Şimdi Ara

bir şeyin olmadığının ispatı yapılablir mi (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
260
Cevap
0
Favori
5.587
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: serkaneker

https://sorularlaislamiyet.com/allahin-varliginin-delilleri-nelerdir-allahin-varligini-nasil-ispatlariz-kanitlariz

Umarım doğruyu bulursun. Cehennemde yanmanı istemem.
    senden farklı düşünüyorum şöyle ki

Allah tealanın varlığı bir tartışma konusu hiç zaman OLMADI olamazda .. dolayısıyla bir kanıt bir ispat anlamsız

neden olduguna bir örnek vereyim .. peygamberimize vahyedildiğinde kavmi inanmadı ve vahyedilenleri dinlemeyip önyargılı itirazlar getirdiler . bu itirazlardan bir tanesi şuydu ;
    ey muhammed sana vahyedildiyse bize kanıtla ispat et !!!! semadan gökyüzünde bulunan bilim kurgu hurafelerinde milyar ışık yılı uzakta oldugu iddia edilen yıldızlardan bir tanesini aşağıya getir sana inanalım . yıldızların melekler oldugunu son 1000 yıl öncesinin insanlığı biliyordu .. melekleri getir inanalım sana ALLAH tealanın vahyettiğine dediler

peki bu kanıt ispat istegi nasıl cevap buldu : Allah buyurdu ki
    http://www.kuranmeali.org/15/hicr_suresi/14.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Onlara gökten bir kapı açsak da oradan yukarı çıkmaya koyulsalar, yine “Gözlerimiz döndürüldü, biz herhâlde büyülenmiş bir toplumuz” derlerdi.

melekleri ispat için aşağıya inmesi bir tarafa bu kanıt ispat isteyenler yukarı uruc etseler yani yükselseler GÖRDÜKLERİNE YİNE İNANMAYACAK bu bir sihir dir göz aldanmasıdır gercek degildir DİYECEKLERDİ

ALLAH tealanın katına arşına yükselseler perdeler kaldırılsa üzerlerindeki ve gözleriyle görseler YİNE İNKAR EDERLERDİ

bu sebeple gözler kör olmaz kör âmâ olan kalplerdir .. kalp körleşirse insan göremez !!

bu sebeple kalp denir sürekli hakikatten cevrilir :)

ALLAH teala hakkında tartışanlar cedelleşenler zaten kendilerini İNKaR ediyorlar çünkü insan da tüm mahluk gibi bir tasarım .. kendini inkar eden birine ne anlatabilirsin neyi ispatlayabilirsin ne kanıtı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hypercubematrix -- 11 Nisan 2018; 0:41:37 >

• serkaneker kullanıcısına yanıt
    http://www.furkano.com/sayfa15.php idris kitabı türkçe ceviri

14.8 Görüntü bana şu şeklide belirdi: Bak İşte! görüntüdeki bulutlar ve sis çağırdı beni, yıldızların yolu ve yıldırım/ışın parlaması hızlandırdı/sıkıştırdı ve sürdü/çekti beni. Görüntüdeki rüzgâr hızlandırarak uçurdu, bana kanat olup sürdü beni.

14.9 Ve beni semanın içine çıkardılar, yukarı doğru yükselmeye devam ettim, ta ki kar kristallerinden yapılmış ve ateşten diller/enerjiden kelime kaynakları tarafından çevrelenmiş bir duvarın, yakınlarına gelene kadar ve o (görüntünün) tümü beni korkmaya sevk etti.

14.10 Enerjiden olan kelime kaynaklarının içerisine girdim, geniş bir hanenin yakınlarına geldim ki bu kar kristallerinden yapılmıştı. Hanenin duvarları da kar kristallerden (oluşan) işlenmiş bir mozaik gibiydi ve yerin tabanı da karla kaplıydı.

14.11 Onun üst kısmı ise samanyolu ve çakan yıldırımlara/parlayan ışınlara benziyordu, enerjiden Kerub'lar onların arasındaydı ve onların seması ise suyu andırıyordu.

14.12 Oraya ait duvarın etrafında yanan bir alev vardı ve kapıları da ateşten kavrulmuştu.

14.13 Oradan hanenin içine girdim, ateş gibi çok sıcak ve buz gibi çok soğuktu, içinde hiç istek/memnuniyet ve yaşam yoktu. Etrafımı korku sardı ve titremeye başladım.

