Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik KANDIRMACASI ! (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
9
Favori
41.514
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: wooodo

sürekli reklemı yapılıyorda şu meşhur %25 devlet katkısı noldu acaba? nasıl yansıtılacak bilen varmıdır? çünkü son ödememi ocak 18 de yaptım..hala yatırdığım aylık standart miktar görünüyor..%25 nerde..sistemde 8. yılım..

ödeme yapıldıktan 3 ay sonra hesaba aktarılıyormuş.
  • Ben de cok emin degilim bu olayin nasil sonuclanacagindan. Ben de girdim bu ise Almanya'da, brüt maasimdan 225€ kadar bir meblag kesiliyor yaklasik 3-4 aydir. Türkiye'de 90'li yillarda gerceklesen ya da Almanya'da 1. dünya savasini müteakip gerceklesen büyük enflasyon neticesinde eriyen paralari düsününce bugünden yapilan yatirimlarin ne kadar ise yarayacagini kestirmek güc. Bu sisteme para yatirirken ileride parayi alacagimiza kendimizi sartlandirmamamiz gerekiyor. Zira klinige bu sigortayi tanitmak icin gelen sigortacinin söyledigine göre, ki ben sormustum, (Debeka Versicherung), 1. dünya savasindan sonra "1 milyar marklik banknotlar yürürlükteyken" sigorta ödeme süreleri gelenler bu sigortalarini almamislar. Onlarin yerine ekonomik durum eskisine döndükten sonra onlarin cocuklari almis.

Ne kadar dogrudur bilmiyorum, ama anlatilan bu. Cekilen para benim net maasima yaklasik 100€ kadar yansiyor. Öyle borsadan morsadan da anlamam, kaldi ki vaktim yok o tarz seylere.

(bkz. 1 milyar mark:http://www.numismondo.com/pm/deu/deuP.S10201MilliardeMark18.10.1923BA.jpg )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serdar -- 16 Şubat 2013; 17:04:50 >

• bu konuyu açan kişi olarak ve bu sistemden kazığı yemiş biri olarak bu sisteme girerken tüm şartları öğrenmenizi öneririm..her 100TL'ye devlet 25TL veriyor söylemi güzel ama diğer şartları söylemezler, bunları siz sorarak öğrenirsiniz.

mesela ben ayrılırken benim ana para'mdan vergi kesildi, tamam gelirimden vergi kesersin ama benim ana paramdan vergi kesmek ne demek? böyle soygun olur mu? işte bunlar böyle, oy isterken Allah kitap bismillah, ama iş başı yapınca kişinin ana parasından vergi keserler, işte bunların inancı başa gelene kadar geçerli, başa geçtikten sonra ne iman ne Allah ne kitap.

bir diğeri de sistemden ayrılmak isterseniz ( olur ki dünya halidir, ne zaman ne olacağı belli olmaz) sizden ne kadar vergi kesilecek bunu öğrenin,
    bir de size belli süre sonunda vaad ettikleri sözde emeklilik hesabı paranız o tarihte pul mu olacak yoksa bugünkü değerinde mi olacak, çünkü daha önce bu sistemin çok benzeri hayat sigortası şeklinde yapıldı ve insanlar belli süre sonunda elde ettikleri paralarla bir paket marlboro bile alamadılar.

benim gözlemlediğim kadarı ile belli düzenlemeler gelmiş, bunun sebebi de insanların bu sistemden ayrılmaları sonucu birilerinin cebine daha az para girmesi.

ve sanırım şunu söylememe gerek yok ki bu sistem sizi asla devlet poliçeli bir emekli yapmaz, sadece belli süre sonunda biriken paranızı alırsınız, onun dışında ne sağlık hizmetinden yararlanırsınız ne de ömür boyu emekli maaşı alırsınız.

• hayır benim anlamadıgım olay;
    dar gelirli bir birey neden bireysel emekli olmaya calışır...

Zaten burada bir mantıksızlık ortaya cıkıyor.
    3 kuruş maaşından ayırıp bu sisteme yatıyorsun ve 56 yasına kadar beklemek zorundasın...

Az bir meblaga da degil 100 lira..
    Ayrıca 100*12*30 gibi bir hesaplama gercekten büyük paralara neden olur.
    Büyük bir risktir bu..

Onun yerine kendine bir hesap acıp 100 lira yada 150 lira koysa daha da karda ama kendisi bunu bilmiyor
  • 2003 yılı usd değeri 1.646 tl
    2013 yılı değeri 1.800
    ortalama 1.723 den yıllık 2.0 faiz ile 10 yılda aylık 100 usd biriktirerek ne toplanır hesaplayın
    emeklilik için verdiklerinin en az 2 misli olur

kabaca 30.000 tl alırsınız

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: depresif_adam

hayır benim anlamadıgım olay;

3 kuruş maaşından ayırıp bu sisteme yatıyorsun ve 56 yasına kadar beklemek zorundasın...

