Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları (88. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5.585
Cevap
272
Favori
338.837
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8687888990
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: pandarosa

Vergi avantajıdnan bahsetmeyi unutmuşum. Ücretli çalışansanız, poliçe makbuzunuz ve daha sonraki ödemelerinizin alındı belgelerinin bir kopyasını, çalıştığınız işyerinin muhasebe servisine ilgili ayda verirseniz vergi matrahınızdan düşer. Aylık primlerin, aylık gelirinizin %15'ini aşmaması lazım.
    Yani ayda 3.500 TL maaşı olan biri yıl sonunda %27 vergi dilimine ulaşır. Ayda 300 TL prim öderse, yılda 3.600 TL prim ödemiş olur. Her ay bu makbuzları muhasebeye verirse yılda 972 TL daha az vergi öder.
    Merhaba. Gönüllü bes te gelir vergisi stopajinda indirim sağlıyor mu ? Yoksa bu bahsettiğiniz gibi olması şart mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yani sadece prim iadeli de mi var?

• Sadece bes dışındaki sigorta çeşitlerini kapsıyormus.

Ücretli çalışanlar;

6327 sayılı Kanunun 5 inci maddesiyle Gelir Vergisi Kanununun 63 üncü maddesinin birinci fıkrasının (3) numaralı bendinde yapılan değişiklik uyarınca, 1/1/2013 tarihinden itibaren, vergiye tabi ücret matrahının tespitinde, bireysel emeklilik dışında kalan şahıs sigortaları için ödenen primlerin elde edilen ücretin % 15'ine kadar olan kısmı ücret matrahının tespitinde indirilebilecektir.

Vergiye tabi ücret matrahının tespitinde dikkate alınacak sigorta primleri; sigortanın Türkiye'de kâin ve merkezi Türkiye'de bulunan bir emeklilik veya sigorta şirketi nezdinde akdedilmiş olması şartıyla; - Ücretlinin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait birikimli hayat sigortası poliçeleri için hizmet erbabı tarafından ödenen primlerin %50'si ile - Ölüm, kaza, sağlık, hastalık, sakatlık, işsizlik, analık, doğum ve tahsil gibi şahıs sigorta poliçeleri için hizmet erbabı tarafından ödenen primlerden oluşmaktadır.

Ücretliler için vergi avantajı

Ücretli olarak çalışan mükellefin ödeyeceği Hayat Sigortası primi, ilgili ayda elde edilen brüt ücretin %15’ini ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak kaydıyla gelir vergisi matrahından indirilebilmektedir.

Beyana tabi gelir vergisi mükellefleri için vergi avantajı

Yıllık gelir vergisi beyannamesi veren mükellefin ödeyeceği Hayat Sigortası primleri, (primin gelirin elde edildiği yılda ödenmiş olması ve ücret geliri elde edenlerin ücretlerinin safi tutarının hesaplanması sırasında ayrıca indirilmemiş bulunması kaydıyla),beyan edilen yıllık gelirin %15'ini ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşmayacak şekilde indirilebilecektir.

Vergi avantajından nasıl faydalanırım?

Ücretli çalışansanız, poliçe makbuzunuz ve daha sonraki ödemelerinizin alındı belgelerinin bir kopyasını, çalıştığınız işyerinin muhasebe servisine ilgili ayda vermeniz,

Beyannameye tabi iseniz, poliçe makbuzunuzun ve daha sonraki ödemelerinizin tutarını Gelir Vergisi Beyannamesi'nde belirtmeniz yeterlidir.

Örnek Uygulama

Bordrolu Çalışansanız:

Sigorta primi * Kişinin vergi dilimi = Vergi avantajı tutarı

Aylık brüt ücret

3.500 TL

Vergi matrahından indirilebilecek maksimum prim tutarı (brüt ücret x %15)

525 TL

Yıllık limit

2.558,4 x 12 = 30.700 TL

Aylık Poliçe Primi

400 TL

Vergiye Konu Olacak Prim Toplamı (Aylık)

400 TL < 525 TL

Poliçenin Yıllık Prim Tutarı

400 x 12 = 4.800 TL

Vergiye Konu Olacak Prim Toplamı (Yıllık)

4.800 TL < 30.700 TL

Yıllık Gelir

3.500 x 12 = 42.000 TL

Gelir Vergisi Dilimi*

%27

Vergi avantajı

4.800 x %27 = 1.296 TL

Poliçenin Maliyeti

4.800 TL – 1.296 TL = 3.504 TL

*%27'lik vergi dilimi üzerinden örnekleme yapılmıştır.

