Şimdi Ara

Bilimadamları yaşayan bir hücre yaratmayı başardı! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
154
Cevap
0
Favori
5.670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu haber yayınlanalı çok az süre oldu ve ben ilk alıntıları yaptığımda ve konuyu başlattığımda ortalıkta yayınlanmış bir Biimsel araştırma dahi yoktu! Bugün çeşitli arkadaşların verdikleri linklerde, son olarakta SSH'nin yukarda verdiği linkte burada tartışılan bazı konularada açık açık cevaplar verilmiş araştırmayı yapan ekip tarafından!
  • Hem çok tehlikeli, Biyolojik silah yapılabilir.
    Hem çok yararlı, Bakterilerin işlevleri hastalıkları yoketmek için kullanılabilir

Nereye gidiyoruz valla hayretler içinde kalıyoruz her gün
  • Çok şaşırtıcı bir gelişme. "Gelişme" kelimesi hafif kalır aslında. "Devrim" desek daha doğru olur bilim adına. Hem sevindim hem korktum. Çünkü verilen örneklerdeki gibi CO2 ile beslenen varlıklar yapılarak küresel ısınmanın bitirilmesi veyahut insan sağlığı açısından hastalıkları yenebilecek bakterilerin üretilmesi şeklinde yararlarının dışında, bilim-kurgu filmlerine ve bilgisayar oyunlarına taş çıkaracak senaryolar çizilebilir.

Savaşların boyut değiştireceği kesin. İnsnlar yerine başka canlı varlıklar savaştırılabilir. Veya çatışmaya bile gerek kalmadan biyolojik savaşlar yaşanabilir. İnsanoğlunun elinde şekillenecek canlı bir varlık, inanılmaz tehlikeli olacaktır hiç şüphesiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: neommy

quote:

Orijinalden alıntı: ar_tryk
    quote:

Orijinalden alıntı: neommy
    " Akıllı düşman meselesi olmasın ama yapay organ yaptıklarında biz de sevineceğiz elbette."
    Yeter be kardeşim bu forumda 60 defa yazdım neredeyse her türden organ dokusu yapılıyor ve birçokta organ yapılıyor! İnsafffffff!

İnsanlığın faydası için yapılanlara elbette sevineceğiz. Benim burada amacım kimseyi kırmak değil. Yapılan çalışmaların canlı hücre parçalarından yararlanılarak yapıldığını söylüyorum. Bu kadar yeter madem burada keseyim. Kızmanız haklılığımı gösteriyor

O verdiğiniz örnekler kök hücre ve çeşitli doku parçaları ve hücreleri kullanılarak yapılan işlemler.
    Burada yapılan işlemde ise eski hücre genomu tamamen kayboluyor ve yerini sentetik genoma bırakıyor. Sentetik genom yeni üreyen hücrelerde kendini kopyalıyor! Sizin verdiğiniz örneklerle burada bahsedilen olay aynı değil!

neommy şu an ATV haber dinliyorum. Senin haberi verdi. Söylediği aynen şu: Canlının DNA sı çıkarıldı. Yeniden dizildi. Carmanja ve benim verdiğim linklerde de aynı şeyler var. Üzgünüm ama biz haklıyız

ATV haberin tekrarına bakabilirsin.

• Genetik bilim için devrim fakat halka açıklanan kısmı bu ise açıklanmayan kısımları dolayısıyla projeleri hayal bile etmek istemiyorum...
  • http://www.jcvi.org/cms/research/projects/first-self-replicating-synthetic-bacterial-cell

Burayi okuyorum. Kendi siteleri.

Uzunca bir araştırmadan sonra sanirim işlemi epey ayrintili anlatan bir kaynak buldum. Meraklilar inceleyebilir:
    http://www.sciencemag.org/cgi/rapidpdf/science.1190719v1.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeVeL -- 23 Mayıs 2010; 0:37:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: LeVeL
    http://www.jcvi.org/cms/research/projects/first-self-replicating-synthetic-bacterial-cell
    Burayi okuyorum. Kendi siteleri.
    Uzunca bir araştırmadan sonra sanirim işlemi epey ayrintili anlatan bir kaynak buldum. Meraklilar inceleyebilir:
    http://www.sciencemag.org/cgi/rapidpdf/science.1190719v1.pdf

Kedin çok şirin ve umarım okurlar LeVeL!