Büyük bir risktir bu..

Onun yerine kendine bir hesap acıp 100 lira yada 150 lira koysa daha da karda ama kendisi bunu bilmiyor

Kardeş zaten bu sistemin amacı geliri fazla olanlara yatırım aracı olarak kullanmak . Zaten az kazanıyorsan buna girmezsin.
    Ayrıca hesap kitap bilmeyen adamlar için 10 numara. Zorunluluk iç güdüsüyle hareket ediyor. Diğer türlü senin demenle kenara zor para atar. Kenara attığı parayıda en ufak sebeple parasını çeker..

20-25'li yaşlarda bu sistem mantıksız gibi olsada 40-45'li yaşlar da mantıklı geliyor...

• quote:

Orijinalden alıntı: ice Tea

quote:

Büyük bir risktir bu..

Kardeş zaten bu sistemin amacı geliri fazla olanlara yatırım aracı olarak kullanmak . Zaten az kazanıyorsan buna girmezsin.
    Ayrıca hesap kitap bilmeyen adamlar için 10 numara. Zorunluluk iç güdüsüyle hareket ediyor. Diğer türlü senin demenle kenara zor para atar. Kenara attığı parayıda en ufak sebeple parasını çeker..

20-25'li yaşlarda bu sistem mantıksız gibi olsada 40-45'li yaşlar da mantıklı geliyor...

garantisi olmayan bir sisteme para yatırmak akıl karı degil.

• quote:

quote:

quote:

Büyük bir risktir bu..

ciddi bir bilgi eksikliğiniz var. aracı kurum batsa bile paranız takasbank yani devletin kasasında saklandığı için kuruşu kuruşuna paranızı başka bir aracı kuruma aktarabiliyorsunuz. daha garantilisini düşünemiyorum.
    eski hayat sigortalarından en büyük farkı bu. krizler sonrasında devlet bankacılık gibi sigortacılık sektörünü de yeniden düzenledi. eskiden paranızı emanet eder ve başına ne geldiği hakkında en küçük bir fikre sahip olmazdınız. mevcut sistemde fonları istediğiniz gibi belirleyebiliyorsunuz. hatta risk alabiliyorsanız hisse senedine dayalı fonlarla paranızı 1 sene içinde katlamak bile mümkün.takip ettiğim için biliyorum. ama dediğim gibi bu çok riskli ki zaten aracı kurum riskler konusunda uyarıları içeren tabloları aylık olarak gönderiyor.

ayrıca artık e-devlet sistemi üzerinden tüm hesap hareketlerini görebiliyorsunuz.
    https://www.turkiye.gov.tr/kuruma-git?hizmet=2029

• quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk

quote:

quote:

quote:

Büyük bir risktir bu..

ciddi bir bilgi eksikliğiniz var. aracı kurum batsa bile paranız takasbank yani devletin kasasında saklandığı için kuruşu kuruşuna paranızı başka bir aracı kuruma aktarabiliyorsunuz. daha garantilisini düşünemiyorum.
    eski hayat sigortalarından en büyük farkı bu. krizler sonrasında devlet bankacılık gibi sigortacılık sektörünü de yeniden düzenledi. eskiden paranızı emanet eder ve başına ne geldiği hakkında en küçük bir fikre sahip olmazdınız. mevcut sistemde fonları istediğiniz gibi belirleyebiliyorsunuz. hatta risk alabiliyorsanız hisse senedine dayalı fonlarla paranızı 1 sene içinde katlamak bile mümkün.takip ettiğim için biliyorum. ama dediğim gibi bu çok riskli ki zaten aracı kurum riskler konusunda uyarıları içeren tabloları aylık olarak gönderiyor.

ayrıca artık e-devlet sistemi üzerinden tüm hesap hareketlerini görebiliyorsunuz.
    https://www.turkiye.gov.tr/kuruma-git?hizmet=2029

özal döneminde de aynı durumlar söz konusuydu.

Bu sistemde 56 yasına kadar parana dokunma şansın yok.
    ana paranı alırsan öpte basına koy..

Kaldı ki 30 yıl be kardesim.Neyin teminatıdır bu ?
    Yapmayın gözünüzü seveyim.

Hani pardon filminde vardı ya bir laf "devlet takside böler size sittin sene de öder"
    işte o durum

• quote:

özal döneminde de aynı durumlar söz konusuydu.

Bu sistemde 56 yasına kadar parana dokunma şansın yok.
    ana paranı alırsan öpte basına koy..

Kaldı ki 30 yıl be kardesim.Neyin teminatıdır bu ?
    Yapmayın gözünüzü seveyim.

