Şimdi Ara

bireysel emeklilik sistemi hakkında bilmek isteyeceğiniz herşey... (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
1.125
Cevap
49
Favori
248.501
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: XnoX

quote:

Orijinalden alıntı: Legend_Come_Back

quote:

Merhaba Arkadaşlar Ben ing Bireysel Emekliğe Yeni Başladim, 150 den Başladik Hayırlısıyla, Acaba İptal Etsem mi ? yoksa Dewam mi edeyim ? Bilgisi olan Arkadaşlar varsa bilgilendirsinlerde ona göre haraket edelim, ilerleyen zamanda pişman olmayalim saygilar.

Hayırlı olsun kesinti oranları nasıl? Giriş aidatı, YGK, FİG ?

Walla O kadarini Bilmiyorum :) Giriş aidati 240 lira herhalde ama sadece 120 lirasini ödeyecem o qeri kalanini 5 yil dewam edersem almicaklarini söyledi, bende pek anlamiyorum iyimi yaptim kötümü yaptim diye buradan bi yardim istim dedim.

Dostum,

YGK en önemli madde .. Domates alırken pazarlık ediyoruz bes yaparken neden dikkat etmiyoruz ?

1.si yüzde kaç Yönetim gider kesintisi var bunu öğrenmelisiniz..%2 gibiyse iyi.

Bes şuan ülkemizde en önemli tasarruf aracıdır. Ben 2,5 yıldır sistemdeyim.. Aylık 90 TL gibi yatırıyor.. Hesapta 3,500 TL birikti.. bunun 2900 ü ana para 600 üde gelir.. Şimdiye kadar 600 küsürde GV iadesi aldım.. 1200 TL kazancım var.. Hangi sistemde böyle bir kazanç var.. Ben aradım taradım bulamadım...

Bazıları altın al borsaya yatır şu bu der ama 100 kişiden 2 kişi yapar o şeyi.. Her ay hangi hayallerimizden vazgeçmiyoruz.. Altın almakmı aklımıza gelecek..Ancak kredi kartınıza verdiğiniz talimatla farkında olmadan birikim yapacaksınız. Ayrıca altın alsak direk %15 değerlenecekmi ? Ancak bu sistemde 100 lira yatırsanız 15 TL her ay cepte..(Yeni yasayla hesaba yatacak)

Bu sebeple tavsiyem şudur bes sözleşmeni açıp okuyun kesintileri öğrenin daha sonra fon getirilerini inceleyin ve diğer firmalarla karşılaştırın... Buna göre kararınızı verin.. 5-10 yıl sonra farkına varmadan biriktirdiğiniz 150 tl ler 25-30 bin olarak hesabınızda görünce nasıl bir mutluluk yaşatacak bunu düşünün.. Ama bu sisteme girmezseniz belkide hiç 50 TL birikiminiz bile olmayacak...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: erdemirci

emeklilik sigortaları para tuzağından başka birşey değil. Ben toplam 8 yıl prim ödedim. Sonunu gördüm ve ayrılmak istedim. Benim 8 yılda ödediğim parayı bile bana geri ödemediler. o paraları borsaya sağlam bir şirketin hissesine koysaydın onların verdiğini en az 4 e katlıyordu.

iptal etmek mantiklimi yani ?

yanlışın neresinden dönülse kardır diye düşündüm. En büyük kandırmacaları yüzde 95 kar paylı diyorlar. Siz sanıyorsunuz ki her yıl ödediğiniz primler yüzde 95 artacak. Detaya baktığınızda paranızı bir yıl %20 ile fona yatırılmış ve bu rakamın %95 inin size yansıtıldığı yazıyor. Oysa ülkede enflasyon zaten %80 dir.
    Yani siz kaybetmişsinizdir. Fakat bireysel emeklilik sistemleri her yıl dağ gibi büyürler.

