Şimdi Ara

Bilim dogmatiktir (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
220
Cevap
1
Favori
5.310
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Anlıyorum da yöntem konusunda katılmıyorum sana. cahilin de konuşma hakkını savunuyorum. Saklı kalmasından yeğdir ve bu konuda çifte standardınıza karşı çıkıyorum.
    Gerçekçi değil ama söylediğin düşmanlık var çünkü, yok gibi davranırsak toplumsal bir psikozun içinde buluruz kendimizi. Bırakalım salsın insanlar emin ol herşey daha iyi olacak. Polyannacılık değil yaptığım, bu temele dayanıyor.
    Bu görmemeyi seçmek kurani bir itham, rahatsız edici, ağır bir itham ve çok nobran (uslüpta zirve yaptığım andır bu an not et) Suizan'ın dikalasıdır ayrıca bu (insan perspektifinde). Bu cesareti veren de kitap işte cahilin çatışmasından çok daha ötede, derinden, bilge ve erdemli insanların arasına sokulan nifaktır.
    Dedim ya çoğalmak gibi derdim yok, kehanetten kastım da bu; gelecekte ne olacağını bırakalım, ne olacaksa olacak bugünü düzeltirsek gelecek daha güzel olacak önermemiz ortak; ayrıştığımız nokta girişte yazdıklarım.
    Psikoloji-psikiatri biliyor musun hiç, bilmiyorum ama polyannacılık eleştirin pek ilgi alanın içerisinde olmadığı izlenimi bıraktı bende. aynı sorunun seni tekrar dine yönlendiren deneyiminde de mevcut olduğunu düşünüyorum.
    Tıklayan kitle amacımız, ortak olsa da, olay kişiselleşmeye başladı özele geçebiliriz daha rahat konuşuruz. Nasıl istersen tabii.. Konu dışına da çok çıktık asacıları reklam ettik burada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tekin G. -- 9 Mart 2019; 3:49:39 >

• Tekin G. kullanıcısına yanıt
    Öyle oluyor reklamı çoğaltıyoruz bir manada. Felsefe de psikoloji de bilmiyorum açıkçası sizleri ondan sevdim her yazdıklarınızı okuyorum ve öğreniyorum. Size karşı bu konularda bir şeyler iddia etmiyorum. Hee farkında olmadan yazdıklarım o alanlara giriyor ise bir şey diyemem. Eleştirini kabul ederim. Bu yazdığın ile polyanacılık yapmadığını anladım, diğer yazdığında o hisse kapılmıştım.

Ben de her türlü konunun konuşulması taraftarıyım, cahil adam sorsun tabi ki ama iddia etmesin hele bu üslupla. Bu inanan için de inanmayan için de geçerli bir durum. Ayrışmaya gidiyoruz hep bu şekilde. Farklı görüşlerde olduğumuzu başta kabul edip görüşümüzü savunacağız tabi ki de ama tek ben doğru biliyorum salaksınız siz üslubu doğru değil. Adam bilmediğini bilmiyor ve bir de iddia ediyor asıl sen bilmiyorsun diye işte bu üslup değişmeden biz toplum olarak ilerleyemeyiz.

Görme olayını da açmak isterim, Kur'an ve evren benim bakışımda tanrı yokmuş gibi tasarlanmıştır. Ancak akıl ve kalp ile Allah'ın varlığına inanılır. Bunu görmek için de doğru bakış açısı gereklidir. Farklı bakış açıları ile göremez insan çünkü Allah bu şekilde tasarlamış, seçim hep bizde, aynı şeye bakıp ben inanmayı sen veya başkası inanmamayı seçiyor neticede. Kastettiğim iddiam bu idi. Yoksa kimseyi küçük görmem ben, farklı gözle bakarsanız görürsünüz, bu bakış açısıyla göremezsiniz demek istemiştim.

Benim bakış açımdan sizler bir manada körsünüz, senin bakış açından ise bizler körüz. Zaten ayrıştığımız temel konu bu, ancak bu bizim birbirimize saygımızı azaltmamalı.

• hamza5806 kullanıcısına yanıt
    4 seneye yakın bıraktım inanmayı, Kur'an ı okudum ve bu kitabı muhammed'in yazamayacağını kabul ettim, sonunda da yazarının da Allah olduğunu kabul ettim özetle.

Kur'an da 19 ile başlayan bir konu, bir de miras ayetleri ile konu vardı ikisi de lazkopat isimli arkadaş tarafından açılmıştı. Uzun versiyonunu orada bulabilirsin. Hatta ben de bakayım olmadı kendi bilgisayarıma not alayım yazdıklarımı, not tutma adeti edineyim biraz
  • quote:

Orijinalden alıntı: torlofan

4 seneye yakın bıraktım inanmayı, Kur'an ı okudum ve bu kitabı muhammed'in yazamayacağını kabul ettim, sonunda da yazarının da Allah olduğunu kabul ettim özetle.

Kur'an da 19 ile başlayan bir konu, bir de miras ayetleri ile konu vardı ikisi de lazkopat isimli arkadaş tarafından açılmıştı. Uzun versiyonunu orada bulabilirsin. Hatta ben de bakayım olmadı kendi bilgisayarıma not alayım yazdıklarımı, not tutma adeti edineyim biraz
    Hocam yazar neden Hz Muhammed (sav) olamaz?

