Şimdi Ara

Bilimadamları yaşayan bir hücre yaratmayı başardı! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
153
Cevap
0
Favori
5.670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Belki bir gün insanlık yok olma aşamasına gelir, kendi kendimizi yok ederiz, doğayı yok ederiz, veya dünya dışı canlılar bizi yok eder.

O gün, hücre yaratabilen, hatta o günün teknolojisiyle insan yaratabilen bilimadamı, worm hole veya karadelik vs kullanıp tarih öncesi çağlara gider, ve dünyadaki ilk canlı hücreler, tıpkı bir tarlaya ekilen tohumlar gibi ekilirler bu dünyaya. Ve işte her şey böyle başlar...
  • battlestar galactica ve capricayı seyredne varmı biilmiyorum ama sanırım insanlığın geleceği buna benzer olacak.
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Craig_Venter
    http://www.youtube.com/watch?v=3E25jgPgmzk
    http://www.youtube.com/watch?v=nKZ-GjSaqgo&feature=related

1. linkte yukarda bu projeyi yürüten Biyolog hakkında wiki bilgisi var, zaten çok tanınmış alanında, Craig Venter;
    2. Youtube linki ise Craig Venter ile Richard Dawkins röportajı, " Charles Darwin'in Dehası"... Evrim sayesinde böyle şeyler başarılıyor ve lütfen artık "Evrim de Bilim mi ? " demesin bazı arkadaşlar!
    3. Link" sentetik hayata doğru"...!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 21 Mayıs 2010; 12:56:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç
    e ne demesini bekliyorsunki saçmaladın iyice artık ama... evrimle ne alakası var adamın yaptığının.varolanın birebir kopyasını yapmaya uğraşıyor...

İnsaf ilkerinanç, adam zaten varolandan başka birşey yapmayı Evrim Teorisi sayesinde başarmış, varolanın kopyası filan değil, varolandan farklı birşey yapmış adam!
  • Hücre yapmışlardı başka yerde. O hücre nin içine koysunlar o zaman yapay şirket genomlarını . Tencere yuvarlanır kapağını bulur.

Adını da şirket koyun. O zaman genomuda şirket genomu olur.
  • ben haberi az önce ntvde gördüm. foruma konu açacaktım bilgi almak için fakat neommy arkadaşım güzel bir derleme yapmış sağolsun.

insanoğlunun ruhsuz makinelerden sonra yeni canlılar üretmeye başlaması bence bir devrimdir.

bundan 200 yıl önce doğru dürüst bir makine yoktu. 200 yıl içinde bu kadar gelişme kaydedildi. bir 150 yıl sonra, bunca bilgi birikiminin de etkisiyle neler neler oluşturulacağını tahmin bile edemiyorum.

teknoloji denen şey, geçen her yılda daha da ivmeleniyor. hem de inanılmaz bir hızla.
  • GUARDIAN: ABD’li bilim adamı sentetik yaşam üretti

ABD’li genetik bilimci Craig Venter, bilim insanı ekibiyle DNA’sını oluşturdukları bakteriyi bir hücreye naklederek dünyanın ilk sentetik yaşam formunu üretti. Bilim dünyasında çığır açabilecek bu gelişme sayesinde, bilim insanları evrim geçirerek değil, insan eliyle yapılan organizmalar üretebilir.

Araştırmacılar tarafından “biyolojideki en belirleyici an” olarak tanımlanan atılım, 20 bilim insanının katıldığı ve 40 milyon dolara mâl olan 10 yıllık bir çalışma sonucunda elde edildi.

Başarının mimarı ABD’li ünlü genetikçi Venter, yaptıkları atılımın insan hayatının yararına kullanılacak yeni bir çağın başlangıcı olabileceğini ifade etti. Craig, DNA’sı insan tarafından oluşturulan bakteriler üretilmesiyle biyo yakıt üretilebileceğini, atmosferdeki karbon dioksitin emilebileceğini, hatta hastalıklar için aşı geliştirilebileceğini belirtti.

Ancak Venter’in buluşu dini grupların eleştirilerine maruz kalmaya başladı. Dini örgütler yapay organizmaların doğaya karışarak çevresel felaketlere yol açabileceklerini, hatta biyolojik silah olarak kullanılabileceklerini belirtti. Bazı din örgütleri ise Venter'i Tanrı rolü oynamakla suçladı.

En yukarda benim verdiğim Linkteki Hintli mühendis işi kapmış, ampul gibi ışık veren bakteriler yapabiliriz demiş! Bu olay siyasette de bazı şeyleri bitirecek gibi gözüküyor, yalnızca Evrim karşıtlarını değil!

