Şimdi Ara

bireysel emeklilik sistemi hakkında bilmek isteyeceğiniz herşey... (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.126
Cevap
49
Favori
248.489
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba arkadaşlar biraz bilgiye ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim müşteri temsilcisi falan ararsam onların dilinden anlamam bu ii bilen yaşayan arkadaşlardan yardım almak daha mantıklı zaten hayatımızın sıkı bir parçası konumunda DONANIM HABER

şimdi eşim ve 2 çocuğum bes de anadolu hayatta

öncelikle sistem 10 sene sonra ne olacak yani toplu para almayı kabul etmedim devam dedim her ay ne kadar maaşl bağlanır 3 üyeye maaşlar aylıkmı bağlanır ne kadar süre bağlanır ( duyduğum bişey var emin değilim ama 3 ayda bir maaş falan )

ikincisi başka bir bes planına geçiş yapılabiliyormu yapı kredi ve benzeri hangisi daha mantıklı

yada bes ile ilgili fon dağolımı değişimi yapan varmı online sistemde hangi zamanlarda hangisine çeviriyorsunu çevirmemiz gerekir

teşekkürler saygılar
  • 3,5 Yıldır ben de YKB BES'deyim, şimdilik aylık 275 TL ödüyorum. Yukarıda bir arkadaşın dediği gibi 56 yaşında bana ölene kadar mı maaş bağlayacaklar (atıyorum 300 TL vb) yoksa birikmiş ana param bitene kadar mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: baris17

İnternetten 2004 yılından buyana her ay altın fiyatlarını buldum. Sonra ilgili aylarda Bireysel Emekililik için ödediğim parayla kaç gram altın alınabildiğine baktım. 2011 yılına kadar her ay için bu hesabı yaptım. Paramı bireysel emeklilik yerine her ay altına yatırsaymışım bugün 340 gram altınım olacakmış. Bu altının bugünkü piyasa değeri ise 21.000 TL'nin üzerinde.

Devletimiz bu sistemi neden destekliyor anlayamadım? Destekliyorsa neden konrol edemiyor?

yukarıda 2009 yılında yazdığım mesaj var, sizin gibi bende zamanında altının daha karlı bir yatırım olduğunu söylemiştim. Bireysel emeklilik sisteminin devlet tarafından desteklenmesinin bence en öenmli nedeni ucuz borçlanmaktır. Bildiğim kadarıyla BES fonlarında minimum %75 devlet tahvili olur. Hazır para olunca faizde düşük olur kanaatindeyim.

quote:

Orijinalden alıntı: mustafakantar
    Bireysel emeklilik denilen olaya aldanmamızı taysiye ederim. uzun vade de diyorlar ama. ben onada inanmıyorum. uzun vadede yüksek miktar yatıranlar
    kazanıyor. yani zaten parası olan para katıyor üstüne.

BUGÜN İTİBARİYLE GARANTİ EMEKLİLİKTEN AYRILDIM.

GİRİŞ AİDATI ŞUSU BUSU TOPLAM 2.330 TL PARA YATIRMIŞIM. 310 TL PARA GETİRİSİ VARMIŞ.

EVİMİN KREDİSİ KAPATMAK İÇİN PARA LAZIMDI. 650,10 TL KESİNTİ YAPTILAR (HARAM ZIKKIM OLSUN HAKSIZ ALDIKLARI TABİ)
    BUNUN GİRİŞ AİDAT 254,00 TL
    GELİR VERGİSİ 396,10 TL

ELİME GEÇEN RAKAM 1990 TL (340 TL ZARAR BU DA HARAM ZIKKIM OLSUN)

SONUÇ itibariyle ben BES denilen oyunu hiçmi hiç tavsiye etmiyorum.

Ha bu arada giriş tarihim 09/05/2007 - 14/09/2011 (4 yıl)

Geçmiş olsun, sizde devlet kazığı yemişsiniz. Ben geç kaldığım için yapamadım ancak siz vergi olarak kesilen paranın öenmli bir bölümünü geri alabilirsiniz.
    http://forum.donanimhaber.com/m_48197560/tm.htm

• geçen gün albarakaya sordum. faizsiz olmasını istiyorum. ev hanımlarına kampanya yapmışlar aylık 75 tl 18/34 yaş arası. ödeniyor. giriş aidatı yok 5 yıl içinde çıkarsanız çıkarken tahsil ediyorlar eğer 5 yılı geçerse ödemiyorsunuz. 75 tl için %7 yönetim gideri var. bana çok uygun geldi acaba albarakaya yada türkiye finansa giren arkadaş var mı. bunlar faizssiz yapıyorlar. bakalım hayırlısı
  • quote:

Orijinalden alıntı: kesreti

geçen gün albarakaya sordum. faizsiz olmasını istiyorum. ev hanımlarına kampanya yapmışlar aylık 75 tl 18/34 yaş arası. ödeniyor. giriş aidatı yok 5 yıl içinde çıkarsanız çıkarken tahsil ediyorlar eğer 5 yılı geçerse ödemiyorsunuz. 75 tl için %7 yönetim gideri var. bana çok uygun geldi acaba albarakaya yada türkiye finansa giren arkadaş var mı. bunlar faizssiz yapıyorlar. bakalım hayırlısı

%7 yönetim gideri çok yüksek, ayrıca bahsedilmemiş ama fon işletim gideri kesintisi var ki o da çok önemli.

Sistemde 1 yıldır bulunuyorum, çok pişmanım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: amanhem

Bana şu aşamada BES pek mantıklı gelmiyor. Geçenlerde Sosyal Güvenlik Uzmanı diye tanıdığımız Ali Tezel, bir TV programında BES için şu şekilde bir açıklamada bulundu;
    " bizim ülkemizde BES şu şekilde; ben para biriktiremiyorum, o yüzden al ben sana her ay şu kadar parayı düzenli ödemeyi taahhüt ediyorum, bu taahhütten vazgeçersem veya birikmiş paramı geri istersem şu kadar kesintiyide kabul ediyorum. Şimdi bu şartlar altında sen benim paramı çalıştır, kar ettir, birde kendi maaşınıda al, para kalırsa ve ben ölmezsem payıma düşen parayı 56 yaşımdan sonra bana ver. "

Bende Ali Tezel e bu konuda katılıyorum. Arkadaş eğer her ay bir miktar parayı kenara atabilirim diyorsan paranı vadeliye koy daha çok kazanırsın.
    Şöyle;
    aylık %7 faizle 1000 tl faize koysan aylık net getirisi 5 tl olacaktır.
    Her ay 100 TL fon alarak parayı biriktirmeye başlasanız 10. ayda 1000 TL birikmiş olur. 10. aya kadar 9 x 100 tl nin fon getiriside birikir. bu getiri en fazla 10 tl olsa bile;
    10 ayın sonunda 15 tl net getirisi (10. ayın faiz geliri + 9 aylık fonun getirisi) olacaktır. ve siz her ay bu vadeli hesabınıza 100 tl aktarmaya devam etseniz faiziyle birlikte BES ten daha fazla gelir elde edersiniz.
    Ne sisteme giriş için ücret ödesiniz, ne de sizin ödemiş oluduğuz paradan genel yönetim gideri diye para kesilmiş olur.

ali tezeli ben de dinledikten sonra sistemden çıktım. anaparamı aldım ama paradan kesini yaptılar. 2007 şubat girişi.2011 temmuzda çıktım

• Herkese merhaba yorumları okudum anladığım kadarıyla bireysel emelilik sistemine dahil olan arkadaşlarımıza eks,k bilgi aktarılmış ben bireysel emeklilik danışmanıyım aklınza takılan herhangı bır sorunla ılgılı veya emeklılık sıtemıne dahıl olmak ıcın bana burdan maıl atarak ulasabılırsınız kısaca ozetlemek gerekırse konunun özü şu örnek verıyorum aylık 100 tl ödedınız yılda 1200 tl sızden aylık ortalama yuzde 4 ıle 8 arasında bır yonetım gder kesıntısı kesılır bu oran degısır ama zaten sgk lı asgarı ucretlı calısanlara bu sısteme grdıklerı ıcın devlet en az yuzde 10 tutarını gerı oduyor yanı yonetım gder vergısını odememıs sayılırsınız ve bazı arkadaslar fon ısletım bedelınden bahsetmısler benım calıstıgım kurum gunde yuzbınde 4 kesıyor yanı ınanılmaz dusuk bır rakam somut bır ornek vereyım 2003te bu sısteme dahıl olan bır musterımızın bugune kadar yatırdıgı para 18000 kusur suankı kazancı mınımum 28 000 kusur tl bole bır kucuk odemeyle baska bır kazanc yok. gelelım dger kesıntılere eger bıreysel emeklılıkten erken cıkarsanız kaybınıza cunkı bu sıstemde sızden 10 yıl cıkmamanız ıstenıyor erken cıktıgınızda devlet sızden yuzde 15 kesıyor bakın kurum kazanmıyor devlet kesıp alıyor kendıne,ama uzun sure kalan musterı zaten bu kesıntıyı coktan kazanmıs oluyor zararı olmuyor. 10 yılı doldurdugunuzda kesıntı yuzde 10 a dusuyor ama hem 10 yılı doldurmus hemde 56 yasını doldurduysanız emeklısınız demektır sadece kesıntı yuzde 3 yanı 100.000tl bırıktıyse 97000 tl elınıze gecıyor ve bu sıstemın en guzel yanı sıkıstıgınızda odemek zorunda degılsınız ara verebılırsınız bunun ıcınde sıze bır faız vs uygulaması kesınlıkle yok . eger aranızda yaptrmak ısteyen ya da mevcutta olupta kurumu degıstrmek ısteyen olursa yardımcı olabılırım sadece bılgı almak ıcın bıle sorabılırsınız eger devam eden sozlesmenız varsa baska kurumlarada aktarım yapabılıyorsnuz asla orda kalmak zorunda degılsınz herkese saygılar