Mantiginizi merak ettim sadece yanlis anlamayin

Belki de baskasi yazdı?

Gerci baskasinin yazmasi hepten imkansiz 600lü yillardan bahsediyoruz tarihin yaziciligin gayet yaygın oldugu bir dönem o dönemde bu kadar buyuk bir dalavere dondurulemez

Dediginiz konulara hemen bakıyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• torlofan T kullanıcısına yanıt
    Yazdıklarında bir şey anlaşılmıyor.İnanıyormusun inanmıyormusun belirsiz.
    Sende diğer trollerden birimisin yoksa???
  • quote:

Orijinalden alıntı: hamza5806

Hocam yazar neden Hz Muhammed (sav) olamaz?

Mantiginizi merak ettim sadece yanlis anlamayin

Belki de baskasi yazdı?

Gerci baskasinin yazmasi hepten imkansiz 600lü yillardan bahsediyoruz tarihin yaziciligin gayet yaygın oldugu bir dönem o dönemde bu kadar buyuk bir dalavere dondurulemez

Dediginiz konulara hemen bakıyorum

Alıntıları Göster
    Hatice yazdı.

• quote:

Hocam bulamadim yav link verir misin?

• Reavero kullanıcısına yanıt
    İnanıyor olduğumu anlamaman ilginç, belirsiz bir durum yok ortada. Sen konuşmanın başını okumamışsındır.

Benim için trol kelimesi rpg oyunlarında olan yenmesi zor olan yaratık demekti. Burda herkes birbirini trol olmakla suçluyor da kim kimin trolü, nasıl trol olunur ben çözemedim. Bir aktrol ifadesini biliyorum malum partinin körü körüne savunanı demek.

Sen benim neyin/kimin trolü olduğumu sanıyorsun açıklar mısın?
    https://forum.donanimhaber.com/19-var-mi-yok-mu--136721290 diğerini ben de bulamadım. Bulursam yazarım linkini. Bu konunun sonlarına doğru olması lazım.

Kitabı Ya Allah yazdı ya da Muhammed yazdı demek zorundayız. Muhammed dışında birisinin yazdığını iddia etmek akıl dışıdır, en fazla yardım aldı diye iddia edilebilir. Epey kafa yormuştum bunlara Allah'ın yazdığına tam ikna olmamışken.
    Net suçlayıcı bir şey söylemedim.Başı sonu önemli değil.
    Sözlerinden bir şey anlaşılmıyor.

"4 seneye yakın bıraktım inanmayı" ok

"sonunda da yazarının da Allah olduğunu kabul ettim özetle."

Bu iki cümlen çelişiyor.

Trol meselesine gelince onlarca profili gizli insan var.
    Bir kısmında ateist olduğunu iddia edip. emperyalizmin için Din yerine Ateizmi yedeğe alabilirmiyiz çabası içinde.
    Bir kısmıda altı ayda bir dönüp dolaşıp duruyor.
    Dost acı söyler.
  • Reavero kullanıcısına yanıt
    Nasıl çelişiyor? Hayatımın bir döneminde 4 yıla yakın bir süre inanmadım, sonra da Kur'an ı okuyup epey uzun bir süreç sonunda ikna oldum diyorum.

Başka insanda da olabilecek şeyler bunlar. İnanır , inanmaz, sonra yine inanır sonra yine inanmaz. Çelişki yok ki bunda.

Benim profilim gizli değil, geçende bir başkası da beni başka birisinin yan hesabı olduğumu iddia etti bu da demektir ki ya benim gibi konuşan birisi oldu buralarda ya da sizler iftira atmayı normal buluyorsunuz.

Ben 35 yaşımdayım, öyle genç birisi değilim, kafam da karışık değil 8-9 senedir çok şükür. Hiç kimse inanç konusunda o çaba içerisinde olmaz bana göre. Ancak inanç bunalımı yaşayabilir ben yaşadım çok iyi bilirim o süreç sıkıntılıdır.
  • quote:

https://forum.donanimhaber.com/19-var-mi-yok-mu--136721290 diğerini ben de bulamadım. Bulursam yazarım linkini. Bu konunun sonlarına doğru olması lazım.

Kitabı Ya Allah yazdı ya da Muhammed yazdı demek zorundayız. Muhammed dışında birisinin yazdığını iddia etmek akıl dışıdır, en fazla yardım aldı diye iddia edilebilir. Epey kafa yormuştum bunlara Allah'ın yazdığına tam ikna olmamışken.
    hocam incili tevratı okudun mu hiç onlar hakkında ne dersin?

gerçi iksininde değiştirildiği kesin kendileri de kabul ediyor hele incil hepten felaket adamlar yüzlerce varyeteyi azalta azalta 4e indirdiler güya hala farklı şeyler çıkıyor arada

Eğer Muhammed'in kitabından yani Kur'an dan ikna olmasa idim onlara geçecektim. İnanma(ma) serüvenimdeki yaklaşımım bu idi. Tarihsel olarak bize en yakın iddiadan en eskisine gidip çürütmek ama beceremedim ve iman ettim sonunda. Diğerlerine gerek kalmadı benim için.

Tam olarak okumadım ama okuyacağım. Parça parça okumuşluğum var. Derin bir araştırma yapmayı planlıyorum özellikle tevrat üzerinde. İş güçten pek fırsat kalmıyor ama ileride düşünüyorum açıkçası.