• quote:

Orijinalden alıntı: soho
    "bilimadamları yaşayan bir hücre yaratmayı başardı"

Yapma Soho yaşamayan olsa başını çevirip bakarmıydın allahını seversen? Bakmazdın tabii ki!
    Birazda Public Relations düşün lütfen! Bak siyasetçiler bile işi kaptılar!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 23 Mayıs 2010; 4:34:00 >
  • "
    Sabır ar_tryk ne acelemiz var. Şuanda yaplan büyük bir olaydir canli kullanmadan laboratuar ortaminda DNA sentezlediler ve bunu calistirdilar. İlerde kendi DNA'larini ve bunu kullancak donanimida yapacaklardir , benim bundan şüphem yok , çünkü felsefi nedenler harici olmamasi için bir neden yok."

Evet Ar_tryk çok aceleci!
    Şaka bir yana SSH'nin verdiğ linkte de kendileri açıkça belirtmişler "bundan sonra tüm parçaları bir kimyasal malzeme şirketinden satın alınabilecek tam bir hücre yapımı bizim kullandığımız yöntemlerle mümkün " demişler ve konuyu kapatmışlar! Çünkü konuşacak birşey yok artık!

• @Soho;
    Benim tartışma tekniğimi sevmeme özgürlüğünüz her zaman var! Bilimsel olan tarafın karşısındakiyle biraz dalga geçmesi her zaman hakkıdır şeklinde düşünüyorum! Aynı zamanda DH gülücüklerinide severim!
    Sizde benim bir bilimsel açığımı yakaladığınızda kesinlikle benzer davranmanız hoşgörü görür tarafımdan!
    Selametle!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 23 Mayıs 2010; 5:25:51 >
  • @ar-tryk;
    Benim bu konu hakkında yazdıklarımı şayet bu konu hakkında bilgili bir biyolog vs. ile beraber okuyup değerlendirirseniz hiçbir yanlışım olmadığını rahatlıkla görürsünüz!
  • ar tryk ya katılıyorum. Bu, sıfırdan olmayan birşeyi varetmek değil, onun yakınında bile değil. Kaldı ki, doğal olana müdahalenin en basit örneklerine bile baksak; en basit ifadesi ile "olmuyor", demek zorunda kalıyoruz...

Konunun ilgilisi bilgilisi ve uzmanı değilim ama( konunun uzmanı var mı? oda ayrı bir konu ya neeeyyysee) yaşadığım bir örneği vermek istedim burada. Tabi sizin iddia ettiklerinizin karşısında çok basit bir örnek bu, şöyle ki;

Bir bayan arkadaşımızın çocuğu olmuyordu. Kadın doğum uzmanları ile bir süre görüştükten sonra suni dölleme yöntemi ile kadını hamile bıraktılar. Fakat çocuk doğduktan sonra bunun bildiğimiz çocuklardan çok farklı bir insan olduğu görüldü. Sürekli doktor denetiminde olmasına rağmen( bayan arkadaş sağlık personelidir) çocuğun sağlık problemleri yine de bitmedi. Öyle zor bir durum ki, çocuk yürürken kolunu hafiften bir yere çarpsa veya hafifçe yere düşse kemikleri kibrit çöpü gibi kırılıveriyor. Çocuk tek başına bırakılamıyor, sürekli bakıcı veya birisinin denetimi altında olduğu halde bugüne kadarki hayatının yüzde doksanı hastanede tedavi ile geçmiştir. Bundan sonra ne kadar yaşar, bu yaşantı nasıl olur bilemem de, Yani basitçe ifade etmek istedim ki, insanın doğal olana müdahalesi bence çok yanlıştır...

Bırakın sıfırdan var etmeyi, en basit müdahalelerin bile, herne kadar büyük gelişme diye gösterilse bile iananılmaz yan etkileri olduğu bir gerçektir. Ben doğal yoldan gitmek taraftarıyım. Boşuna zorlayıpta başımıza iş çıkarmayalım. İnsanın gücü de bir yere kadar yani...

• neommy kendi kendine konuşmaya devam et..