• Emeklilik fonlarının değeri sürekli düşüyor gördüğüm kadarıyla! En azından benimkiler sürekli düşüyor.
    Son 9 aydır ödediğim aidatlar eriyor resmen, felaket zarardayım. Açıklayayım:

Mart.2011'de durum şöyleydi:
    Yatırıma yönlendirilen katkı payı: 9.200 Tl (Yani kesintiler çıktıktan sonra ödediğim toplam tutar)
    FON VARLIK DEĞERİ: 13.360 Tl

Ocak.2012 itibariyle son durum:
    Yatırıma yönlendirilen katkı payı: 10.560 Tl
    FON VARLIK DEĞERİ: 14.060 Tl

Görülebileceği üzere 9 ayda 1.360 Tl ödemişim (Kesintileri de dahil edince daha fazla!)
    Ama bu paranın toplam Fona yansıması sadece 700 Tl olmuş. (Fonların değeri düştüğü için)

Yani birikim yapmayı geçtim, son 9 ayda en az 660 Tl ZARARDAYIM.
    Ki bu tutara %8 lik kesintiler dahil değil, giriş aidatı dahil değil!

Sadece Yapı Kredi Emeklilik fonlarının değerinin düştüğünü zannetmiyorum, ekonomik durum yüzünden tüm firmalarda yaklaşık aynı şekildedir diye düşünüyorum.

Sistemden çıkmayı çok ciddi olarak düşünüyorum. Ancak şimdi çıksam ayrıca bir de %15 stopaj kesilecek, iyice rezalet bir hal alacak.
    Çıkmasam birikimim gözlerimin önünde eriyor, her ay yatırdığım aidat yok oluyor.

Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.
    BES'i kendi birikimini yapabilecek durumda olan hiç kimseye önermiyorum.

NOT:
    6 küsür yıllık Yapı Kredi Emeklilik (Akıllı Adım) müşterisiyim. En başından beri Yönetim Gideri Kesintisi olarak her ay ödediğim paranın %8'i kesiliyor, ki bu zaten alabilecekleri en yüksek oran!

BES Şirketim : Yapı Kredi Emeklilik (Akıllı Adım)
    Aylık Katkı Payım : 185 Tl
    Yönetim Gideri Kesintisi (%8) : 14.8 Tl
    Vergi Avantajım (%20) : 37 Tl

• quote:

Orijinalden alıntı: Be-Mine

Ben de 6 yıllık Yapı Kredi Emeklilik (Akıllı Adım) müşterisiyim. En başından beri Yönetim Gideri Kesintisi olarak her ay ödediğim paranın %8'i kesiliyor, ki bu zaten alabilecekleri en yüksek oran!

Bazı arkadaşlar bu YGK'nın kendilerinden hiç alınmadığını ya da az bir miktar olduğunu belirtmişler. Ben de BES şirketimi arayıp bu kesintinin azaltılmasını, aksi takdirde başka bir BES şirketine geçiş yapmak istediğimi söylemeyi düşünüyorum.

Sizlerin kesilen YGK miktarları nedir ve hangi BES şirketi olduğunu belirtebilir misiniz?

merhaba,

ben de YKB ancak safran plandayım. Toplam tutar 4.000 TL ve aylık 500 TL ödeme karşılığı oran %4 olabilir.

