Şimdi Ara

Bir baba nasıl oğlunu öldürtür ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
903
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şimdi düşünüyordum da ( Osmanlı tarihine çok alakam vardır , birden geldi aklıma ) bir baba HER NE YAPMIŞ OLURSA OLSUN oğlunu nasıl gözünün önünde 7 cellada boğdurur ? oğlu ''Baba.. Baba'' diye yardım isterken nasıl oturup izler ? Nasıl bir yüreksizliktir bu . 70 yaşında güçsüzlükten değil bir kadına özleminden , kederinden ölür ama oğluna yaptığı aklına gelmez mi ? Ben 20 yaşındayım benim kardeşim dünyayı katletse ben kolay kolay ona yardım etmeden kurtarmaya çalışmadan duramam . Valla helal olsun allah ne yürek vermiş adama . Bi de akıllı gidip şeyhülislam'ın kendisine verdiği fetvaları bi sandığa toplayıp kendisi ile birlikte gömüyor ve şöyle diyor ; bana bunları neden yaptın derse ona bana bu adam bana fetva verdi demek için yanımda gömüyorum demiş . ZEKAYA BAK ZEKAYA . Senin suçun değil hepsi Şeyhülislama yazılacak şeyhülilama

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Walternatif Bishop

10 yaşımdan beri tüm padişahların yaşantısını araştırmışımdır .

Araştıramamışsın demekki. Tarih ilminde tarihsel olayları şu anki zaman ve mekanın kurallarıyla değerlendiremezsin. Osmanlıda babasına baş kaldıranda oldu öz oğlunu boğduranda oldu. Bu sadece Osmanlıya has bir durum değil. İngilizlerin tarihindede, ispanyollardada, germen tarihinde bu gibi şeyler yaşandı. Kanununin babası tahta çıkıp muhtemel rakiplerini, kardeşlerini öldürdü. Kanununin ogluda kimine göre isyan edecekti (ki etse tahtı alabilirdi), kimine görede "hürrem güdümündeki" cihan hakimi olan adam hürremin etkisiyle öz oglunu boğdurdu. Bunların ikiside ihtimal. Bu tip çetrefilli olayları ispatlıyamazsınız. Bende şu anda mustafa olayı ile ilgili bir senaryo yazıp ortaya sunsam bunu çürütmen oldukça zordur.

Şeyhülislam nedir ne işe yarar tekrar oku, araştır. Yeterli bilgiyi edinememişsin demekki.

Yaşını sorup fail olmuşum 20 yaşındaki adam böyle bir yazı yazmaz - yazmamalı. Hele o sondakiler ne lan

He bu arada konu kapanacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MoneyTalks -- 9 Haziran 2013; 20:19:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: MoneyTalks

kaç yaşındasın ?

yazımı okuduysan görürdün Bari saygı göster biraz

• m.yy izledin dimi...

hll knk

• quote:

kaç yaşındasın ?

Nabçan lan sen çocuğun yaşını
  • quote:

kaç yaşındasın ?

FAİLLLLLL
  • quote:

quote:

kaç yaşındasın ?

yazımı okuduysan görürdün Bari saygı göster biraz

Hey bishop
  • quote:

Orijinalden alıntı: bunukimyazdı

m.yy izledin dimi...

hll knk

1 bölüm izlemişliğim yok .Dedik ya osmanlı tarihi hobim diye 10 yaşımdan beri tüm padişahların yaşantısını araştırmışımdır . Fetihler yapmış olması adam olduğunu göstermiyor . Mesela Yavuz aralarında benim en sevdiğimdir ama onun da babasını öldürdüğü söyleniyor . Hatta tüm ailesini katletmiş DENİYOR doğruluğunu bilmiyorum ama bayağı bir araştırmışımdır çünkü en sevdiklerim o . adam 8 yılda neler neler yapıyor HELAL OLSUN GÖZÜM BENİM

• babasi oldurmese oglu oldurur onu tahta cikip kardeslerini ortadan kaldirip tek kral olmak icin duygusalliga yer yok

• Devletin bekası için yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ayaklanmalar, bölünmeler, iç ve dış tehditlerin padişahı indirip yerine yaşayan akrabasını getirmeye çalışabilirler. Kendi istekleri doğrultusunda onu kullanırlar. Kötü bir şey ama bazı zamanlarda böyle kayıplar verilmesi gerekir.
  • dostlar olayın duygusal boyutu önce bir kenara bırakın eğer oğlu isyan eder baş kaldırırsa öldürülebilir

şimdi 5 yaşında erkek bile olsan veliat şehzade olsan bir nevi potansiyel kralsın ve etrafındada tilki insanlar olur ee sen tahta gecince onlarda hakettigi paşalıgı alacak ve senin kanına girerler ne olacak ülke bölünecek birbirini yiyecek dış gücler tarafından desteklenecek ve önlenmesse ülke çökecek bunlar 1 oğul için birde sayının arttıgını düşünün