"gardaş" ve "gonuşalım"
    tarzındaki birini ben kaale almıyorum, aramızda uçurum var, gerek "düşünce" gerek "tarz" olarak..

ben normal hayatta senin yaşadığın semtlere uğramadığım gibi yollarda senin gibileri görünce kaldırım değiştiriyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soho -- 23 Mayıs 2010; 11:22:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Carmanja

Amerikalı bilim adamı J. Craig Venter, bir mikoplazma (Mycoplasma mycoides) genini, laboratuvarda suni olarak düzenlendikten sonra, başka bir mikroplazma (Mycoplasma mycoides) hücresinin çekirdeğine dahil etmiş ve hücre bu DNA ile çalışmasına devam etmiştir.

Yapılan işlemler canlılığın bilinen klonlama yöntemlerinden farklı değildir.

Yapılan işlemde 1.08 milyon baz çiftinden oluşan Mikoplazma mikoides DNA’sından alınan bir kopya, laboratuvar şartlarında düzenlenmiş ve başka bir canlı hücresinin içine nakledilmiştir.

Yeni bir DNA üretilmemiş, daha önce var olmayan yeni bir bilgi oluşturulmamış, laboratuvarda yapay bir DNA dizilimi sıfırdan meydana getirilmemiştir. Hücre de DNA da zaten vardır. Yapılan işlem, olağanüstü bilgiye sahip olan mevcut DNA’nın alınıp yeniden düzenlenmesi ve başka bir hücreye nakledilmesinden başka bir şey değildir.

Bu aklıma Wındows un Web sitesini kırıp kodlarının bir kısmını çalan Rusları hatırlattı.

Yeni bir işletim sistemi yapmıyorlar varolan işletim sisteminin kodlarını bildiklerinden yeniden şekil vermeye çalışıyorlar. Taklid ediyorlar. Sıfırdan yapma olayı yok yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 23 Mayıs 2010; 11:28:17 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Carmanja

Amerikalı bilim adamı J. Craig Venter, bir mikoplazma (Mycoplasma mycoides) genini, laboratuvarda suni olarak düzenlendikten sonra, başka bir mikroplazma (Mycoplasma mycoides) hücresinin çekirdeğine dahil etmiş ve hücre bu DNA ile çalışmasına devam etmiştir.

Yapılan işlemler canlılığın bilinen klonlama yöntemlerinden farklı değildir.

Yapılan işlemde 1.08 milyon baz çiftinden oluşan Mikoplazma mikoides DNA’sından alınan bir kopya, laboratuvar şartlarında düzenlenmiş ve başka bir canlı hücresinin içine nakledilmiştir.

Yeni bir DNA üretilmemiş, daha önce var olmayan yeni bir bilgi oluşturulmamış, laboratuvarda yapay bir DNA dizilimi sıfırdan meydana getirilmemiştir. Hücre de DNA da zaten vardır. Yapılan işlem, olağanüstü bilgiye sahip olan mevcut DNA’nın alınıp yeniden düzenlenmesi ve başka bir hücreye nakledilmesinden başka bir şey değildir.

Bu aklıma Wındows un Web sitesini kırıp kodlarının bir kısmını çalan Rusları hatırlattı.

Yeni bir işletim sistemi yapmıyorlar varolan işletim sisteminin kodlarını bildiklerinden yeniden şekil vermeye çalışıyorlar. Taklid ediyorlar. Sıfırdan yapma olayı yok yani.

Böyle talihsiz açıklamalarda bulunmayin ar_tryk , 10 sene sonra yaparlarsa bizde burda olursak , bunu hatirlatirim size.

Yapilan işlem 4 tüp kimyasalla genom yapimidir, hafife alincak bişi değil. Bir canli hücrenin genomunu şimdilik doğru çalıştığını görmek için kopyalamis olablirler , bundan sonrasindada kendi kodlarini denemeye koyacaklardir. Bunu neden bitmeden duyurdular derseniz , bu yaptiklari sayesinde daha çok destek görmek ve sponsorlari devami geleceği konusunda ikna etmek içindir.

Yapilan işlem bir canli genomunun sadece laboratuardaki şartlarla yapilmasidir. Üretilen malzeme doğal değil sentetiktir ve çalışmaktadir.

• quote:

Senin cümleler de bana bir zamanların Japon teknolojisini ya da günümüzün Çin teknolojisini hatırlattı. Çakma bunlar taklit derken gelinen nokta aşikar.

"Oluşun" da bir evrimi olmak zorunda, ister canlı ister cansız, somut ya da soyut birşey olsun. Önce sıfır bilgi vardı, sonra bir başlangıç noktası ortaya çıktı devamında var olan kopyalandı, sonra var olan değiştirildi, ve sonra belki sıfırdan var edilecek. Biraz sabır lütfen. Geri dönüp dediklerinizi bir mantık silsilesinden geçirip tartın derim. Çünkü çok hata yapıyorsunuz.