14.14 Sallanırken ve titrerken yüz üstü düştüm ve bir görüntüyle karşılaştım.

14.15 Bak İşte! görüntüde gözüken başka bir hane, diğerine göre daha geniş ve kapıları ben gelmeden önce açılmış, bir enerji kelimesinden yapılmış.

14.16 İçerisindeki her şey ihtişam, ışık ve azamet içinde doruğa çıkmış ki, oranın ihtişamını ve büyüklüğünü (kelimeler ile) anlatmama imkân yok.

14.17 Oranın tabanı enerjiyle kaplıydı, üzerinde ışınlar, samanyolları vardı ve tavanı da gene şiddetlenen bir enerjiyle kaplıydı.

14.18 Oranın içerisine baktığımda, yüksek bir kürsüyü (hükümdarlığı) gördüm ve (onun) görüntüsü de kırağıya/ buza benziyordu. Çevresi ise güneş gibi parlıyor, ayrıca Kerub'ların sesi/görüntüsü (vardı). (Ek-bilgi: Sesin görüntüyle ilişkisine örnek olarak, kâinatta mevcut olan dalga boyu - frekans bağlantısı)

14.19 O yüce kürsünün altından parlayan akımlar (emirler) akıyordu ki, bunlara bakmak neredeyse imkânsızdı.

14.20 Ve O, Yayılan Aydınlığa/Işımaya ait Azametin Simgesi Olan (Nûr) kürsünün üzerine oturdu, parlak giysisi güneşten daha ışıl ışıl ve herhangi bir doludan/kar tanesinden daha beyazdı.

14.21 O, Bütün Övgülerin Muhatabı Olan ve Dilediğini Öven (Hamîd'in) simasına ait görüntüye/yapıya hiçbir melek veya hiçbir bedenli varlık/beşer içeri girerek bakamazdı.

14.22 Parlak/Şiddetli bir enerji denizi O'nu çevreliyordu, büyük bir enerjide O'nun (tam) önündeydi. Çevresinde bulunanlardan hiçbiri O'na yaklaşamazdı. On bin kişi, on bin kez (sayısız olarak) O'nun huzurunda ayakta bulunmaktaydı, buna rağmen O'nun, kendine ait bir konseye de ihtiyacı yoktu.

14.23 O'nun yanında bulunan Allah'a ait olanların pek çoğu, akşamleyin de O'nu bırakmadılar ve O'ndan ayrılmadılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Reavero

Yok diyenin ispat yükü yoktur arkadaşım.
    Yinede kısaca 5 duyum var. Teknolojinin geldiği seviyede binlerce çeşit sensor var. Tanrının varlığını gösteren en ufak bir işaret yok.
    Binlerce yıldır insanları kandırdıkları ve bu yolla emeğimizi çaldıkları yeter.

Var diyen ispatlayacak.

Alıntıları Göster
    Sende zaten şans eseri doğdun organlarında şans eseri çalışıyor dimi? Aklı fikri olmayan atomların nasıl oluyorda bi düzen içinde sanki bir emiri yerine getirircesine bilinçliymiş gibi çalışıyor? mesela damarlarındaki kanlar sürekli bir yerden bi yere taşınırken bi yandan kalbin kan pompalaması ve göz gördüğü herşeyi beynine iletip o iletilen görüntünün tekrar göze yansıtılıp etrafı görebilmen bu esnada ağız ve burundan çektiğin oksijen akciğerlerin süzerken ve bunlarla birlikte binlerce olayın aynı anda gerçekleşmeleride hep tesadüf dimi :D senin Din düşmanı olmandan kaynaklı Allahın varlığına dair kanıtları görmezden gelmen gibi değil mi? :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Biz var mıyız ? Var kavramımız neye göre bunu ne belirliyor ? Bunların cevabını bekliyorum birinizden.

• cemsinan kullanıcısına yanıt
    bence siz yanlış anlıyorsunuz ,bu söylenenler siz ve sizler için değil ,onlar kendilerini biliyor :)

herkesin aynı fikirde olması beklenemez ,istenemez
    bu konuda sıkıntı yok ama bazıları kasten edep sınırlarını geçip ,tahrik ederek ceza almasını ve konuyu tartışılmaz hale getirip kapattırmak derdinde

yoksa kimse kimseye bir şeyi dayatamaz ,özellikle inançlar konusunda herkes özgürdür ve fikrini belirtmek tabi ki herkesin hakkıdır
  • C.CEMİL kullanıcısına yanıt
    Ben adresi belli olmayan “onlar kendini bilir” “yarası olan gocunur” edebiyatını sevmiyorum. Peşpeşe zaten bu şekilde yazdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: hypercubematrix

ben papazım şeytan çıkarıp vaftiz yaparım ... kutsal suyumla ..
    ya olm sende mürted mişsin yaw