• quote:

quote:

quote:

emeklilik sigortaları para tuzağından başka birşey değil. Ben toplam 8 yıl prim ödedim. Sonunu gördüm ve ayrılmak istedim. Benim 8 yılda ödediğim parayı bile bana geri ödemediler. o paraları borsaya sağlam bir şirketin hissesine koysaydın onların verdiğini en az 4 e katlıyordu.

iptal etmek mantiklimi yani ?

yanlışın neresinden dönülse kardır diye düşündüm. En büyük kandırmacaları yüzde 95 kar paylı diyorlar. Siz sanıyorsunuz ki her yıl ödediğiniz primler yüzde 95 artacak. Detaya baktığınızda paranızı bir yıl %20 ile fona yatırılmış ve bu rakamın %95 inin size yansıtıldığı yazıyor. Oysa ülkede enflasyon zaten %80 dir.
    Yani siz kaybetmişsinizdir. Fakat bireysel emeklilik sistemleri her yıl dağ gibi büyürler.

Ya ßenim Amacim ßir Kumbara Gibi olmasi, Bana Zarar Vermicekse Dewam Edecem, Cok Şükür Elhamdüllah Para Sıkıntısı Gibi Şuan Bir sıkıntım yok
    ama Biriysel emeklikten gelen arkadaş iyi anlati o yüzden ilgimi cekti yani. Kararsiz KAldim Devam Edecem Büyük ihtimal yani.

Cevap veren diğer Arkadaşada teşekkürler.

• Devam edin tabii. Size bir zararı olmaz. BES şirketlerini biraz daha zengin edersiniz.
    Elbette size gelen insanlar çok iyi anlatacak. Ağzı iyi laf yapanlardan eleman seçerler.
    Ben 1991 yılında Anadolu Hayat Sigorta ile çalıştım. O zaman en düşük prim 100 TL idi. En az 11 yıl sistemde kalmanız gerekiyordu. Emeklilikte alınacak para o kadar büyük görünüyordu ki millete ev araba alırsınız diyorduk. Aradan 8 sene geçince gördük ki onların vermeyi taahhüt ettikleri para bir harçlıktan öteye gitmeyecekti.
    Emeklilik hak kazanıldığında adam sana soracak mesela 15.000 TL toplu para mı istersin yoksa 180 TL aylık mı istersin?
    Bozdur bozdur harca.
  • quote:

Devam edin tabii. Size bir zararı olmaz. BES şirketlerini biraz daha zengin edersiniz.
    Elbette size gelen insanlar çok iyi anlatacak. Ağzı iyi laf yapanlardan eleman seçerler.
    Ben 1991 yılında Anadolu Hayat Sigorta ile çalıştım. O zaman en düşük prim 100 TL idi. En az 11 yıl sistemde kalmanız gerekiyordu. Emeklilikte alınacak para o kadar büyük görünüyordu ki millete ev araba alırsınız diyorduk. Aradan 8 sene geçince gördük ki onların vermeyi taahhüt ettikleri para bir harçlıktan öteye gitmeyecekti.
    Emeklilik hak kazanıldığında adam sana soracak mesela 15.000 TL toplu para mı istersin yoksa 180 TL aylık mı istersin?
    Bozdur bozdur harca.

Sn. Erdemirci,

Bişeyleri yanlış yorumluyorsunuz.. Bes şirketlerinden gelen tabiki pazarlamacıdır ve ürünü satmak için 40 takla atar.. Ama konumuz bu değil.

Konumuz şu ; yatırdığımız 100 TL yıl sonunda 120 TL oluyor ve ayrıca devlet sana katkı olarak yaklaşık 20 TL daha ek yapıyor..Yani 100 TL 140 TL oluyor.. Mevduat yıllık %9 net en iyi oran.. Beste ne olmuş %40. Altın bile 1 yıldır zararda.. Besteki kazanç muazzam..

Hayat sigortası vs. ile kıyaslamayın.. 1.cisi devlet katkısı,2. cisi fon büyüklükleri 3.cüsü zorunlu tasarruf besi herzaman avantajlı hale getirecektir.

