Şimdi Ara

Bir hukukçunun yurtdışı geleceği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
54.113
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum ve hedefim hukuk. Liseye girişte çok daha düşük puan alan arkadaşlarım amerikada okuyorlar ve haliyle ingilizceleri harika. Ben de amerikada lise okumak pek faydalı değil üni okumak daha iyi vs şeyler duydum

Türkiyede hukuk okumuş biri için yurtdışı imkanları nedir. Özellikle ingilizce konuşulan ülkeleri kastediyorum. Ya da üniyi mi yurtdışında okumak gerekir. Ya da 3 aylık bir yaz programı yetecek midir. Erasmus hakkında da hiçbir şey bilmiyorum kariyere ne gibi katkıları olur. Ab parlamentosunda çalışan türklerin olduğunu biliyorum sırf ingilizceleri iyi diye. Devlet bünyesinde uluslararası bir işte çalışmak için yurtdışıyla ilgili ne gibi faaliyetler yapılmalıdır? Ve özel ünide okumanın buna fazladan bir desteği oluyor mu yani erasmus şansımız daha da mı artıyor. Lütfen bildiklerinizi söyleyin şimdiden teşekkürler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: macondian

Bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum ve hedefim hukuk. Liseye girişte çok daha düşük puan alan arkadaşlarım amerikada okuyorlar ve haliyle ingilizceleri harika. Ben de amerikada lise okumak pek faydalı değil üni okumak daha iyi vs şeyler duydum

Türkiyede hukuk okumuş biri için yurtdışı imkanları nedir. Özellikle ingilizce konuşulan ülkeleri kastediyorum. Ya da üniyi mi yurtdışında okumak gerekir. Ya da 3 aylık bir yaz programı yetecek midir. Erasmus hakkında da hiçbir şey bilmiyorum kariyere ne gibi katkıları olur. Ab parlamentosunda çalışan türklerin olduğunu biliyorum sırf ingilizceleri iyi diye. Devlet bünyesinde uluslararası bir işte çalışmak için yurtdışıyla ilgili ne gibi faaliyetler yapılmalıdır? Ve özel ünide okumanın buna fazladan bir desteği oluyor mu yani erasmus şansımız daha da mı artıyor. Lütfen bildiklerinizi söyleyin şimdiden teşekkürler

Ben Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim ve şöyle söyleyeyim "ille de yurt dışı" hedefiniz varsa hukuku unutun. Çünkü her ülkenin hukuk sistemi farklı ve Türkiye'de öğrendiğiniz bilgilerle görev yapabileceğiniz tek yer Antik Roma, üzgünüm. Ama hukuk meslek seçimi olarak çok geniş bir yelpaze sunuyor: avukat, hakim, savcı, noter vs. Siz yurt dışı istiyorsanız avukat, hakim, savcılık değil de diplomatlık düşünebilirsiniz. Geleceğe yönelik planlarınız "hukuk" ve "yurt dışı" ekseninde olduğu için yelpaze daha da daralıyor ve bu da hedefe ulaşma şansınızı aşağıya çekiyor. Yani demem o ki istediğiniz "devlet bünyesinde uluslararası bir iş" ise tavsiyem Galatasaray Üniversitesi/Boğaziçi Üniversitesi/ODTÜ- Uluslararası İlişkiler.

İkinci olarak da "Hayır benim derdim yabancı dil öğrenmek, yurt dışında çalışmasam da olur." derseniz şu anda Türkiye'de Erasmus'tan en büyük hibeyi alan okul Anadolu Üniversitesi. Bulunduğum okulda Erasmus'a başvurup da gidemeyene hiç rastlamadım, 2.20 üzeri not ortalaması ve biraz da İngilizce bilgisi arıyorlar. Ki İngilizceyi de zaten hazırlıkta öğreneceksiniz. Advanced English(İleri İngilizce), Almanca ve Fransızca seçmeli dersleri bölümü okurken alabiliyorsunuz okulda. Ayrıca İng./Alm./Fr. olmak üzere üç dilde hazırlık seçme imkanınız var. Ben de sadece dil eğitimi için burayı yazmıştım, benim de uluslararası bir hedefim var. Ama Galatasaray-Uluslararası İişkiler'e puanım yetseydi orayı yazardım.

Özel üniversiteleri hiç düşünmemenizi öneririm çünkü içlerinde yalnızca Koç'u bir istisna olarak görüyorum. Eğer Koç'a giderseniz size kendinizi İngilizce savunmayı dahi öğretecek çok kaliteli bir eğitim alacaksınız ve uluslararası sanal mahkemelere katılacaksınız. Okul yurt dışına da gönderiyor. Ama hem puanı yüksek hem de fiyatı tuzlu.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Başarılar...

