Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik KANDIRMACASI ! (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
9
Favori
41.514
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 7 ay kadar devam ettim, sonra kapattım.. zarar yani..
  • 3 yıldır ödüyorum. ne kazandım ne kaybettim bilmiyorum. sadece her ay maaşımdan gidiyor okadar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lethe_57

3 yıldır ödüyorum. ne kazandım ne kaybettim bilmiyorum. sadece her ay maaşımdan gidiyor okadar.

internet hesabı alıp takip edin derim. bu arada e-devlet üzerinden de takip ediliyor artık:bkz. takasbank işlemleri.
  • Arkadaşlar ben üniversite öğrencisiyim ve bu bes sistemini merak ettim, anlamadığım bazı noktalar var. Kimileri sistem çok iyi diyor kimisi sistem tam bir dolandırmaca diyor. Az önce bir kanalda dinlediğim söyleşiye göre, devlet bugunden itibaren sisteme girdiğimizde, yatırdığımız paranın yüzden 25 + fon getirisinin en az yıllık enflasyon oranında olacağını garanti ediyor, diyor. Yani yıllık enflasyona yüzde 5 diyelim ve bu parayı 10 yıllığına yatıracağımızı düşünelim (10 yıl boyunca her yıl enflasyon yüzde 5 olsun). 10 yıl sonundaki Faiz en az yüzde 25+5 olacak yani kabaca yüzde 30 olacak. Fakat ben 10 yıldan sonra paramı çekecegim ve 56 yaşını doldurmamısım. Devlet diyorki eğer 10 yıl beklemişsen ve 56 yaşını doldurmamışsan sana vereceğim toplam kardan 10 puan keserim diyor. Yani kesinti sonrasında karımız en az (fon getirisi hariç) yüzde 30-10=20 olacak.

1-) Şimdi eğer sistem birleşik faiz üzerinden hesaplanıyorsa bu yüzde 20 lik kar oldukça yüksek meblağlara çıkacak ve bu sistem hakikaten iyi bir şey demektir. Çünkü her yıl paramızın en yüzde 20 getireceği risksiz GARANTİ bir yatırım aracı yok gibi duruyor. Ama derseniz ben borsacıyım yılda yüzde 20 kar benim için çocuk oyuncağı o zaman siz bilirsiniz. Yada (altın alacaklar için söylüyorum) altın her yıl yüzde 20 artar mı? Artacaksa da siz bilirsiniz. Lafın kısası bu kazanç birleşik faiz üzerinden hesaplanıyorsa, bu yatrdığınız paranın her yıl en az yüzde 20 sini alacaksınız demektir ve bu haliyle sistem herkesi zengin eder. Ama;

2-) sistem 10 yıl sonraki toplam paranızın en az yüzde 20 sini size geri ödeyecekse, o zaman bu tamamen bir dolandırıcılıktır. Yani siz 100 tl yatırarak 10 yılda 12.000 tl biriktirdiniz. BES size bu 12.000 tl nin yüzde 20 + fonun kazanç oranını ödeyecekse ki buda yaklaşık olarak yıllık bazda yüzde 2+ (fon kazanç oranı)/10 olur size yıllık oranda çok düşük bir faiz getirir. Paranızı bankaya koysanız yıllık en az yüzde 5 kar getiriyor. O zaman ne anladık biz bu işten. Altın almayı borsa oynamayı bu durum halinde gözü kapalı düşünebilriz.

Bilen bir kişi, BES yukarıda bahsettiğim 2 seçenekten hangisi olduğunu anlatırsa sanırım herkes için faydalı bir bilgi olacaktır.

• yaklaşık 3 yıldır sistemdeyim ama yeni uygulama ile beraber çıkacağım.

sonuçta bu devlet senin hayrına hiç bir şey yapmaz.
    ülkede satılacak yer olmayınca para girişi olan herşeye göz diktiler. 10 yıl içinde ben bu %20'lerin ödeneceğini düşünmüyorum. Çünkü ülkenin vergiden başka kaynağı yok artık.
    Tabi senden vergi olarak aldığını sana geri vermeyeceği için %20 sadece hayal. Milleti daha fazla söğüşlemek için ortaya atılan yem.