Bence ufak ufak birikimler iyi bir fon takibiyle size ilerde ciddi kazançlar sağlayacaktır..

• quote:

quote:

Devam edin tabii. Size bir zararı olmaz. BES şirketlerini biraz daha zengin edersiniz.
    Bozdur bozdur harca.

Sn. Erdemirci,

Bişeyleri yanlış yorumluyorsunuz.. Bes şirketlerinden gelen tabiki pazarlamacıdır ve ürünü satmak için 40 takla atar.. Ama konumuz bu değil.

Konumuz şu ; yatırdığımız 100 TL yıl sonunda 120 TL oluyor ve ayrıca devlet sana katkı olarak yaklaşık 20 TL daha ek yapıyor..Yani 100 TL 140 TL oluyor.. Mevduat yıllık %9 net en iyi oran.. Beste ne olmuş %40. Altın bile 1 yıldır zararda.. Besteki kazanç muazzam..

Hayat sigortası vs. ile kıyaslamayın.. 1.cisi devlet katkısı,2. cisi fon büyüklükleri 3.cüsü zorunlu tasarruf besi herzaman avantajlı hale getirecektir.

Bence ufak ufak birikimler iyi bir fon takibiyle size ilerde ciddi kazançlar sağlayacaktır..

ßen iptal edecem ya, Araştirdim ßide Faiz Gibi ßir şeymiş, Caiz deqilmiş o yüzden iptal edecem.

• Anadolu Hayat Emeklilkte lisanslı egm bireysel emeklilk aracısıyım. Düşünen arkadaşlarımız var ise pm'den ulaşsın anlatayım kafasına yatanı sistemimize kaydedelim. Tamamiyle uzu vadede para biriktirmek isteyen birisi için BES biçilmiş kaftandır. Geirsi teferruattır.
  • YKB'de bireysel emekliliğim var ama kesintiler oldukça yüksek. Daha düşün kesinti veren bir yere geçmek için ne yapmam lazım, nereyi önerirsiniz?

Bir de BES faydalarından bahsederken %25 devlet katkısından bahseden arkadaşlar, birincisi bu katkı henüz başlamadı (yani bahsetmeniz anlamsız, başlayınca -yılbaşı sonrası- bahsedersiniz!) ikinisi, sürekli henüz başlamamış birşeyden bahsettiğinize göre önce, daha önce bir avantajı yok muydu???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wellwet -- 16 Ekim 2012; 8:16:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: wellwet

YKB'de bireysel emekliliğim var ama kesintiler oldukça yüksek. Daha düşün kesinti veren bir yere geçmek için ne yapmam lazım, nereyi önerirsiniz?

Bir de BES faydalarından bahsederken %25 devlet katkısından bahseden arkadaşlar, birincisi bu katkı henüz başlamadı (yani bahsetmeniz anlamsız, başlayınca -yılbaşı sonrası- bahsedersiniz!) ikinisi, sürekli henüz başlamamış birşeyden bahsettiğinize göre önce, daha önce bir avantajı yok muydu???

%25 vergi avantajı her zaman vardı ben 3 yıldır nakit olarak alıyorum :)

Milyonlarca bes yatırımcısıda alıyor.. Yani ortada başlamamış birşey yok.. Sadece değişen birşey var oda para artık nakit ödenmeyecek hesabında birikecek.

