Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları (91. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5.641
Cevap
276
Favori
344.683
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8990919293
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben dondurmuştum.Yarın Garanti müşteri hizmetleri ile bir konuşayım bakalım.Dondurmama rağmen altın fon artışlarından gelir alırım herhalde ama kesinti de yaparlar sanırım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eyoruk

Ben dondurmuştum.Yarın Garanti müşteri hizmetleri ile bir konuşayım bakalım.Dondurmama rağmen altın fon artışlarından gelir alırım herhalde ama kesinti de yaparlar sanırım
    dondursan bile fonların değer kazanmaya devam eder
    sadece yeni para yatırmdadığın için o yatırmadığın paranın devlet getirisi ve kar getirisi olmaz
  • 6 YILlık besten çıkmak için ayrılma formunu verdim. 6 yılda 5450 tl yatırdım 3000 tl yatırım getirisi artı + ½25 devlet katkısının yüzde 35 oda ada 300-400 felan ediyor.

Fakat devlet diyo ki seningetirinden %15 stopaj kesecem diyor. 500 civarı stopaj kesilecek

Lanet olsun böyle sisteme

2013 de temettü hiselerine her ay 100 tl yatırsam 5000 tl 15 bin olurdu.
  • 2013 girişli Cigna Emeklilikte bireysel emelilik sözleşmem var, başka bir şirkete yabancı para cinsinden değerlendirilecek şekilde taşımayı düşünüyorum. Tavsiye edeceğiniz bir şirket var mı yoksa eski girişli olduğum için şimdiki şirketimde kalmanın fon işletim giderleri açısından bir faydası olur mu?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cosef

bu kadar detaylı bilmiyorum güzel haber için teşekkürler

Alıntıları Göster
    @pandarosa

şimdi bir email geldi yatıdığım 105 tl'den 2.1 tl her ay kesinti oluyormuş benden
  • cosef kullanıcısına yanıt
    Eylül'de sözleşmenizin 5 yılı dolunca o da bitecek:)
  • İki gün önce 66500 olan birikimim bugün 63000e inmiş, neredeyse %5! Fonlarımın yarısı Birinci ve 2. kamu borçlanma araçlarında, bakıyorum yılbaşından bu yana %1 düşmüşler. Gerisi karma, altın ve temkinlide!
  • quote:

Orijinalden alıntı: pandarosa

Eylül'de sözleşmenizin 5 yılı dolunca o da bitecek:)
    5 yıldır aralarda durdurma sürelerim var.
    Tam olarak 5 yıl boyunca süren ödemem yok

Yine de kesinti kalkar mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: wellwet

İki gün önce 66500 olan birikimim bugün 63000e inmiş, neredeyse %5! Fonlarımın yarısı Birinci ve 2. kamu borçlanma araçlarında, bakıyorum yılbaşından bu yana %1 düşmüşler. Gerisi karma, altın ve temkinlide!
    benim de 4552 tl olan birikim önce 4250 ye düştü şimdi 4337'tlde

Açıkcası BIST bu kadar düşmüşken BIST 'e girmek mantıklı olabilir diyoruM :)
    kararsızım
  • quote:

Orijinalden alıntı: cosef

benim de 4552 tl olan birikim önce 4250 ye düştü şimdi 4337'tlde

Açıkcası BIST bu kadar düşmüşken BIST 'e girmek mantıklı olabilir diyoruM :)
    kararsızım

Alıntıları Göster
    Yabancı yatırımcı seçimden sonra kaçarsa BIST daha da düşer sanki? Allianz'ın fonlarında döviz paketi göremedim ben, fonları dövizde olan var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: wellwet

Yabancı yatırımcı seçimden sonra kaçarsa BIST daha da düşer sanki? Allianz'ın fonlarında döviz paketi göremedim ben, fonları dövizde olan var mı?