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mithrandir -- 9 Haziran 2013; 20:08:25 >
  • kardeş katli meselesi de var daha
  • Cahil ve islamcı olduğu için
  • quote:

Orijinalden alıntı: FTH - A

babasi oldurmese oglu oldurur onu tahta cikip kardeslerini ortadan kaldirip tek kral olmak icin duygusalliga yer yok

bir insan oğlunu öldüremez anlıyor musun ? ÖL-DÜ-RE-MEZ . Bişeyleri anlatırsın kurtarmaya çalışırsın öldürmek son tercihin bile O-LA-MAZ . Gidip ASIL KARISINI kuma yapmasını biliyor bu yazığım çocuğa mı yardım edemiyor ?

• quote:

Şimdi düşünüyordum da ( Osmanlı tarihine çok alakam vardır , birden geldi aklıma ) bir baba HER NE YAPMIŞ OLURSA OLSUN oğlunu nasıl gözünün önünde 7 cellada boğdurur ? oğlu ''Baba.. Baba'' diye yardım isterken nasıl oturup izler ? Nasıl bir yüreksizliktir bu . 70 yaşında güçsüzlükten değil bir kadına özleminden , kederinden ölür ama oğluna yaptığı aklına gelmez mi ? Ben 20 yaşındayım benim kardeşim dünyayı katletse ben kolay kolay ona yardım etmeden kurtarmaya çalışmadan duramam . Valla helal olsun allah ne yürek vermiş adama . Bi de akıllı gidip şeyhülislam'ın kendisine verdiği fetvaları bi sandığa toplayıp kendisi ile birlikte gömüyor ve şöyle diyor ; bana bunları neden yaptın derse ona bana bu adam bana fetva verdi demek için yanımda gömüyorum demiş . ZEKAYA BAK ZEKAYA . Senin suçun değil hepsi Şeyhülislama yazılacak şeyhülilama

Yönetimde acıma olamaz ülkenin geleceği söz konusu Osmanlı'ya bu konuda laf atanlar nedense romanın barbarliklari karşısında tek kelime etmezler

• Adamın 20 tane oğlu var 1'i devletin bekası için gitsede umursamaz. Sonunda sadece 1 oğlu yaşayacak zaten ha erkenden ha o öldükten sonra

• Devletin bekasi icin, ileride cikacak fitneleri önlemek icin yapilmistir bunlar.

Öldürülen sahsin kendisi ayrilik derdinde olmasa bile, halk arasinda A cilar B ciler cikacaktir. Halk ikiye bölünecek ve düsman devletlerin fitnelerine firsat verilecektir. Üstün bir ileri görüslülükle Ecdadimiz bu tehlikeleri daha baslamadan bitirmislerdir.

Mesele ucuz bir koltuk kavgasi asla olmamistir. Osmanli Devleti Aliyye´si kabile devleti degildir. Isteseler rakip gördükleri kisileri, gizlice de öldürtebilirlerdi. Bunun devlet eliyle ve fetva ile yapiliyor olmasi bile isin ne anlama geldigini aslinda cok iyi anlatiyor.

Bu sekilde öldürülen kisi Osmanli Tarihi boyunca 64 kisidir. Allah muhafaza cikacak bir hanedan kavgasinda halktan kac kisi ölürdü biliyor musun? En hafifinden binlerce!

Kar zarar hesabi yaparsan mesele netlesiyor.

Sen bu meseleye bir de, Devlet icin kardesini ya da devlet icin evladini feda etmek olarak bak. O zaman cok daha iyi anlayacaksin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi doganza -- 9 Haziran 2013; 19:57:29 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: FTH - A

babasi oldurmese oglu oldurur onu tahta cikip kardeslerini ortadan kaldirip tek kral olmak icin duygusalliga yer yok

bir insan oğlunu öldüremez anlıyor musun ? ÖL-DÜ-RE-MEZ . Bişeyleri anlatırsın kurtarmaya çalışırsın öldürmek son tercihin bile O-LA-MAZ . Gidip ASIL KARISINI kuma yapmasını biliyor bu yazığım çocuğa mı yardım edemiyor ?

onlarin baba oglu iliskisi seninki gibi degil eger padisaha itaatsizlik ediyorsa padisah o tahta gectiginde neler yapabilecigini bilir hersey devlet icin elin oglu gelir tum devleti b.k eder kor sekil a sari selim ayyasin tekiymis kadinlara duskun

• quote:

Orijinalden alıntı: İlluminati Çaycısı

quote:

kaç yaşındasın ?

FAİLLLLLL

İngilizcede İ kullanılmaz.

FAIL
  • Padisah yanlış yapmış ama sende kardeşim adam öldürse arka çıkarim demekle hata etmissin.

Adil yargı burada yoksada öteki dünyada ins. var ve herkes ameline göre değerlendirilir.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.