Bugüne kadar gelir vergisinden kazandığım için ben sistemde kalmıştım ama artık bir anlam ifade etmiyor.

Unutmayın, sizin BES'teki paralarınız tamamen devletin elinde (Takasbank). Sigorta kuruluşları sadece aracı
  • quote:

Orijinalden alıntı: cybercem

Arkadaşlar ben üniversite öğrencisiyim ve bu bes sistemini merak ettim, anlamadığım bazı noktalar var. Kimileri sistem çok iyi diyor kimisi sistem tam bir dolandırmaca diyor. Az önce bir kanalda dinlediğim söyleşiye göre, devlet bugunden itibaren sisteme girdiğimizde, yatırdığımız paranın yüzden 25 + fon getirisinin en az yıllık enflasyon oranında olacağını garanti ediyor, diyor. Yani yıllık enflasyona yüzde 5 diyelim ve bu parayı 10 yıllığına yatıracağımızı düşünelim (10 yıl boyunca her yıl enflasyon yüzde 5 olsun). 10 yıl sonundaki Faiz en az yüzde 25+5 olacak yani kabaca yüzde 30 olacak. Fakat ben 10 yıldan sonra paramı çekecegim ve 56 yaşını doldurmamısım. Devlet diyorki eğer 10 yıl beklemişsen ve 56 yaşını doldurmamışsan sana vereceğim toplam kardan 10 puan keserim diyor. Yani kesinti sonrasında karımız en az (fon getirisi hariç) yüzde 30-10=20 olacak.

1-) Şimdi eğer sistem birleşik faiz üzerinden hesaplanıyorsa bu yüzde 20 lik kar oldukça yüksek meblağlara çıkacak ve bu sistem hakikaten iyi bir şey demektir. Çünkü her yıl paramızın en yüzde 20 getireceği risksiz GARANTİ bir yatırım aracı yok gibi duruyor. Ama derseniz ben borsacıyım yılda yüzde 20 kar benim için çocuk oyuncağı o zaman siz bilirsiniz. Yada (altın alacaklar için söylüyorum) altın her yıl yüzde 20 artar mı? Artacaksa da siz bilirsiniz. Lafın kısası bu kazanç birleşik faiz üzerinden hesaplanıyorsa, bu yatrdığınız paranın her yıl en az yüzde 20 sini alacaksınız demektir ve bu haliyle sistem herkesi zengin eder. Ama;

2-) sistem 10 yıl sonraki toplam paranızın en az yüzde 20 sini size geri ödeyecekse, o zaman bu tamamen bir dolandırıcılıktır. Yani siz 100 tl yatırarak 10 yılda 12.000 tl biriktirdiniz. BES size bu 12.000 tl nin yüzde 20 + fonun kazanç oranını ödeyecekse ki buda yaklaşık olarak yıllık bazda yüzde 2+ (fon kazanç oranı)/10 olur size yıllık oranda çok düşük bir faiz getirir. Paranızı bankaya koysanız yıllık en az yüzde 5 kar getiriyor. O zaman ne anladık biz bu işten. Altın almayı borsa oynamayı bu durum halinde gözü kapalı düşünebilriz.

Bilen bir kişi, BES yukarıda bahsettiğim 2 seçenekten hangisi olduğunu anlatırsa sanırım herkes için faydalı bir bilgi olacaktır.

10 yıl ödeme yaptıktan sonra çıkmak isteyen birisi yatırılan paranın getirisi üzerinden devlete %10 stopaj ödeyecek. anparaya kesinlikle dokunulmayacak. devlet katkısının ise %60'ını alacak.

emeklilik yaşını dolduran birisi ise devlet katkısının tamamına hak kazanacak ve yine anaparanın getirisi üzerinden %5 stopaj alınacak.

anaparanın değerlendirileceği fonlar tamamen katılımcının insiyatifinde. yani ister tamamını kamu araçlarında isterseniz hisse senetlerinde değerlendirebilirsiniz. ya da karma bir plan seçebilirsiniz.

ama devlet katkısı garantili kamu kağıtlarında değerlendirilecek ve bunda seçim hakkı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timurlénk -- 29 Ocak 2013; 15:08:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ariaven

yaklaşık 3 yıldır sistemdeyim ama yeni uygulama ile beraber çıkacağım.