• Bende az önce facede gördüm birisi paylasmıs. Benden hızlı davranmıssın neommy
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yeni Türkü
    Bende az önce facede gördüm birisi paylasmıs. Benden hızlı davranmıssın neommy

Kaçar mı Yeni Türkü, dün geceden bu yana balıklama atladım ve bilgi topladım haberi görünce!
    Yukardaki Yaratılışçı arkadaşlarımız aslında olayın önemini henüz tam kavrayamadıklarından dolayı biraz şaşkınlar! Şimdilik espri filan yapıyorlar!
    Umarım artık 1 hücre bile yapamazsınız hikayelerini yavaş yavaş daha az duyarız, çünkü iki goril çiftleşmesinden 1 brezilya ipek maymunu elde etmenin günü çok uzak değil!

• quote:

Orijinalden alıntı: neommy

quote:

Orijinalden alıntı: Yeni Türkü
    Bende az önce facede gördüm birisi paylasmıs. Benden hızlı davranmıssın neommy

Kaçar mı Yeni Türkü, dün geceden bu yana balıklama atladım ve bilgi topladım haberi görünce!
    Yukardaki Yaratılışçı arkadaşlarımız aslında olayın önemini henüz tam kavrayamadıklarından dolayı biraz şaşkınlar! Şimdilik espri filan yapıyorlar!
    Umarım artık 1 hücre bile yapamazsınız hikayelerini yavaş yavaş daha az duyarız, çünkü iki goril çiftleşmesinden 1 brezilya ipek maymunu elde etmenin günü çok uzak değil!

Bir ilave de ben yapayım:

"Ne zaman ki bir maymundan insan doğarsa, ya da ne zamanki bir insandan maymun doğarsa evrime inanırım"

Valla İnsanlar istemeyebilir ama br hayvandan başka bir hayvan doğumu olabilir sizin GÜL hatırınıza!

• Haberi dün BBC'de görmüştüm ve bence de son derece ilgi çekici bir gelişme. Konu açacaktım ancak tartışma çıkar diye açmaktan vazgeçmiştim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SSH
    Haberi dün BBC'de görmüştüm ve bence de son derece ilgi çekici bir gelişme. Konu açacaktım ancak tartışma çıkar diye açmaktan vazgeçmiştim.

Cık, cık, cık Bilimler tartışma çıkarak ilerlerler! Çıkmıyacak diye değil!
  • quote:

quote:

Haberi dün BBC'de görmüştüm ve bence de son derece ilgi çekici bir gelişme. Konu açacaktım ancak tartışma çıkar diye açmaktan vazgeçmiştim.

Orası öyle ama tartışmak, laf anlatmak da bir süre sonra yormaya başlıyor. Yanlış anlamayın, mantıklı bir tartışma olsa neyse de son zamanlardaki boş inançtan dolayı bilime karşı çıkanlar iyice uzaklaştırdı beni bu bölümden.

• quote:

quote:

quote:

Orası öyle ama tartışmak, laf anlatmak da bir süre sonra yormaya başlıyor. Yanlış anlamayın, mantıklı bir tartışma olsa neyse de son zamanlardaki boş inançtan dolayı bilime karşı çıkanlar iyice uzaklaştırdı beni bu bölümden.

Maalasef, anlıyorum demek zorundayım, zaten sayfada da bunlardan bol bol var!
    Napiim, tek diyebileceğim İsmet Paşalaşmak ve " Bu ülkenin birşey bilenleride bilmeyeni kadar inatçı olmak zorundadırlar" diye atasözü söylemek olabilir!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 21 Mayıs 2010; 20:10:17 >

• Aynı haber ama daha açıklayıcı geldi bana o yüzden paylaşıyorum.

Yapay DNA keşfinden sonra, laboratuvar ortamında kimyasal maddelerle üretilen bu DNA, hücre içine yerleştirildi ve hücre belirlenen genetik koda göre davranış gösterdi.

Cumhuriyet Haber Portalı

İstanbul- Geriye sadece yapay DNA dizilimini bir hücreye nakletmek kalmıştı ki o da oldu.

İnsanın genetik haritasını çıkaran ilk bilimadamı olan Amerikalı Craig Venter, daha önce laboratuvar ortamında bakterilerin DNA'sını kopyalayarak ilk yapay DNA'yı üretmiş ve durum bilim dünyasında bomba etkisi yaratmıştı.

