Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları (90. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.641
Cevap
276
Favori
344.667
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8889909192
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: dordi11

Garanti emekliliği aradım korkutmak amaçlı çıkmak istediğimi söyledim neden diye sordu dedim yönetim gider kesintisi alındı buna karşın 3 ay önce planımın değiştiğini ve bundan sonraki dönemde kesinti yapılmayacağını ancak 5 sene dolmadan önce sistemden ayrılırsam 1080 lira gibi bir tutarın kesileceğini ve yatırdığım paranın yarısını alabileceğim söylendi zararda olduğumu sorduğumda ise yönetim gider kesintisinin 172 lira kesmesi sonucu sadece 69 lira getiri sağlandığını ve 102 lira zararda olduğum söylendi fikrimce ilerleyen zamanlarda artıya geçebilirmişim beklemekten başka çare yok en iyisi biraz daha para yatırıp getiriyi artırmak
    172 lira kesintiyi kaç ayda yapmış garanti?
    bir de kasım ayında neden fonlarını değiştirmiştin? Daha önceden hangi fondaydın?
    değişim yapmadan önce karda mıydın?

• 7 Kasım'da fon değiştirmişsiniz. Ondan önce hisse fondaydınız herhalde. Yoksa cosef'in dediği gibi para kaybetmemeniz lazım.
    Kesintisiz plana geçtiğinizi söyleyince internet sitesine baktım. Garanti aylık 1.475 TL ödeyince kesinti almıyor. Birikiminiz 2700 TL. Katkı payınız bu kadar artmamış sanki. Müşteri temsilcisiyle aranızda bir yanlış anlaşma olmasın da... Ya da benim göremediğim kesintisiz başka bir plan var.
  • cosef kullanıcısına yanıt
    İlk girişten sonra kesinti yaptı daha sonra yapmayacakmış ayriyetten tek seferde yaptı önceki fonlarım standart verdi tam hatırlamıyorum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Garanti ilk katkı payını yatırdığı an kesiyor diye biliyorum. Yıl dönümü geldiğinde bir daha kesiyor. 5 yıl boyunca böyle. Geçen sene 172 TL idi, bu sene 217 TL. Tüm şirketlerin standart planlarda kesintisi bu şekilde. Bazı şirketler 12 ay boyunca taksitle kesiyor.
  • pandarosa P kullanıcısına yanıt
    Şikayetci olmuştum daha önce beni Birikime Devam Planına Geçirdiler Ve 1380 Lira Üstü Ödeme Yaparsam Ücreti Almayacaklarmış (Artmış Olabilir Ücret)

• quote:

Orijinalden alıntı: pandarosa

Garanti ilk katkı payını yatırdığı an kesiyor diye biliyorum. Yıl dönümü geldiğinde bir daha kesiyor. 5 yıl boyunca böyle. Geçen sene 172 TL idi, bu sene 217 TL. Tüm şirketlerin standart planlarda kesintisi bu şekilde. Bazı şirketler 12 ay boyunca taksitle kesiyor.
    217/12=ayda 18 tl yapar

Çok değil mi bu yahu? adam ayda 150 tl ödese 18 tlsi direk garantiye gidecek
  • quote:

Orijinalden alıntı: dordi11

Şikayetci olmuştum daha önce beni Birikime Devam Planına Geçirdiler Ve 1380 Lira Üstü Ödeme Yaparsam Ücreti Almayacaklarmış (Artmış Olabilir Ücret)
    1380 lira ödeme de gayet ciddi bir rakam.

Açıkcası ben 105 tl yatırıyorum 3 senede benden aldığı para 172 tl arada durdurma bedelleri dahil
    20 dakika önce aradım bana bunu söylediler henüz 2 sene dolmadı ama sizce garantiden başka hangi firmaya geçmeliyim

• dordi11 D kullanıcısına yanıt
    Garanti Emeklilik'ten arkadaşla konuştum. "Bu planı çıkış yapan müşterileri yeniden girince sunuyoruz. Yıllık 1.320 TL ödeyene kesinti yapılmıyor." dedi. Sizin bu plana geçmeniz süper olmuş. Buradan devam edin bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pandarosa -- 12 Mart 2019; 16:12:41 >
    Asgari ücretin %8,5'i kadar kesinti yapabiliyorlar. Bütün firmalar da standart planlarında bunu uyguluyor diye biliyorum. Yüksek katkı payı ödeyince, girişte yüklü miktarda başlangıç kapitali verince ya da grup sözleşmesi olursa kesinti düşüyor ya da hiç alınmıyor.
    Ayda 105 TL katkı payına üç yılda 172 TL kesinti efsane. Sizin sözleşmeniz Allianz Yaşam'dandı diye hatırlıyorum. Demek ki tüm şirketler direkt asgari cretin %8,5'ini kesmiyormuş. Ya da sizinki standart plan değil de grup planı olabilir mi?
  • quote:

Garanti Emeklilik'ten arkadaşla konuştum. "Bu planı çıkış yapan müşterileri yeniden girince sunuyoruz. Yıllık 1.320 TL ödeyene kesinti yapılmıyor." dedi. Sizin bu plana geçmeniz süper olmuş. Buradan devam edin bence.
    Yıllık 1320 tl mi? aylık 1320 tl mi=?

Yıllık ise:Aylık 110 tlye' denk gelir
  • quote:

Ayda 105 TL katkı payına üç yılda 172 TL kesinti efsane. Sizin sözleşmeniz Allianz Yaşam'dandı diye hatırlıyorum. Demek ki tüm şirketler direkt asgari cretin %8,5'ini kesmiyormuş. Ya da sizinki standart plan değil de grup planı olabilir mi?
    Planım KİŞİYE ÖZEL EMEKLİLİK PLANI diye geçiyor bana ne ayrıcalık tanınmış arkadaş .

Arasıra durdurmuştum ben

Bugünkü durumumu paylaşıyorum.

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

dordi11 D kullanıcısına yanıt
    Aylık 110 TL. Bu zaten herkese verilen bir plan değil. Arkadaş çok iyi kapmış bu planı. Acemi bir temsilciye denk gelmiş muhtemelen:)
    Valla çok enteresan. Gayet standart plan. 2016 öncesi girmiş olabilir misiniz? Tek aklıma gelen bu.
  • pandarosa P kullanıcısına yanıt
    Hocam şikayetvar üzerinden şikayet etmiştim birazda eleştirdim tabi sonra aradılar dedim böyle böyle ayrılacağımı söyledim plan değiştirdiler şuanlık bir kesinti olmadı önceki kesintiyi geri iade etmiyor

• quote:

Valla çok enteresan. Gayet standart plan. 2016 öncesi girmiş olabilir misiniz? Tek aklıma gelen bu.
    Eylül 2014 girişliyim. arada ödeme yapamadığım için durdurma yaptım. 80 tl ile başladım şimdi 105 tl ödüyorum ( 110 değilmiş)
    İmkanım olsa daha fazla da öderim de bu kadar ödeyebiliyorum
    Şimdi anladım. "3 yılda 172 TL kestiler" deyince 3 yıldır sistemdesiniz zannettim.
    2016 öncesinde giriş aidatı(giriş anında ve/veya çıkarken) ve her katkı payı üzerinden (sonsuza kadar) maksimum %2 kesinti yapılabiliyordu.
    2016'da değişti. Maksimum 5 yıl kesinti alınabilir hale geldi. Yıllık olarak giriş, çıkış, yönetim gider kesintileri hepsi toplam asgari ücretin %8,5'i ile sınırlandırıldı.
    Siz en şanslı kesimsiniz. %2 kesinti yapılıyor ve maksimum 5 yıl yapılıyor. Eylül ayına kadar (5 yılınız doluyor) başka bir şirkete aktarım ya da çıkış yapmazsanız başka bir kesinti de yok.
  • quote:

Şimdi anladım. "3 yılda 172 TL kestiler" deyince 3 yıldır sistemdesiniz zannettim.
    2016 öncesinde giriş aidatı(giriş anında ve/veya çıkarken) ve her katkı payı üzerinden (sonsuza kadar) maksimum %2 kesinti yapılabiliyordu.
    2016'da değişti. Maksimum 5 yıl kesinti alınabilir hale geldi. Yıllık olarak giriş, çıkış, yönetim gider kesintileri hepsi toplam asgari ücretin %8,5'i ile sınırlandırıldı.
    Siz en şanslı kesimsiniz. %2 kesinti yapılıyor ve maksimum 5 yıl yapılıyor. Eylül ayına kadar (5 yılınız doluyor) başka bir şirkete aktarım ya da çıkış yapmazsanız başka bir kesinti de yok.
    bu kadar detaylı bilmiyorum güzel haber için teşekkürler
  • dordi11 D kullanıcısına yanıt
    Çok güzel olmuş.
    Ödemeyi aksatmamaya gayret edin. (Sözleşme yıl dönümleri arasında) 1320 TL'yi ödemezseniz kesintiyi yaparlar.
  • 
Sayfa: önceki 8889909192
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.