Vakıf emeklilik kesintiler yönünden iyi olduğunu duydum bir araştırın bence.. Tabi fon getirilerinede bakın oda çok önemli.. saygılar

• Selamlar,
    Gelelim benim durumumu merak edenlere,
    29.08.2012 de yapılan düzenleme sonrasında 5 yılı doldurduğum için çıkarken bana söylemedikleri giriş aidatını ödemedim.
    (Giriş aidat %08 bu arada bilginiz olsun.1 de alan var.Yani 200 TL ödüyorsanız otomatikmen 1.60-2.00 TL kesiyorlar.)
    Velhasıl kelam 5270 TL param vardı.Kazancım da 1000 TL idi.170 TL keserek paramı aldım...
    BİR DAHA MI....
    BİR BAŞKASINA TAVSİYE ETMEK Mİ...
    GİDİN GÖZÜNÜZÜ KAPATIN BİR SENET ALIN,AYDA SADECE 100 TL LIK SENET ALIN.
    1 YIL SONUNDA KAZANCINIZ BU SİSTEMİN GETİRİSİNDEN YÜKSEKTİR
    KESİNLİKLE....
  • quote:

Orijinalden alıntı: onuralp&Kagan

Selamlar,
    29.08.2012 de yapılan düzenleme sonrasında 5 yılı doldurduğum için çıkarken bana söylemedikleri giriş aidatını ödemedim.
    (Giriş aidat %08 bu arada bilginiz olsun.1 de alan var.Yani 200 TL ödüyorsanız otomatikmen 1.60-2.00 TL kesiyorlar.)
    Velhasıl kelam 5270 TL param vardı.Kazancım da 1000 TL idi.170 TL keserek paramı aldım...
    BİR DAHA MI....
    KESİNLİKLE....

haklısın dostum altın al kafan rahat etsin ne kesintisi var ne bişi

yoksa 100 tl yatırıp her ay 8 tl BES şirketlerine kazandırmak mantıklı değil

• quote:

Orijinalden alıntı: onuralp&Kagan

Selamlar,
    BİR DAHA MI....
    KESİNLİKLE....

Selam,

Öncelikle hayırlı olsun,

Öncelikle sözleşme imzalarken giriş aidatı YGK hepsi yazar neden bunu kabul ettiniz??

Şirketler kıyasıya rekabet ederken hiçbir masraf almazken..

Ben kendi adıma sıfır kesinti ödüyorum yani ödemiyorum.

Çevremde birçok kişide öyle...

Bu sebeple emeklilik gibi ciddi bir konuda şartları bilmeden bir sözleşmeye imza atmak tamamen adayın suçudur..

Ayrıca senet alın diyorsunuz her ay bir sürü hayali ertelerken düzenli olarak senet mi alacağız ayrıca alacağınız 100 tl lik senet size %25 veriyormu hemen.. Biraz gerçekçi olalım..Ayrıca bes tasarruf aracı hemen bozdurup parayı almak mümkün deil. Ayrıca karta verdiğiniz talimatla her ay otomatik çekiliyor.. Bu sebeple birikime teşvik ediyor..

Faiz yıllık %8 verirken beste çok daha iyi kazanabilirsiniz.. Eurobond ve hisse gibi enstrümanlarla...

Sonuç olarak güzel bir sözleşme ve fonların biraz takibiyle beste güzel bir kazanç ve tasarruf mümkün...

• Ayrıca 2,5 yıldır sistemdeyim 3000 yatan param 700 TL getiri yaklaşık 700 TL de iade aldım bugüne dek.. 3000 TL ye kim 1400 TL veriyor??? Ayrıca sistemde 100 100 birikim oldu yani 3000 TL 2,5 yıl önde peşin peşin yatırmadım..

Bu sisteme girmeseydim cebimde 3.700 TL olacakmıydı ??

Tabiki Hayır...

Ama şuan cebimde 3700 TL param var çok şükür... Daha ne olsun...
  • quote:

Ayrıca 2,5 yıldır sistemdeyim 3000 yatan param 700 TL getiri yaklaşık 700 TL de iade aldım bugüne dek.. 3000 TL ye kim 1400 TL veriyor??? Ayrıca sistemde 100 100 birikim oldu yani 3000 TL 2,5 yıl önde peşin peşin yatırmadım..

Tabiki Hayır...

O PARA cebinde mi? sistemdemi?
    bugün çekecek olsan ne kadarını alacaksın?
    Devletin verdiği %25 katkının 10 sene ödeme ve 56 yasında tam ve kesintisiz alacağının farkındamısın?

