Şimdi Ara

bireysel emeklilik sistemi hakkında bilmek isteyeceğiniz herşey... (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.125
Cevap
49
Favori
248.504
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 10 yıl sonunda benim birikim sigortası onumuzdeki ay bitiyor.
    toplam 10000 usd yatırmısım. Birikimle 14000 usd olmus. Kesintilerle hesabıma 12000 usd yatıracaklarmıs.(Kusuratları yazmadım)
    Gelir vergisi indirimini adamlara veriyormusuz gibi hissettim. :))
  • ''Bireysel emeklilikten çıkmak istiyorum kesintiler nasıl olur?

Şimdi arkadaşlar, 2 yıldır yaklaşık sistemdeyim;

3500 ana para

450 lira fondan kazanç sağlamışım.

14 aydır da ayrıyetten yaklaşık 20 TL civarı bir maaş fazlam oluyor gelir vergisinden BES avantajı olarak.

Şimdi ben 3500 artı 450 liranın yüzde 75 ini mi alacağım? ''

Yani 450 liradan yüzde 25 mi kesilecek tam olarak nasıl olacak bilen var mı?_''

3500 yatırmış olduğunuz ana paranızdan kesinti artık olmayacaktır.450 lira üzerinden bir stopaj vergisi alınacak oda 67 lira civaarında.Yani şuan çıkmak isterseniz 3883 lira alabileceksiniz.Tabi giriş aidatınız yoksa..Ama şöyle bir durumda var sistemden şimdi çıkarsanız 3 yıl içinde tekrar girdiğinizde vergi avantajı (eski adıyla) yeni yasayla beraber yüzde 25 devlet teşviğinden faydalanamayacaksınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustafakantar

Bireysel emeklilik denilen olaya aldanmamızı taysiye ederim. uzun vade de diyorlar ama. ben onada inanmıyorum. uzun vadede yüksek miktar yatıranlar
    kazanıyor. yani zaten parası olan para katıyor üstüne.

BUGÜN İTİBARİYLE GARANTİ EMEKLİLİKTEN AYRILDIM.

GİRİŞ AİDATI ŞUSU BUSU TOPLAM 2.330 TL PARA YATIRMIŞIM. 310 TL PARA GETİRİSİ VARMIŞ.

EVİMİN KREDİSİ KAPATMAK İÇİN PARA LAZIMDI. 650,10 TL KESİNTİ YAPTILAR (HARAM ZIKKIM OLSUN HAKSIZ ALDIKLARI TABİ)
    BUNUN GİRİŞ AİDAT 254,00 TL
    GELİR VERGİSİ 396,10 TL

ELİME GEÇEN RAKAM 1990 TL (340 TL ZARAR BU DA HARAM ZIKKIM OLSUN)

SONUÇ itibariyle ben BES denilen oyunu hiçmi hiç tavsiye etmiyorum.

Ha bu arada giriş tarihim 09/05/2007 - 14/09/2011 (4 yıl)

Kardeşim yeni düzenleden yararlan
    Giriş aidat değil de en azından devletin aldığı 396 TL paranın 45 lirası GV ne gider kalan 350 küsür TL nı alırsın.
    BES şirketine git dilekçe ver.

• quote:

Orijinalden alıntı: ELA_01

''Bireysel emeklilikten çıkmak istiyorum kesintiler nasıl olur?

3500 ana para

14 aydır da ayrıyetten yaklaşık 20 TL civarı bir maaş fazlam oluyor gelir vergisinden BES avantajı olarak.

3500 yatırmış olduğunuz ana paranızdan kesinti artık olmayacaktır.450 lira üzerinden bir stopaj vergisi alınacak oda 67 lira civaarında.Yani şuan çıkmak isterseniz 3883 lira alabileceksiniz.Tabi giriş aidatınız yoksa..Ama şöyle bir durumda var sistemden şimdi çıkarsanız 3 yıl içinde tekrar girdiğinizde vergi avantajı (eski adıyla) yeni yasayla beraber yüzde 25 devlet teşviğinden faydalanamayacaksınız.