• @Amarilla

Açıkçası Boğaziçi uluslararası ilişkileri düşlemiyor değilim ama çevremdekiler hep hukuğun alanı geniştir uluslararasını da kapsar dediği için aklım hep hukuktaydı. Açıkçası tamamen yurtdışında yaşamak yerine Türkiyede yaşayıp dışarıya gidip gelmeyi tercih ederim.
    Ayrıca özel üniversiteler özellikle Koç ile ilgili söylediklerinizi de aklımın bir kenarına yazdım. Yalnız hukuk okuyup İngilizce bildiği için Strasburg'da çalışan hakimler de varmış. Tamamen vazgeçecek kadar şansı yok yani hukuğun?
  • Bunu ilk kez sizden duydum ama çok güç bir olasılık, o konuda anlaşalım. Bir de şunu söylemeyi unutmuşum mavi diploma veren üniversiteleri tercih edeceksiniz yurt dışı için. Mavi diploma uluslararası geçerliliği olan diploma demek. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin kadrosu akıllara zarar, hakim-savcı sınavlarında başarısı tavan ama mavi diploma vermiyor aynı şekilde Türkiye'nin bir numarası Ankara Hukuk da. Daha erişilebilir puanı olduğundan Hacettepe'yi öneririm, yoksa tabii ki Galatasaray-Hukuk diyeceğim de e zor o biraz:)

Çevredekiler sürekli bir şeyler der bence hiç önemsemeyin bunu demeleri hukukun itibarından kaynaklanıyor. Sonuçta uluslararası ilişkiler açıköğretimden bile okunan bir bölüm ua ilişkiler dediğinizde çok fazla "o da bölüm mü" bakışlarına maruz kalacaksınız ama bu da karşıdakinin bilgisizliğinden kaynaklı. Burada objektif davranmayıp kendi bölümümü yere göğe sığdırmayabilirdim de fakat öyle yapmayacağım. Ha tüm bunları sadece Boğaziçi ve GS için konuşuyorum yoksa şahsen İstanbul Üniversitesi'nde Ua İlişkiler okuyacağıma Dicle'de Hukuk okumayı yeğlerdim. Boğaziçi-Uluslararası'nın size katacaklarını hiçbir yerde bulamazsınız. Üstelik 2 yıl önce arkadaşım Türkiye birincisi oldu ve diplomat olmak istiyordu, Ahmet Davutoğlu Boğaziçi-Ua İlişkiler yazmasını istedi o da öyle yaptı. Ki geleceğin diplomatları da oradan çıkacak fikrimce.

• @Amarilla
    Bunların hepsini aklımın bi köşesine yazdım. Çok teşekkürler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Amarilla

Bunu ilk kez sizden duydum ama çok güç bir olasılık, o konuda anlaşalım. Bir de şunu söylemeyi unutmuşum mavi diploma veren üniversiteleri tercih edeceksiniz yurt dışı için. Mavi diploma uluslararası geçerliliği olan diploma demek. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin kadrosu akıllara zarar, hakim-savcı sınavlarında başarısı tavan ama mavi diploma vermiyor aynı şekilde Türkiye'nin bir numarası Ankara Hukuk da. Daha erişilebilir puanı olduğundan Hacettepe'yi öneririm, yoksa tabii ki Galatasaray-Hukuk diyeceğim de e zor o biraz:)

Çevredekiler sürekli bir şeyler der bence hiç önemsemeyin bunu demeleri hukukun itibarından kaynaklanıyor. Sonuçta uluslararası ilişkiler açıköğretimden bile okunan bir bölüm ua ilişkiler dediğinizde çok fazla "o da bölüm mü" bakışlarına maruz kalacaksınız ama bu da karşıdakinin bilgisizliğinden kaynaklı. Burada objektif davranmayıp kendi bölümümü yere göğe sığdırmayabilirdim de fakat öyle yapmayacağım. Ha tüm bunları sadece Boğaziçi ve GS için konuşuyorum yoksa şahsen İstanbul Üniversitesi'nde Ua İlişkiler okuyacağıma Dicle'de Hukuk okumayı yeğlerdim. Boğaziçi-Uluslararası'nın size katacaklarını hiçbir yerde bulamazsınız. Üstelik 2 yıl önce arkadaşım Türkiye birincisi oldu ve diplomat olmak istiyordu, Ahmet Davutoğlu Boğaziçi-Ua İlişkiler yazmasını istedi o da öyle yaptı. Ki geleceğin diplomatları da oradan çıkacak fikrimce.

istediği kadar mavi diploma versin abd de çalışmaz. Kağıt üstünde kalır. Hukuk sistemi bambaşka birkere. Örn türkiyede evine izinsiz giren silahsız birini keleşiyle vuran adam itin ardına sokulur. Abd de ise haklı sayılır. Elindeki diploma kağıt parçası olur bu durumda. Mesleği yapacak kapasite olmadıktan sonra diploma ne işe yarar????? Özetle hukuk hiç bir yerde geçmez diplomanın özelliğinin bir önemi yoktur. Bu kesin ve net bilgidir. Farklı kağıtlarda farklı şeyler yazsada durum budur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.