Şimdi Ara

Bilimadamları yaşayan bir hücre yaratmayı başardı!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
154
Cevap
0
Favori
5.670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Konu dışında bir arkadaş koymuş haberi! Bende bunu Kültür Bilim'e aldım, eminim meraklıları burada daha çoktur! Kendi yorumlarımı katmayı düşünmüyorum buradaki habere ama bu konuda bir yeni gelişme olursa ilave edeceğim konuya!
    İlgilenen arkadaşlar haberin Türkçesine; http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/516616-insanlik-icin-buyuk-bir-adim
    Ve ingilizce bilen arkadaşlarda alttaki blog ve web sitesine bakabilirler;
    http://blogs.jcvi.org/2010/05/scientist-spotlight-hamilton-o-smith-and-clyde-a-hutchison-iii-2/

İnsanlık için büyük bir adım!
    Bilimadamları yaşayan bir hücre yaratmayı başardı.
    21 Mayıs 2010 Cuma, 02:21:09
    Amerikan bilimadamları, insan yapısı DNA'yı kullanarak yaşayan bir hücre yaratmayı başardı.

İnsan yapısı yapay bir canlı yaratmanın mümkün olup olmadığı sorusuna cevap arayan J. Craig Venter Enstitüsü bilimadamları, yarattıkları hücrenin dünyada yaratılmış ilk sentetik hücre olduğuna dikkati çekti.

Basına yaptığı açıklamada, ekibiyle birlikte hayata geçirdikleri projenin, çeşitli kullanım amaçları için doğada görülen biçimlerinden daha farklı şekilde işleyen organizmalar yaratmak gibi çok daha zor bir hedefin önünü açtığını belirten enstitünün sahibi Venter, yaptıkları işi şöyle tanımladı:

''Bilgisayar örneğini kullanırsak yaptığımız işi, yaşamı bir türden başka bir türe, yazılımını değiştirmek suretiyle, aktarmak olarak tanımlayabiliriz''.

Yarattıkları hücreye ilişkin raporun bugün Science adlı bilim dergisinde yayınlanacağını belirten Venter, yarattıkları hücrenin doğada görülen, kendi kendini yenileyen türler arasında, ebeveyni bir bilgisayar olan ilk örnek olduğunu söyledi.

Harvard Tıp Okulundan Dr. George Church, Venter ile ekibinin çalışması hakkında yaptığı değerlendirmede, ''Bu, çeşitli elverişli uygulamalar için potansiyeli bulunan önemli bir dönüm noktası'' dedi.

Bilimadamları, Venter ile ekibinin buluşunun, sonuçta, yeni yakıt çeşitleri üretilmesi, kirlenmiş suyu arıtmanın daha iyi yollarının bulunması, daha hızlı aşı üretimi ve daha başka faydalı buluşlara yol açmak yolunda ümit vadettiğine dikkati çekiyor.

• http://www.jcvi.org/cms/press/press-releases/full-text/article/first-self-replicating-synthetic-bacterial-cell-constructed-by-j-craig-venter-institute-researcher/

Yukardaki adreste basın açıklamasının tam metni var! İngilizce, kısmen ve önemli gördüklerimi alta çevirdim!
    Bu konudaki habere büyük zevkle devam ederim! Çocukken ancak hayalini kurabildiğimiz şeylerin haberini sen yetiştireceksin DH-KB'ye "tesadüfen" dese birisi gülerdim! Bu haberin altında birşeyler veya birileri fena kalırlar veya her zamanki gibi iyi bir kıvırtırlar!
    Ben hatıralarımda, ayda ilk adımlar, insan genomunun haritasının çıkartılması, gibi bir köşeye yerleştirdim olayı şimdiden!

" ROCKVILLE, MD and San Diego, CA (May 20, 2010)— Sentetik hücre Mycoplasma mycoides JCVI-syn1.0 olarak adlandırılıyor ve genomların bilgisayarda tasarlanabileceklerinin, kimyasal olarak laboratuarda yapılabileceklerinin, ve bir alıcı hücreye yalnızca sentetik genom tarafından kontrol edilen yeni bir kendini-kopyalayan hücre üretmek üzere nakledilebilecekleri prensibinin kanıtıdır."