Ceavap
    5 yıldan önce çıktığın için Asgari Brüt Ücretin yarısı kadar "Giriş Aidat" adı altında sisteme giriş parası alırlar senden.
    Bunu nedense girerken söylemezzler,ne kadar olduğunu da bildirmezler.Ama kanunen BAÜ yarısıdır.470 TL.
    450 TL da kazanç elde ettiğin için %15 ini keserler 67.5 TL
    Senin alacağın para da
    (3500+450)-(470-67.5) :.........
    Hesap makinası yok hesaplayamadım .
    Kesin rakam bu.
    Kolay gelsin,bir daha da girme.
    Git FB,GS,BJK,TS Hisse Senedi al.Hangi takımı tutuyorsan.her ay 50-100 TL lık al.
    Sermaye artırımı vs takip et.5 yıl sonra gözlerine inanamazsın.
    Kolay gelsin....

• quote:

Orijinalden alıntı: flagship

10 yıl sonunda benim birikim sigortası onumuzdeki ay bitiyor.
    toplam 10000 usd yatırmısım. Birikimle 14000 usd olmus. Kesintilerle hesabıma 12000 usd yatıracaklarmıs.(Kusuratları yazmadım)
    Gelir vergisi indirimini adamlara veriyormusuz gibi hissettim. :))

Kesinti olarak sadece 4000 dolardan (yani yeni kanun gereği elde ettiğin kazançtan %15 alırlar),başkaca kesinti ödemezsin.
    Kolay gelsin.Fazla para kaptırma...
  • quote:

Orijinalden alıntı: dermani06

2008 yılının başlarında bir bankanın bireysel emeklilik şirketi tarafından arandım.O zaman konuşan şahıs 3 yılı doldurduğum zaman hiç bir kesinti olmadan ayrılabileceğimi vede giriş aidatı kesintisinin olmadığını söylemişti bunu çok net biliyorum ama ispat edemiyorum tabi.

Söylediği şartlarla çok cazip gelmişti tabi.Bide vergi avantajının olduğunu söyledi.Buda yatırdığınız her 100 tl'nin en az %15 ini geri almaktı.Karlı bir iş gibi gözüküyordu.Fakat işin aslı hiçde öyle değilmiş.(ben vergi avantajını gerektiği gibide kullanamadım çoğu zaman mutemete gönderemedim belgemi)

3 yılımı doldurup paramı alır çıkarım diyordum ama 3 yılım dolduğunda telefondaki şahıs şuan ayrılırsam giriş aidatı kesintisi (400 küsür lira) + şimdiye dek aldığım vergi iadelerinin (toplam biriken paranın %15 i) kesileceğini söyledi.Eğer 5 yılımı doldurursam giriş aidatı kesintisinin alınmayacağını belirtti.(beni bu sisteme sokmak için arayan kişi hiçde böyle demiyordu)

Şuan 5 yılımda dolmak üzere biraz önce yine görüştüm bu seferde giriş aidatının 4/1 ini alacaklarını vede %15 stopajı geri alacaklarını söylediler.Şimdiye kadar yatırdığım para 5600 tl biriken para 5900 tl e bununda %15 ini vede giriş aidatını düşersek vede daha başka bişi çıkarmazlarsa elime 4900 gibi bi para geçecek.

Yani işin özeti şu.Bu sistem resmen bankaların insanları dolandırması için çıkarılmış bir sistem.Bunu buraya yazmamdaki sebep başka arkadaşların bu insanların dediklerine itibar etmeyip aldanmaması.Girerken farklı çıkarken farklı bir sistem.Kesinlikle bulaşmayın...

Kardeşim ne kadar kar elde etmişsen sadece ondan %15 kesecekler.Başkada bir şey yok.5 yılı doldurduğun için tabiki.
    300 lira kazanmışsan 45 TL Gelir Vergisi/Stopaj ödersin.O kadar.

• quote:

Orijinalden alıntı: azazel85

5 yıllık deneyimin sonunda sistemden çıktım. faize koysan bile daha fazla getirisi olurdu. çıkışta ana parada ndahi %15 kesinti yaptılar. dava açtım hakısz yapılan bu kesintiyi almak için.

http://www.weblotti.com/bireysel-emekliligimi-iptal-etmek-istiyorum/

Şimdi davanı geri çekip,bir dilekçe ile ilgili kuruma yada Vergi dairesine başvurduğunda
    sadece elde ettiğin gelirden kesinti yapıp,kalan paranı iade edecekler....