Sen de meraklısın benim gibi eski insanların inanışlarına, araştırmak iyidir insanın ufkunu genişletiyor. Ben Mısır tarihini ve inanışlarını çok severim mesela, asya dinleri de çok ilgi çekici gibi duruyor ama çok bilgi bulamıyoruz bizim ülkemizde. Diğer konunda teke tek programının linkini vermiştim, orada konuşan adam gibi olmak isterdim açıkçası da bizler için zor

Ben biraz da tembelim açıkçası. Okumaktan ziyade birinin anlatması kolayıma geliyor daha çok. Ama en güzeli okumak.

• quote:

Eğer Muhammed'in kitabından yani Kur'an dan ikna olmasa idim onlara geçecektim. İnanma(ma) serüvenimdeki yaklaşımım bu idi. Tarihsel olarak bize en yakın iddiadan en eskisine gidip çürütmek ama beceremedim ve iman ettim sonunda. Diğerlerine gerek kalmadı benim için.

Tam olarak okumadım ama okuyacağım. Parça parça okumuşluğum var. Derin bir araştırma yapmayı planlıyorum özellikle tevrat üzerinde. İş güçten pek fırsat kalmıyor ama ileride düşünüyorum açıkçası.

Sen de meraklısın benim gibi eski insanların inanışlarına, araştırmak iyidir insanın ufkunu genişletiyor. Ben Mısır tarihini ve inanışlarını çok severim mesela, asya dinleri de çok ilgi çekici gibi duruyor ama çok bilgi bulamıyoruz bizim ülkemizde. Diğer konunda teke tek programının linkini vermiştim, orada konuşan adam gibi olmak isterdim açıkçası da bizler için zor

Ben biraz da tembelim açıkçası. Okumaktan ziyade birinin anlatması kolayıma geliyor daha çok. Ama en güzeli okumak.
    aynen ya Türkçe kaynaklar çoook az adam akıllı bir ingilizce olmadan Hristiyanlık Yahudilik ve İslam dışında bilgi almak çok zor

attığın konuyu okuyorum şuan dine mantık ekseninden bakan az sayıda tanıdığımdan biri oldun hemen herkes bir hacı hocanın ekseninden bakma peşinde adam 6000 sayfa risale midir nedir ondan okumuş 1 kez meal okumamış

hadisler hakkında ne düşünüyorsun ben şahsen çok ciddiye almıyorum

mezhepler hakkında ne diyorsun ben şahsen hiçbirine inanmıyorum İslam mantığına uyan hükümlerine değer verirsem veriyorum

Maalesef inanmak için kitap değil hacılar hocalar rağbet görüyor.

Ben mezhepsiz bir adamım. Ehli sünnet yüzünden dinden çıkmıştım zaten yeniden inanmaya başlayınca anladım ki ben bir daha o tarafa dönemem.

Bilgi kirliliği çok fazla Hz. Muhammed sonrası Arap tarihinde. 100-200 senelik sözel aktarım ile oluşturulmuş ve hadis kabul etme yöntemleri hatalı. Ancak ben ne hadis kitaplarının ne de mezheplerin art niyet ile yapıldığını düşünmem. Onlar da senin benim gibi Allah rızasını ummuşlardı aslında. Yaşadıkları zamanın koşulları onları o hatalara sürükledi.
    Bizlere sorgulayıp doğruyu bulmak düşüyor.

Benim Yöntemim şudur:
    1- Dinin sahibi Allah'tır. Peygamber dahil hiç bir insan dine ekleme çıkarma yapamaz.
    2- Din Allah katında İslam'dır ve Kur'an ile İslam dini son kez reform edilmiştir. Kur'an dışında din yoktur.
    3- Allah hiç bir konuda aciz bırakılamaz; Allah'ın dini bizim zamanımıza kadar eksiksiz gelmek zorundadır.
    4- Hz. Muhammed son elçidir ve Kur'an dışı vahiy almış olamaz çünkü elçilik de din de eksik yapılmış olur. O zaman Allah dini eksik bilrdirtmiş olur.
    5- Hz. Muhammed aynı zamanda bir kuldur ve onun bir sünneti vardır.
    6- Hz. Muhammed sonrası Arap tarihinde Kur'an ile ve Kur'an da anlatılan peygambere uymayan her türlü anlatım yalandır, yanlıştır red edilmelidir.
    7- Arap tarihinin Kur'an ile ve Kur'andaki Muhammed ile çelişmeyen kısmı akıl ile yorumlanarak doğru kabul edilebilir.
    Yani özetle Arap tarihi Kur'an ı doğru anlamakta kullanacağımız yardımcı kaynaktır. Asla dine yani Kur'ana ekleme kaynak değildir.

Maddeleri daha düzenli yazabilirim sanırım biraz düşüneyim ben hangi madde hangisi ile ilişkili ama demek istediğimi anlamışsındır sanıyorum.

Kur'an cı değilim ama o düşünceye yakınım en fazla. Bilinen Kur'ancıları da çok beğenmiyorum açıkçası. Çok fazla ehli sünnet düşmanlığı yapıyorlar ve hata ediyorlar. Kendime has düşüncelerim de var iddia boyutunda olmayan henüz. Kendimi geliştirmeye çalışıyorum, zira Türkiyedeki ilahiyatçılar bilim adamı hüviyetinden çok uzaklar ve çok kibirliler bu da bizleri çok zorluyor, doğru ve tutarlı bilgiye ulaşma konusunda.