Alıntıları Göster
    Allianz'dan detaylı bakıcam .Bulursam paylaşırım buradan
  •  Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

ALLIANZ fonları bu şekilde sistemde

Aşağıdaki linkten fonların yapısını görebiliyoruz
    detaylı incelemem lazım :)
    https://www.allianz.com.tr/tr_TR/urunler/bireysel-emeklilik/fon-bilgileri/allianz-yasam-ve-emeklilik-fon-bilgileri/bireysel-emeklilik-fonlari.html/portalType=AZYE&fundCode=AEU#/

• Bende de bu fonlar çıkıyor, detaylarına baktığımda döviz ağırlıklı birşey göremedim. Fakat Allianz'ın bende (ve sizde) çıkmayan başka fonları da var
    https://www.allianz.com.tr/tr_TR/urunler/bireysel-emeklilik/fon-bilgileri/allianz-yasam-ve-emeklilik-fon-bilgileri/bireysel-emeklilik-fonlari.html#/

Döviz'li fonları seçmememiz için alakasız bir yığın fon tanımlamışlar.
    5 yıl dolunca %2 son bulur.

Katkı payı ödemeye ara verdiğinizde (planda tanımlıysa) masraf kesmiş olabilirler.
    Günlük fon işletim gideri devam eder; ki zaten bu aldığımız tüm yatırım fonlarında, tüm dünyada alınan masraf.
  • arkadaşlar ay bittiği için Allianz yaşam email göndermiş
    ekte sizin de bilginize sunuyorum faydalı olabilir

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları
  • %100 döviz mevduat diye bir fon yok. Genelde döviz içeren 3 tip fon var: 1) Dış Borçlanma Araçları: Türkiye’nin çıkardığı eurobondlar. Dövize endekslidir. Ama ülke riskini de barındırır. Yani Türkiye’nin kredibilitesi düşerse döviz artsa bile aynı paralelde yükselmez. Tam tersi de geçerlidir. 2) Değişken-Karma Fonlar 3) Altın Fonları: Tabii altın fonunun durumu çok özel. Aslında altına yatırım yapıyor. Ama altının fiyat dövize endeksli olduğu için buraya yazdım.
    Allianz‘da “Birinci Kamu Dış Borçlanma Araçları, İkinci Kamu Dış Borçlanma Araçları, Karma Fon üçlüsünü bir inceleyin” derim. Dövizi de bir parametre olarak barındırdığı için altını yukarıya yazmıştım. Ama buraya altın fonu yazmıyorum.
  • Merhaba allianz emeklilikteyim ve kafama bir soru takıldı. İki adet fonum var. Birisi hisse senedi (%75) diğeri altın (%25). Fonumda değişiklik yapmak istiyorum. Seçeneklerde:
    1. Sadece birikimim
    2. Sadece gelecek katkı paylarım
    3. Birikimim ve gelecek katkı paylarım, var.

Eğer ben Hisse senedi(%75), borçlanma araçları(%25) yaparsam ve 2. seçenekteki sadece gelecekteki katkı paylarım dersem altına yatırımım hesabımda kalacak. Peki daha sonra altını bozdurmak istediğimde (10 yıl sonra emekli olacağım ama 2 yıl sonra altını bozdurmak istiyorum) portföyümde mevcut fon dağılımında "0" gözüktüğü için nasıl satacağım konusunda kafam karıştı.

Umarım anlatabilmişimdir.
  • kenanuysaler K kullanıcısına yanıt
    Diyelim 10.000 adet altın fonunuz var. Birim fiyatı da 2,5 kuruş olsun. 250 TL fon büyüklüğü demektir. 2. seçeneği tercih ettiğinizde 10.000 adet fonunuz devam eder. Ama birim fiyatı değiştikçe fon büyüklüğünüz değişir. Yeni ödediğiniz katkı payıyla artık altın fonu alınmaz. Hisse ve borçlanma araçları alınır.
    İleride fon dağılım değişikliği istediğinizde (asıl sorduğunuz bölüm) "Altını sat, bununla borçlanma araçları al" demeyeceksiniz. 1. ya da 3. seçeneği tercih ederseniz "Yeni fon dağılımım x fondan %50, y fondan %30, z fondan %20 olsun" diyeceksiniz. Otomatikman altın fon satılacak.
    Umarım sorunuzu doğru anlatıp, anlaşılır bir şekilde anlatabilmişimdir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pandarosa

