Şimdi Ara

Bisiklet vitesi yükseltme.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
5.963
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Carraro 417 model 21 vites bisikletim var ve vitesini yükseltmek istiyorum.Bu konuda nelere dikkat etmem , ne yapmam ve ne kadara mal olacağı hakkında bilgi verebilecek var mı ?

• Ruble açıklığının (arka dişlilerin olduğu alan), 24, 27, 30 (artık hangi sistemi kullanacaksaksan) için uygun olup olmaması dikkat etmen gereken en büyük şey. Mesela bazı bisikletlerde 24 vitesten 27'ye upgrade edemiyorsun bu alan yetersizliği yüzünden.

Eğer bisikletin sana bu imkanı sunuyorsa bu değişim esnasında kullanılacak olan dişli takımı, zincir, vites kolları (ve belki de arka aktarıcı) tercihine göre fiyat değişkenlik gösterecektir. Maliyet açısından kesin bir şey söylemek zor.
  • Deüiştirince ne olacak ki daha hızlı mı gideceğini sanıyorsun?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • vites kolları, arka aktarıcı, ruble, zincir, duruma göre göbeğin de değişmesi gerekebilir (yüksek ihtimal) kısaca masraf yapmaya değmez
  • amacın nedir?
  • Evet beklentim daha da hızlanabilmek tabi ki gerçekleşir mi bilemiyorum.
  • Bisikletin hızlı gitmesini sağlayan şey vites sayısı değil, bisikleti kullanan kişinin bacaklarıdır.

Yeterli kadansa ulaştıktan sonra nice adamı geride bırakan 18 vitesli bisiklet kullananlar gördü bu gözler. İstersen "dünyanın en hızlı bisikleti" sıfatını taşıyan Cérvelo P5'e sahip ol. Sende iş olmadıktan sonra o bisiklet çöpten başka bir şey değildir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: demedor

Evet beklentim daha da hızlanabilmek tabi ki gerçekleşir mi bilemiyorum.

Hızlı gitmek için vites sayısını yükseltmek anlamsız size tavsiyem slick lastik takın ve bacaklarınızı güçlendirin. Bir de rubleyi değiştirebilirsiniz diş sayısı daha az olan ruble daha ağır vites demektir..

• Aynaool ve ruble dislilerini ogrenebilir misin

• kabaca şöyle söyleyeyim. arka grubun en küçük dişlisi çoğunlukla aynıdır. vites sayısını artırmak ara vitesleri artırır. aynı şekilde orta grubun da en büyük dişlisi çoğunlukla aynıdır. Yani vites sayısının pratikte sana bir katkısı olmaz. en kısa özetle arka en küçük dişli 11 ve göbek en büyük dişli 48 ise daha fazlası olmaz.

hızlı gitmek için önce sürtünmeyi azaltman lazım. göbekler, lastikler, aktarıcı kayıpları v.s. gibi. bunlar da anormal olmadığı sürece standart kullanıcının hızını çok fazla farkettiren etkenler değil, sadece uzun süre pedal basmada çok az daha fazla güç sarfiyatın olur.
    rüzgar direnci için oturma pozisyonu önemlidir. zaten biliyorsun diye yazmıyorum detayı.

tüm bunlara bakarsan sen ben gibi normal kullanıcılar için çok fazla fark yaratacak kriterler değil esasen. önemli olan kondisyondur.

• kymelria kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam. Kondüsyon konusunda kötü değilim fakat işe gidip gelirken de bisikleti kullanmak istiyorum hızı ise ortalama süreyi azaltmayı amaçladığım için arttırmak istiyorum. Yazılanları okuduğumda kafamda yapacaklarım şekillendi sana ve yardımcı olan herkese tekrar teşekkürler.

Umarım konu bana olduğu kadar herkese faydalı olur :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: demedor

Teşekkür ederim hocam. Kondüsyon konusunda kötü değilim fakat işe gidip gelirken de bisikleti kullanmak istiyorum hızı ise ortalama süreyi azaltmayı amaçladığım için arttırmak istiyorum. Yazılanları okuduğumda kafamda yapacaklarım şekillendi sana ve yardımcı olan herkese tekrar teşekkürler.

Umarım konu bana olduğu kadar herkese faydalı olur :)

Merhaba;

Aynakolu değiştirerek daha yüksek hızlara çıkmanız mümkün. Daha büyük çarklara sahip bir aynakol alırsanız bir tam turda arka tekeriniz eskiye göre daha fazla tur atacaktır. Burada kullandığınız ön değiştiricinin maksimum hangi çapta dişliyi desteklediğine ve alacağınız aynakolun mevcut zincir tipinizi desteklediğine dikkat edin yeterli.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.