Dr. Hutchinson'a göre, " Sentetik hücremiz hakkındaki bana göre en dikkat çekici olan şey genomun bilgisayarda tasarlanmış olması ve kimyasal sentezler aracılığıyla yaşama geçirilmesidir, doğal DNA parçası kullanılmaksızın"

Biliminsanları takımı, sentetik Genoma daha önceden de başka bir araştırmada yaptıkları gibi, "filigram" dedikleri, bir e-mail adresi, üretildiği laboratuar adı ve çeşitli notlar bulunan bilgiyi de genomun tamamen sentetik olduğunun anlaşılması için ilave etmişler! Bunlar arasında " yazar James Joyce sözleri, AMERİKAN PROMETHEUS'U KİTABINDAN ALINMA " NESNELERİ OLDUKLARI GİBİ DEĞİL AMA OLABİLECEKLERİ GİBİ GÖRME", RICHARD FEYNMAN'DAN " YAPAMADIĞIMI ANLAYAMAM" gibi sözler vs. var!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 21 Mayıs 2010; 10:10:41 >

• quote:

yaşamı bir türden başka bir türe, yazılımını değiştirmek suretiyle, aktarmak

Yani varolan canlıyı değiştiriyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 21 Mayıs 2010; 8:03:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ar_tryk
    quote:

Okumaya zahmet etmemişsiniz! Devamınıda okursanız ve işlemi de anlarsanız veya biliyorsanız yaratılanın tam olarak yeni bir canlı olduğunu da anlarsınız! Genomu tam olarak şekillendirebiliyorlar, bu da yeni bir canlı demektir!

Not; Yeni bir adı da var! Ama yaratan insan olduğundan biraz fazla yiyormuş yeni organizmamız!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 21 Mayıs 2010; 8:46:57 >
  • "Tüm bilim adamları toplansa daha bir hücre yapamıyorlar haha, tesadüfen nasıl olcak, evrim masaldır. "
  • haber doğru farzedelim,iyi de hala onu yapan birileri var.kendi kendine olmuyor... ee?

• quote:

Orijinalden alıntı: Bulantı

"Tüm bilim adamları toplansa daha bir hücre yapamıyorlar haha, tesadüfen nasıl olcak, evrim masaldır. "

• Yavv, şu Evrim taraftarları amma sahtekarlar, " bir hücre yapamaz insan" diyorlardı, Yaratılışçılar yapmışlar işte hala inandıramıyoruz adamları!
    Kaynak veriyorum, bu haber açık doğru, ve işin başında da 2 Nobel mükafatlı Biliminsanı var insaf, hala " haber doğru farzedelim" nasıl dersiniz? Tüm TV haberlerinde de var 1. sırada, BBC-CNN dahil!
    Sayın ilkerinanç, galiba siz gelen tekmenin ne kadar şiddetli olduğunu anlayamadınız!

• quote:

Orijinalden alıntı: neommy

quote:

quote:

Okumaya zahmet etmemişsiniz! Devamınıda okursanız ve işlemi de anlarsanız veya biliyorsanız yaratılanın tam olarak yeni bir canlı olduğunu da anlarsınız! Genomu tam olarak şekillendirebiliyorlar, bu da yeni bir canlı demektir!

Not; Yeni bir adı da var! Ama yaratan insan olduğundan biraz fazla yiyormuş yeni organizmamız!

Alıntı yaptığım yer yeni bir hücre yapıldı demiyor. Var olan canlının Programı değiştirildi diyor. Ben demiyorum. Onlar diyor. Yeni bir türe dönüştürdük diyebilirler tabii. Hepsine bakamadım. Programa da sonra bakarız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 21 Mayıs 2010; 10:30:01 >

• quote:

"Tüm bilim adamları toplansa daha bir hücre yapamıyorlar haha, tesadüfen nasıl olcak, evrim masaldır. "

İnsanoğlu onbinlerce yıldır var. Bilim son yüz, yüzelli yılda bu seviyeye geldi. Bir zahmet 300-500 hatta 1000 sene sonra neler yapılabilir düşünsen...
  • Harika bir gelişme
  • Bu eski bir haber diye biliyorum. Buna karşı itirazda DNA insan yapimi olmasina rağmen geri kalanlar değil şeklinde. Yane bir bakterinin dna lari çıkartılıp kendi yaptilari konuluyor.