• quote:

Orijinalden alıntı: dangerous

@yasarda, yeni yaşanan gelişmelerle ilgili yorumunuzu merak ediyorum.

Ben cevap yazdım arkadaşa,sonrasını takip edelim.
    Selamlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: brucelee

Hayatta yaptığım en büyük hata bireysel emeklilik sistemine dahil olmak. Nakit ihtiyacım olduğundan bu gün bireysel emekliklik sisteminden ayrılmaya karar verdim. 3,5 yıldır pirim ödemesi yapıyorum. Yaklaşık 6000 TL prim ödemesi karşılığı 8000 TL lik bir fona sahibim şu an. Devletimiz sağ olsun parayı bana geri öderken Kazancım olan 2000 TL değilde toplam tutar olan 8000 TL üzerinden %15 vergi kesintisi yapıyor. Zaten 3.5 yıllık kazancım %25 ver devlete yarısından fazlasını elde var sıfır. Kimisi sistem en az 10 yıl prim yatırmayı zorlamak için böyle bir uygulama yapıyor diyebilir. Ancak 10 yıl sonra yaşınız 55 altında ise toplam tutar üzerinden %10 yaşınız 55 ise %25 muafiyetle kalan tutar üzerinden %5 kesinti olacak. Eğer yaşınız 45 altında ise bence çok yararlı bir yatırım değil. Ona vereceğiniz paraya her ay 2 çeyrek altın alsan daha fazla kazanırsın ve devlet kazancından vergide almaz. Hem paranızı kullanıyorlkar, karşılığı olarak verecekleri parayıda vergi olarak geri alıyorlar. Bu mesajı alakalı her konuya ekleyeceğim.

Yeni kanundan yararlanmak için başvuru yaparsanız,paranızın sadece gelir elde ettiğiniz kısmından yapılan %15 kesinti sonrası kalan parayı alabilirsiniz.
    Güle güle yiyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: onuralp&Kagan

quote:

Orijinalden alıntı: brucelee

Hayatta yaptığım en büyük hata bireysel emeklilik sistemine dahil olmak. Nakit ihtiyacım olduğundan bu gün bireysel emekliklik sisteminden ayrılmaya karar verdim. 3,5 yıldır pirim ödemesi yapıyorum. Yaklaşık 6000 TL prim ödemesi karşılığı 8000 TL lik bir fona sahibim şu an. Devletimiz sağ olsun parayı bana geri öderken Kazancım olan 2000 TL değilde toplam tutar olan 8000 TL üzerinden %15 vergi kesintisi yapıyor. Zaten 3.5 yıllık kazancım %25 ver devlete yarısından fazlasını elde var sıfır. Kimisi sistem en az 10 yıl prim yatırmayı zorlamak için böyle bir uygulama yapıyor diyebilir. Ancak 10 yıl sonra yaşınız 55 altında ise toplam tutar üzerinden %10 yaşınız 55 ise %25 muafiyetle kalan tutar üzerinden %5 kesinti olacak. Eğer yaşınız 45 altında ise bence çok yararlı bir yatırım değil. Ona vereceğiniz paraya her ay 2 çeyrek altın alsan daha fazla kazanırsın ve devlet kazancından vergide almaz. Hem paranızı kullanıyorlkar, karşılığı olarak verecekleri parayıda vergi olarak geri alıyorlar. Bu mesajı alakalı her konuya ekleyeceğim.

Yeni kanundan yararlanmak için başvuru yaparsanız,paranızın sadece gelir elde ettiğiniz kısmından yapılan %15 kesinti sonrası kalan parayı alabilirsiniz.
    Güle güle yiyin.

Başvuruyu 6 Ağustos'da yaptım ancak anadolu sigortadan aradılar ve başvuruyu 29 ağustos'da tekrarlamamı istediler. Sebebi ise evrakların bu tarihten önce düzenlenmesi halinde vergi dairesinin parayı iade etmeyeceği, başvuru tarihin 29 Ağustos olması gerektiği söylendi. Bekliyorum, 1 hafta sonra tekrar deneyeceğim.

