamları vergileri görüpte erinmeden etmeden burda konu açan arkadaşlara helal olsun...

şuan akplilerin gündeminde olan şeyler bolon arkadaşlar hemde koskoca bir balon
  • Ucuza birsey yok artik aramayin insan hayati ucuz iste bi onun disinda herseyde kol gibi afedersiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2016 yılında aldığım 1.600 TL'ye aldığım yol bisikleti bugün 2200 TL olmuş. 2200 TL de etmez zaten. 2900 TL Tiagra setli bisiklet alınırdı 2 sene önce şimdi Sora setliler 2700 TL
  • quote:

Orijinalden alıntı: Knights of Cydonia

2016 yılında aldığım 1.600 TL'ye aldığım yol bisikleti bugün 2200 TL olmuş. 2200 TL de etmez zaten. 2900 TL Tiagra setli bisiklet alınırdı 2 sene önce şimdi Sora setliler 2700 TL

Aynen hocam 1.5 yil once falan 2500 tl ye 105 setli karbon masali bisiklet almistim suan aldigim magazada sora setlisi 2500 tl yemi ne satiliyor daha pahali bile olabilir benim bisikletinde jantlarini biraz yukseltip vites setinide bir üst yilinkini takip fiyati 4500 Tl yapmişlar.

• Knights of Cydonia kullanıcısına yanıt
    Her yıl düzenli olarak %25 zam yapıyorlar kur farkı yetmeyince bu yılda %18 civarı ötv getirdiler
  • Adamlar butun ulkeyi topluca seviyor sen gelmissin bisiklet diyorsun

• bir insan niye bisiklete bu kadar vergi koyar ?

vergisizim t diye bir kavram ortaya çıkarttık bence nedir bu kavram

vergisizm: yöneticilerin halkın alehine belirlediği yüksek vergiler ve fiyatları kendisini etkilemesine rağmen red edip bunun devletin yararına olduğunu söyleyip savunması
  • https://www.deltabisiklet.com/urun/cannondale-synapse-carbon-ultegra-yol-bisikleti-2018

Şu bisikletin 2016 modeli 6.000 civarındaydı. Ben az kullanılmış 2.elini 4.500 TL ye almıştım.

2018 Modeli 15.000 TL ye satılıyor.
  • MTV, TRT ve dağıtım bedeli almadiklarina şükredin

• Keşke sadece vergi olsa, keşke...

Bakın bisiklete zamanında verdiğim para şu an ne kadar olmuş.

1300e aldığım bisikletin fiyatı bugün 2870 lira olacaktı.
    Şimdi 1300 liraya asla aynı donanımda bisiklet alamam.

Büyük eklediğim için kusura bakmayın, simage alındığında üzerine tıklayınca fotoğraf açılmıyor, artı olarak yorumu yaparken tamam tuşuna bastığımda üye girişi yapmam istendi. Forum aşırı sorunlu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pcwolf28 -- 19 Mart 2018; 20:0:5 >

• az önce bimekse teknosaya gittim fiyatlar acayip pahalı adam uyduruk aux kablosuna 40 lira yazmış yani şöyle bir göz gezdirdim ortalık çok fena ..zaten teknosa elemanları içerde sinek avlıyor

zamları vergileri görüpte erinmeden etmeden burda konu açan arkadaşlara helal olsun...

şuan akplilerin gündeminde olan şeyler bolon arkadaşlar hemde koskoca bir balon
  • arabadaki vergiyi bir nebze anlarım ama bisikletteki tamamen saçmalık. kdv bile alınmayıp halkın teşvik edilmesi gerekir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ak partili olarak yazıyorum.

Bir silahlı mücadelenin ortasındayız ve kaynağa ihtiyacımız var bunu anlayabiliyorum.

Ancak bisiklet gibi, toplu taşıma araçları gibi dolaylı yoldan ülke ekonomisine katkı sağlayabilecek (bknz: yakıt tasarrufu) kalemlere zam yapılmasını asla doğru bulmuyorum. Lüks tüketim araçlarına/kalemlerine zam yapılabilir. Ama genç nüfusa ya da orta ve alt kesime hitap eden ürünler bu derece zam görmemeli.
  • Bir an Ak partili olarak yazıyorum.
    Benim hiç bisikletim olmadı , hem iki teker bu para etmez , iki tekere bu parayı verene kadar şahin almayan adam bunun bedelini ödeyecek , devletin gücünü göreceksiniz.
    O kadar yandaşımız var pasta daralıyor belgesellerde ki kurak mevsin (dry season) geliyor ya sizi yiyeceğiz , ya onlar bizi yiyecek.Sizce ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: YazıYorum

Ak partili olarak yazıyorum.

Bir silahlı mücadelenin ortasındayız ve kaynağa ihtiyacımız var bunu anlayabiliyorum.

Ancak bisiklet gibi, toplu taşıma araçları gibi dolaylı yoldan ülke ekonomisine katkı sağlayabilecek (bknz: yakıt tasarrufu) kalemlere zam yapılmasını asla doğru bulmuyorum. Lüks tüketim araçlarına/kalemlerine zam yapılabilir. Ama genç nüfusa ya da orta ve alt kesime hitap eden ürünler bu derece zam görmemeli.

16 senedir silahlı mücadele olağanüstü hal var yuh oha el insaf. Meyve suyuna ötv de silahlı mücadele nedeniyle mi kondu? Buzdolabı koltuk da lüks ihtiyaç da mı ötv alınıyor? Pırlantada niye KDV yok? Az utanır insan biraz. Siz olduktan sonra akpnin sırtı yere gelmez.

• Adam gibi bisiklet yolu yapsalar neyse, ki o da olması gereken zaten. Hem bunca para ver bisiklet al hem de her gün ölüm korkusu yaşa İşte büyük resmi görün onlar da daha güvenli sokaklar için bu kadar vergi alıyorlar

• bisiklete de ehliyet ve vergi getirsinler bence oy verirken dusunecektiniz...

• YazıYorum kullanıcısına yanıt
    Araçlara yakıt tasarrufu için bisiklete özendirmeyi düşündünüz öyle mi?

Asıl olay bende araba alamayanı bisiklete, sonra bisiklet fiyatları çok yüksekmiş deyip motora yönlendirme oluyor galiba:) Sonra motorun vergisinden yakıtından felan Allah ne verdiyse...

Yav Allah aşkına devletin en büyük gelir kaynağı yakıttan alınan vergidir belki, bundan mı tasarruf etmek için uğraşacaklar?

Yav elektrikli araçtan ötv alıyor adamlar!

Bunun tasarrufla alakası felan yok.

Tasarruf isteyen gitsin sarayı eğitim kültür sanat merkezine felan dönüştürsün, üni yapsın ne bileyim ya sarayın yıllık kaç milyar maliyeti var Allah bilir.

Tasarruf isteyen meclisi kapatsın hatta, bir halta yaradıkları yok tonla para, tonla ayrıcalık alıyorlar.

Lanet olsun lan desteklediğiniz düzene, Allahınızdan bulun.

• Askere gideceğimden ötürü bende maalesef sevdiğim bisikletimi sattım.Geldikten sonra bakalım fiyatlar nasıl olacak.105 karbon kadrolu bisikletler artık 7-8k olur gibi.Gerçi sağlam markalarda şuan öyle.
  • Bir Akpli olarak yazıyorum. Hayret yahu gerçekten öyle miymişmiş, Allah Allah! Bisikletten alınan vergiler kesinlikle yanlıştır.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.