çok sevindim .bir ara seni arap yalaması yobaz sanmıştım.

bu arada senin içine bayağı bir şeytan girmiş sulu ve susuz

yardım için alimlermi ,papazlaramı gidersin bilmem

tokmak durumu sanki savunmasız çağlarında başından geçen ağır vakaa larla ilgili gibi

dikkat ettinmi bilmem bizim birlikteliğimiz seviyeli bir ilişki ,toplum bu durumdan rahatsız olabilir,ay parçam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WILDBOYS -- 11 Nisan 2018; 7:10:45 >

• quote:

nereye gactın leyn

yoksa daha rencide edici küfürlermi kurguluyorsun zihninde

sevgiden merhametten yoksun kalmış olman bu ahvalinin açıklaması olabilir mi !! kesinlikle

ebeveynin veya cevrendekiler sevgiden (ki metafizik bir kavramdır ) seni mahrum etmişler sanki .. bu öfkenin arka planındaki gercek ..

bak işte metafiziğin gercekliğine bir örneksin konuda :)
    Bu adam hem geri zeka hem ahlaksız bir Trol.
    Ana babası kesin bu kerifi evlatlıktan reddemişler yada camiye bırakılmış sabi.

Yazıyor allah yazıyor. Dikkate almayın bu herifi yazar yazar ...tir olur gider.

• quote:

Var'ın ispatı kolay, yokun ispatı zordur.

Mesela elma diye bir şey vardır diyen kişi bir tane elma göstererek ispatlar. Elma diye bir şey yoktur diyen kişi dünyanın her yerine kutuplardan çöllere, denizin dibine kadar her yere bakması yetmez, uzayın her noktasına bütün kainata bakıp olmadığını ispat etmesi gerekir.

Ancak her durumda bu da mümkün değildir. Örneğin elektron mikroskopu icat edilmeden önce virüsleri göremiyorduk. Biz onları göremiyoruz diye yok manasına gelmez.

Veya radyo dalgalarını 5 duyumuz ile göremezken; radyo alıcısı ile dinleyeblliyoruz.

Ömründe radyo görmemiş, bilmeyen teknolojiden uzak birisini varsayalım.

Bu kişiye aslında havada sesler, şarkılar içeren binlerce sinyal olduğunu ancak bunu bizim kulakla duyamayacağımızı anlatalım. Anlattıklarımız bu kişiye inanılmaz gelecektir. Hatra size inanmayabilir.

Ancak siz billyorsunuz ki havada radyo dalgaları mevcut.

Konu hakkında daha derinlere gidilip örnekler çoğaltılabilir.

Varlık ve yokluk derin bir konudur.
    Teknolojiyede uymuşsun ne güzel.

İyide adama sorarlar biz bu varlığı neyle görecez.

Popomuzlamı ne ile onu söyle görenler ne ile görmüş.

Elbetteki gözümüzle göreceğiz. eğer bir varlıksa.

Binbir yalan hurafe ile binlerce yıldır insanları sömürdünüz. İmparatorluklar kurdunuz.
    Köle yaptınız.
    Artık yeter bizlerin yakasından elinizi çekin.

Tüm Trollerinizide alın naşlayın.

• Burada seviyeli bir felsefi tartışma yapıyoruz. Felsefe ve bilime uygun söylemleriniz varsa söyleyin yoksa seviyeyi düşürmeyin lütfen.

Kimseyi sömürdüğüm yok. Kafanızda bir şeyler kurmuşsunuz veya birileri size bir şeyler ezberlettirmiş. Bu durumu o kadar saplantı haline getirmişsiniz ki; tanımadığınız insanları itham edecek kadar kafanızda yer etmiş. İnsanlara bu şekilde yaklaşmanız doğru değil. Sadece sizi yalnızlaştırır.
  • quote:

Burada seviyeli bir felsefi tartışma yapıyoruz. Felsefe ve bilime uygun söylemleriniz varsa söyleyin yoksa seviyeyi düşürmeyin lütfen.

Kimseyi sömürdüğüm yok. Kafanızda bir şeyler kurmuşsunuz veya birileri size bir şeyler ezberlettirmiş. Bu durumu o kadar saplantı haline getirmişsiniz ki; tanımadığınız insanları itham edecek kadar kafanızda yer etmiş. İnsanlara bu şekilde yaklaşmanız doğru değil. Sadece sizi yalnızlaştırır.
    Felsefeciye bak hele.
    Ne felsefesi . sen şimdi filozof mu sanıyon kendini.

