Şimdi Ara

bireysel emeklilik sistemi hakkında bilmek isteyeceğiniz herşey... (51. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.125
Cevap
49
Favori
248.504
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4950515253
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kesinti işi yazıldığı gibi çok can sıkıcı önce farketmiyorsunuz ama para biritktice korkunc rakam çıkıyor ortaya
  • neczer kullanıcısına yanıt
    polonyada 0,02 imis oran. Yani yine de 40 kat fazla ucret aliniyor.

bunun sebebi nedir?

Bu hukumet vatandasin cikarina bir sey yapmaz da ondan:)

Yani %25 katki iyi gibi duruyor ama, banka hicbir sey yapmadan 0.85 kesintiyi neye gore yapiyor? Kredi ceksen anlarim kredinin batma riski var vs.

bu sistemde bankanin riski yok bir sey yok. 40 kat fazla ucreti hangi hizmetin icin talep ediyorsun?

Hukumet iyi niyetli, tasarrufu tesvik etmek amacli yapsa en basta 2,25 kesintiyi de yaptirmazdi simdiki 0,85'lik kesintiyi de yaptirmazdi.

Bir de anaparadan kesinti yapiyor hirsizlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prestige07 -- 8 Mayıs 2017; 18:22:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • prestige07 P kullanıcısına yanıt
    Normal bes de max %8.5 kesinti olabiliyorken,

Devletin otomatik bes in de max %2 ile sınırlı.

4-5 tane olan gider kalemleri de 1 e indirilmiş.

Gönül isterki daha iyi olsun tabiki.

• 254 lira olan fon getirisi 3 haftada 184 liraya düşmüş bende. Neyse ellemeyeceğim bakalım elbet düşüş duracak
  • prestige07 P kullanıcısına yanıt
    Doğrudur dostum.bu bankaların ota boka para kesmesine ses çıkarılmaması 2001 krizi yüzünden. Bir daha kriz çıkarsa bankalar batmasın sermayeleri güçlü olsun diye.

Otomatik katılanlar kendi şirketlerini arayıp fon kesinti oranlarını buraya yazsa daha iyi bir öngörümüz olur.

• Anlaşmalı olduğumuz BES şirketini değiştirme imkanımız oluyor mu? (Başka şirkete aktarma) Eğer oluyorsa banka kesinti yapıyor mu? ve zorunlu BES ile gelen avantajlar devam ediyor mu? (1000TL devlet katkısı, vs)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi James T. Kirk -- 14 Mayıs 2017; 12:38:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mutku

Anlaşmalı olduğumuz BES şirketini değiştirme imkanımız oluyor mu? (Başka şirkete aktarma) Eğer oluyorsa banka kesinti yapıyor mu? ve zorunlu BES ile gelen avantajlar devam ediyor mu? (1000TL devlet katkısı, vs)

OTOMATİK BES de emeklilik şirketini kurumunuz seçiyor.
    siz faizli-faizsiz seçimini yapabiliyorsunuz. 1 temmuzdan sonrada fon takiplerinizi yapabileceksiniz.

kurumunuz değişirse bes şirketinizde değişebilir.
    diyelimki ankara da çalışırken kurumunuz ziraatemeklilik şirketi ile anlaşmalıydı,
    siz istanbulda çalışmaya başladıysanız,
    istanbuldaki yeni kurumunuz halkemeklilik ile anlaşmalıysa,
    BESiniz ziraatten halka aktarılır.
    hak kaybınız olmaz.
  • arkadaşlar ben de zorunlu bes sistemıne alındım, fonların getirisi hakkında internette fon market.com vb sitelerde çok araştırma yaptım ancak birtürlü emin olamadım ,

şuan ben birikimimi vadelide ve dövizde tutuyorum eğer altın yükselişe geçmezse altınada yaıtırım düşünüyorum, şimdi besten çıksam zaten o kesilen 77 lirayı yine vadeliye , veya dövize ve altına yatırım olarak kullanacağım ama beste kalsam vadeli fon döviz fonu altın fonu olarak karma fon oluştursam daha çok kazanırmıyım yoksa %3 fon gideri ve bilmediğim daha başka kesintiler olur mu? ziraat emeklilikten otomatik katılım yapılmış giriş aidatı ve çıkışa ertelenmiş giriş aidatı yok ama yıllık giderler ve kesintiler hakkında bilgi verilmemiş ( normal bes te %3 fon işletim gideri ve ayrıca %3 fon yönetim gideri ile toplam %6 kesinti var diye biliyorum doğru mu ? yani fonumuz yılda %6 dan az kazandırırsa kar değil zarar ederiz diye kaba bir hesap yaptım yanlışım varsa doğrusunu yazarsanız sevinirim ) genel olarak otomatik bes sisteminde ziraat emeklilik için kesintiler toplamı % kaç bileniniz var mı?

