Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları (281. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.674
Cevap
276
Favori
347.608
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 279280281282283
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Tamamen keyfi hepsine şans vermek istedim. Hepsinin oranı 14 dü FFC düşüşlerden en az etkilenen TBJ ve BHT düşüşlerden en çok etkilenen oldu.
  • Son birkaç gün yüzümüzü güldürdü çok şükür. Bayrama keyifli giriyoruz. :)
  • Yönetim gider kesintisi almayan firma kaldı mı?
  • sasa_iliç kullanıcısına yanıt

Mutluluğu paraya bağlamayın hocam Allah sağlık sıhhat versin para her zaman kazanılır...cümleten iyi bayramlar

• antireis A kullanıcısına yanıt

Kesinlikle haklısınız hocam. Sağlık olmadan geri kalan hiçbir şeyin kıymeti yok. Hayırlı bayramlarımız olsun.

• Bayramda altın ve nasdaq bize çalışıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları
  • Ayın 14 ünde Anadolu hayat emeklilik fon değişimi yapacak bakalım altın fonunu ne yapacaklar

• Altın durdurulamıyor. Fonlara yansıması salı günü olur.
     Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları
  • MALİ MÜŞAVİR kullanıcısına yanıt
    2032 planım gcn altın ve temettü hiç değiştirmeyeceğim donanımhaber kapanmasa son durumu 8. Yıl itibariyle ss koyacağım
  • Herkese selamlar, babam 20 Mayıs'ta BES'ten emekli olacak. Bireysel emeklilik sisteminde 237 bin TL daha yatırırsanız 70 bin TL devlet desteği alacaksınız diyor ama bu bildiğim kadarıyla 2024 yılında maksimum alınabilecek destek.

Benim merak ettiğim ise mesela bu ay 237 bin TL yatırır isem 20 Mayıs'ta içerde biriken para + 70 bin TL'nin tamamını toplu olarak alabiliyor muyum
  • Eskiaçıksarıdesene kullanıcısına yanıt
    Alırsınız ama emekli olurken toplu para yatırmanın avantajı kesilecek %5 stopajın devlet desteğinden karşılanması olmalı.

Reis değişimler ne yönde oldu

• RID_ONE_54 R kullanıcısına yanıt
    Ben yanıtlamış oluyum
     Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları  Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sir_mustafa -- 16 Nisan 2024; 7:46:37 >

• RID_ONE_54 R kullanıcısına yanıt

Arkadaş cevap vermiş , kusura bakmayın geciktim biraz

• BES sistemi Ağustos da 10 yıl dolacak ve yaşda tuttuğu için tam olarak katkı alınmış olacak.

Sorumuz asgari üzcret bağlantılı azami katkıyla ilgili.

2024 senesinin şu an itibarı ile 240 dı sanırım tamamını ödedik. Temmuz da asgari ücrete zam geleceği konuşuluyor.

Eğer asgari ücret artarsa BES maksimum katkı payı da otomatik olarak değişiyor mu? Yoksa senede sadece bir kez mi maksimum katkı payı belirlenmiş oluyor yani ocak 2024 de yapılan mı kalıyor.

konu ile ilgili telde açtım. Bana yılda sadece bir kez o da ocakda açıklanan rakamdır . Temmuzda asgari ücret arttsa dahi etkilenmez dediler ama açıkçası pek de mantıklı gelmedi bu nedenle de siz sayın üyelerimize sormak istedim.

Bilenler cevaplarsa memnun olurum.

Teşekkürler

• omeravalar kullanıcısına yanıt
    Artar hocam.

6 x Aylık Brüt Asgari Ücret + 6 x Zamlı Aylık Brüt Asgari Ücret olarak hesaplanır.

Örneğin şuan 20 bin olan ABÜ Temmuz ayında zamlanarak 25 bin oldu. Aradaki fark 5 Bin x 6 = 30 bin şuan ki 240 bine eklenerek 270 bin olur.
    Örneğin 2023 yılında
    İlk 6 ay asgari brüt ücret : 10.008,00 tl
    İkinci 6 ay asgari brüt ücret : 13.414,50 tl idi.
    6 x 10.008,00 + 6 x 13,414,50 = 140.535 olarak otamatik belirlenmiştir. Zam gelirse yine aynısı olacaktır.
  • sir_mustafa S kullanıcısına yanıt

eyvallah çok teşekkür ediyorum.. anlaşılan müşteri hizmetleri bile eğitilmeden koltuklara oturtuluyor. Ben de aynı düşüncede olduğum için sormuştum.

Açıkçası emeklilik yani 10 sene ağustos da dolacağı için devlet katkısı yatması da 2-3 ay sürdüğü için Nisanda yani bu ay kalan tüm miktarı ödedim. Eğer asgari ücret temmuzda değişir ve arttarsa belki de emeklilik planını 2025 e sarkıtırım. Fakat bunu yapmadan önce fon gelirlerini takip etmem gerekecek. Zira bazen bu fonları kafalarına göre yerlere yatırdıkları için mevduat faizlerinin dahi altında kalabiliyor. Geçmişte bunu yaşadık.

mevcutta devlet katkısı da yatmış olarak hesaplarsam 965 toplam olmuş. Yaklaşık % 56 net mevduat desek. Ağustos 16 da 18.66 net getiri olmalı. Velhasıl 1.150 ortalama diyelim. Aşağıda olursa 2025 e sarkıtmayız. Ama yukarıda olursa 2025 i düşünürüz.

Hayırlısı

Çıkış yapmak için devlet katkısının hesaba yatmasına gerek yok hocam. Şirkete intikal etmiş olması yeterli. Eft havale yolu öderseniz en geç 2-3 güne geçer. Çıkış işlemleri başlatır en geç 20 iş günün de tamamlanmısı gerekir. Çıkış işlemleriniz devlet katkısı tamamlamadan yatmasa bile şirkete intikal ettiği an size ödemek zorunda i. Burda sizin takip etmeniz gereken tam 10 yılı doldurarak %30 u hakketiğiniz gün çıkış yapmak.

Hatta 2025 yılını düşünerek onuda alacak şekilde ödeme yaparak 10.Yılı tamamlafığınız an çıkış yapmanızı tavsiye ederim.

Önemli değil reis teşekkür ederim. Faydalanıyoruz sayenizde. Mukayese edip yol gösterici oluyor

• 
Sayfa: önceki 279280281282283
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.