%100 döviz mevduat diye bir fon yok. Genelde döviz içeren 3 tip fon var: 1) Dış Borçlanma Araçları: Türkiye’nin çıkardığı eurobondlar. Dövize endekslidir. Ama ülke riskini de barındırır. Yani Türkiye’nin kredibilitesi düşerse döviz artsa bile aynı paralelde yükselmez. Tam tersi de geçerlidir. 2) Değişken-Karma Fonlar 3) Altın Fonları: Tabii altın fonunun durumu çok özel. Aslında altına yatırım yapıyor. Ama altının fiyat dövize endeksli olduğu için buraya yazdım.
    Allianz‘da “Birinci Kamu Dış Borçlanma Araçları, İkinci Kamu Dış Borçlanma Araçları, Karma Fon üçlüsünü bir inceleyin” derim. Dövizi de bir parametre olarak barındırdığı için altını yukarıya yazmıştım. Ama buraya altın fonu yazmıyorum.
    Allianzın fon karşılaştırma sayfasını kullanarak fonların 2 ocak 2018'den bugüne kadar getirilerine baktım
    Başlangıç yatırımıma 1000 tl dedim

02-01-2018'den bugüne en çok gelir getirmiş fonlar sırasıyla şöyle

1-AMZ ALTIN EMEKİLİK YATIRIM FONU %45.12
    2-AMY KARMA GRUP EMEKLİLİK YATIRIM FONU %41.79
    3-ALR KARMA EMEKLİLİK YATIRIM FONU %39.85
    4-AMG BİRİNCİ KAMU DIŞ BORÇLANMA ARAÇLARI %38.44
    5-AZD AZHE BİRİNCİ KAMU DIŞ BORÇ. ARAÇLARI %37.88
    6-AMR İKİNCİ KAMU DIŞ BORÇLANMA ARAÇLARI %33.89

02-01-2018'den bugüne en çok zarar eden fonlar sırasıyla şöyle

1-KOÇ İŞTİRAK ENDKSİ -&13.71
    2-AEU BIST TEMETTU ENDEKSİ -%6.38

DETAYLI PDf linki:https://www.dosyaupload.com/antT

Emeklilik şirketleri de ancak bu kadar bilgi veriyor. Katılımcı olarak emeklilik şirketlerinden en büyük beklentimiz, bunun bir adım sonrası. "Şimdiye kadar bu oldu, sonrasında ne olacak?" sorusunun cevabı... Mevzuat da böyle öneri yapmaya uygun değildi, şirketler de o riski almak istemiyordu. Haksız da değiller. 10 defa doğru öneri verip, onbirinicide yanlış öneri verirse akılda hep o yanlış öneri kalır. (Para arttığı için son önerinin kaybı da çok büyük olacaktır). Ama şimdi yavaş yavaş Hazine Müsteşarlığı, katılımcıların, fon dağılımlarını emeklilik şirketleri aracılığıyla portföy yönetim şrketlerine bırakmasına izin veriyor.
    Şirketler dünyada örneği olan robot danışmanlık (robo-advisory) teknolojisini kullanmaya başlıyorlar. Bildiğim kadarıyla Garanti ve Avivasa katılımcılarına kısa bir soru-cevap anketi yapıp, risk algısına uygun fon önerileri veriyor. Ve öneri değiştikçe müşterilerine SMS/email ile "Biz sizin risk profilinize göre xx fonları önermiştik. Şimdi piyasaya bağlı olarak değişti, yy oldu" diye bilgi veriyorlar.
    Anadolu Hayat Emeklilik'in genel müdürü geçen gün "Biz de hazırlıyoruz. Biz müşteriye bir kere soru-cevap yapacağız. Müşteriden değişiklik yetkisi için onay alıp, piyasa önerimiz değiştiğinde bir daha müşteriyi yormadan değişiklik yapacağız" dedi. Yavaş yavaş diğer şirketler de başlarlar herhalde.
    Daha emekleme çağında ama en azından geleceğe yönelik öneriler için bir hareket başladı/başlıyor.

• 
Sayfa: önceki 8990919293
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.