Serbest Meslek Sahibi İseniz:

Yıllık gelir

87.000 TL

Vergi matrahından indirilebilecek maksimum prim tutarı (brüt ücret x %15)

13.050 TL

Yıllık limit

2.558,4 x 12 = 30.700 TL

Poliçenin Yıllık Prim Tutarı

4.000 TL

Vergiye Konu Olacak Prim Toplamı (Yıllık)

4.000 TL < 30.700 TL (Tamamı indirime konu olur)

Gelir Vergisi Dilimi

%35

Vergi avantajı

4.000 x %35 = 1.400 TL

Poliçenin Maliyeti

4.000 – 1.400 = 2.600 TL

* Bir yıl içerisinde indirime konu olan tutarın yıllık brüt asgari ücreti aşmaması şartı bulunmaktadır

• Ne kadar çok prim fazla yaptırırsaniz getiri yüzdesi o kadar fazla oluyor. Yukarıdaki bordrolu çalışan örneğinde yüzde 30 kar var. Aynı hesaplamayı 150tl prim yatıran biri için yaptığımızda oran yüzde 20 oluyor. Resmi enflasyon oranının altında kalıyor.

Yukarı ki mesajlarda dövizden bahsedilmiş bu sistem için. Açıklayabilecek biri olursa sevinirim.

• skyrime2828 kullanıcısına yanıt
    Ben görüp yazana kadar bulmuşsunuz. Kusura bakmayın.

BES'te zaten devlet katkısı var. Çalışmayanlar da faydalanabiliyor.

Hayat sigortası alanlar vergi avantajından faydalanabiliyor. Ama örneklerde yazdığınız gibi gelirinizle ve asgari ücretle karşılaştırılıyor. Limitsiz değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Vergi avantajı primle değil, gelirinize göre yıl sonunda ulaştığınız vergi dilimiyle alakalı. Tam tersi, prim çok yüksek olup limitleri aşarsa faydalanma oranınız vergi diliminizin altında kalır.
    Prim iadeli sigortayı sormuşlardı. O ürün dövize endeksli bir ürün. O yüzden döviz üzerinden konuştuk. Dövizli ürünlerde de döviz karşılığı TL ödenir ve vergi avantajı TL hesaplanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pandarosa -- 20 Ocak 2019; 23:54:26 >
  •  Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

Merhaba annem için ayda 110TL prim tutarlı gönüllü bes sistemine katilmistik. Kredi kartı ile ödeme yapılıyor her ay. 7 defa hesaba prim intikal etmiş. 770TL ödeme yapmisiz.

Devlet katkısıyla toplam getirisi 1.025,65TL toplam getirisi. Ancak bunu çıkarttığımız zaman 838,96TL getirisi olmuş. Ödediğimiz 770TL ile yüzde hesabı yapınca %8.8 lik bir getirisi olmuş. Bana göre çok az bir getirisi var. Değiştirmek istiyorum. Emeklilik şirketi ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK. Bu şirketi kullanan ve fonları uzun süre takip eden takipçiler var mı? Şu anda kullandığımız fonlar resimlerde mevcut. Önerilere açığım.

Teşekkürler.

• quote:

Vergi avantajı primle değil, gelirinize göre yıl sonunda ulaştığınız vergi dilimiyle alakalı. Tam tersi, prim çok yüksek olup limitleri aşarsa faydalanma oranınız vergi diliminizin altında kalır.
    Prim iadeli sigortayı sormuşlardı. O ürün dövize endeksli bir ürün. O yüzden döviz üzerinden konuştuk. Dövizli ürünlerde de döviz karşılığı TL ödenir ve vergi avantajı TL hesaplanır.
    Doğru atlamışım. Bir üstteki mesajım için yorum yapabilecek misiniz?

Getiri hesabını yaparken parayı ödediğiniz tarihi göz ardı etmişsiniz sanki. 770 TL’yi ilk gün verseydiniz ve 839 TL olsaydı, dediğiniz gibi 7 ayda %9 getiri sağlamış olurdu. Kabaca yıllığı da %15-%16 olurdu. Zaten bankaya mevduat yatırırken böyle yapıyoruz ve hesaplıyoruz.
    Halbuki siz 770 TL’yi peşin değil ayda bir yatırdınız. Sadece ilk ödediğiniz 110 TL 7 ay sistemdeydi. İkinci ödediğiniz 110 TL 6 ay, üçüncü ödediğiniz 5 ay nemalandı. Son ödediğiniz 110 TL ise sadece 1 ay fonda kaldı. Yani aslında ortalamada 770 TL’yi 4. ayın sonunda ödemiş gibisiniz. Yani 770 TL’niz ortalamada 3 ay nemalandı ve %9 getiriyi 3 ayda sağladı diye görmeniz lazım. Kabaca yıllık getiriniz %35 civarı.