Anladığım kadarıyla benzer düşüncelerdeyiz tarih okuması yapman çok güzel, insan daha güzel görüyor bir çok şeyi bu sayede.

• quote:

Maalesef inanmak için kitap değil hacılar hocalar rağbet görüyor.

Ben mezhepsiz bir adamım. Ehli sünnet yüzünden dinden çıkmıştım zaten yeniden inanmaya başlayınca anladım ki ben bir daha o tarafa dönemem.

Bilgi kirliliği çok fazla Hz. Muhammed sonrası Arap tarihinde. 100-200 senelik sözel aktarım ile oluşturulmuş ve hadis kabul etme yöntemleri hatalı. Ancak ben ne hadis kitaplarının ne de mezheplerin art niyet ile yapıldığını düşünmem. Onlar da senin benim gibi Allah rızasını ummuşlardı aslında. Yaşadıkları zamanın koşulları onları o hatalara sürükledi.
    Bizlere sorgulayıp doğruyu bulmak düşüyor.

Benim Yöntemim şudur:
    1- Dinin sahibi Allah'tır. Peygamber dahil hiç bir insan dine ekleme çıkarma yapamaz.
    2- Din Allah katında İslam'dır ve Kur'an ile İslam dini son kez reform edilmiştir. Kur'an dışında din yoktur.
    3- Allah hiç bir konuda aciz bırakılamaz; Allah'ın dini bizim zamanımıza kadar eksiksiz gelmek zorundadır.
    4- Hz. Muhammed son elçidir ve Kur'an dışı vahiy almış olamaz çünkü elçilik de din de eksik yapılmış olur. O zaman Allah dini eksik bilrdirtmiş olur.
    5- Hz. Muhammed aynı zamanda bir kuldur ve onun bir sünneti vardır.
    6- Hz. Muhammed sonrası Arap tarihinde Kur'an ile ve Kur'an da anlatılan peygambere uymayan her türlü anlatım yalandır, yanlıştır red edilmelidir.
    7- Arap tarihinin Kur'an ile ve Kur'andaki Muhammed ile çelişmeyen kısmı akıl ile yorumlanarak doğru kabul edilebilir.
    Yani özetle Arap tarihi Kur'an ı doğru anlamakta kullanacağımız yardımcı kaynaktır. Asla dine yani Kur'ana ekleme kaynak değildir.

Maddeleri daha düzenli yazabilirim sanırım biraz düşüneyim ben hangi madde hangisi ile ilişkili ama demek istediğimi anlamışsındır sanıyorum.

Kur'an cı değilim ama o düşünceye yakınım en fazla. Bilinen Kur'ancıları da çok beğenmiyorum açıkçası. Çok fazla ehli sünnet düşmanlığı yapıyorlar ve hata ediyorlar. Kendime has düşüncelerim de var iddia boyutunda olmayan henüz. Kendimi geliştirmeye çalışıyorum, zira Türkiyedeki ilahiyatçılar bilim adamı hüviyetinden çok uzaklar ve çok kibirliler bu da bizleri çok zorluyor, doğru ve tutarlı bilgiye ulaşma konusunda.

Anladığım kadarıyla benzer düşüncelerdeyiz tarih okuması yapman çok güzel, insan daha güzel görüyor bir çok şeyi bu sayede.
    Kutubu sitte hakkinda ne dusunuyorsun sence guvenilir mi?

Ben sahsen ozellikle tarikatlarin hunharca hadis uydurmasından dolayi hadislere 0 guven duyuyorum diyebilirim

Kuranın degistirildigi iddialari da var ama cok itibar etmiyorum 13 14 yuz yil oncesi cok uzak çok inanilmaz bir zaman dilimi degil ve isin icin 4 halife var onlar saglama almışlar sonradan emevilerin bu tarz bir sapkinlik yapmasi imkansiza yakin arada bir aklima gelen bir kuruntu sadece

Ona da bir konuda cevap vermiştim. Bir Müslüman Kur'anın değiştirilmediğini ispat edemez. Bir inanmayan da Kur'anın değiştirildiğini ispat edemez. Elimizdeki tek tarihi bilgi tutarsız Arap tarihi neticede.

Yazdığım maddelerin içerisinde var zaten bu husus Kur'an bize kadar aynen gelmek zorunda, bu Allah için zorunlu bir durum eğer biz sınanmak için yaratılmış isek bilmeliyiz Kur'an yani Allah'ın dini nedir. Hesap gününde Allah bizi hesaba çekecekse bize eksik bir dinden dolayı ceza veremez yani bu acizlik oluşturur.

He dersen nasıl korundu kitap: Hz. Osman zamanında yani sahabe döneminde ayrışmaya başladılar Araplar. Hz. Ali'ye itaat edilmemesi sonucunda ilk net ayrışma yaşandı sonradan bu ayrılanlar Sunni ve Şiiliği oluşturdular. İslam düşmanları Araplar içerisindeki münafıklar ve İsrailiyat dediğimiz şey üzerinden zaten daha peygamber zamanından beri hep vardı, ellerinden geldiğince Kur'an ı değiştirmeye çalıştılar ancak birbirinden ayrı 2 grup ve birbirinden çok uzak coğrafyalara ulaşmış bir Kur'an ı uğraşmalarına rağmen değiştiremediler.