• quote:

Orijinalden alıntı: onuralp&Kagan

quote:

Orijinalden alıntı: ELA_01

''Bireysel emeklilikten çıkmak istiyorum kesintiler nasıl olur?

3500 ana para

Ceavap
    5 yıldan önce çıktığın için Asgari Brüt Ücretin yarısı kadar "Giriş Aidat" adı altında sisteme giriş parası alırlar senden.
    Bunu nedense girerken söylemezzler,ne kadar olduğunu da bildirmezler.Ama kanunen BAÜ yarısıdır.470 TL.
    450 TL da kazanç elde ettiğin için %15 ini keserler 67.5 TL
    Senin alacağın para da
    (3500+450)-(470-67.5) :.........
    Hesap makinası yok hesaplayamadım .
    Kesin rakam bu.
    Kolay gelsin,bir daha da girme.
    Git FB,GS,BJK,TS Hisse Senedi al.Hangi takımı tutuyorsan.her ay 50-100 TL lık al.
    Sermaye artırımı vs takip et.5 yıl sonra gözlerine inanamazsın.
    Kolay gelsin....

Bende farklı bir hesap çıkarmadım benm bireysel emekliliğimde giriş aidatımı başta tahsil ettiler ki babam bu sistemden ilk emekli olanlardan 1 2 yıllık olarak düşünüluorsa ya da birşeyler için sermaye olarak görülüorsa bencede hiç bulaşmayın yatırımın iyisi kötüsü olmaz sonuçta.birde şu açıdan bakmak lazım hangi banka 150 tl ile vadeli hesap açıor yada 150 lira yatırdığın anda kim %25 ini kazanç olarak geri verior?uzun vadeli bakıldığında çokta güzel paralar kazandırıor.benim bireysel emeklilikteki param çokta güzel işlior.yatırıma yönlendirebileceğiniz bir tutar varsa bireysel emeklilik içlerinden en iyisi ;)

• Merhaba sisteme 2010 nisan ayında dahil oldum..

Toplam yatan param: 2.878
    Fon Geliri : 410

Toplam birikim: 3.288

(Ayrıca 620 TL Gelir vergisi iadem var)

Yönetim gider kesintisi : 0
    Girişi aidatı : 0 ,

Mevduata yatırsaydım toplam gelirim 260 civarı bir para oluyor. Ama şimdi 620+410 : 1030 TL getirim olmuş !!

Ayrıca parayı altın alsaydım borsaya yatırsaydım diyen arkadaşlar teorikte kendince haklı olabilirler... Ancak o arkadaşlar gidip altın alırmıyıdı gidip borsaya yatırırmıydı.. Her ay bir sürü hayalimizi erteliyoruz önümüzdeki ay yaparız diye.. Gidip altınmı alacağız ??? Pratikte o dediğiniz şeyi 100 kişiden 1 kişi yapar..

İşte bireysel emekliliğin farkı.. Zorunlu her ay karttan kesiliyor ve ödeniyor.

Bu arada fon kontolü çok önemli döviz düştüğünde döviz borsa düştüğünde borsaya parayı yönlendirmek gerekiyor..

Likitte yıllarca tutarsak mevduat kadar kazanırırız oda enflasyon karşısında erir zaten..

Durum bundan ibaret..

• Nihayet sistemden çıkmaya karar verdim,
    08.2007 de girdim ve bu ay çıkıyorum,1 hafta sonra param gelecek.
    50 TL dan başlayıp,pişmanlığın verdiği sitemle kanuni artırımlar hariç hiç artırmadım 72 TL ile çıktım.
    4.200 TL biriktirip,borsaya endeksli olmak üzere yaptığım portföy yönetimi ile -sanki çok iyi birşey yapmışım gibi-
    1.250 TL kazanmışım.
    5.450 TL param olmuş.
    5.270 TL alarak sistemden ayrılacağım.