Bence 2018 için gayet iyi fonlar seçmişsiniz. Mesela burada ahkam kesiyorum ama benim 2018’de (-) getirim var. Çok imrendim fonlarınıza:)
  • quote:

Getiri hesabını yaparken parayı ödediğiniz tarihi göz ardı etmişsiniz sanki. 770 TL’yi ilk gün verseydiniz ve 839 TL olsaydı, dediğiniz gibi 7 ayda %9 getiri sağlamış olurdu. Kabaca yıllığı da %15-%16 olurdu. Zaten bankaya mevduat yatırırken böyle yapıyoruz ve hesaplıyoruz.
    Halbuki siz 770 TL’yi peşin değil ayda bir yatırdınız. Sadece ilk ödediğiniz 110 TL 7 ay sistemdeydi. İkinci ödediğiniz 110 TL 6 ay, üçüncü ödediğiniz 5 ay nemalandı. Son ödediğiniz 110 TL ise sadece 1 ay fonda kaldı. Yani aslında ortalamada 770 TL’yi 4. ayın sonunda ödemiş gibisiniz. Yani 770 TL’niz ortalamada 3 ay nemalandı ve %9 getiriyi 3 ayda sağladı diye görmeniz lazım. Kabaca yıllık getiriniz %35 civarı.

Bence 2018 için gayet iyi fonlar seçmişsiniz. Mesela burada ahkam kesiyorum ama benim 2018’de (-) getirim var. Çok imrendim fonlarınıza:)
    Doğru söylüyorsunuz.atlamisim bu noktayı. Kalsın öyleyse. Aslında hesaplamayı her ay için kendi değişim oranıyla yapsaydım doğru olurdu. Duzelttiginiz için teşekkür ederim.

• Bu ismini ağzıma almak bile istemediğim şirket Anadolu hayat midir nedir, sakın bulaşmayın bunlara. Paranızı gasp ediyorlar yüzde 10 u bile bulmayan fon performansları var size bırakmıyorlar her hayat sigortası şirketi gibi. Fakat bunların ekstra dezavantajları da şudur; şeffaf değiller, doğru olmayan beyanlarda bulunuyorlar, ülkenin su ekonomik durumun da bile çıkarmıyorlar üyeleri yalan dolan oyalama. Bir de likit krizi olsa ülkede hiç vermezler para pul o kadar güvenilmez bir sirket

• quote:

Orijinalden alıntı: martyn23

Bu ismini ağzıma almak bile istemediğim şirket Anadolu hayat midir nedir, sakın bulaşmayın bunlara. Paranızı gasp ediyorlar yüzde 10 u bile bulmayan fon performansları var size bırakmıyorlar her hayat sigortası şirketi gibi. Fakat bunların ekstra dezavantajları da şudur; şeffaf değiller, doğru olmayan beyanlarda bulunuyorlar, ülkenin su ekonomik durumun da bile çıkarmıyorlar üyeleri yalan dolan oyalama. Bir de likit krizi olsa ülkede hiç vermezler para pul o kadar güvenilmez bir sirket
    Neye dayanarak söylediniz konuyu açar mısınız?

• Sozlesmeme dayanarak söylüyorum. 4600 TL toplam prim ödemelerim var 2 yıldır sistemdeyim 200 TL kâr payı yansıtmışlar. Aradım sormaya çalıştım müşteri hizmet çalışanları hepsi ayrı bir kafa, bilmiyorlar oyaliyorlar vs. Bileşik olarak yüzde 10 civarı getirisi olmuş, faizlerin yüzde 24 gerçek enflasyonun yüzde 35-40 olduğu ülkede paramı eritmisler resmen. İkincisi vergi avantajı var diyorlar evet var ama sizin her ay ödediğimiz prim ödemelerindeki kesintilerle onları da alıyorlar elinizden. Yüzde 3 üretim masrafı yüzde 5 işletme masrafı kesiyorlar her ay. İşletme masrafı nedir diye soruyorum 3. Müşteri hizmetleri bağlantımda cevap buluyorum fonların işletim masrafiymis. Şaka gibiler birikimine yüzde 10 getiri sağlayan fonların işletme masrafı mı dedim kem küm yapıyorlar. Çıkmak istiyorum dedim sistemde sorun var dediler işlem yapamadılar. Bir kaç gün sonraki aramamda yine aynı mazeretler teknik bir sorun vs. Prim yatırmak istiyorum o zaman dedim peki beyfendi deneyelim dediler. Siz ne kadar beni bezdirmeye çalışsaniz da çıkacağım bu kurduğunuz donmedolap dan dedim ben de inatciyim dedim. Evrak istiyorlar erinmedim uğraştım gönderdim bekliyorum su an. Bu arada bana iade edecekleri para da 3500 TL civarı. Hakkımı helal etmiyorum bu şirkete. Aklıma gelmişken 4700 biriken param da yaptıkları kesintiden hariç kim bilir ne kadar yatırdım hesaplanıyor hepten canım sikilacak diye.