Bu arada, bende bir kampanyaları var, 24 ay taahüt etmiştim, o bitince Ergo'ya geçmeyi planlıyorum, 11.000 TL kapitali olan plana.

• quote:

Orijinalden alıntı: savaskont

Merhaba arkadaşar bende bireysel emeklilik kervanına katılanlardanım ama benim bir problemim var benim maaşım asgari ücretten görünüyor ve sirket calısanları 50 kişiyide gecmiyor bunu için ben 20 tl vergi iade ücreti alamıyorum bunun için ne yapmalıyım ne önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim

keşke hiç girmeseydiniz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: dEpEchEmodE

merhaba arkadaşlar biraz bilgiye ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim müşteri temsilcisi falan ararsam onların dilinden anlamam bu ii bilen yaşayan arkadaşlardan yardım almak daha mantıklı zaten hayatımızın sıkı bir parçası konumunda DONANIM HABER

şimdi eşim ve 2 çocuğum bes de anadolu hayatta

öncelikle sistem 10 sene sonra ne olacak yani toplu para almayı kabul etmedim devam dedim her ay ne kadar maaşl bağlanır 3 üyeye maaşlar aylıkmı bağlanır ne kadar süre bağlanır ( duyduğum bişey var emin değilim ama 3 ayda bir maaş falan )

ikincisi başka bir bes planına geçiş yapılabiliyormu yapı kredi ve benzeri hangisi daha mantıklı

yada bes ile ilgili fon dağolımı değişimi yapan varmı online sistemde hangi zamanlarda hangisine çeviriyorsunu çevirmemiz gerekir

teşekkürler saygılar

farklı emeklilik planları var, 10 sene sonraki duruma göre birini seçebilir yada topluca birikiminizi alıp çıkabilirsiniz.
    süresi seçilecek emeklilik planına göre değişir (örneğin 100 tl/ay ölene kadar, 250 tl/ay 10 sene, 500 tl/ay 20 sene vs..)

başka bir şirkete 1 yıl doldurunca geçebilirsiniz. yada kendi şirketinizde farklı bir plana geçebilirsiniz, bunu da yılda 4 kez yapabilirsiniz.

fon dağılımını yılda 6 kez değiştirebilirsiniz, ben şu an riskli gruptayım (3 tane BES var 2 tane AHE 1 tane YKB), yaşım gelirim ve beklentilerim doğrultusunda en az4-5 yıl daha rsikli fonlarda kalırım.

• quote:

Emeklilik fonlarının değeri sürekli düşüyor gördüğüm kadarıyla! En azından benimkiler sürekli düşüyor.
    Son 9 aydır ödediğim aidatlar eriyor resmen, felaket zarardayım. Açıklayayım:

Mart.2011'de durum şöyleydi:
    Yatırıma yönlendirilen katkı payı: 9.200 Tl (Yani kesintiler çıktıktan sonra ödediğim toplam tutar)
    FON VARLIK DEĞERİ: 13.360 Tl

Ocak.2012 itibariyle son durum:
    Yatırıma yönlendirilen katkı payı: 10.560 Tl
    FON VARLIK DEĞERİ: 14.060 Tl

Görülebileceği üzere 9 ayda 1.360 Tl ödemişim (Kesintileri de dahil edince daha fazla!)
    Ama bu paranın toplam Fona yansıması sadece 700 Tl olmuş. (Fonların değeri düştüğü için)

Yani birikim yapmayı geçtim, son 9 ayda en az 660 Tl ZARARDAYIM.
    Ki bu tutara %8 lik kesintiler dahil değil, giriş aidatı dahil değil!

Sadece Yapı Kredi Emeklilik fonlarının değerinin düştüğünü zannetmiyorum, ekonomik durum yüzünden tüm firmalarda yaklaşık aynı şekildedir diye düşünüyorum.

Sistemden çıkmayı çok ciddi olarak düşünüyorum. Ancak şimdi çıksam ayrıca bir de %15 stopaj kesilecek, iyice rezalet bir hal alacak.
    Çıkmasam birikimim gözlerimin önünde eriyor, her ay yatırdığım aidat yok oluyor.

Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.
    BES'i kendi birikimini yapabilecek durumda olan hiç kimseye önermiyorum.