Hani pardon filminde vardı ya bir laf "devlet takside böler size sittin sene de öder"
    işte o durum

özal döneminde böyle bir sistem yoktu. hayat sigortasıyla karıştırıyorsunuz bence.

http://www.egm.org.tr/?sid=70

tekrar etmek gerekirse sistemin ismi "bireysel emeklilik."

sgk'nın sisteminde de emeklilik için gününüzü ve yaşınızı doldurmanız gerekiyor. bu sistem sgk'ya tâbi emeklilik sistemine bir alternatif değil. destekleyici bir amaç güdülmekte.

ayrıca 56 yaşına kadar paraya dokunulamaması gibi bir durum yok. örneğin 10 yıl ödeme yaptınız ve paranızı çekmek istediniz. bu 10 sene içinde paranızın fonlarda değerlendirilmesi sonucunda ortaya çıkan gelirin %10'u stopaj olarak devlet tarafından kesilmekte. 10 yıl öncesindeki çıkışlarda ise %15 kesilmekte. yani anaparadan değil sadece getiri üzerinden kesiliyor. eskiden anaparadan da kesilirdi ki sistemden kaçışların en önemli nedenlerinden birisi buydu.

(geçmişe dönük olarak anaparasından stopaj kesilenlerin iadeleri yanlış bilmiyorsam bu yılın sonuna kadar yapılacak)

yine örnek vermek gerekirse 10 yıl ödeme yaptıktan sonra çıkmak istediğinizde yeni yürürlüğe giren devlet katkısının %60'ını alabiliyorsunuz. tamamı için emeklilik yaşını doldurmak gerekiyor. e sonuçta bu para sizin yatırdığınız paradan tamamen bağımsız olarak devletin kasasından size ödeniyor yani gayet makul.

bes'de benim en çok canımı sıkan şey kesintilerin yüksekliğiydi ama yine geçen seneki düzenlemelerle gayet makul rakamlara geriledi. üstelik yatırdığınız para oranında kesilecek bu ücret.
    bir yatırım hesabı açtığınızda senelik 150 tl gibi dehşet ücretler alınmakta. ekstre ücreti, yok bilmem ne ücreti gibi ayrı kalemlerde alınan tonla ücret de cabası. ayrıca tüm fonlardan stopaj kesilmekte. bu açıdan da bes avantajlı hale gelmekte.

neyse çok uzattım. sonuç olarak bu sistem zorunlu değil. seçip seçmemekte özgürsünüz.

• Garanti bireysel emeklilikten şubat 2010'da girdim. 100, vs şimdi 127 TL yatırıyorum.
    Şimdiye değin yatırdığım para: 5509TL
    4 Yılda hesabımda biriken para: 5877 TL
    Diyorlar ki: Paranız istediğiniz fonlarda duruyor. İstediğiniz zaman yılda iki kere yatırım fonlarınızı değiştiririz. Kazanabilirseniz kazanın.
    Ben zaten borsa, fon vs bilsem, anlasam niye onlara paramı yatırayım?....
    Bu bireysel emeklilik tam bir komedi.
    Sanki bir tek kendileri zeki, katılanlar aptal.
    Arayın, sorun, fonları istedğiniz gibi değiştirelim diyorlar. VE BUNU DA CİDDİ CİDDİ SÖYLÜYORLAR.
    Düşünmeden edemedim. Bizim insanlarımız bu kadar mı koyun gibi güdülür hale gelmiş...
    Şaşkınlığım had safhada.
    Eğer benim 56 yaşınızı doldurmanıza 3 yıl kalmadıysa sakın girmeyin.
    SAKIN GİRMEYİN.
    BEN O PARAYI BANKA FAİZİNE YATIRSAYDIM
    ŞİMDİ 5000 tl'DEN 4 YILDA VERİLEN 300tl YERİNE EN AZ 2000 TL YAPARDIM.
    BİREYSEL EMEKLİLİK BİR KANDIRMACA.
    DEVLETİN %25 MANASINI ÇÖZEMİORUM. KİME KIYAK ÇEKİLİYOR????
    BİZE OLMADIĞI KESİN.
    YOKSA 4000 TL PARAYA 4 YILDA 300tl GELDİ GARANTİ BİREYSEL EMEKLİLİKTEN.
    KARARI SİZ VERİN...