Birikim olarak geçen gün bir arkadaşın 2900 Tl sı üzerinde bir altın hesabı yaptık.9/2009 da girmiş 200 TL ile başlamıştı.Bir süre ödememiş tabi ki,aldık bunun hesabını her yatırdığı ile altın alarak bir hesap yapalım dedik.Yani 9/2009 da 54 TL olan 1 gram altın 9/2012 de 102 Tl olmuş.Ay ay hesapladık tabi ki.
    Netice olarak para 5000 Tl olmuştu.Arkadaşımı da sistemden çıkardım tabi ki,225 e yükselen bir parayı her ay ödemek zor ve manasız birşeydi.Şimdi toplam 360 TL bir para ödeyerek sistemden çıkacak.

Diyeceğim şudur ki,sistemin amacı zaten yatırım,ne kadar para yatırısan o kadar emekli maaşı alırsın,ne kadar süre ödersen o kadar süre de zamanın vardır.
    Yatırdığının iki katı maaş istersen bu sefer süren yarı yarıdır.

Velhasıl kelam ve netice olarak şu kesinlikle doğrudur ki.
    100 TL prim yatırdığın anda 0.8 paran gidiyorsa 92 TL na gelecek artış kaç olmalı ki insanı memnun etsin.Beklenen oran her zaman iyi yönetilen bir fon ile Yıllık mevduat faizinin 2 katı derseniz,sadece fonların gerçek getirilerine bakınız.Asla hayal ettiğiniz gibi olmayacaktır.3-5 yıllık fon kazancımız %500 Tl bile diyorlar.Nasıl bir hesapsa...

Şampanya patlatmayacağım tabi ki...

• Allianz dan emeklilik sistemine dahil olan varmı?

Paylaşımlar yapalım..

Saygılar..
  • Merhaba Arkadaşlar Ben ing Bireysel Emekliğe Yeni Başladim, 150 den Başladik Hayırlısıyla, Acaba İptal Etsem mi ? yoksa Dewam mi edeyim ? Bilgisi olan Arkadaşlar varsa bilgilendirsinlerde ona göre haraket edelim, ilerleyen zamanda pişman olmayalim saygilar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: XnoX

Merhaba Arkadaşlar Ben ing Bireysel Emekliğe Yeni Başladim, 150 den Başladik Hayırlısıyla, Acaba İptal Etsem mi ? yoksa Dewam mi edeyim ? Bilgisi olan Arkadaşlar varsa bilgilendirsinlerde ona göre haraket edelim, ilerleyen zamanda pişman olmayalim saygilar.

Hayırlı olsun kesinti oranları nasıl? Giriş aidatı, YGK, FİG ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Legend_Come_Back

quote:

Orijinalden alıntı: XnoX

Merhaba Arkadaşlar Ben ing Bireysel Emekliğe Yeni Başladim, 150 den Başladik Hayırlısıyla, Acaba İptal Etsem mi ? yoksa Dewam mi edeyim ? Bilgisi olan Arkadaşlar varsa bilgilendirsinlerde ona göre haraket edelim, ilerleyen zamanda pişman olmayalim saygilar.

Hayırlı olsun kesinti oranları nasıl? Giriş aidatı, YGK, FİG ?

Walla O kadarini Bilmiyorum :) Giriş aidati 240 lira herhalde ama sadece 120 lirasini ödeyecem o qeri kalanini 5 yil dewam edersem almicaklarini söyledi, bende pek anlamiyorum iyimi yaptim kötümü yaptim diye buradan bi yardim istim dedim.
  • SİSTEM bana göre saçma altına yatırım yapın daha iyi
  • emeklilik sigortaları para tuzağından başka birşey değil. Ben toplam 8 yıl prim ödedim. Sonunu gördüm ve ayrılmak istedim. Benim 8 yılda ödediğim parayı bile bana geri ödemediler. o paraları borsaya sağlam bir şirketin hissesine koysaydın onların verdiğini en az 4 e katlıyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdemirci

emeklilik sigortaları para tuzağından başka birşey değil. Ben toplam 8 yıl prim ödedim. Sonunu gördüm ve ayrılmak istedim. Benim 8 yılda ödediğim parayı bile bana geri ödemediler. o paraları borsaya sağlam bir şirketin hissesine koysaydın onların verdiğini en az 4 e katlıyordu.

iptal etmek mantiklimi yani ?
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.