NOT:
    6 küsür yıllık Yapı Kredi Emeklilik (Akıllı Adım) müşterisiyim. En başından beri Yönetim Gideri Kesintisi olarak her ay ödediğim paranın %8'i kesiliyor, ki bu zaten alabilecekleri en yüksek oran!

sanırım esnek yada hisse fonlarındasını, YEH YEN yada YEE... borsa düşünce bunların da düşmesi kaçınılmaz endex 70.000 lerden 50.000 lere geldi...
    yalnız YGK çok yüksek bu şekilde gideriniz yüksek olur.

• quote:

NOT:

%8 Yönetim gideri kesintisi çok fazla.

bence şirket araştırın, bu birikime bu anlattığım şartlardan daha iyi şartlarda teklifker alabilirsiniz...

kaynak olarakhttp://bireyselemekliliksistemi.org/ sitesini kullanabilirsiniz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tortugali -- 2 Nisan 2013; 10:14:43 >

• arkadaşlar yatırım araçlarını ve bes'i uzun süre araştırdım ve kullandım/kullanıyorum, sorularınızı sorabilirsiniz.

ÇOK ÖNEMLİ BİLGİ: BES'in bütün esprisi vergi avantajıdır. Vergi avantajını kullanmayacaksanız boşuna girmeyin. diğer " kısa vade, biriktiremeyen, uzun vade" vs. türü argümanlar da kaliteli bir bilgi sunmuyor, itibar etmeyin.

Bir örnek yapalım:

Maaşlı bir çalışanız ve brüt maaşımızın 100 TL'si ile yatırım yapmak istiyoruz.

a) standart yatırım araçlarına yatırıyoruz: brüt 100 tl, hesabımıza vergi dilimime göre 85'den 65'e kadar değişen bir meblağ olarak yatıyor. ortalama 80 olarak yatsın (ki şahsen benim dilimim %35 aslında). o parayı mucizevi borsa manevraları ile bir yılda %40 arttırıp, 80x%40 = 32 TL gelir yaratalım. bu gelirden %15 stopaj (=4,8TL) ödeyeceğiz; yani net getirimiz 27,2 TL oluyor. Yıl sonunda çok mutluyuz, arkadaşlarımıza da borsanın kralı ünvanı ile tüyolar verirken, hesabımızda 80 yerine 107,2 TL olması da keyfimize keyif katıyor.

b) paramızı BES'e veriyoruz. yatırdığımız parayı vergi matrahından düşebildiğimiz için, önceki hesaptaki aynı maliyetle BES’e 100 TL yatırıyoruz. Bu sistem dış mihrakların ülkemiz üzerindeki bir komplosu olduğu için paramız enflasyon karşısında eriyor, eriyor, eriyip gidiyor. enflasyonun %10,5 olduğu ortamda bu Allah’ın cezası sistem kesintiler şudur budur derken bize sadece %9 kazanç sağlıyor. Yıl sonunda bir de bakıyoruz ki hesabımızda birike birike 109 TL birikmiş. İsyanlardayız, sorup soruşturuyoruz, borsanın kralı olduğu söylenen bir arkadaşımızın “bu sene %40 indirdim” hikayeleriyle iyice hırslanıyoruz.

Arkadaşlar gördüğünüz gibi en abartılı uç örnekte bile herhangi bir yatırım aracının BES ile boy ölçüşebilmesi mümkün değil, tabii bir şartla: meblağı vergiden düşmek.

Benim özelimde de BES şöyle gerçekleşti: allianz emeklilik geçen sene paramın tümünü %19 oranında artırdı; %35’lik dilimdeki vergilerimi de tıkır tıkır geri aldım, Allah bin bereket versin diyorum.

Benim ne BES aracılığı ne de başka bir yatırım şirketi ile herhangi bir bağım var; sadece bilgimi paylaşıyorum.

Ha, bu arada, süre dolmada ayrılma konusuna da açıklık getireyim: paranızın %15’i kesilse bile, en kötü 85 TL’nizi alıyorsunuz. Yani, kısa vadede çıkacak bile olsanız (ki çıkıp ne yapacaksınız, bu parayı kumarda vermiyorlar), kaybınız %15 ama bunu zaten normalde vergi olarak veriyorsunuz (ki benim maaşımdaki çalışanlar 3’te birini vergi olarak veriyorlar).

Yani özetle, paranızın bir kısmını vergi olarak kaptırmak istemiyorsanız, BES’e yüklenin. (uyarı: vergi avantajı brüt asgari ücrete kadar geçerli, yani ayda 883 TL’den fazlasını vergiden düşemiyoruz.)

