Şimdi Ara

Bilincim yok olmayı anlayamıyor (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
223
Cevap
2
Favori
6.234
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yaz abi yaz sensiz olmaz ya, ben şaka yaptım yaz sen. 1000 mesaj olunca binbaşı olacaksın çok güzel gözükecek zaten az kalmış. Mesajlarımı okumasan da, bazen bana kötek atsan da seviyorum seni nedensizce. Bilmiyorum neden sizce? (Helalliğe de yabancı değilim çok inançlı bir eski müslümanım hatırlatırım.)

Bu arada karakterime ters davranış olayına katılmıyorum

Çünkü sende bir çeşit karakter yüzüğü var da, sen foruma girince o yüzüğün verdiği karakter etkisini kaybediyor gibi değil olay. Karakter dediğin şey, içinden yapmak gelen davranışlar işte. Kafan bozulur, kızarsın, bu da senin içinden gelir, bu da sensindir, bu da karakterindir. Kendini parçalara bölüp bazı parçalarını sevmemek, insanın kendisini sevmemesinin ilk adımıdır
  • gandalf ben seni bildim bileli kafirdin galiba çocukluk bebeklik dönemini kastettin
  • Yok olmayi sonsuz olarak dusundugun icin almiyor. Sonsuzlugu bir insan beyni nasil anlayabilir ki 1 ile 2 arasinda da sonsuz gercek sayi var 1 ile 10 arasinda da 1 ile sonsuz arasinda da hatta gercegi gectim rasyonel sayi. Evren de hubble yasasina gore sonsuz, bana cok manasiz geliyor yani manasizdan kasit kendimi cok kucuk hissediyorum, sonsuzluk agir geliyor kavrayamiyorum bir turlu. Sonsuz bir dongunun icinde dongude oldugumuzu anlayabilir miyiz mesela bir suru anlamsizlik, paradokslar vs. gece gece aci cektim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hypercubematrix H kullanıcısına yanıt
    vaaaay ben seni candance hocam sanıyordum, yoksa Sabah yıldızı hocam sen misin?

böyle işler allahla kul arasındadır yeğen imanın kimde olduğunu bilemezsin şimdi uza

• Ölümden o kadar korktuğu için insanlık din diye bir algı yarattı, inanç diye bir olgu genlerimize işledi. Ölümden sonrasında ne oluyor ne bitiyor boşluk mu ? yoksa farklı bir şekilde bilinç hayatına devam ediyor mu ? asla bilemeyeceğiz. Zaten bilseydik ne din ortaya çıkardı nede inanç.

Din bazlı düşünürsen ya cennete gidiyorsun, yada cehenneme artık diğer dinlerinde sana sunduğu hediyeler (yada kötü sürprizler) mevcut; hangisi işine geliyor ise onu seç. Yada bölgenin sana sunduğu; zorunlu, doğumla birlikte işlenmiş İslam dini ile devam et veya ateist ol vs. uzay gider bu şekilde.
  • zannın doğru ilk yazdıgın ...

testide ne varsa dışarı o sızar .. yazdıkların düşüncelerin ve inancındır
  • hypercubematrix H kullanıcısına yanıt
    bence şu zannım daha doğru: siz ikiniz aynı kişisiniz

ikinci yazdığına katılmıyorum belki testide zeytinyağı ve su var, dışarı yağ sızıyor dipte su varken. bilemezsin. noldu lafı yedin mi noldu ooOOooOOoo lafı yedin

saygılar ve hürmetler hocam

• Kafası çalışanlar için genel anestezi'de(narkoz) büyük dersler vardır.

• irdelenmesi gereken teistlerin öldükten sonra kesin şekilde hayat olduğunu savunması ve buna en ufak bir delil sunmamaları.

düşünülmesi gereken yine teistlerin öldükten sonra yaşam fikri ile yüzlerce yıldır cinayetlere, yaşam sömürülerine ortak olmalarıdır. bugün din adına işlenen cinayetlerin tamamının altında ölünce cennetliksin fikri yatar. bu açıdan bakarsan öldükten sonra yaşam olmadığını düşünmek insanlık için daha iyi. fakirler de hallerinden memnun bu düzende, nasılsa ölünce çok zengin olacaklar her şey onların olacak. eh neden vahşi kapitalizmde yöneticiler din adamlarını baş tacı ediyor? fakir halkı öldükten sonraki hayat masalıyla kandırsınlar, onları uyuştursunlar, isyan etmelerini önlesinler diye.