• konuya bakış açınız şu olmalı,

bu emeklilik fonları kim ne için yapar,

cevap,

şirketler para kazanmak için yapar,

yani bir para kazanılıyorsa aslan payını kim alır?

ayrıca,

şirketin topladığı paraları değerlendirerek kar payı dağıtımını yaptığınımı sanıyorsunuz?

asla,

şirket kazandığı para ile önce kendi yatırımlarını yapar,

ofis, büro, bina, araç, satın alır,
    personel miktarını arttırır,
    şirketin mal varlığını yükseltir,
    kalanınıda , kalırsa eğer, yatırımcılara bölüştürür,

yıllar önce bir reklam vardı,
    adam ofisin penceresinden bakar ve çekici ile taşınan tekne görür,
    onu hayal eder emekliliğinde, emeklilik hesabı ile.

o tekneyi alan varmı aranızda?

komik ve acı bir aldatmaca içindeler,,,,,,,

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bana 56 yaş olayı söylenmedi.. En az 3 yıl sonra çekebilirsiniz hepsini diye anlatıldı? Yani 3 yıl sonra yatırdığım para ve fon işleyişini alamıyor muyum?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben ing bireysel emeklilligi aldim. 1 ay sonra çikmak istedim. 3 ay oldu hala çikamadim. Verdikleri musteri hizmetleri numarasinda saatlerce izdirap çekip kimseye ulasamadan deli olup kapatiyorsunuz. Bu ulkede insanlara iskence etmek normal hale gelmis. Karsinizda sizi dinleyecek bir kimseyi bulmak neredeyse imkansiz.
    fakat ogrendigim kadari ile 1 ay için odedigim 1000 liradan fazla bir sey kalmayacakmis. Bu nasil bir arnaktir. Zaten uye olurken 100 lira falanda banka kesmisti.
    Resmen hirsizlik bu bireysel emeklilik denen sey. Neden her aldigin bir mali geri verme hakkin varda bu bireysel emeklilikte bu kadar para kesiliyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sarpuygur

Garanti bireysel emeklilikten şubat 2010'da girdim. 100, vs şimdi 127 TL yatırıyorum.
    Şimdiye değin yatırdığım para: 5509TL
    4 Yılda hesabımda biriken para: 5877 TL
    Diyorlar ki: Paranız istediğiniz fonlarda duruyor. İstediğiniz zaman yılda iki kere yatırım fonlarınızı değiştiririz. Kazanabilirseniz kazanın.
    Ben zaten borsa, fon vs bilsem, anlasam niye onlara paramı yatırayım?....
    Bu bireysel emeklilik tam bir komedi.
    Sanki bir tek kendileri zeki, katılanlar aptal.
    Arayın, sorun, fonları istedğiniz gibi değiştirelim diyorlar. VE BUNU DA CİDDİ CİDDİ SÖYLÜYORLAR.
    Düşünmeden edemedim. Bizim insanlarımız bu kadar mı koyun gibi güdülür hale gelmiş...
    Şaşkınlığım had safhada.
    Eğer benim 56 yaşınızı doldurmanıza 3 yıl kalmadıysa sakın girmeyin.
    SAKIN GİRMEYİN.
    BEN O PARAYI BANKA FAİZİNE YATIRSAYDIM
    ŞİMDİ 5000 tl'DEN 4 YILDA VERİLEN 300tl YERİNE EN AZ 2000 TL YAPARDIM.
    BİREYSEL EMEKLİLİK BİR KANDIRMACA.
    DEVLETİN %25 MANASINI ÇÖZEMİORUM. KİME KIYAK ÇEKİLİYOR????
    BİZE OLMADIĞI KESİN.
    YOKSA 4000 TL PARAYA 4 YILDA 300tl GELDİ GARANTİ BİREYSEL EMEKLİLİKTEN.
    KARARI SİZ VERİN...

Birde çikmayi deneyin ana paranizi bile alamazsiniz. Bu ulke vahsi kapitalizmin ta kendisi olmus. canavar gibi

• o kadar dedim anneme bulaşma diyede kadın bı kere kazımış kafaya vazgecırmek ne mumkun odesın bakalım
  • Adam zamanında debelenmiş ama bizim millete seven yakışıyor baksanıza.

Üç kuruş paranızla rezil oluyorsunuz böyle.
  • yahu arkadaşlar hiç kimse imzaladığı sözleşmeyi okumuyor mu?
    giriş adidatı yaklasık 786 tl ve bu ertelenmiş
    5 seneden önce cıkarsan şirket senden tümünü tahsil ediyor
    sen 1500 tl yatırdım yarısı gidiyor diyorsun

okumadın mı demez mi sana banka?
  • Bireysel emekliliğe girenler 3 yıl 5 yıl sonra çıkmayı düşünüyorlarsa hiç durmasınlar ! Adı üstünde ''emeklilik'' . En az 25 yıl kalınmalı bence.
  • 29 yaşındayım..
    Sigortalı olarak 2-3 ay çalışmışımdı şu ana kadar.Artık ileride çocuklarımı da düşünerekten sigorta başlatmaya karar verdim.Önceleri Bireysel Emeklilik aklıma yatmıştı ama şimdi şikayetleri çokca okuyorum.
    Hangisi tavsiye edilir ? ssk-özel ? İşe girdiğimde de devam etmesi lazım bunu da göz önünde bulundurmalı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eyoruk -- 26 Ağustos 2014; 22:52:35 >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.