Kesintiler konusunun da çözümü var, onu da başka bir cevapta anlatırım.

• Arkadaşlar, BES fonları hakkında tartışmak için aşağıdaki konuyu açtım. BES'in avantajlarına inanan arkadaşları daha verimli konuları tartışmak üzere davet ediyorum...

http://resim.donanimhaber.com/m_56985015/tm.htm
  • Azelze85 arkadaşım 7 yıldır bu dektörde çalışıyorum söylediklerinin %50 si doğru % 50 si değil ve yanlış yönlendirme içeren tavsiyeler.eğer soracağın birşey olursa alipeker82@hotmail.com adresine mail at cevaplayım,insanlar doğru bilgilendirilsinler.
  • YKB'nin BES'ine 44 aydır yatırım yapıyorum. Son 1 yıldır primim de aylık 275 TL. Excel'de tuttuğum dosyama göre şu ana kadar 10.056,86 tl yatırmışım (bir ara worldpuanlarımı bile aktarıyordum!) Toplam fon değerim şu anda 10.310,95 TL !!!!

Yani 44 ayda yatırılan 10 bin tl'nin getirisi 250 TL gibi bir rakam! Muhteşem!

• quote:

Orijinalden alıntı: wellwet

YKB'nin BES'ine 44 aydır yatırım yapıyorum. Son 1 yıldır primim de aylık 275 TL. Excel'de tuttuğum dosyama göre şu ana kadar 10.056,86 tl yatırmışım (bir ara worldpuanlarımı bile aktarıyordum!) Toplam fon değerim şu anda 10.310,95 TL !!!!

Yani 44 ayda yatırılan 10 bin tl'nin getirisi 250 TL gibi bir rakam! Muhteşem!

Ben de YKB Bes'teyim
    fonlarınız nedir?
    toplam fon değeri derken excel dosyanız %15 stopajı düşerek mi hesaplıyor?
  • Bu konudaki tartışmalar hiç bitmeyecek gibi..
    Ben şöyle maddeler oluşturdum bu konuda,

1- Düzenli olarak birikim yapabilen,

2- Birikimlerini değerlendirebilecek ölçüde piyasa bilgisi olan,

3- Birikimlerine yıllık ortalama (min)%20 kazanç sağlayabilen,

4- Ve 10 yıl yukarıdaki maddeleri tam olarak uygulayabilecek olan

Kişilerin bireysel emeklilik sistemine girmelerine gerek yoktur.

Öte yandan;

1- Düzenli birikim yapamayan, (“her ay kenara bir çeyrek altın atmak” fiilini gerçekleştiremeyen)

2- Yapsa dahi bu birikimden herhangi bir kazanç sağlayamayan,

3- 10 yıl boyunca sistemden çıkmayacak,

4- Vergi avantajından yararlanabilen (Bkz: Vergi Avantajı)

5- ve Bireysel Emeklilik Sisteminin ne olduğunu tam olarak bilen

Kişilerin bireysel emeklilik sistemine girmelerinde fayda var.

Kaynak : BireyselEmeklilikSistemi.org

• quote:

Orijinalden alıntı: tortugali

Bu konudaki tartışmalar hiç bitmeyecek gibi..
    Ben şöyle maddeler oluşturdum bu konuda,

1- Düzenli olarak birikim yapabilen,

2- Birikimlerini değerlendirebilecek ölçüde piyasa bilgisi olan,

3- Birikimlerine yıllık ortalama (min)%20 kazanç sağlayabilen,

4- Ve 10 yıl yukarıdaki maddeleri tam olarak uygulayabilecek olan

Kişilerin bireysel emeklilik sistemine girmelerine gerek yoktur.

Öte yandan;

1- Düzenli birikim yapamayan, (“her ay kenara bir çeyrek altın atmak” fiilini gerçekleştiremeyen)

2- Yapsa dahi bu birikimden herhangi bir kazanç sağlayamayan,

3- 10 yıl boyunca sistemden çıkmayacak,

4- Vergi avantajından yararlanabilen (Bkz: Vergi Avantajı)

5- ve Bireysel Emeklilik Sisteminin ne olduğunu tam olarak bilen

Kişilerin bireysel emeklilik sistemine girmelerinde fayda var.

Kaynak : BireyselEmeklilikSistemi.org

takipteyim çok güzel bir paylaşım

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.