Baktılar değiştiremiyorlar hadis adı altında dine eklemeler, çıkarmalar yaptılar. Sunni ve Şii tarafının hadisleri de mezhepleri de birbirinden çok farklıdır. Ancak ikisinin de iman ettiği Kur'an aynıdır. Hadislerde bu kadar ayrılırken Kur'an metni ortak olarak aynı ise değiştirilmemiş olması daha tutarlı bir çıkarımdır. Hee harekelendirmede az da olsa farklı Kur'anlar vardır tabi ki. Anlamsal bir değişim olarak yok ama.

Türkiyede meal/çeviriler de hiç bilimsel değil onun da sıkıntısı yaşanıyor bu arada.

Hadislere ve mezheplere ben de güvenmiyorum ancak dediğim gibi tamamen red etme diye bir yaklaşımım yok. Kutubi sitte 6 kitap demek. Zaten ehli sünnet de biliyor hadis kitaplarının tutarsız olduğunu bu sebepten yazılmış hadis kitaplarından derleme yapıp daha güvenilir yapmaya çalışıyor Kutubi sitte diyerek. Ancak onun içinde de kaba tahmin ile %30 dolayında hurafe hadis mevcut. Kalan %70 i ben red etmem peşinen.

Bakayım bu konuda da ciddi bir planım var henüz plan aşamasında gelecekte ilimde bir yerlere gelebilirsem bir bilgisayar programı ile Kur'an ile çelişen hadisleri elemeyi planlıyorum açıkçası. Çok ciddi emek istiyor bu işler, önce bir Arapça öğreneceğim inşallah.

• quote:

Ona da bir konuda cevap vermiştim. Bir Müslüman Kur'anın değiştirilmediğini ispat edemez. Bir inanmayan da Kur'anın değiştirildiğini ispat edemez. Elimizdeki tek tarihi bilgi tutarsız Arap tarihi neticede.

Yazdığım maddelerin içerisinde var zaten bu husus Kur'an bize kadar aynen gelmek zorunda, bu Allah için zorunlu bir durum eğer biz sınanmak için yaratılmış isek bilmeliyiz Kur'an yani Allah'ın dini nedir. Hesap gününde Allah bizi hesaba çekecekse bize eksik bir dinden dolayı ceza veremez yani bu acizlik oluşturur.

He dersen nasıl korundu kitap: Hz. Osman zamanında yani sahabe döneminde ayrışmaya başladılar Araplar. Hz. Ali'ye itaat edilmemesi sonucunda ilk net ayrışma yaşandı sonradan bu ayrılanlar Sunni ve Şiiliği oluşturdular. İslam düşmanları Araplar içerisindeki münafıklar ve İsrailiyat dediğimiz şey üzerinden zaten daha peygamber zamanından beri hep vardı, ellerinden geldiğince Kur'an ı değiştirmeye çalıştılar ancak birbirinden ayrı 2 grup ve birbirinden çok uzak coğrafyalara ulaşmış bir Kur'an ı uğraşmalarına rağmen değiştiremediler.

Baktılar değiştiremiyorlar hadis adı altında dine eklemeler, çıkarmalar yaptılar. Sunni ve Şii tarafının hadisleri de mezhepleri de birbirinden çok farklıdır. Ancak ikisinin de iman ettiği Kur'an aynıdır. Hadislerde bu kadar ayrılırken Kur'an metni ortak olarak aynı ise değiştirilmemiş olması daha tutarlı bir çıkarımdır. Hee harekelendirmede az da olsa farklı Kur'anlar vardır tabi ki. Anlamsal bir değişim olarak yok ama.

Türkiyede meal/çeviriler de hiç bilimsel değil onun da sıkıntısı yaşanıyor bu arada.

Hadislere ve mezheplere ben de güvenmiyorum ancak dediğim gibi tamamen red etme diye bir yaklaşımım yok. Kutubi sitte 6 kitap demek. Zaten ehli sünnet de biliyor hadis kitaplarının tutarsız olduğunu bu sebepten yazılmış hadis kitaplarından derleme yapıp daha güvenilir yapmaya çalışıyor Kutubi sitte diyerek. Ancak onun içinde de kaba tahmin ile %30 dolayında hurafe hadis mevcut. Kalan %70 i ben red etmem peşinen.

Bakayım bu konuda da ciddi bir planım var henüz plan aşamasında gelecekte ilimde bir yerlere gelebilirsem bir bilgisayar programı ile Kur'an ile çelişen hadisleri elemeyi planlıyorum açıkçası. Çok ciddi emek istiyor bu işler, önce bir Arapça öğreneceğim inşallah.
    EyvAllah hocam keyifli sohbetin icin teşekkürler

Neden hala daha anlamamakta ısrar ediyorsunuz?Ya da daha doğrusu neden kendinizi kandırmaya çalışıyorsunuz?