• eyvah konu popülere çıkmış

• ilk 20 yılı saymıyorum o biraz insanda cehaletin galebe çaldığı yıllar sonraki yıllarda her türlü insanla bi şekilde anlaşmışım kızgınlık denen şeyin sinir uçlarını yakmışım o derece bir halim selim yaşantı son bir aya bak nefsi gem vurursun boş bıraktığın anda kayarsın neyse
    zaten işler açılırsa pek fırsat da bulamam
    asıl sebep boşa kürek çekmek istemem öbürleri tuz biber
  • Bende açmıştım böyle bir konu önceden, yaşam sonrası yok oluş veya sonsuza kadar yaşamak diye düşününce beynim yanıyor sanki. En mantıklı yorum bana göre dünyalı aklımızın böyle şeylere yetmediği gibi bir şey.

• Birde soyle dusunun, neden yokluk yerine birseyler var? Hangi irade evrenin olmasini sagladi? Bence bu durum Allahin varliginin kanitlarindan biridir.

• Montla Sıç.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mhmt042

güzel cevap al sana ölümden sonra hayat uykudasın öldün uyandın dirildin
    her uykuda ölür her uyanmada dirilirsin
    Her şeyi tersinden anlama uzmanısın.
    Celal Hoca dirilmeni düşündüren sebeb nedir diye sormuş. O kadar.
    Ucu açık gibi ama kapalı.
    Sen adamı hemen hortlatmışsın.
    Ölümden sonra sana yaşam yok arkadaşım. Kurtlar tarafınden yeneceksin. Gübre olcaksın.

• quote:

Orijinalden alıntı: # Ace #

Ölümden o kadar korktuğu için insanlık din diye bir algı yarattı, inanç diye bir olgu genlerimize işledi. Ölümden sonrasında ne oluyor ne bitiyor boşluk mu ? yoksa farklı bir şekilde bilinç hayatına devam ediyor mu ? asla bilemeyeceğiz. Zaten bilseydik ne din ortaya çıkardı nede inanç.

Din bazlı düşünürsen ya cennete gidiyorsun, yada cehenneme artık diğer dinlerinde sana sunduğu hediyeler (yada kötü sürprizler) mevcut; hangisi işine geliyor ise onu seç. Yada bölgenin sana sunduğu; zorunlu, doğumla birlikte işlenmiş İslam dini ile devam et veya ateist ol vs. uzay gider bu şekilde.
    Hocam dini ilk yaratanlar doğadan o an için örneğin gök gürültüsünden korktukları için tanrı ve dini yarattılar. Ölüm korkusu çok sonra gelişti.

Daha sonra tanrılar din vasıtası ile insanları sevk ve edebileceklerini keşfetti bazı uyanıklar.
    Firavunlar kendilerini tanrı ilan etti.Ölüp gittiler.

Tek tanrılı dinler doğdu.
    Okuma yazmanın çok düşük olduğu dönemlerde. İnsanların adeta genlerine işlediler.

İnsanlar okursa bir gün onları nasıl kandıra bileceklerini kara kara düşünmeye başladılar.

Geldik bu güne. Dinleri en fazla kullanan yönlendiren ABD emperyalist yobaz kesim.
    Dev bilgisayarlarda artık dini ve sosyolojik projelerini üretiyorlar. Simule ediyorlar.
    Bizim gibi geri kalmış ülkelerde ilk deneyimlerini yapıyorlar.
    Tabiki bazan evdeki hesap(simule) çarşıya uymuyor.

ABD veya geri kalmış ülke farketmeksizin iktidardaki hiç kimsenin dindar olduğuna inanmıyorum.
    Dinler insanların büyük bir çoğunluğu için inanırlığını yitirmiştir.

İktidarlar insanları kolay idare edebilmenin bir yolu olarak kullanıyorlar.

• Bu kadar mükemmel bir varligin yok olmasina kanaat getirecek tum kanitlariniz sizin olsun.

Hislerinden ve icgudulerinden kaçamak yapip su prof su bilim sunu soyledi diyenler..

Yillar once Olmekle yok olmanin banada saçma geldinin farkina vardim ve cok arastirdim.