İşine bak.
    İki arabça kelime ezberleyen kendini filozof sanıyor.
  • Maalesef bu seviyeye inip devam edemeyeceğim. Size bir şey anlatmanın mümkününü göremiyorum. Blokluyorum. Hayatta başarılar.
    Güle güle
  • quote:

mhmt042 @ 4 Nisan 2018 15:56:17

yok demekle yok olmuyor bunu ispat etmek gerekiyorsa bunu nasıl yaparız

Yokluğun ispatı olmaz. Gerekte yoktur. Var diyorsan varlığı göstermekle mükellefsin.

Var sayalım tanrı var. Varlığı konusunda şüpheye düştüm ve olmadığını düşünmeye başladım.

Bana kendini ispatlayacak hiç bir done vermemiş.
    Böyle bir şeyin olmadığını düşünmeye başladım ve geberip gittim.

Bana hiçbir done vermeden kendini göstermeyen nesne cehenneme atacak okey mi?
    Sizin allahımız zalim ve kullarına eziyet yapmaktan zevk alan birisi.

Ben böyle bir tanrı olsa dahi onu tanımam.
  • alıntıladığın cümlede Allah var mı konu mesajında Allah var mı
    var - yok iki kavram iki iddia ikisi de ispata muhtaç var demekle olmuyor ama yok demekle oluyor bu senin mantğına yetiyorsa hayrını gör bana yetmiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Arkedon

quote:

Yokluğun ispatı olmaz. Gerekte yoktur. Var diyorsan varlığı göstermekle mükellefsin.

Var sayalım tanrı var. Varlığı konusunda şüpheye düştüm ve olmadığını düşünmeye başladım.

yavrucum sacma sapalak batıl argümanlarınız var

yaw sen bizatihi kendin ALLAH tealanın bir tasarımı mahlukusun . halen done diyorsun

sen körlüğü seçmişin ispat diyorsun . her şey bir ayet yani işaret ALLAHı gösteren .. ayet arabca işaret belirti iz eser demek

sen en'am gibi bakıyorsun görmüyorsun . görmek idrak etmektir anlamaktır

güneş ay yıldızlar hava rüzgar toprak ve sistemin kendisi bir ayet bir eser bir işaret ...

olum nerde yasıyorsun sen toprakta yasamıyon mu ? rızkını geceni gündüzünü ışığı güneşi yediğin köfteynin sığırlarını yaradan sana boyun eğdiren ALLAH degilmi ? içtiğin suyu aşık oldugun kızı ananı babanı soludugun havayı vareden gökten rızık olarak indiren kim yavrucum !

milyon tane ayet işaret var halen cedelleşiyorsun .. senmi yarattın olum bunları sen bir sinek dahi yaratamazsın ulenn !!

bunca nimeti yok sayacan hayal bile edilemez bir hayatı ve tüm sistemi inkar edecen ve cehenneme gitmeyecen halidiyne fiha ebeda !!

öleceksin buda ALLAHIN KANUNU ve degiştirilemez

böyle dewam edersen cehenneme odun olacan malesef . her istediği olsun isteyen bebek misin sen ağlıyorsun burda !!

yok böle bir dünya ...

• quote:

Orijinalden alıntı: Arkedon

quote:

senin böyle bir cümle kurma HAKKIN yok .. sana kim böyle bir hak veriyor ALLAH tealayı zalimlikle sucluyorsun ?

sen kimsin olum !!

ALLAHın yarattığı mekanda yasayıp kibirleniyorsun sacmalıyorsun . kendinize gelin

inanmıyorsan inanma ..

haddi sınırları aşıyorsunuz . hayatta herseyin bir karsılığı var !!! diğer taraftada var

en büyük zalim sensin müşriksin çünkü kendi heva hevesini nin kölesi olmuşun ... zulümden bahsediyor bak hele

cehennemini sen inşa ediyorsun secimlerinle .. anlamıyormusun

ve bunu bilerek yapıyorsun sonra cehenneme niye gidiyorum .. lan sen yolunu secmiyon mu secim yapmıyon mu bu alıntıladıgım cümleler sana ait degil mi ?