• Yapay canlı’ya sürpriz destek
    23 Mayis 2010 00:50

İlk yapay canlı hakkında ABD yönetimi, soruşturma açmaya hazırlanırken Papalık, araştırmacı bilim insanı Dr. John Craig Venter’ı öven sözler sarf ederek büyük bir sürpriz yaptı.

Dünyanın önde gelen teologlarından kardinal Walter Casper “Kilise, yeni bilimsel araştırmalara sentetik hücreler dahil açıktır. Gelişmeleri yakından izlemekteyiz” dedi. Başpiskoposlar Başkanı Angelo Bagnasco da “Bu insanoğlunun üstün zekasının bir işaretidir. Ancak unutmayalım ki, bu gelişme bir canlı varlık değil, bu sentetik bir araçtır” yorumunda bulundu.
    Vatikan’ın yayın organı “L’Osservatore Romano” da bu buluşu “ilginç” olarak değerlendirdi. İtalyan bilim insanları da “Papa tedbirli ama konuya ikna olmuş” yorumunu yaptı.

Bunu tartışmanın yönünü değiştirmek için koymadım, yalnızca bilinsin ve birşeyler sorgulanmaya başlansın artık istedim o kadar!

• @neommy

Doğrusunu yapmışlar. Bir örnek vermek gerekirse inanç insanlığın etrafını saran sınırları zardan ibaret bir hava küresi olsun. Ortacağda insandaki sorgulama gücü dışa doğru inanılmaz bir basınç uygulayıp neredeyse zarı patlatıyordu. Zarın da içeri doğru basınç yapma gücü yok yaparsa kendisini de patlatabilir. Dolayısıyla bir denge kuruldu. Eğer zar ikinci defa içerdeki ters basınca karşı direnirse patlayabilir. Sonuçta inanan veya inanmayan farketmez ortada bir denge var ve kimse bu dengeyi bozmak istemez. O sebeple bu açıklamayı ben içerdeki basıncı düzenleme, dengede tutma açıklaması olarak görüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Darkness

Belki bir gün insanlık yok olma aşamasına gelir, kendi kendimizi yok ederiz, doğayı yok ederiz, veya dünya dışı canlılar bizi yok eder.

O gün, hücre yaratabilen, hatta o günün teknolojisiyle insan yaratabilen bilimadamı, worm hole veya karadelik vs kullanıp tarih öncesi çağlara gider, ve dünyadaki ilk canlı hücreler, tıpkı bir tarlaya ekilen tohumlar gibi ekilirler bu dünyaya. Ve işte her şey böyle başlar...

İlginç bir yaklaşım.
  • Diğer konuda da dedim.

Labaratuvarda hücre yaratıldı dendiği zaman. Hadi canım, sadece genini değiştirmişler diyorlar. Kendi bakış açılarından haklılar.

Ama bu bakış açısı yüzünden DNA nın tamamen insan yapımı olmasının bir etkisi yok. Burda yaratmadan kastedilen şey DNA nın ne olduğu, ne işe yaradığı, parça parça görevlerinin analiz edilmesi ve kendi isteğimize göre, tamamen insan yapımı bir DNA hazırlanması, hücrenin içine konulması ve hücre içinde bizim istediğimiz gibi davrandığının gözlenmesi, ikili zincirin düzgün bir şekilde ayrılması, sonra düzgün bir şekilde kopyalaması , düzgün bir şekilde bölünmesi, büyümesi, çoğalması vs.

Self replicating sentetic DNA bu oluyor işte. Kendi kendine , kendini kopyalayan, sentetik DNA.

Siz burda bir yaratma görmeyebilirsiniz. Şöyle örnek vereyim. Alırsın bir hücreyi, İçine, Şu kadar mitokondrisi, bu kadar kofulu olan, Işık saçıp zehir üreten DNA koyarsın (Buraı tamamen arzuna göre) artık sein istediin sayıda kofulu olan, parıl parıl parlayan, ve zehir salgılayan bir canlın olur. Ve daha önce böyle bir canlı doğada yoksa, onu sen yaratmış olursun.

Bilmem anlayabildiniz mi.