Ben mi yanlış biliyorum?
  • quote:

Orijinalden alıntı: LeVeL

Bu eski bir haber diye biliyorum. Buna karşı itirazda DNA insan yapimi olmasina rağmen geri kalanlar değil şeklinde. Yane bir bakterinin dna lari çıkartılıp kendi yaptilari konuluyor.

Ben mi yanlış biliyorum?

Aynen öyle. Canlıyı yaratan insan değil. Tasarım insanın değil. Varolan sistemi anlayıp değiştirmeye çalışıyorlar. Evrime bir darbe bu düşünülürse. Program var canlı hücrede. Bu da örnek alınmış. Ve orjinali kadar başarılı olmadığı kesin. Programı çok geliştirmeleri lazım. Şimdi bu yapay hücre elde. madem. Evrimleştirmeye bir fırsat çıktı. Yap programını oluştur bir sinek görelim. Hücreyi yapamıyorsun zaten. Ama ver emri oluştur bir göz. Madem basitti göz. İndirgenemezlik yoktu. Yaz göz programını oluşsun. Şimdi diyecekler başlangıç bu. Çok ilerde olur. Yaw bilmem kaç milyon yıl önce bilgisayar mı vardı. Kim yaptı o zaman bu kadar gelişmiş programı, tasarımı. Hazır canlıyı değiştiriyorlar. Hilkat garibeleri ortaya çıkmayacağı ne malum. Ne kadar etik olacak. Marsa dönüştü galiba filim vardı. Genetik oynama sonucu oluşan hatalı canlıları Dünyadan Marsa sürmüşlerdi. Şu an ki genetik bilginin inanın yanına yaklaşamaz yaptıkları. Çok çok zaman geçecek ki Milyar yıl öncesinin seviyesine ulaşsınlar. Yinede aynı kaliteyi yakalayamazlar.

Unutmayın o zaman böyle değişecek canlı hücrede yoktu. örnekte yoktu. Arkadaş yeni duymuş. Buna bakarsanız yapay hücrede yapıldı. Arayın onuda bulun. Bende var. Muahaha. Birkaç sene sonra bulursunuz.

• quote:

Bu eski bir haber diye biliyorum. Buna karşı itirazda DNA insan yapimi olmasina rağmen geri kalanlar değil şeklinde. Yane bir bakterinin dna lari çıkartılıp kendi yaptilari konuluyor.
    Ben mi yanlış biliyorum?

Hayır, şirket doğru aynı şirket, ama sanıyorum 3 yıl önceki haberde bu kadar ileri gitmemişler. Galiba senin Evrimci dürtülerin yüzünden öyle kalmış aklında! 3-4 yıl önce aynı şirket Genom'da değişiklikle ilgili o güne kadar yapılmayan birşey yapmış ama detayını bende tam bilmiyorum! Bu defa resmen Genomu değiştirip bir hücreye yerleştirmişler ve şirket imzalı yeni bir tür bakteri elde etmeyi başarmışlar. Belki hatırladığın deneyin yalnızca genom değiştirilme kısmı gibi birşey olabilir
    Bu haber çok yeni, dün gece tarihli Şirketin Basın Bülteni...
    Neyse şaka-maka birilerine fena geçmiş olsun!

• quote:

quote:

Ben mi yanlış biliyorum?