Bazi seyleri hissetmen yada farkina varman icin ultra bilgili olmak gerekmez.herkeste var olan beyin vücut sende de var ve gerçekten cevap ariyorsan tatmin olana dek birakma.

• bu dediğin inançsızların olmasını çok istediği bir durum ama maalesef yok öyle 3 kuruşa 1 köfte :)
    oh ne ala yap et ,ondan sonra öl bitsin her şey

öldürülen faili meçhul insanlar razı olur mu böyle bir adaletsiz yaşantıya ?
    zulüm gören insanlar razı olur mu böyle adaletsiz bir yaşantıya ?

kimse kusura bakmasın ama bunların hesabı bir bir sorulacak :)

öldüğünde her şey bitecek olsa bu şekilde niye yaşayayım ?
    bende haksızlık yaparım ,önüme geleni kandırıp ,soyup krallar gibi hayat yaşamaya bakarım
    etik miş ,ahlak mış ,hak hukuk muş bana ne kardeşim ?

sen bunları kıyamette hesap sorulacak diye mi yapıyorsun ,diye soracaklar için peşinen söyleyeyim ;
    evet aynen onun için yapıyorum ,yoksa ben aptal mıyım ,öldüğümde hesap sorulmayacaksa ,her şey yok olacaksa ?

şu dünyada en fazla yaşaya bileceğin ömrün 70-80 yıl ve bunu başkalarını memnun etmek için mi geçireceğim ?
    bana ne yahu başkalarından ,kıyamet yoksa ,hesap sorma olmayacaksa

şuan dünyada yaşayan inançsız sayısı yok denecek kadar az ve onlarda çoğu kanun ve kuralda aynı dini kurallara uyuyorlar ,yoksa dünyada yaşamak ne mümkün ?

en komik soru ise "ben o kadar iyi insan olsam ve yaratıcıya inanmasam ,yine cehenneme gidiyorum" gibisinden olan tuhaf sorular
    yahu senin o kadar iyi insan olduğuna kim karar veriyor ,kalbinde neler geçiyor kim bilebilir ,belki gösteriş yapıyorsun olamaz mı ?

yaratıcıyı bile kabul etmeyen insan ,kime göre iyi insan olacak ,buna kim karar veriyor ,belki senin iyi dediklerin gerçekte iyi olmayan şeyler ?

neyse siz bildiğiniz gibi yaşayın ,artık ölürken gelen ölüm meleğine anlatırsınız bunları :)
    sayın melek ben aslında çok iyi bir insanım ,kem küm falan filan :)

• quote:

Orijinalden alıntı: mfselektronik

Sen ölümden korkuyorsun arkadaşım.
    Öldükten bilinç kalmıyor. sonra toprağa gömüyorlar. kurtlar milyonlarca minik canlıya yeni hayat veriyorsun.
    Belki bir selviyi besliyorsun. Veya Bir yırtıcı tarafında parçalanırsan, onlara yiyecek oluyorsun.
    Yaşam bu döngü içinde devam edip gidiyor.

Senin sözlerini her hangi bir dinin etkisinde kalmadan veya etkisinden çıkmadan, Yazmış olman olanaksız.

Dinlerin olmadığı ilkel komünal toplumların aklında ölümden sonrası yoktur.
    https://www.youtube.com/watch?v=k--DL4FQons#t=1m57s

• Ben genelde ölüm sonrasından çok, yaşam öncesini düşününce mavi ekran veriyorum. Hayat yok, ben yokum, baya sıkıcı bir durum, eğer dışarıdan değil de, yaşamsız bir durumun içinde kendinizi hayal ederseniz kalbiniz sıkışacaktır. Şu an bu forumda yazı yazdığıma inanamıyorum, hatta bunları düşünme kabiliyetimin olmasına da şaşırıyorum, ben kimim ki?. Bu kabiliyeti ben kazanmadım, kimse kazanmadı. Bu büyük bir lütuf olabilir anca. En berbat, en fakir, en kötü acıları da yaşasan, yaşamın her saniyesi için sayısız kez teşekkür etmek gelir insanın içinden.

Aslında şu yaşamın kıymetini idrak edebilsek, ne savaş, ne zalimler alıkoyabilir hayattan zevk almaktan.

Edit:!imla v1.1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ccguven -- 14 Nisan 2018; 7:5:10 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.