Bu yorumunuza cevap yazıp yazmamak konusunda tereddüt yaşadım.Zira o kadar açıklamama rağmen hala daha ''Senin soruların tanrıya ya da Allaha inanmamak üzere kurulu'' diyorsunuz.Halbuki önceki mesajlarımda kendimi gayet açık ifade edebildiğimi umuyordum.Ben deist düşünceyi benimsemiş bir insanım.Deist düşünce tanrıyı reddetmez daha doğrusu bir tanrının var olabileceğini fakat dinlerin olmadığını,Dünya ve evrene karışmadığını iddia eder.Kabaca tanımı böyledir.Siz ise hala daha ''Senin soruların Allah'ı bulmak üzerine değil'' düşüncesinde saplantılı bir şekilde kalmışsınız...

Bana cevap verdikten sonra diğer arkadaşlarla yaptığınız konuşmaları da kısmen okudum.Fakat içlerinde en dikkatimi çeken nokta ''Allah/tanrı var ise ve Kur'an diye bir kitap göndermiş ise; diye bir varsayımı kabul etmen gerekiyor öncelikle'' şeklinde ki ifadeniz oldu.Gerçi tartıştığınız arkadaş gereken cevapları vermiş fakat siz inatla bu düşüncenizi savunmuşsunuz.

Öncelikle bir insan bir şeye saplantılı bir şekilde inanmak istiyorsa bütün deliller bunun aksini söylese bile ona inanmaya devam eder. Kendisini buna şartlandırır.Aksini asla kabul etmez.Misal ileri sürdüğünüz ifadenin tersini siz hiç yaptınız mı?Yani kendi kendinize 'Kuran diye önümüze konulan bu kitabın bir insan tarafından yazabileceği varsayımı doğru olabilir mi?'' diye sordunuz mu?Muhtemelen sormadınız...Çünkü siz sorgulama yapmıyorsunuz.Her açıdan olayı irdelemek yerine sadece İslami bakış açısı ile olaya bakıyorsunuz ve islami bakış açınıza göre Kuranın doğru olduğuna inanıyorsunuz.Çünkü bunun aksini hiç düşünmemişsiniz.Düşündüğünüzü iddia ediyorsunuz fakat buna dair yorumlarınızda bir emare göremedim...

Bir de yine arkadaşlarla tartışırken ''ben ise Kuran ile daha sağlam müslüman olunacağına inanıyorum'' demişsiniz.Açık söylemek gerekirse Kuranı okuyan aklı başında bir insanın daha sağlam müslüman olmasına imkan yoktur.Bilakis Kuranı okudukça Kuranın ne kadar çelişkilerle dolu bir kitap olduğunu insan farkedecek ve dinden uzaklaşacaktır.Nitekim bunu bizzat tecrübe ettim.

Benim dinden çıkmam yani kendimi inaçsız olarak tanımladığım dönem 2012 yılına tekabül eder.2012 yılında 19 yaşında bir gençtim ve bütün ergenliğim dinimi yaşayarak geçirdikten sonra dinleri sorgulamış ve bunların saçmalık olduğunu farketmiştim.İsterseniz bunu biraz açayım.Belki inanırsınız belki inanmazsınız fakat yaşıtlarım 14-17 yaş arasında kızların peşinde koşarken,lay lay lom bir hayat sürerken ben beş vakit namaz kılar dahası bu beş vakit namazı evimin önündeki camide kılmaya özen gösterirdim.Bol bol dini belgeseller ve dini filmler izler,ilahiler dinlerdim.Annem dindar bir insan olmasından dolayı evimizde sürekli olarak dini kanallar açık olurdu.Özellikle ben de derin izler bırakan ve o dönem her pazartesi akşamı yayınlanan Mustafa Karataş hocanın dini programı her pazartesi evde mutlaka izlenirdi.Dahası yaşıtlarım televizyonlarda çeşitli diziler izlerken bizim evimizde sürekli olarak ''Kalp Gözü,Sırlar Dünyası,Büyük Buluşma'' gibi diziler takip edilirdi.Ben de bu duyduklarım ve izlediklerimden etkilenmiş oldum olacak ki gelecekte büyük bir islam alimi olmayı hayal eder,diyanetin yayınladığı İlmihalleri okur,Kuranı Kerimin arapçasını hatim ederdim...

Sonra bir gün farklı kitaplar okumaya başladım.Dünya Klasiklerini okumaya,Türk edebiyatına ait eserler okumaya başladım.Okudukça içinde yaşadığım ortam dışında hayatlarında olabileceğini gördüm.Eski Türk tarihine ait özellikle Ahmet Haldun Terzioğlunun Türkistan tarihi hakkında yazdığı romanlar en sevdiğim tarihi romanlar oldu.Buna paralel olarak tarihe ilgi duyduğum için Türk tarihini araştırmaya dahası genel olarak Dünya tarihine ilgi duymaya başladım.Bu da bana İslam tarihi dışında tarihlerin ve toplumların olduğunu,farklı kültürlerin olduğunu,farlı inançların olduğunu gösterdi.Dahası yıllar ilerledikçe evimize bir internet ve bilgisayarda alınmıştı.İnternet benim gibi tek bir hayat tarzı gören insanlar için gerçekten muhteşem bir icattır.İnternet sayesiyle oturduğum yerden Dünyanın farklı yerlerini görmeye başladım.Dünya genelinde çekilen belgeseller izlemeye başladım.Türk televizyonlarında göremeyeceğiniz türden 'Uzay ve Evren temalı'' belgeseller en çok dikkatimi çeken konular oldu.Dahası farklı kültürlere ait dizileri ve filmleri izledikçe farklı kültürden ve insanları gördüm,tanıdım.Okudukça,belgeseller izledikçe ve yabancı kültürden diziler/filmler izledikçe zihnim büyüdü,hayal Dünyam genişledi ve doğal olarak içinde bulunduğum toplumu inancı ister istemez sorgulamaya başladım.Aynen Matrix Filminde Neonun içtiği ''kırmızı hap''tan sonraki yaşadığı şaşkınlığı yaşamaya başladım.Dünya ve yaşadığım toplum her şey farklı görünmeye başladı