ülkede satılacak yer olmayınca para girişi olan herşeye göz diktiler. 10 yıl içinde ben bu %20'lerin ödeneceğini düşünmüyorum. Çünkü ülkenin vergiden başka kaynağı yok artık.
    Tabi senden vergi olarak aldığını sana geri vermeyeceği için %20 sadece hayal. Milleti daha fazla söğüşlemek için ortaya atılan yem.

Bugüne kadar gelir vergisinden kazandığım için ben sistemde kalmıştım ama artık bir anlam ifade etmiyor.

Unutmayın, sizin BES'teki paralarınız tamamen devletin elinde (Takasbank). Sigorta kuruluşları sadece aracı

devlet katkısı %25.

olay şu;

quote:

Devlet katkısının hakedilmesinde kademeli bir yapı uygulanacaktır. 1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla;

En az 3 yıl sistemde kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin %15'ine,
    En az 6 yıl sistemde kalanlar %35'ine,
    En az 10 yıl sistemde kalanlar %60'ına,
    10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaşını dolduranlar veya vefat/maluliyet nedeniyle sistemden ayrılanlar, getirileri dahil devlet katkısının tamamına hak kazanırlar.

amaçlanan şey sistemde uzun süre kalınmasını sağlamak. bu bir yatırım amacı olarak görülmemeli. çıkmayı düşünen zaten hiç girmesin sisteme.

• quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk

quote:

Orijinalden alıntı: ariaven

yaklaşık 3 yıldır sistemdeyim ama yeni uygulama ile beraber çıkacağım.

devlet katkısı %25.

olay şu;

quote:

Devlet katkısının hakedilmesinde kademeli bir yapı uygulanacaktır. 1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla;

En az 3 yıl sistemde kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin %15'ine,
    En az 6 yıl sistemde kalanlar %35'ine,
    En az 10 yıl sistemde kalanlar %60'ına,
    10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaşını dolduranlar veya vefat/maluliyet nedeniyle sistemden ayrılanlar, getirileri dahil devlet katkısının tamamına hak kazanırlar.

amaçlanan şey sistemde uzun süre kalınmasını sağlamak. bu bir yatırım amacı olarak görülmemeli. çıkmayı düşünen zaten hiç girmesin sisteme.

Öncelikle bu bir yatırım aracıdır arkadaşım. İçinde yatırım aracı içeren fonlar ve portföyler vardır. Bazıları risk içerir. Sadece kısa vadeli yatırım aracı değildir, bir nevi sürekli alım satım yapmazsın.
    Bu birikim aracıdır ama yatırım aracıdır demek sadece BES'in mevcut yatırım araçlarından ayıran bir kılıftır.

Çıkmayı düşünen sisteme girmesin demek ne demek?
    Sistemin ortasında bir değişiklik yapılmayacağını kim garanti ediyor?
    Bugün sana vaadedilen %25'i yarın ödeneceğini kim garanti ediyor?

Ben 3 yıl önce girdim bu sisteme. 10 yıl sonra ne olacağını bilerek girdim. Ancak 3. yılda devlet sistemi komple değiştirdi. Ben şimdi kalan 7 yılda tekrar değişmeyeceğini nerden bilebilirim?

Dikkat edin bu paralarla, deprem vergilerindeki gibi duble yol yapılmasın. Yoksa 10 yıl sonra herkes avucunu yalar.

• sürekli reklemı yapılıyorda şu meşhur %25 devlet katkısı noldu acaba? nasıl yansıtılacak bilen varmıdır? çünkü son ödememi ocak 18 de yaptım..hala yatırdığım aylık standart miktar görünüyor..%25 nerde..sistemde 8. yılım..
  • eski bir sigortacı olarak bu sisteme güvenim koca bir sıfır.
  • bende 2 ay önce yaptıracaktım iş bankasından.
    fakat internetten araştırdım ve 56 yaş sınırını görünce sogudum resmen.

