Şimdi Ara

Bios ssd'yi görmüyor (aniden başladı)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
20
Cevap
1
Favori
2.542
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Bilgisayarı açtığımda windows değil de biraz bekledikten sonra bios ekranı açıldı. Yeniden başlattığımda yine aynı şekilde bios açıldı. Açılışta Boot seçeneğini seçtiğimde no boot devices found (boot cihazı bulunamadı) tarzında bir uyarı verdi. Biostan kontrol ettiğimde ssd'mi görmediğini farkettim. Uefi bios olduğundan anakartın neresine ne bağlı olduğunu gösteriyor, ordan kontrol ettim bütün SATA slotları boş görünüyor fakat bunların birine SSD bağlı.

Çözüm için yaptıklarım

1-) SATA kablosunu diğer sata slotlarına tek tek takıp denedim sonuç aynıydı
    2-) Başka bir sata kablosu alıp SSD-anakart bağlantısını onunla yaptım, sonuç yine aynı görmüyor
    3-) USB boot ile format denedim ki zaten SSD görünmediği için bu seçenek de olmadı

4.5 sene önce bu sistemi almıştım, hiç böyle bir problem yaşamadım. SSD mi bozuldu acaba?

Bu aşamada yapmam gereken şey nedir?

Edit: Bu problem bilgisayarı uyku moduna aldıktan sonra oldu. Bir daha işletim sistemi açılmadı ve bu problem ortaya çıktı

Ekleme: yeni ssd alıp taktım, sorun düzeldi. benim ssd nin ömrü bitmiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi imperial93 -- 8 Kasım 2017; 5:1:30 >

• biosda ahci mode aktif olmalı
  • ssd gitmiş bence..başka ankartta deneyin..

veri kurtarma yaparım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: axelfoly

biosda ahci mode aktif olmalı

ahci aktif hocam zaten önceden de öyleydi hiç değişmedi

bir de bu problem bilgisayarı uyku moduna aldıktan sonra oldu bilmiyorum alakası var mıdır
  • quote:

Orijinalden alıntı: mikail13

ssd gitmiş bence..başka ankartta deneyin..

veri kurtarma yaparım..

önemli şeyleri yedeklemiştim hocam ama sağol yine de ihtiyaç olursa aklımda. ssd kesin bozuk mu onu öğrenmem lazım bakalım
  • hacı sonuç ne oldu bende buna benze sıkıntı yaşıyorum şuan. ssd kontrole gitti geldi saglam çıktı ama hala ben bios da felan göremiyorum. geri gönderdim, sonucu bekliyorum. Samsung evo250gb

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaptan2435

hacı sonuç ne oldu bende buna benze sıkıntı yaşıyorum şuan. ssd kontrole gitti geldi saglam çıktı ama hala ben bios da felan göremiyorum. geri gönderdim, sonucu bekliyorum. Samsung evo250gb

ömrü bitmiş benim ssd'nin. yeni ssd alıp taktım, sorun düzeldi. buraya yazdığımı sanıyordum editlememişim meğerse
  • quote:

Orijinalden alıntı: BordroluKeriz

hacı sonuç ne oldu bende buna benze sıkıntı yaşıyorum şuan. ssd kontrole gitti geldi saglam çıktı ama hala ben bios da felan göremiyorum. geri gönderdim, sonucu bekliyorum. Samsung evo250gb
    Selam hocam bende bu sorunu yaşıyorum ssd 2 yıl oldu olmadı bu kadar çabuk mu bozulur

• SSS bozulmuş demeye gelmiştim ama çözülmüş zaten.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • mahsur kalan adam M kullanıcısına yanıt
    SSDye ne kadar okuma yazma yaptırdığınıza ve kalitesine göre değişmekle birlikte evet bozulabilir. Emin olmak için başka bir sisteme takıl deneyin.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zwanzig

SSDye ne kadar okuma yazma yaptırdığınıza ve kalitesine göre değişmekle birlikte evet bozulabilir. Emin olmak için başka bir sisteme takıl deneyin.
    Valla çok enteresan sorunlar yaşıyorum

Kabloları çıkarıp taktım bios gördü format attım ama arada bilgisayarınız sorunla karşılaştı diyip kapanıyor

Bazen açılmıyor pc açılınca da hiçbir sorun olmadan kullanıyorum

• mahsur kalan adam M kullanıcısına yanıt
    Bilgisayar açılırsa hdd tune veya benzeri bir yazılımla diskinizin durumuna bakın. Smart sekmesinde hata veya uyarı var mı ? Toplam kaç TB okuma yazma yapmış ? Üretici kaç yıl, kaç TB ömür biçmiş ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: zwanzig

Bilgisayar açılırsa hdd tune veya benzeri bir yazılımla diskinizin durumuna bakın. Smart sekmesinde hata veya uyarı var mı ? Toplam kaç TB okuma yazma yapmış ? Üretici kaç yıl, kaç TB ömür biçmiş ?
    Bikaç program denedim hiçbirinde sorun çıkmadı

Samsung evo 120gb kullanıyorum ne kadar yazma okuma yaptığına baktım hatırlamıyorum ama normal bir kullanım gibi geldi bana

2 tane hdd takılı ayrıca birinde silinmeyen bir klasör vardı formatla onu hallettim 1 tb hdd de ayrı var ona da format atayım

• kingston a400 120 gb ssd aldım bende yeni toshiba c55-a modelinde ve dell 1545 sata 2 ve sata 3 destekli anakartlarda denedim ne bios görüyor ne de format esnasında gözüküyor sebebi ne olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1881-1938 -- 14 Kasım 2018; 23:7:27 >
  • 60 GB lık SSD yi 5 senedir kullanıyorum bana mısın demedi. Zaten 40 GB sistem dosyaları tutuyor. OCZ Agility 2 ya da 3 olması lazım.

Gerçi ne amaçla kullandığımıza da bağlı. Ben bu bilgisayarımı genelde sadece hafta sonları 2 şer saat gibi kullanıyorum.
  • Biosdan yanlışlıkla raid i açmadıysanız malesef ssd niz bozulmuş gibi gözüküyor

• frozonfear kullanıcısına yanıt
    ssd çoktan gitmiş yenisi bile gelmiş hocam bir sene olmuş bu konu açılalı :) :)
  • KciD kullanıcısına yanıt
    pardon kusura bakmayın tarihi görmedim mobilden giriyordum:)
  • frozonfear kullanıcısına yanıt
    estağf. hocam ne kusuru ben şaka maksatlı yazmıştım :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.