Aynen öyle. Canlıyı yaratan insan değil. Tasarım insanın değil. Varolan sistemi anlayıp değiştirmeye çalışıyorlar. Evrime bir darbe bu düşünülürse. Program var canlı hücrede. Bu da örnek alınmış. Ve orjinali kadar başarılı olmadığı kesin. Programı çok geliştirmeleri lazım. Şimdi bu yapay hücre elde. madem. Evrimleştirmeye bir fırsat çıktı. Yap programını oluştur bir sinek görelim. Hücreyi yapamıyorsun zaten. Ama ver emri oluştur bir göz. Madem basitti göz. İndirgenemezlik yoktu. Yaz göz programını oluşsun. Şimdi diyecekler başlangıç bu. Çok ilerde olur. Yaw bilmem kaç milyon yıl önce bilgisayar mı vardı. Kim yaptı o zaman bu kadar gelişmiş programı, tasarımı. Hazır canlıyı değiştiriyorlar. Hilkat garibeleri ortaya çıkmayacağı ne malum. Ne kadar etik olacak. Marsa dönüştü galiba filim vardı. Genetik oynama sonucu oluşan hatalı canlıları Dünyadan Marsa sürmüşlerdi. Şu an ki genetik bilginin inanın yanına yaklaşamaz yaptıkları. Çok çok zaman geçecek ki Milyar yıl öncesinin seviyesine ulaşsınlar. Yinede aynı kaliteyi yakalayamazlar.

Unutmayın o zaman böyle değişecek canlı hücrede yoktu. örnekte yoktu. Arkadaş yeni duymuş. Buna bakarsanız yapay hücrede yapıldı. Arayın onuda bulun. Bende var. Muahaha. Birkaç sene sonra bulursunuz.

Buna destek sağlanirsa laboratuar ortaminda yapay evrimin önü açılacaktir. Çok yakinda laboratuar ortaminda oluşturulmuş evrim ağaçlari görebiliriz. Sonuçta doğanin 3.5 milyar yilda yaptığı seçilimi yapay olarak bir kuşak sonrasi bir kuşak sonrasi şeklinde çok daha hizli yapabilirler. Sadece bu olayi çok iyi kavramalari gerekmekte bu işe yeterli kaynak sağlanirsa 50 sene içinde mümkün görüyorum yapay evrim agaçlarini.

Laboratuar koşullarinda doğal evrim zaten gözleniyor , merak edenler lenski bakteri deneyini tekrar tekrar okuyabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeVeL -- 21 Mayıs 2010; 12:09:44 >

• quote:

quote:

Ben mi yanlış biliyorum?

Hiçbirşey anlamamış Ar-tryk yazılandan!
    Yukardaki yazıyı hemen aldım değşmeden buraya!

• Adama "genomunu yazdıkları yeni organizma yaratıyorlar, allahın Genomu değil şirketin genomu yeni organizmanın genomu diyorum" daha ne deyim!
  • valla kusura bakmayın da bir taraftlarını yırtıp 10 sene harcayıp milyonlarca dolar ile laboratuar ortamında varolanın ucuz bir kopyası yapılabiliyorsa tesadüfen oluşamayacağının başlıbaşına bir kanıtı bu zaten.kendi kendine tesadüfen oluştuğunu düşünmek ise en azından şu çalışmayı yapan ilimadamlarının çabasına saygısızlık...
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Human_Genome_Project

The project began in 1990 and was initially headed by James D. Watson at the U.S. National Institutes of Health. A working draft of the genome was released in 2000 and a complete one in 2003, with further analysis still being published. A parallel project was conducted outside of government by the Celera Corporation. Most of the government-sponsored sequencing was performed in universities and research centers from the United States, the United Kingdom, Japan, France, Germany, China, India, Canada, and New Zealand. The mapping of human genes is an important step in the development of medicines and other aspects of health care.

ilk başlayan insan genomu projesi bu kadar uzun sürdü ama şuanda çok daha hizli insan genomlari çıkartılabiliyor.

Bu yapay bakteride ilk adim uzun sürmüs , ama dahada hizlanacaktir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeVeL -- 21 Mayıs 2010; 12:21:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: metalok

quote:

İnsanoğlu onbinlerce yıldır var. Bilim son yüz, yüzelli yılda bu seviyeye geldi. Bir zahmet 300-500 hatta 1000 sene sonra neler yapılabilir düşünsen...

Sayın metalok,

Bulantı arkadaşımız hiciv yapmış. "..." işaretlerini gözden kaçırmışsınız sanırım.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.