BES herkese göre değil işi ve ne aldığını bilene göre
  • quote:

Orijinalden alıntı: cosef

quote:

Ayrıca 2,5 yıldır sistemdeyim 3000 yatan param 700 TL getiri yaklaşık 700 TL de iade aldım bugüne dek.. 3000 TL ye kim 1400 TL veriyor??? Ayrıca sistemde 100 100 birikim oldu yani 3000 TL 2,5 yıl önde peşin peşin yatırmadım..

Tabiki Hayır...

Devletin verdiği %25 katkının 10 sene ödeme ve 56 yasında tam ve kesintisiz alacağının farkındamısın?

+1

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Altına ve dolara yatırım yapın daha karlı cıkarsınız bence..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cosef

quote:

Tabiki Hayır...

O PARA cebinde mi? sistemdemi?O para cebimde değil sistemde değerleniyor ? Senin paran cebindeyse kendi kendine değerlenmez !!!
    bugün çekecek olsan ne kadarını alacaksın?Bugün çekecek olsam getirimden %15 kesilecek yani 105 TL :) Yani mevduat faizindeki stopaj kadar :)
    Devletin verdiği %25 katkının 10 sene ödeme ve 56 yasında tam ve kesintisiz alacağının farkındamısın?/ Bu sistem emeklilik ve tasarruf sistemi siz farkındamısınız ? Ayrıca olduda çıktım 10 yıl sonra çıkışlarda Devlet katkısının %60 ını yine veriyor !!!

Kurumların çakallıkları yüzünden BES'i suçlamayın lütfen.. Bes aylık 100 TL niz için türkiyedeki alternatifsiz tek emeklilik ve tasarruf sistemidir...

• quote:

Tabiki Hayır...

Selam,
    2.5 yıl yani 30 aydır sistemdesiniz.Öyleyse 2010 yılı birinci çeyreğinde girdiğiniz.15 Mart diyelim..Önce Dolar hesabı yapalım.
    15.03.2012 TCMB Dolar EFK 1$ 1.503 TL,siz ayda 100 TL ödediğinize göre hesap yapacağız şimdi..
    Şimdi siz sırasıyla 100 TL'nıza karşılık 66 dolar alacaksanız her ay...30 ayda 1980$ edecek.30x1.8=3.560 TL edecek...

Hisse Senedi hesabı yapalım,30 aydır sistemde olduğunuz için İMKB hisse senedi listesindeki 30.sıradaki hisseyi almaya başlayalım.
    ANADOLU CAM...
    15.03.2010 Fiyatı :1,45 TL ve 100 TL'ya ortalama 50-70 adetcik senedi her ay aldığını düşünelim.
    Her ayın 15.16.17 gününde Mart 2010 dan itibaren bu fiyatlarla 100 TL karşılığı aldığını düşünürsek.Hissenin 2010/3 aydan itibaren ay ortası kapanış fiyatları bunlar...
    1.45-1.62-1.62-1.57-1.58-1.69-1.87-2.21-2.12-2.29-
    2.54-2.37-2.39-2.78-2.52-2.84-3.06-2.12-2.37-2,42-2,46-2,16-
    2,09-2,43-2,30-2,19-2,21-2,00-2,42-2,35-
    Alacağınız hisse senedi adetleri de yaklaşık olarak,
    70-62-62-64-64-60-54-45-47-44-40-42-42-36-40-35-32-47-42-44-45-47-48-44-42-45-45-50-45-42
    30 ayda toplam 1430 adet hisse senedin olur.100 TL karşılığı 70-62-62-64-64-60-54-45.... ve devam eden sayıda senet alırsınız.
    Şu an Hisse senedi fiyatı 2.65 TL ise ve....
    1425-2,65 =3.776 TL....Bu arada Anadolu Cam HS;
    2011 yılında % 7,5 oranında kar payı dağıtımı yapmış.(1000 hisseniz vardı 2011 yılı sonunda 77 TL kar payı aldınız.Parayı almayıp 37 tane hisse alıp sermayeyi çoğaltabilirsiniz.)
    30.06.2012 tarihinde %15 sermaye artırımı yapmış.(Ki yaklaşık 210 tane bedava senet eder 210x2,65=556 Tl değerinde)
    Oldu şimdi toplam Hisse Senediniz 1425 + 37 + 210 =1672 adet hisse senedi.