sizin çogunuzun akıl hastalığı var akletme melekeleriniz çalışmıyor

• quote:

senden farklı düşünüyorum şöyle ki

Allah tealanın varlığı bir tartışma konusu hiç zaman OLMADI olamazda .. dolayısıyla bir kanıt bir ispat anlamsız

neden olduguna bir örnek vereyim .. peygamberimize vahyedildiğinde kavmi inanmadı ve vahyedilenleri dinlemeyip önyargılı itirazlar getirdiler . bu itirazlardan bir tanesi şuydu ;
    ey muhammed sana vahyedildiyse bize kanıtla ispat et !!!! semadan gökyüzünde bulunan bilim kurgu hurafelerinde milyar ışık yılı uzakta oldugu iddia edilen yıldızlardan bir tanesini aşağıya getir sana inanalım . yıldızların melekler oldugunu son 1000 yıl öncesinin insanlığı biliyordu .. melekleri getir inanalım sana ALLAH tealanın vahyettiğine dediler

peki bu kanıt ispat istegi nasıl cevap buldu : Allah buyurdu ki
    http://www.kuranmeali.org/15/hicr_suresi/14.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Onlara gökten bir kapı açsak da oradan yukarı çıkmaya koyulsalar, yine “Gözlerimiz döndürüldü, biz herhâlde büyülenmiş bir toplumuz” derlerdi.

melekleri ispat için aşağıya inmesi bir tarafa bu kanıt ispat isteyenler yukarı uruc etseler yani yükselseler GÖRDÜKLERİNE YİNE İNANMAYACAK bu bir sihir dir göz aldanmasıdır gercek degildir DİYECEKLERDİ

ALLAH tealanın katına arşına yükselseler perdeler kaldırılsa üzerlerindeki ve gözleriyle görseler YİNE İNKAR EDERLERDİ

bu sebeple gözler kör olmaz kör âmâ olan kalplerdir .. kalp körleşirse insan göremez !!

bu sebeple kalp denir sürekli hakikatten cevrilir :)

ALLAH teala hakkında tartışanlar cedelleşenler zaten kendilerini İNKaR ediyorlar çünkü insan da tüm mahluk gibi bir tasarım .. kendini inkar eden birine ne anlatabilirsin neyi ispatlayabilirsin ne kanıtı

Alıntıları Göster
    Dedikleriniz doğru.

Konu dışı bir şey paylaşayım. Yazınızda örnek verdiğiniz site İskender Evrenesoğlu denilen şahsın mealini birinci sıradan vermektedir. Muhtemelen bağlantılı olabilir. Bu kişi 1996 yılında Ceviz Kabuğu programına konuk olup, kendine kitap indirildiğini iddia eden birisidir. Youtube'da videoları var. Ayrıca ünlü vahiy videosu var internette. Bu siteyi kaynak olarak alırken bunlara dikkat ediniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkaneker -- 11 Nisan 2018; 15:1:45 >

iskender bir proje var böyle bir cok proje biliyorum .. ayeti bende cevirebilirdim orjinl kelimelerle fakat tembellik yaptım

genel anlamda iskenderin ceviriler bazı ayetlerde problemli olsada digerlerine göre daha iyi kanaatimce .. sitede fena degil

şöyle diyeyim hiç bir insan tamamen yanlış vea tamen mutlak doğru degildir bende dahil .. bu bakış açısınasahibim insanlar hakkında .

aslında meal cumhuriyet ile ortaya çıkmış bir kavram.. kuran arabca lisanla nuzul olmuştur ve cevirisi tercemesi diğer lisanlara cevrilmesi sözkonusudur :)

bu baglamda iskender in siteden yararlanıyorum .. youtube da komedi videolarınıda izledim iskenderin bunların arkasında baskaları var onlarıda biliyoruz kim olduklrını .. bahsi diğer bir konu
  • Bahsediş şeklinle alakalı bence. Eline güzel işlenmiş desenli bir taş aldığında dersin ki bunu yapan da pek maharetliymiş. Sen sırf o sanatçıyı birebir görmedin diye öyle bir

sanatçının olmadığını bu taşın kendi kendine de bu kadar düzenli bir şekilde işlenmesinin mümkün olduğunu zaten sırf bu yüzden onu gören birinin seçtiğini bunun doğal seçilim

olduğunu falan uzun uzun sıralayan birileri olabilir. Böyle birisine laf anlatmaya kalkma çünkü bunlar akıllarını kullanmaya üşenip bir taraflarının üstünde "Yea madem öyle getir

sanatçıyı görelim, var diyen sensin ben mi ispatlayacam?" der.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orientem -- 11 Nisan 2018; 15:41:50 >
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.