kısaca şunu soruyorum beste faiz fonu döviz fonu ve altın fonu getirisi , piyasada bankalarda verilen vadeli mevduat , döviz yatırımı ve gram altın kadar kazanç verirmi piyasaya paralel oranda gidiyor mu yoksa kesintiler ve kazanç oranı daha mı az oluyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• sifujack kullanıcısına yanıt
    yasal olarak,
    normal bes de max %8.5 kesinti yapılabiliyor.
    otomatik bes de ise max %2.0 kesinti yapılabiliyor.
    .
    maksatınız uzun vade ise; 10 yıl para yatırıp, 56 yaş beklenecekse otomatik BES öneririm. yoksa önermem.
  • lordford50 kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim

bu konuda geçen birkaç sayfayı da okuyunca beste kalıp kesintiyi minimumda tutmak için ve ilk girişte çıkmayanlara verilen 1000 lirayı almak için 45 yaşına kadar dondurmayı 45e gelince 10 yıl para yatırıp son 2 yıl bütçem el verirse azami tavan katkı payı yatırıp devlet katkısından en yüksek oranda faydalanmaya karar verdim umarım doğru karardır

ilk 3 ay yatırsam sonraki aylarda ağustostan sonra 45 yaşına kadar dondursam 1000 lira devlet katkısını almama engel olur mu bilen var mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • sifujack kullanıcısına yanıt
    %25 devlet katkısının tamamı ne şartlarda hak ediliyorsa , 1000 tl için de o geçerli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lordford50

yasal olarak,
    normal bes de max %8.5 kesinti yapılabiliyor.
    otomatik bes de ise max %2.0 kesinti yapılabiliyor.
    .
    maksatınız uzun vade ise; 10 yıl para yatırıp, 56 yaş beklenecekse otomatik BES öneririm. yoksa önermem.

Hocam ben BES ten çıkmak istiyorum ne yapabilrim?

Telefon ile arayıp çıkabileceğim bir adres var mı?
  • qwsehmus kullanıcısına yanıt
    hangi banka?
    http://bireyselemekliliksistemi.org/ziraat-emeklilik-otomatik-bes-cayma-hakki-nasil-kullanilir.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordford50 -- 18 Mayıs 2017; 15:47:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lordford50

hangi banka?
    http://bireyselemekliliksistemi.org/ziraat-emeklilik-otomatik-bes-cayma-hakki-nasil-kullanilir.html

Hocam Anadolu hayat mış ama aradım kaydınız yok dediler
  • Arkadaşlar uzun araştırmaya girmeden merak ettiğim bir konuda bilgisi olan varsa cevap verirse sevinirim.
    Bugün bu konuyu konuşurken bizim bir arkadaş devletin verdiği katkıyla birlikte 10 yıl sonra almaya hak kazanamazsınız dedi,bir de emeklilik yaşını doldurmanız dedi.Yani 10 yıl para yatırıp hemen akabinde tüm parayı devlet destekli bir şekilde alamazsınız dedi.
    Herhalde anlatabildim.Böyle bir şey var mı merak ediyorum.
  • ^Teacher^ kullanıcısına yanıt
    10 yili tamamlarsaniz topla. devlet katkisinin %60ini alabilirsiniz. asagidaki link durumu genel olarak ozetliyor.

http://www.sozcu.com.tr/2016/ekonomi/zorunlu-besten-cikan-parasini-nasil-alabilecek-1583424/

• Arkadaşlar bankaların bireysel emeklilik sistemini inceledim. Genellikle %25 devlet katkısından bahsediyorlar. Başka birşey söylemiyorlar. Ben iş bankasını düşünüyorum.

Neyse aile babasıyım. Her ay bir tane tam altın alıyorum. Atıyorum zulaya. Böyle yapmaya devammı edeyim, yoksa BES emi katılayım.
  • alpalp84 kullanıcısına yanıt
    Her ay düzenli altın alabiliyorsan daha ne olsun.

Altınlarına sahipol yeter.

Yaşınız nedir?

.

Zorunlu otomatik bes durumunuz nedir?

(zorunlu bes birkaç noktada normal bes den daha avantajlı.)

5-10 yıl içinde evlenecek çocuğunuz varsa ,

Aylık 110 tl yatırarak çocuklar için Çeyiz hesabı açtırabilirsiniz. %20 devlet katkısı var.

Ama bunların hiç biri çeyrek altınınıza alternatif değil. Çeyrek altından vazgeçmeyin.

Hiç bir tasarruf yapamayanlar, Kenara hiçbişey atamayanlar için, Ayda 100-110 tl ile tasarruf yapmanızı amaçlıyor.

• 
Sayfa: önceki 4950515253
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.