Şimdi Ara

Bisiklet için ledden güçlü far yapımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
4.403
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar,biz 2 arkadaş ile toplandık bisikletlerimiz için neredeyse araba farı kadar güçlü bir far yapalım diyoruz.Ama bunun için ney yapacağımızı açıkçası bilmiyoruz ve donanım haberin engin bilgisine başvuralım dedik.Şimdi istediğimiz şey ledden olacak çoğunlukla ve kademeli olacak.Mesela ilk kademede 1-3-5-7. ledler yanacak 2. de 2-4-6-8. ledler 3. de ise hepsi gibi olacak.Onun dışında daha da güçlü toplamda 4 tane daha ampul olacak ikisi küçük ikisi büyük.Basit bir resim şeması çizdik aklımızda yardımı olması için.

Bu resmin aynısı yada benzeri şeklinde birşey yapmak istiyoruz.Ve fenerlerin arkasında daha parlak olsun diye kullanılan şey nedir acaba bilen var mı ? Onu da yapıp biraz daha kâr etmek istiyoruz

Evet arkadaşlar yardımlarınızı acilen bekliyoruz

• quote:

Orijinalden alıntı: devrimdoga

fenerlerin arkasında daha parlak olsun diye kullanılan şey nedir acaba bilen var mı ?

reflektör(yansıtıcı olarak) geçer,Parlak defter kabı,yada alüminyum folyodan yapabilirsin .
    Şerit led kullanarakta bu şekli verebilirsin, far kısmında 3-5 w lık led kullanabilirsin
  • Power led kullanabilirsin
  • Power led nereden temin edebilirim acaba ? Dediğiniz 3-5 w lık ledleri nereden temin edebilirim ?
  • quote:

Power led nereden temin edebilirim acaba ? Dediğiniz 3-5 w lık ledleri nereden temin edebilirim ?

Kasadan sök
  • 2 tane 5w power led

2 tane 5 w power led sürücüsü

pahalıya patlar
  • Eğer şekil olarak arba farı şeklinde değil de sadece gücü ona yakın olmasını istiyorsanız bizim buralarda gezi yapan bazı profesyonele yakın abilerimiz var onlar ön maşaya şu marketlerde satılan 5 ledli fenerler varya küçük olanlar maşanın her iki tarafına da 2'şer tane takıyorlar araba farı gibi çok güçlü oluyor ve aydınlatması da çok iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PsychoSociaL. -- 11 Eylül 2011; 19:28:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: j_statham

quote:

Power led nereden temin edebilirim acaba ? Dediğiniz 3-5 w lık ledleri nereden temin edebilirim ?

Kasadan sök

kasada ne arar power led
  • quote:

Orijinalden alıntı: berke2011_2

quote:

quote:

Kasadan sök

kasada ne arar power led

Bende var sende yoksa bilemem

• quote:

Bende var sende yoksa bilemem

benimkinde xenon var
  • Ebay vs sitelerden temin edebilirsin, yaşadığın şehirde çeşitli elektronikçilerden temin edebilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: boşyok

İnce krom saç ücerine delik açıp ledleri monte edebilirsiniz yansıtma işi çözülür. Alüminyum levha üzerinede yapılabilir delinmesi kolay olur.

Bunları yaparken ledlerin sabitlenmesi ve elektriki baglantısındaki yalıtımı da güzel yapmak gerekecektir; bisiklet hareket halinde iken salınım olacagından ledler kısadevre yapabilir
  • Yukarıda bi arkadaş yorum yazmış bence en mantıklısı o..

Çeşitli marketlerde satılan 15-30 ledli Şarjlı el fenerleri var.. Sağlı sollu onlardan takarsanız hatta güzel görünsün diye ona ince krom dan yer yaparsanız çok tatlı olur. Şahsen ben 30 40 tl gibi bi para verip 3 power led li bisikletler için üretilen ön lambasından aldım.. araba farından uzağı gösteriyor.. Tabii kullandığın pil'ede bağlı.. Bu tarz bişeyler düşün derim 0 dan yapmak pahalı olur ve o şemadakini bisiklete yapabilirmisin ? takabilirmisin ? 2 gün sonra kısadevreden yanar ise, odanda süs olarak kullanmak zorunda kalırsın..

Saygılar - SEZAR
  • Beyler yorumlarınız için teşekkürler.Projeyi ben kaba taslak olarak çizdim kaç tane led kullanacağımız hakkında tam kesin birşey yok.ama bi tane fara 35-40 tane gidicek şekilde yapıcaz aralarda hafif boşluklar olabilir.O küçük yuvarlak şekiller dizilmiş ledleri anlatıyor.Büyük ve ortanca yuvarlak ise oraya led dışında bi far koymayı düşünüyordum xenon gibi ama o işin bizi aşacağı için o fikirden vazgeçtim.Onun yerine büyük çembere 6 tane 7000 mcd lik beyaz led koymayı düşünüyorum.küçüğünede 3 tane 7000 mcd değerinde beyaz led.

bisiklete koyulduğunda yukardaki şekilde olucak yani altındaki metal çubuk tarafından farlar tutulcak k.bakmayın pek iyi çizemedim xD

ve o büyük yuvarlaklara led yerine bi başka aydınlatmamı kullansak sizce ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi exclusive_man -- 13 Eylül 2011; 12:55:24 >

• Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim arkadaşlar,burada ki bilgi ve önerilerin hepsini kullanarak birşeyler yapacağız.Evet işimiz gerçekten çok zor ama bizim için tecrübe olmuş olur en azından
  • daha önce bisikletlerini modifiye eden arkadaşların konusunda ben de bi led far tasarımı paylaşmıştım
    http://www.youtube.com/watch?v=DQUSeNhSJhA
    4x1w power led var ve 10w lık yapsaydım tek araba farından daha fazla ışık vereceği kesin.. önündeki mercek tüm ışığı ileri doğru kırıyor(ledin tamamını yanlarını v.s. sarıyor) bundan çift yapman, öndeki arabaya selektör yapmana yeter zira buna da karşıdan bakılmıyor, araba farı gibi yayılmıyor çünkü direk göze hitab ediyor..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.