56 yasına kadar o kadar para biriktirmek akıl karı degil.
  • gerçekten enteresan. sistemin ismi "bireysel emeklilik."
    bundan ne anlıyorsunuz çok merak ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wooodo

sürekli reklemı yapılıyorda şu meşhur %25 devlet katkısı noldu acaba? nasıl yansıtılacak bilen varmıdır? çünkü son ödememi ocak 18 de yaptım..hala yatırdığım aylık standart miktar görünüyor..%25 nerde..sistemde 8. yılım..

%25'ler bildiğim kadarıyla 2013'ten sonraki yıllar hesaba katılarak başlayacak. 2013'ten önceki yılları kapsamıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk

gerçekten enteresan. sistemin ismi "bireysel emeklilik."
    bundan ne anlıyorsunuz çok merak ediyorum.

o zaman insanlara dogru düzgün bilgi versinler.
  • tanıdık 1 arkadaşımın avukat olan patronu.. HDI mı nedir.. bi asfalya şirketine hayat sigortası yaptırdı.. 2senmi 3senemi ne pirim ödedi.. sonra sözleşmedeki bi madde nedeniyle.. bıraktı.. bizimkisi avuçlarını ovuşturuyor.. 7200tl. alacam diye hesaplamış.. verdiler..

2800tl.
  • quote:

Orijinalden alıntı: EMRE ALTINOK

tanıdık 1 arkadaşımın avukat olan patronu.. HDI mı nedir.. bi asfalya şirketine hayat sigortası yaptırdı.. 2senmi 3senemi ne pirim ödedi.. sonra sözleşmedeki bi madde nedeniyle.. bıraktı.. bizimkisi avuçlarını ovuşturuyor.. 7200tl. alacam diye hesaplamış.. verdiler..

2800tl.

o tamamen farklı bir şey. ama bes'de de durum buna benzerdi.erken çıkanlar için gerçekten durum bir faciaydı. şimdi nispeten daha iyi.
  • Bu yazıları okurken ben sinirlendim
  • Konuya %100 hakim değil ama okuduğum yorumlardan anladığım şu.Bizim millet hiç bişi yapıcam ama çok para kazanıcak hep kafa bu .Bangır Bangır reklamlarda şurada burda söyleniyor bu sistem uzun vadeli yapıya sahip 10 yıldan önce kesinlikle çıkmıcaksın.Ev alıcam araba alıcam vs ile bu para aynı değil bu para senin gelecek için yapabileceğin bir yatırım.Sen kendin maaşından kesilen sigorta kesintisine dokunabiliyormusun ? her ay 1000 tl biriktirebiliyorsan başka.Bu sistemden illa ki para kazanan olucak sigorta şirketleri likitidesi yüksek portföy sahipleri illa ki kazanacak.Ama ufak ufak yatırılarak uzun vadede bu sistem iş yapabilir kanaatindeyim.eşimde bende kamuda çalışıyoruz yakın zamanda ikimiz içinde bu sisteme giriş yapıcam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _RuLazz_ -- 15 Şubat 2013; 16:34:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: neverlate

Kandirilmaktan kastiniz sözlesmeyi okumadan imza atmaksa size katiliyorum vatandaslarimiz imza attiklari sözlesmeleri önce okusunlar. Fakat sistemin kendisinde bir yanlislik göremiyorum.

Dedigim gibi ayda ayni parayi vererek gelecekte daha cok para kazanacagim bir yatirim amaci varsa yaziyi yazanin bunu alternatifi söylemesi lazim. Yoksa uzak durmak icin bir sebep göremiyorum.

Kesinlikle katılıyorum. Sistemde hiçbir yanlışlık yok, ancak bankaların kendi uyguladıkları sistemlerinde veya pazarlama politikalarında kandırmacalar olabilir; bu da bireysel emeklilik sisteminin kandırmadan ibaret olduğunu söyleme hakkını bize vermez. Türkiye'deki tasarruf oranları çok düşük ve bunu arttırabilmek için bence devlet teşvikiyle bireysel emeklilik güzel bir fikir.

quote:

Ben 1984 yılında hatırlıyorum. Geldiklerinde şunu söyleşlerdi. O tarihte 50 bin lira maaş alan bir memura, “Her ay siz 1000 lira maaş ödeyin, biz size 11 yıl sonra 500 bin lira para vereceğiz” dediler.

