Şimdi Ara

Binalar için devrim: Dünyanın ilk paylaşımlı güneş paneli sistemi geliştirildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
2
Favori
1.664
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Binalar için devrim: Dünyanın ilk paylaşımlı güneş paneli sistemi geliştirildi
    Yenilenebilir enerjiye geçiş hızlanmaya devam ediyor. Hem devletler hem de bireysel, elektrik ihtiyacını temiz enerji kaynaklarından elde etmeye çalışıyor. Bu bağlamda Galler'deki bir konut bloğu, tüm daireleri aynı çatı panellerine bağlayarak dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Tüm daireler, tek bir güneş enerjisi sitemi ile donatılırken geliştirilen yeni SolShare sistemi binalarda bir yeşil enerji devrimi yaratabilir.

Tüm bina tek bir güneş paneli sistemine bağlı

Geleneksel çatı güneş paneli sistemleri her dair için ayrı ayrı kurulum gerektiriyor. Bu durum hem bina hem de bireysel anlamda ekstra maliyet demek. Avustralyalı üretici Allume Energy tarafından geliştirilen SolShare modeli ise binadaki tüm daireleri tek bir çatı güneş paneline bağlıyor ve ek kurulum maliyetlerinden kurtarıyor.

Binalar için devrim: Dünyanın ilk paylaşımlı güneş paneli sistemi geliştirildi
    SolShare sistemi her dairenin (24 adet daire var) elektrik ihtiyacının yüzde 75'ini karşılayabilecek seviyede. Yapılan testlere ve hesaplamalara göre SolShare ile her daire yıllık elektrik faturasında yüzde 50 ya da 438 ila 595 euro arasında tasarruf sağlayabilir.

Ayrıca Bkz.Açık deniz rüzgar çiftliklerinde ağırlık rekoru kırıldı

Galler İklim Değişikliği Bakanı Julie James, "Maliyetlerin arttığı bir zamanda, evlerin enerji verimliliğini artırmak yalnızca iklim kriziyle başa çıkmamıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda ailelerin karşılaştığı yaşam maliyeti krizinde de yardımcı olacaktır" ifadelerini kullanarak sistemin önemini vurguluyor.

Şirket, donanımdan tasarruf etmenin yanı sıra SolShare'in güneş enerjisi kullanımını yüzde 25'ten fazla artırdığını söylüyor. Yeni sistem, mevcut tedarik ve ölçüm altyapısında herhangi bir değişiklik gerektirmediğinden hem yeni inşaatlarda hem de mevcut binalarda kullanılabiliyor.

Kaynak:https://www.euronews.com/green/2023/02/18/live-in-an-apartment-this-new-solar-technology-cut-could-your-bills-in-half

• Aslında çok zor bir şey değil ama yabancılar genelde müstakil ev için bu teknolojileri geliştirdiler. Bizim gibi apartmanlar için yeni yeni gelişiyor.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Bunu daha öncede yazdım. Köyümüzde, yaylalarda bizim insanımız o kadar yaygın kullanıyor ki. Elektriğe ulaşılamayan yerlerde 2 panelle bir veya 2 akü ile basit ihtiyaçlarını gideriyorlar.

• Binalar sağlam yaptık da bu kalmıştıBinalar için devrim: Dünyanın ilk paylaşımlı güneş paneli sistemi geliştirildi 

• Bedava güneş, yararlanmak lazım. Şu işler için geç kalındı geç.

Apartmanlara da yapılır istenirse. Belediye, projeye zorunlu kılarsa olur.

Daire başına da bölerler maliyetini.
    Şebeke gidince ampullerle buzdolabını çalıştırsa yeter.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 20 Şubat 2023; 16:52:44 >
  • Önce malzemeden çalmadan nasıl bina yapılır onu bir öğrenelim sonra bu işlere girişiriz.

• 07_SeRHaT_07 kullanıcısına yanıt

O iş belediyelerde bitiyor. İşin içinde rüşvet dönüyor. Sonra da müteahitleri topluyorlar hikayeden.

İmzası olan herkesi alsınlar da görelim. Tee belediyesine kadar.

Sıkı kanun ve denetimlerin gelmesi şart

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 20 Şubat 2023; 17:3:35 >
  • Bu iş tam bizim mühendisler in işi çünkü onlar türk ve müslümanlar.

Hans kimmiş hasan yaparsa iyi yapar. Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kartalaraz -- 20 Şubat 2023; 17:14:37 >
  • çok güzel. en kısa sürede tüm binalarda yaygınlaşsın

• tbbtl T kullanıcısına yanıt
    off-grid yerde 2 panelle ne yapıyor? cep şarjı mı gece ne yapıyor? akü ile buzdolabını mı çalıştırıyor? hergün dolup boşalan akü şişmiyor mu?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bayılırım böyle şeylere ya keşke daha fazla olsa daha fazla artsa

• valla benim de merak ettiğim o en kıral panel 1 kw değil suan.ben benim daire için hesaplamıştım kışın elektirikli radyatör yaparsam 13kw max guc tuketimi.yazın ise 7kw max guc cekiyordu yaz ortalamasında bile.(klimasız) 8 dairey 8x7=56 kw saatlik guc cekse hangi panelle karsılayacak oluşacak talebi merak ettim.ama doldur boşalt kısmı lityum titanat ile cozulmuş okudugum kadarıyla

• Abi nasıl dünyada bir ilk?

Hollanda da yaşıyorum ve burada bu tarz sirali ev (rijtjeshuis) o kadar çok ki. Çatılarinda tek parçadan oluşan bir panel ve tüm ısıtma soğutma sistemleri o panele bağlı 10larca ev var. Adamlar yazında kışında elektriğe 1 kuruş para ödemeden kullanıyorlar. Bu haberi kim yaptıysa dünyadan haberi yok yani.

• Bir şu habere bakıyorum, bir de Türkiye'nin hâline bakıyorum. İnanılmaz ütopik geliyor. Haberle ülkenin durumu arasında en az 2 büyük çağ var. Biz daha depreme dayanıklı, depremi bırak daha kendini taşıyabilecek, kendi kendine yıkılmayan bina yapamıyoruz bir de binalara güneş paneli taktıracağız. En son Hatay'daki depremler gösterdi ki bu ülke insanından bi cacık olmaz. Zira suçlular öyle sadece üç beş kişi değil. Toplumun kendisinde bir yozlaşma var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu sistemi yıllar önce söyledim bunu yapan firma ihya olur

proje şöyle

her binanın çatısına güneş enerjisi sistemi kurulacak , bina kaç hane ve yıllık tüketim ne kadar iise ortalama olarak o kadar enerji toplayacak paneli olacak her daireye bu sistemden elektrik verilecek

alemin akıllısı benmiyim , onca firmalar bunu düşünmüştür zaten , demekki olmuyor demiştim kendime

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.