Fakat inanın ne okuduğum kitaplar ne de izlediğim belgeseller,diziler/filmler olsun bütün bunlar imanıma ağır darbe vuramadı.İmanıma darbe vuran tek bir kaynak vardı o da Kuranın ta kendisi oldu.Yanılmıyorsam ben Kuranın ilk tercümesini 16 yaşımdayken okumaya başladım.Bu arada okuduğum Kuran Elmalılı Hamdi Yazarın mealiydi.Yukarda da anlattığım üzere okuduğum kitaplar,izlediğim belgeseller beni şüpheye düşürmeye başlamıştı fakat tam olarak inancımı yok sayacak etkiyi yaratamamıştı.Ben de dinin ana kaynağı olan Kuranı okuyarak imanımı tazelemeye ve kuvvetlendirmeye karar verdim.Sonuçta beni şüpheye düşüren unsurlar muhtemelen şeytanın verdiği vesveselerdi.Kuran okuyarak bu vesveselerden kurtulacak ve imanım tamamen kuvvetlenecekti.Fakat tam aksi oldu.Kuran okudukça dehşete düşmeye başladım.Kendi kendime ''Ne bu?'' dediğimi bazı ayetlerde donup kaldığımı bugün bile hatırlıyorum.Misal en net hatırladığım ''tomurcuk memeli yaşıt kızlar'' ifadesi benim kanımı dondurmuştu.Hemen ''Ben ne okuyorum?'' diyerek kitabın kapağını çevirip baktığımı hatırlıyorum.Düşünün Kuran elimizdeyken küfürlü konuşmamaya,cinsellikten bahsetmemeye özen gösterirken,onu evimizin en üstünde tutarken inandığım kitap bana 'çat' diye cinsel ifadeler veriyordu.Cennet tasvirleri ise zaten beni iyice şüpheye düşürmeye başlamıştı.Dahası Kuran okudukça köleliğin kaldırılmadığını sadece bir düzen içine sokulduğunu,Peygamberin kimlerle sırasıyla cinsel ilişkiye gireceğini öğütleyen ayetlerin olması,barış dini olarak bize gösterilen dinin aslında ''Allahın dini Dünyada hakim oluncaya kadar onlarla savaşın'' gibi açık emirlerin olması,İslam olmayan beldeler ele geçirildiğinde bu yerlerdeki insanların canlarının ve mallarının İslam ordusuna helal olduğunu,müslüman olmayan kadınların cariye olarak satılabileceği dahası bu cariyelerin efendilerine köle olacağı ve efendilerinin de bu cariyelerle girecekleri cinsel ilişkilerde kınanmayacaklarına dair ayetlerin olması ve bir yığın şuan aklıma gelmeyen günümüz insan vicdanına hiç uymayan dahası mantığına uymayan ayetlerin olması bu kitaba olan inancıma en ağır darbeyi vurmuş oluyordu...Daha sonrada Kuranı kerimin mealini defalarca okudum.En az mealini 7 kez arapçasını 2 kez hatim ettiğimi söyleyebilirim.Her okuduğumda ''Oğlum şeytan vesvese veriyor.Dinleme onu.Kuran okumaya devam et.'' diyordum.Fakat öyle bir zaman geldi ki artık bu şüpheleri böyle ucuz sözlerle durduramayacağımı anladım.Ben de videoda arkadaşın üstünde sürekli durduğu üzere zihnimi ve düşüncemi zincirlerle bağlayan İslam inancının zincirlerini kırarak özgür düşünceye yani sizin deyiminizle 'organik düşünceye'' yol aldım.

Bu maksatla kendime ''Oğlum şüphen varsa özgürce düşün.Zaten İslam doğru dinse mutlaka bunu bulacaksın'' diyerek kendimi cesaretlendirdim.İnternette aynen sizin yaptığınız gibi birçok müslüman-inaçsız insan tartışmaları buldum,okudum.Hatta bir dönem bilirsiniz Agnostik.net diye bir site vs vardı.Orada da baya takıldım.Fakat hiçbir müslüman bu çelişkilere doyurucu cevap veremiyordu.İnançsızlar ise o kadar mantıklı düşünceler ileri sürüyordu ki cevap veremiyor ''Siz islamı bilmiyorsunuz'',''İslamı anlamak için arapça öğrenmek lazım.Kuranı ana kaynağından okumak lazım'' gibi şuan sizinde sığındığınız bahanelere sığınıyordum.Fakat ne kadar bahanelerin arkasına saklanırsam saklanayım içimdeki şüphe ve inançsız insanların ileri sürdüğü düşünceleri yok edemiyordum.

