Şimdi Ara

bir üniversite öğrencisine aylık ne kadar para yollanmalı ? (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
157
Cevap
8
Favori
3.402
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

sadece konaklama için 300-400 civarı
    yeme içme 300-400
    gezme eğlenme 100
    akbil 60
    diğer masraflar 100

700 tl nin altı sıkıntılı istanbulda.
  • Aylık 600 alıyorum
  • 900 TL/İstanbul
  • arkadaslar siz mi cok luks yasiyorsunuz? anlamadim ki.
    asgari ucretle 4 kisilik bir aile gecinmeye calisiyor. adamlar 1500 tlye yetmiyor diyor.
    anlamadim ki.
  • Okul masrafim yaklasik olarak

Aylik 750 lira okul harci
    Aylik 100 lira yurt parasi
    700 lira harclik bazen yetmiyor 100 destek atiyorlar

Senelik masrafim 16-17.000 buluyor
  • 500 alıyorum yetmiyor lan
  • Ortalama olarak bence yurtta kalanlar için 550(kyk yurdu) evde kalanlar için 700 lira sigara ve alkol kullanmıyolarsa
  • kyk yurdunda kalıyorum,sigara kullanıyorum net masraf 550 TL/Trabzon
  • yurt hariç masrafım 700-800 arası, istanbul
  • quote:

Orijinalden alıntı: r10semih

kyk yurdunda kalıyorum,sigara kullanıyorum net masraf 550 TL/Trabzon

bende trabzondayım hocam
  • burs hariç 300 lira+ yurt parası gönderiyor ailem.kayseri.
  • Ankara'da evde kalıyorum, 900 lira alıyorum. 80'i salona 200'ü falan supplemente gidiyor, geriye 600 lira falan kalıyor, onla da geçiniyorum rahatça, hatta her ay kenara 100 lira attım 500 lira boşta param oldu.
  • YURT PARASI + 300 TL aileden 300 TL kyk bursu aylık net gelir = 600 TL

• quote:

Orijinalden alıntı: Baytar.

quote:

Orijinalden alıntı: Baytar.

300 lira ne la? 400 lira benzine gidiyor sadece.Minimum 1000-1500 lira.
    Unuttumda sigarayada 300 lira gitse,alkolede bi o kadar desek.Minimum 2-3bin harcıyorum.

Aslında doğru diyor. Benim sigara 280 civarı falan. Kahvesi var yemeği var 300 ona. Alkollü mekanlarda takılmayı eklesek bi 100-200 daha buna o da en azı. Arabam yok çünkü lazım değil, annemden almıyorum. Ama hayatım o kadar renksiz ki. Cinsel hayatım var hem de çok düzenli, gram zevk almıyorum. Okula ble arada gidiyorum. Geçen hafta 8 gün gitmedim evde çalışıyorum derslerim iyi sorun olmuyor. Bıktım her şey tek düze. Seviştiğim gün bile aynı. Bazen kendimden nefret ediyorum. Bira aldım şimdi dota atıyorum. O kadar sıkılıyorum ki anlatamam, kimse de anlamaz. Sevgilisiz zamanım olmadı 7 senedir. Çok merak ediyorum özgür olmayı bazen. Lütfen salağa bak ya da ilgi arsızı demeyin. İlk defa böyle bir şey yazıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Alkolog

1200-1500

Bana o kadar gelse, 1350 diyelim. 550sinden fazlasını eve gönderirdim.
  • 50 lira yol diyelim. kyk da kalıyorsa 110 yurt. 30 telefon faturası-kontörü. kahvaltılar devletinki yetiyor sanırım günlük 6 liraydı. +50 yemek diyelim. 6x30= 180 sigara 4.5 lira haftada bir gece 4 biradan çerez ıvır zıvır 80 lira içki. yine ayda 2 kez dışarda tek kişilik güzel bi yemek 40 lira diyorum ( 15 liraya adanada âla masa kurdurursunuz) haftada bi gün cafeye atılacak fix 15 lira vardır ( hatunla 1 kahve vs..)

ana toplam = 50+110+30+50+180+80+40+60 = 600 lira - 300 kredi. = 300 lira aileden yeter ** eve çıkarsa 600 lira kaba taslak aileden sabit gelmeli ** baya baya da yetiyor yani. ben yarı özel yurtta kalıyorum. kahvaltıyı atlayıp akşam yemeğini yurtta yiyorum 180 lira yurdum var ailemden de 500 alıyorum. buraya abartıyor demesinler diye yazmadım baya baya yetiyor yani. Rakı masası felan kurduruyoruz 2 haftada bir dışarı mekanda. Herzaman olmuyor ama mocha çok seviyorum mesela içebiliyorum.

ama öğrencinin tutumu da belirliyor. bizde alman usulü döner. bende öğrenciyim sende öğrencisin deriz. yani para yedirmeyiz. max 1 dal sigara veririz birbirimize büfe görene kadar yada masada paket biter çıkınca direk alınır felan. Borç sürekli döner aramızda ama hesaplarda titiziz. çünkü yetiremiyoruz. 1 ay öyle oldu sürekli ısmarladık baktık karşıdaki ısmarlıyo lükse kaçıyoz. bu sefer sıra sana gelince sen ısmarlıyon karşndaki de lükse kaçıyo burgerdan felan yiyoduk ful :D son hafta para yetmedi. bana 2. haftada yetmedi allahtan karton sigara almıştık gerçi :D:D

• istanbulda özel üni özel yurt. 750 yurt parası hariç 800 - 1000 tl sırf kredi kartı geliyor(limit 3000).nakitte düzensiz istedikçe alıyorum ortalama 1000 civarıda o.anva yetiyor.türkiyedeki en pahalı yemekhane bizim okulun kantini ve yurt özel olmasına ragmen yemek çamaşır yıkama ücretli ve çok kötü.keşke devleti kazansaydım başımı duvarlara vuryyorum. aileme resmen zararım birde kyk kredisi çıktı.yine babamın işini yapacağım bölümde okuyorum onun için tek tesellim bu.

edit:ailem kredi kartını 400 500 harcıyo biliyor. fakat kartın hesabı şirketin hesabına bağlı olduğu için otomatik ödeme talimatı verdi.Ve kredi kartı ödeme işlerine babamın ortağı bakıyor oda babam harcamalarımı biliyor diye sesini çıkarmıyor.

sonuç olarak yemeğe çok para gidiyor ve aç kalıyorum sürekli hazır yemek. adam gibi tabldot olan yer keşfedemedim hala

edit 2 : düşündümde allahtan ailem okul parasını peşin verdi.taksit olsa her ay giden para yaklaşık 4000e yakın yemin ediyorum zararım şuan bir yandan vodkamı içiyorum birde kendime sövüyorum varya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aladinn -- 29 Aralık 2013; 1:28:17 >

• 300tl kişi başı kira parası
    200tl kişi başı ev giderleri
    150tl kart borcu

total= 650 gider
    400-500 de kendi harcamam

toplam gider = Aylık 1.000 küsür
  • Ankaradayim. Ailem yurdu ödüyorlar ozel bi sirketten 250tl burs aliyorum ve sadece onunla geciniyorum kykyida alinca 550yle rahat yasarim heralde
  • miktar öğrencinin bulunduğu ile, masraflarına, okula olan mesafesine göre değişir..

ama fazla para göndermemek gerek.. kıt parayla okuyan öğrencinin motivasyonu daha yüksek olur.. bol para gönderirsen dersleri boşlar, işi gücü çakkıdı çakkıdı olur..
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.