Gerçekten 1995 yılında 500 bin lira parayı verdiler. Ama o 500 bin liraya o dönemde sadece bir paket Marlboro sigarası alınabiliyordu. Yani ödedikleri para uçup gitmişti. Sigortalılara şunu dediler. “Sana birikimlerini aylık olarak ödeyeceğiz ama göndereceğimiz aylık posta parasına yetmiyor. Onun için size şu kadar para ödeyelim” dediler.

Bana %25 garanti getirisi olan başka bir yatırım aracı söyleyin balıklama atlayayım. Paranın erimesi konusunda da en son açıklanan enflasyon oranını ve 1990'lı yıllarda yaşanan enflasyonları karşılaştırmanızı öneririm. Ayrıca o günlerde sadece Hayat Sigortası yaptıranların değil, Türk Lirasını yatırım aracı olarak kullanan herkesin parası eridi, yani burada bile yapılan bir kandırmaca/aldatmaca yok. Sen eğer TL'nin değer kazanacağını düşünüyorsan yatırım arack olarak TL'yi kullanırsın, kimse seni zorlamıyor.

/>

• quote:

Orijinalden alıntı: RuLazz®

Konuya %100 hakim değil ama okuduğum yorumlardan anladığım şu.Bizim millet hiç bişi yapıcam ama çok para kazanıcak hep kafa bu .Bangır Bangır reklamlarda şurada burda söyleniyor bu sistem uzun vadeli yapıya sahip 10 yıldan önce kesinlikle çıkmıcaksın.Ev alıcam araba alıcam vs ile bu para aynı değil bu para senin gelecek için yapabileceğin bir yatırım.Sen kendin maaşından kesilen sigorta kesintisine dokunabiliyormusun ? her ay 1000 tl biriktirebiliyorsan başka.Bu sistemden illa ki para kazanan olucak sigorta şirketleri likitidesi yüksek portföy sahipleri illa ki kazanacak.Ama ufak ufak yatırılarak uzun vadede bu sistem iş yapabilir kanaatindeyim.eşimde bende kamuda çalışıyoruz yakın zamanda ikimiz içinde bu sisteme giriş yapıcam

gayet güzel yorumlamışsınız. yapılan en büyük hata bu sistemi kısa vadeli ve karlı yatırım araçlarıyla kıyaslamaktır.

akıllıca hareket edildiğinde her koşulda bir getiri söz konusu. risk almak isteyenler için hisse senedine dayalı fonlarla birlikte risk almak istemeyenler için kamu borçlanma araçları var mesela. yıllık ortalama %8-12 arası getirisi var. yani her durumda en az vadeli hesaplar kadar paranız değerlenmekte. eriyip gitmemekte.
    burada iş katılımcıya düşüyor aslında. hem aracı kurumu hem de değerlendirilecek fonları iyi araştırmak gerekiyor. şimdi bunun üstüne devlet katkısı da eklenecek. o da garantili fonlarda değerlendirilecek.

aracı kurumdan menun kalmazsanız istediğiniz gibi, hiçbir ücret ödemeden başka bir kuruma geçiş yapabiliyorsunuz.

yeni düzenlemeyle birlikte yönetim gider kesintisi max %2 olacak. yani eskiden aylık 100 tl yatırınca 7-8 tl'si kesilirken şimdi en fazla 2 tl'si kesilebilecek. aynı şekilde fon giderleri kesintileri de düşürüldü.

bir diğer avantajı da hani olur da bir gün hacizlik bir olay başınıza gelirse bu hesabınıza dokunulamıyor. ancak 50 bin tl üzerindeki birikimlerin belli bir bölümü haczedilebiliyor. yanlış hatırlamıyorsam bu da yine getiri üzerindendi. yani yine anaparaya dokunulamıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timurlénk -- 15 Şubat 2013; 21:47:36 >

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.