DNA işin özüdür. Bir hücreli canlılarda. KEza bir insan yaratmaktan örnek vereyim, daha kolay otursun. Bir beyin yaparsın labaratuvarda, entetik beyin dersin buna da. Bunu bir insna vucüduna takarsın ve bir insan yaratmış olursun. Umarım şimdi anlamışsınızdır.

Ha siz illa hücrenin kendiside yaratılsın, Beyin takıldığı vücutta yaratılsın diye zorlarsanız, merak etmeyin onada sıra gelicek. Ve o zaman bu iddialarınız da çürüyecek. O yüzden gözünüzü açıp gerçekleri görün.

İnkar etmek isterseniz, Vay efendim o hücre yaratılmadı ki diyebilirsiniz. Tek tek moleküler bazda uğraşarak bir hücre yapılırsa labaratuvarda, bu bakış açısıyla ona da karşı çıkarsınız. Dersiniz ki, yiyosa (düşünce tarzınızdan ötürü) gidin o molekülleri yaratın, hazır yaratılmışı kullanmayın. Yarın bir gün CERN de enerjiden madde üretilse, o madde ile hücre vs DNA yapılsa, yiyosa enerji kullanmadan o maddeyi yaratın dersiniz. Anlayın artık, dünyada, sizin anladığınız şekilde bir yaratma zaten hiç yok. Olaylar sebep sonuç ilişkisi içinde yürür. Yaratmaktan kasıt daha önce olmayan birşey ortaya koymaktır. Tıpki müzik eseri yaratmak gibi.

Daha önce olmayan bir tek hücreli yaratılabilir. Hatta, daha önc var olan bir tek hücrelide labaratuvarda yaratılabilir, üretilebilir. İsterseniz üretildi diyelim bu kadar soruna yol açtığı için.

Siz görmek istemiyorsunuz ama gerçekte hücre şudur:

Hücresel faaliyetler için çalışan organeller ve diğer yapılar. Birde yönetimsel faaliyetlerde çalışan çekirdek.

Çekirdek harici gerisi boş kılıftır. Tıpkı işletim sistemi olmayan bir bilgisayar gibidir. Siz Windows, MS-DOS, Linux vs gibi şeyler yükledikçe, bilgisayarın davranışı, ekranda gösterdiği görüntüler değişir. Burda boş bir hücreye kendi yaptığımız işletim sistemi yüklenmiştir.

Hani şu tanrı tarafından yapılan, evrimleşmeyen, kendi kendine oluşması imkansız olan, vsvs DNA varya, işte o Labaratuvarda yapıldı.

Konunun evrimle alakası yok, sadece bilim acizdir, labaratuvara bir hücre yapsın vs gibi iddialara kapak gibi gelmiştir bu olay. Bu iddialarıda evrim karşıtları kullandığı için muhabbet bu noktaya geldi.

Bilginiz olsun, tamamen sentetik beyin projeside var. Beyin yaratılıyor yani. Hani canlılık çok zor birşeydir, üretilemez vs iddiası gibi. Beyin çok zor birşeydir, ama gören beyind eğil ruhtur vs gibi iddialara karşı, sentetik beyin yaratılıyor. Ruha gerek kalmadan "yaşayan" bir bilgisayar olucak bu işin sonucunda. Hatta eğer boyutlar ayarlanabilir ve sistem entegre edilebilirse, o beyin yeni ölmüş veya özenle ayrıca hazırlanmış bir insan vücuduna da konabilir. O zamanda ruha ihtiyacı olmadan yaşayan bir insan göreceğiz.

Velhasıl, önceden çarpık dişleri tel ile, törpü ile düzeltmeye bile karşı olan "Allah'ın yarattığına karışılmaz" diyen zihniyet, bu gün son demlerini yaşamaktadır. Tıp geliştikçe, bebeklerin rahime melekler tarafından değilde, kendi kendine yerleştiğini öğrendikçe, bu zihniyet yaralar almaya başlamıştı zaten. Bu gün labaratuvarda DNA sentezlenmesi ve bunun düzgünce çalışması, Canlılığın ne olduğunu anlayamamış ve canlılığın kendi kendine oluşabileceğini iddia edenlere muhahalarla gülenlere tekrar düşünmeleri için iyi bir şanstır. Canlılık devir dayım içeren karmaşık bir sistemdir ve eğer bu sistemin nasıl işlediğinizi anlarsanız, Canlınızı yaratabilirsiniz.

Nokta.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.