Sonrasında tarihe meraklı olduğumdan İslam tarihine baktım.Tarihe baktıkça İslamın savaşla yayıldığını gördüm.Gerçekten de öyledir.Açın Dünya haritasına bakın.İslamiyet İslam ordularının gittiği yerlere kadar yayılabilmiştir.Mesela bugün Balkanlarda yerli müslüman nüfusun olmasının nedeni Osmanlının en fazla Viyana'ya kadar gidebilmesinden kaynaklanmıştır.Yani İslam ordusunun gidebildiği yerlere kadar İslam yayılmıştır.Bu durum hrıstiyanlık için biraz farklı gelişmiş.Hrıstiyanlar içerden Romayı ele geçirdikten sonra Romaya hakim olmuşlar ve bu devlet aracılığıyla Hrıstiyanlığı yaymışlar.Zaten Rönesans ve reform hareketlerinden sonra hrıstiyanlığın sömürgeci devletler vasıtasıyla misyonerlerce yayıldığını biliyoruz.Yani ilahi din olarak ileri sürülen İslam ve Hrıstiyanlık genel olarak savaşla,baskıyla yayılan dinler olmuş.Dahası Türklerin de nasıl müslüman olduklarını öğrendikçe bizlere öğretilen ''Doğruların'' yalan olduğunu ''Yalan'' denilenlerin doğru olduğunu gördüm.Dahası coğrafi keşiflerle beraber keşfedilen yerlerdeki yerli halklarında İlahi dinlere benzer hiçbir dini inancı olmaması İslam inancı dahil tüm inançların bölgesel olarak kaldığını,her toplumun kendisine göre bir din yarattığını görmemi sağladı.Bunda tabi geçmiş devirlerde insanların inandığı dinleri öğrenmemde etkili oldu.Eski yunan tanrıları,Mısır tanrıları,Anadoluda var olan tanrılar vs bütün bunların insanların tarih boyunca 'din' yarattığını bana gösterdi.İşte dinden ayrılmam sürecimde böylece tamamlanmış oluyordu.

Tabi bu yazdıklarım sizin ve sizin gibi düşünenler için bir şey ifade etmiyor olabilir.Çünkü sizde belirttiğiniz üzere ''inanmak'' istiyorsunuz ''sorgulamak'' değil.İnanmak istediğiniz içinde inancınıza aykırı gelebilecek her şeyi düşünmek istemiyorsunuz.''Peygamber ortaya bir kitap koymuş.Bu gerçek demiş.Gerçek olmadığını kanıtlayın'' gibi bırakın bilimselliği;akıl ve mantığa dahi uymayan önermelerle karşımıza geliyorsunuz.Çünkü üstünde basa basa durarak söylediğim gibi siz ''inanmak'' istiyorsunuz 'sorgulamak' değil.

Bu mantığın sakat olduğunu daha ilk mesajımda verdiğim örneklerde ortaya koymuştum.Mesela siz Şirinler Köyünün gerçek olmadığını ispat edebilir misiniz?Şirinler köyünü ortaya atan adam ne diyor ''Eğer iyi bir çocuk olursanız belki bir gün şirinleri sizde görebilirsiniz'' demiyor muydu?Adam açık açık diyor ki 'İyi olursan şirinleri görürsünüz'' ben de şuana kadar şirinleri gören kimsenin olmamasını Dünyada şirinleri görebilecek kadar iyi insanların olmadığına bağlıyorum.Demek ki biz günahkar olmasak şirinleri apaçık görebileceğiz fakat işte günahkar olduğumuz için göremiyoruz.Aksini ispat etmediğin sürece şirinler gerçek olabilir değil mi?

Bu verdiğim örnek gibi daha nice örnek verebilirim.Kısacası ''Peygamer ortaya bir kitap koymuş.Bu gerçek demiş.Gerçek olmadığını ispatlayın'' demek bir cevap değildir.Bu sadece kendini kandırmaktır.

Sağlıcakla kalın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Long Nightt -- 9 Mart 2019; 15:17:49 >

• quote:

Nasıl çelişiyor? Hayatımın bir döneminde 4 yıla yakın bir süre inanmadım, sonra da Kur'an ı okuyup epey uzun bir süreç sonunda ikna oldum diyorum.

Başka insanda da olabilecek şeyler bunlar. İnanır , inanmaz, sonra yine inanır sonra yine inanmaz. Çelişki yok ki bunda.

Benim profilim gizli değil, geçende bir başkası da beni başka birisinin yan hesabı olduğumu iddia etti bu da demektir ki ya benim gibi konuşan birisi oldu buralarda ya da sizler iftira atmayı normal buluyorsunuz.

Ben 35 yaşımdayım, öyle genç birisi değilim, kafam da karışık değil 8-9 senedir çok şükür. Hiç kimse inanç konusunda o çaba içerisinde olmaz bana göre. Ancak inanç bunalımı yaşayabilir ben yaşadım çok iyi bilirim o süreç sıkıntılıdır.
    Git işine be bir dediğin diğerini tutmuyor. ebebil kuşu gibi daldan dala konuyorsun.
    İnanmamışda sonra inanmışda , İşimmi yok seninle uğraşacam. Hayatınız palavra.

İnanıp inanmadığınız belirsiz hadodan nerbat yazdıkların

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.