Şimdi Ara

Bilgisayar Müh. 2. ve 3. yabancı dil - Çince öğrenme

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12
Cevap
0
Favori
965
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bu sene üni. başlıyorum. 4 sene okurken ingilizcenin yanına 2. bir yabancı dil koymak istiyorum. Üni. bittikten sonrada çinceye başlamak. Bilgisayar mühendisi için 2. yabancı dil olarak en iyisi hangisidir 3 sene içinde öğrenebileceğim. Ve çince-japonca-koreceden yine bilgisayar müh. için en faydalısı hangisi olur?

Şuan 3. yabancı dil olarak çince düşünüyorum. Öğrenmesi yıllar süren bir dil ve binlerce sembolden oluşuyor. Şimdiden başlasam haftada bir tane sembol öğrensem 4 sene sonra 200 tane sembol öğrenmiş olurum. Haftada 1den fazla öğrendiğimde bu sayı artarda. Böyle bir öğrenme çince için yapılabilir mi? Faydalı olur mu?

• Bu biraz da senin amaçlarına bağlı bence.
    Genelde bilgisayar için birçok insan İngilizce yeterli diyor.Ama öyle normal İngilizce değil gerçekten ileri düzeyde İngilizce.

Çince öğrenmek için on binlerce karakter öğrenmeye gerek yok.Daha önce yazmıştım;
    Çince'de toplam 60 bin civarında karakter var.Fakat tabiki bunların hepsini anadili Çince olan insanlar da bilmiyor.
    Eğitimli insanlar bile 8 bin civarında karakter biliyormuş.Gazete okumak için 2500 karakter yeterli görülüyor.
    Karakter sayısı çok olduğu için State Council of the People's Republic of China buna bir standart getirmiş.
    Bu kurum toplam 8105 Çince karakteri standart karakter olarak belirlenmiş.
    Bunları öğrenmek için kitap almaya gerek yoktur.Ücretsiz kaynaklar var.
    8105 karakter şu sitede mevcut;
    http://hanzidb.org/character-list/general-standard
    Neredeyse tüm Çince karakterin olduğu bir kaynak arıyorum diyenler için de bir kaynak var.
    Bu kapsamlı eserin adı;Hanyu Da Zidian.Toplam 9 cilt.İçinde 60,370 karakter mevcut.

• rat.planet kullanıcısına yanıt
    Evet öyle gerçekten. İngilizcem b1. İlk sene sadece ingilizceye odaklanıcam. Sonra sürekli kullanmaya devam edeceğim için malum kaynakların iyisi hep ingilizce. İngilizce açısından sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum. Sadece ingilizcenin yeterli olması öğreneceğin diğer dillerde keyfine göre seçim yapman konusunda fayda sağlıyor. Ama bu aynı zamanda birden fazla seçeneğe ve kararsızlığa da neden oluyor.
    Asya üçlüsünden birinin dilini mutlaka öğrenmek istiyorum. Kıyaslayınca korece diğer ikisine göre çok daha kolay geliyor. Başka dillerle kıyaslayınca zor tabi ama çince-japoncaya göre daha kolay. Dil öğrenmek bana o ülkede iş imkanı, üni. okuma imkanı sağlayabilir. Bu açıdan japonya-g.kore çinden önde. İş bende bitiyor sanırım hangi ülke ilgimi çekiyorsa onun dili.

Peki hocam eğer çincede karar kılarsam bu dediğim haftada 1-2 sembol ezberleme işi bana çok büyük fayda sağlar mı gerçekten öğrenme aşamasına geldiğimde? Nasıl yazıldığını, telaffuzunu, anlamını bilmek falan.

• PilliBebek0 kullanıcısına yanıt
    Haftada 1-2 sembol çok az olur.Zaten öğretim materyalleri sembolleri de öğretiyor.
    4 sene ingilizce + x dilini çalışacağım. 4 sene sonra çinceye başlayacağım. Haftada 1-2 sembol olayı çinceye tam başlamadan önceki seneler için geçerli. Yinede çok az bir sayı mı?
    Birde çince bilen biri japonca yada korece öğrenmeye başladığında zorlanmıyormuş çünkü iki dilde de çinceden geçmiş çok kelime varmış. Bunun doğruluğu var mıdır?
    O şekilde çalışırsanız Çince karakterleri unutursunuz.Çünkü bir okumadığınız için tekrar etmemiş oluyorsunuz.
    Yine de siz bilirsiniz.

Japonca'da Çince karakterler kullanılıyor evet.
    Korece'de Japonca'ya göre daha az kullanılıyor.Korece'nin kendi alfabesi var ama Çince karakterler kullanılır.
    Öğrendiğim o 2 karakteri unutmamak için sürekli tekrar etmem gerecek. Karakter sayısı arttıkça daha çok tekrar demek bu. Ya düzgünce çince çalış ya hiç bulaşma olması daha doğru sanırım.
    Çinceden Japoncaya kolaylık sağlıyorsa bu tersinde de sağlar mı? Japonca bilen biri Çinceye geçtiğinde başlangıçta bazı karakterleri biliyor olarak başlıyor sonuçta. Ve bu kullanılan karakterlerin çizimi birebir aynı mı iki dilde de?
    Bu konuda daha önce detaylı cevap yazmıştım.Şu sayfadan okuyabilirsin;
    https://forum.donanimhaber.com/cince-japonca-korecenin-ortak-noktasi--130044635

Ben her zaman söylüyorum Çince öğrenmek diğer dillerden farklı olarak daha da farklı bir karar gerektiriyor.
    Öğrenmesi daha uzun süren bir dil ve farklı değişkenler var.İngilizce'yi iyi öğrenmeden zaten Çince öğrenilmez çünkü Türkçe kaynak yeterli değil.Var ama yeterli değil.
    https://forum.donanimhaber.com/cince-japonca-korecenin-ortak-noktasi--130044635

Çok teşekkürler uğraşıp cevap verdiğiniz için çok yardımcı oldunuz.
  • Hintçe düşündünüz mü? Bilgisayar Mühendisliği açısından bakacaksak Hintçe İngilizce'den sonra en çok işinize yarayacak dil olur.
  • İlk başlarda düşünmüştüm ama hindistanın teknoloji üretmemesi ve bu alandaki hintlilerin hepsinin ingilizce bilmesi yüzünden elemiştim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.