1672 X 2,65 = 4.430TL yapar..
    ve bu da çok iyi para....
    4.430 -3.000 = 1430 TL.........................
    NASIL PARA...................ALTIN hesabı yapıldığında daha da fazla kazanacağınız aşikardır.

BES getirilerinin 2010 yılı için ortalama % 9.2 dir.
    2011 yılı için ise ortalama 6 dır.(enflasyon üstü)

700 TL para kazanmanız da abartılı gibi geldi.
    2009 da sisteme giren eşimin 82 TL lık ödeme ile 3000TL sına sadece 270 TL kazanmasını göz önünde tutunca....

• Şimdi şu % 25 meselesini de açıklamada yarar ver gibi...
    Eğer vergi diliminiz %15 ise % 25 avantaj alamazsanız.
    Birde bir arkadaşın dediği 150 TL ya kim %25 veriyor diyor.
    Elbette ki kimse vermiyor.BES sistemleri dahil.
    150.00 TL yatırdığınızda yönetim giderleri kesintisi olarak %8 gidiyor mu...Vergi diliminiz % 15 ise alacağınız iade de 22.5 TL dır.12.00 TL gideri de çıkınca kalan para 10.50 TL....Kârınız sadece bu.

Bir de şunu da unutmamak gerekir ki.yok efendim fonlar çıktığından bu yana %300-900 kazandırmışlar.Ne kadar da abartılı bir rakam.Güncellenmiş enflasyon değerini düşünürseniz devede kulak ve asla ve kata bankaların VMH na vermiş olduğu yıllık faiz miktarından çok yüksek rakamlarda reel getiri elde etmeniz çok zordur.
    Şu anda %5-7 arasında değişen faizle toplanan paralar,%15-25 gibi rakamlarla tüketici,üretici vs ad altında binlerce insana dağıtılıyor..
    Netice olarak her ay 1 gr altın bile alsanız çok çok çok karlısınız.Kimse de vay efendim alınır mı,alıoyrmuyuz ki,kart geçer mi vs gibi bahaneler bulmasınlar.En basit hesap yapınız.
    Şimdi sistemdeki paranızın o günkü dolar/yen/altın kurlarını bulun her ay alın,sonra da hesaplayınız...
    Haksız isem lütfen bu işareti,
    Hak verenler ise bu işareti gönderbilirler....
    Tek isteğim,paranızın karşılığını bulmanız ve hesaplama sonucunu buraya yazmanız.
    Arzu ederseniz ben de yaparım.
    Bekliyorum..
    Selamlar.

• Benden bir ban

Onuralp'in hesap hatalı;

Bu şekilde aşağıdaki gibi hesaplarsak doların avantajlı olmadığı sonucu çıkabilir. Alırken 3 sene öncesinin 1500 tl sinden alıyorsunuz. Satarken şimdiki yüksek kurdan satıyorsunuz. Yani 100/1,50=$66 iken 100/1,80=$55. Bu $55 30 ayda $1,666 eder. O da şimdinin parasıyla 2999 liradır. 30 ay 100 lira yatırsam 3000 lira eder. Bu nedenle 30 ay süreyle Aradaki alımların hepsini o günkü kurdan 100TL'ye karşılık gelen USD den alırsanız bu kadar fark olmaz. Küçük matematik oyunları bunlar ama toplamda çok fark eder. İnsanları yanıltmayalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cetinmen -- 21 Kasım 2012; 10:57:41 >
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.