• %25 devlet katkisi olmasa akil isi olmayan sey su BES...

Bende Allianz'dayim, 2019 sonunda performansi gorup ona gore tumden cikip ayni miktarda kendim altin alimi seklinde devam edebilirim.

07.09.2018'de %100 ALH-HİSSE SENEDİ EMEKLİLİK YATIRIM FONU seklinde olan portfoyumu asagidaki fon dagilimi ile guncelledim. Ilk kez degisiklik yapmis oldum. Su anda aylik 2000-TL katki payi oduyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bravoecho -- 28 Ocak 2019; 13:1:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bravoecho

%25 devlet katkisi olmasa akil isi olmayan sey su BES...

Bende Allianz'dayim, 2019 sonunda performansi gorup ona gore tumden cikip ayni miktarda kendim altin alimi seklinde devam edebilirim.

07.09.2018'de %100 ALH-HİSSE SENEDİ EMEKLİLİK YATIRIM FONU seklinde olan portfoyumu asagidaki fon dagilimi ile guncelledim. Ilk kez degisiklik yapmis oldum. Su anda aylik 2000-TL katki payi oduyorum.

38000 TL'ye 1800 tl getiri az değil mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cosef

38000 TL'ye 1800 tl getiri az değil mi?

Alıntıları Göster
    Azdan da ote sacmalik... ama bunda benim gectigimi eylul ayina kadar at-unut taktigi ile fonlar ile hic ilgilenmemem de cok etkili.

Duzenli takip edip, piyasa kosuallarina gore secim yapsaydim muhakkak daha fazla getiri elde ederdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bravoecho

Azdan da ote sacmalik... ama bunda benim gectigimi eylul ayina kadar at-unut taktigi ile fonlar ile hic ilgilenmemem de cok etkili.

Duzenli takip edip, piyasa kosuallarina gore secim yapsaydim muhakkak daha fazla getiri elde ederdi.

Alıntıları Göster
    eski mesajlarımda yaptığım paylaşımlarda
    2000 tl yatırıma
    1400 gibi getirilerim vardı.

Bundan sonra takip ederseniz iyi kazanç sağlarsınız diye düşünüyorum
    her ay 2000 tl az para değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: cosef

eski mesajlarımda yaptığım paylaşımlarda
    2000 tl yatırıma
    1400 gibi getirilerim vardı.

Bundan sonra takip ederseniz iyi kazanç sağlarsınız diye düşünüyorum
    her ay 2000 tl az para değil

Alıntıları Göster
    2019 sonuna kadar gozlemleyip 2020 basinda tamam yada devam diyecegim.
  • bravoecho kullanıcısına yanıt
    Sanki o gösterimde bir problem var. Ya da bende problem var:)
    38.156 TL KP ödenmiş, 136 TL ek fayda gelmiş, 173 TL kesilmiş, üzerine 1.816 TL getiri olmuş. Toplam birikim nasıl 37.973 TL oluyor?
    Devlet katkısı tarafı gayet temiz. 8.006 TL ödenmiş, 1.227 TL getiri var. Toplam birikim 9.233 TL.
    İki tarafın toplamı da (37.972,50+9.232,51) 47.205 TL.
    Ama 38.156 TL’den 37.973 TL'ye gelme kısmını anlamadım.
  • Devlet katkısı ödenmez sanal olarak birikimin içinde gibi. Ta ki 56 yaşında sistemden ayrılırsaniz yüzde 25 in tamamını verir. Onun da belli bir kesintisi var diye biliyorum stopaj kesintisi gibi birşey.

• 
Sayfa: önceki 8687888990
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.