Yapay canlı organizmaların üretilmesinde atılan bu ilk adım bilim çevrelerini ikiye bölmüş, bazı çevreler gelişmenin etiğe aykırı olduğunu savunurken bazı çevreler de bunun bilim açısından çığır açacak bir gelişme olduğunu iddia etmişti.

Ntv'nin haberine göre; Maryland Enstitüsü’nde çalışan ekip, bir adım daha ileri gitti ve canlı bir bakteri hücresine yapay DNA'yı nakletti. Yapay DNA ile yaşayan hücrenin genetik kodu laboratuvarda nasıl belirlendiyse, hücrenin o şekilde davrandığı görüldü.

Bu hücrelerin, bölünerek çoğalmasıyla da, her biri yapay DNA'ya sahip milyarlarca bakteri ürediği görüldü. Yani ortaya tamamen yapay DNA tarafından kontrol edilen ‘yapay bir canlı’ çıktı.

Craig Venter, yapay DNA’nın üretilmesinin ardından, “Bir hücreyi bilgisayar olarak görürseniz, işletim sistemi (yazılımı) hazır. Geriye sadece bu yazılımı yüklemek kalıyor”diye konuşmuştu; şimdi yazılım da yüklendi.

Bazı çevreler, yapay bakterilerle hava kirliliğinin ortadan kalkacağını, küresel ısınmayla mücadele edilebileceğini, yapay canlıların insanlığın hayatını kolaylaştıracağı savunurken, bazı kesimler ise, yapay canlıların biyolojik silah olarak kullanılabileceğini ileri sürüyor. Ayrıca, bu canlıların dünyada yeni hastalıklar üretilmesine neden olabileceği savunuluyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=141806

• quote:

Orijinalden alıntı: LeVeL
    Bu eski bir haber diye biliyorum. Buna karşı itirazda DNA insan yapimi olmasina rağmen geri kalanlar değil şeklinde. Yane bir bakterinin dna lari çıkartılıp kendi yaptilari konuluyor.
    Ben mi yanlış biliyorum?

Konu birbirine yakın olunca karıştırılıyor, sanırım hatırladığın yalnızca DNA replikasyonuydu, Cumhuriyet'in haberinde açıklığa kavuşmuştur yeninin ne olduğu!
  • Muthis bir gelisme. Umarim birgun bizler de battigimiz yerden kafamizi cikartir da evren icin neden nicin sorularini sorar bilime bir katki saglariz. Inanc apayri bir konu kim neye inanmak isterse inansin ama bilimin kendi kurallari var. Bunlari cigner bilimsellikten cikarsan ancak nakledersin, tekrarlarsin oteye gidemezsin. Yuzyillardir sacma tartismalar yuzunden gidemedigimiz gibi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hoobastank -- 21 Mayıs 2010; 20:25:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ar_tryk
    quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ar_tryk
    quote:

yaşamı bir türden başka bir türe, yazılımını değiştirmek suretiyle, aktarmak

Yani varolan canlıyı değiştiriyorlar.

Okumaya zahmet etmemişsiniz! Devamınıda okursanız ve işlemi de anlarsanız veya biliyorsanız yaratılanın tam olarak yeni bir canlı olduğunu da anlarsınız! Genomu tam olarak şekillendirebiliyorlar, bu da yeni bir canlı demektir!
    Not; Yeni bir adı da var! Ama yaratan insan olduğundan biraz fazla yiyormuş yeni organizmamız!

Alıntı yaptığım yer yeni bir hücre yapıldı demiyor. Var olan canlının Programı değiştirildi diyor. Ben demiyorum. Onlar diyor. Yeni bir türe dönüştürdük diyebilirler tabii. Hepsine bakamadım. Programa da sonra bakarız.

Alttaki alıntı yapılanı daha iyi tarif etmiş, yazılım da yüklenmiş yani! Düğmeye basın,çalışsın, Evrim'i işbaşında görün!

" Craig Venter, yapay DNA’nın üretilmesinin ardından, “Bir hücreyi bilgisayar olarak görürseniz, işletim sistemi (yazılımı) hazır. Geriye sadece bu yazılımı yüklemek kalıyor”diye konuşmuştu; şimdi yazılım da yüklendi. "

• Ya gerçkten bunu düşünmüştüm
    5 yaşındayken bi kedinin tüylerine sürdüğü bi kağıdı kırıp yumurtanın içine koyup pişirmek istemiştim
    Annem izin vermedi o ayrı :
  • ilginç bir haber. umarım tıpta bir devrim olur.
    evrimle alakası yok bu arada bu konunun. ne kanıt ne anti tez evrim için.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.