Şimdi Ara

Bilgisayar M. Yurtdışı Oranları , Apple Microsoft Çalışan Sayısı DEV REHBER ( GÜNCELLENDİ !!! ) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
256
Cevap
86
Favori
29.243
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
95 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Matematik hocam, zaten cok fazla secenegimiz yok  Siz neyi dusunuyosunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • The Killing Road kullanıcısına yanıt
    Benim aklımda işletme yada endüstri mühendisliği var şu anda ama değişebilir tabi. Ama Matematikle yapmak bilemiyorum. Seviyorum da matematiği ama bünye kaldırır mı bilemedim şimdi

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Oracle eklendi. Voodoo ve Nvidia ' da çoğu üniversiteden çalışan bile olmadığı için eklemedim

• Bu konuda biraz üzücü bir şeyler söyleyeceğim.

Koç mezunuyum, ve mezun olduğumuzda şöyle bir tablo oluştu: tam burslu arkadaşlardan az sayıda insan giderken %50-25 burslu pek çok arkadaş gitti maddi durumu iyi olanlardan.

Ailesinden böyle bir yardım alamayan arkadaşlar Türkiye'de çalışmaya başladılar, para biriktirdiler. Bir arkadaş mesela 2 sene boyunca ailesinin yanında kaldı, kendisine hiçbir şey almadan çalışıp para biriktirdi sırf Almanya'da mastera gidebilmek için, ki ailesi fakir bile değil, sadece tek başlarına göndermeye yeterli değil, %50 bursluydu bu bahsettiğim arkadaş. Gittiği okul çok iyi bir okul, ama paralı değil, bu para birikimi sırf orada yaşayabilmek içindi.

Almanya'da genelde ev kiraladığında yanında 3 kira depozito veriyorsun. Yani 1000 euro kirası olan bir ev tutarsan 4000 euro vermen gerekiyor oradaki ilk ayında, 40.478 TL ediyor bu an itibariyle. Bu sadece kira. Burada 34 yaşında arkadaş arabayı satıyor oraya yerleşebilmek için.

2.5 ortalamayla bu iyi okullara gidenler de var, yani üniversitedeki başarın da aşırı önemli değil.

Koç ben okuduğumdan beri burslu sayısını azalttı, tam ücretli okuyan çok daha fazla insan var artık, muhtemelen bu nedenle yurt dışına giden mezun sayısı da artmıştır.

• Odtüm farkını ortaya koymuş yine

• Yirikalische kullanıcısına yanıt
    selamlar hocam, sizin oldukça faydalı konularınız oluyordu
    -- ayrıca bu konuyu açan arkadaşa da teşekkür ederim --

siz neler yapıyorsunuz, şu an tr de misiniz, yurtdışı planları var mı

yüksek lisans dışında yurtdışına gidiş yolları hakkında ne düşünüyorsunuz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vezhack2 kullanıcısına yanıt

O yurt dışına çıkanların büyük çoğunluğunun hali vakti yerinde insanlar olduğu da bir gerçek. Yüzde 40 oranına kanıp da sadece buna bakarak tercih yapmamak lazım. Ben şahsen okulu 4 ortalamayla bitirip burs kazanacak olsam bile gidemem yurt dışına, doktora başvurusu veya ielts, toefl sınavları için bile param yok  

• quote:

Orijinalden alıntı: alimmm78

selamlar hocam, sizin oldukça faydalı konularınız oluyordu
    -- ayrıca bu konuyu açan arkadaşa da teşekkür ederim --

siz neler yapıyorsunuz, şu an tr de misiniz, yurtdışı planları var mı

yüksek lisans dışında yurtdışına gidiş yolları hakkında ne düşünüyorsunuz

Ben İstanbul'dayım hala, en azından 2023'e kadar da burdayım  

Çoğu ülkede çalışabilmek için önden iş bulup öyle gitmen gerekiyor, ve bunun için ülkeden ülkeye değişse de ekstra masraflar yapıyorlar, bürokrasiyle uğraşıyorlar, devlete bizim bu elemana şu şu sebeplerden ihtiyacımız var diyorlar, bazılarında ülke içinde gereken elemanı bulamadıklarını kanıtlamaları gerekiyor. Bu şekilde düşünürsek de sadece orada yetişmiş bir yazılımcı olmak yeterli değil, o ülkeye "getirilmemize" değecek bir özelliğimiz olması gerekiyor.

Tabi çok üst seviye olmamız gerekiyor gibi anlaşılmasın, ama Türkiye'de iş bulmada zorlanan bir yazılımcının da yurt dışında bulması zor. Hem bunlarla uğraşacaklar, hem de anadillerini bilmeyeceğiz.

Yakın zamanda giden arkadaş, hatta 2 hafta sonra falan gidecek, bir şirketle anlaşıp bizim şirketten istifa etti, burada senior developer ve Almanya'ya yıllık 56000 euroya gidiyor bir senior ünvanı olmadan, bundan daha yüksek maaşla başlayan yeni mezunlar var orada ama kendisi 30'lu yaşlarında.

İsteyen gider, o kadar zor bir şey değil, ama kollarını açmış bizi bekliyorlar gibi de değil kısacası. Mesela Android developer olarak gidilecekse çoktan birkaç sene Android tecrübesi + Google Play Store'da bulunan appler olması gerekebilir, ya da en azından kolaylaştırır. Türkiye'de çok tecrüben olmayan bir alana yönelebilirsin, ama orada anında fayda sağlayabileceğin yerlere gidebilirsin. Kalıcı oturma izni alıp zaten orada yaşıyor olursan oldukça kolaylaşır tabi bu durum.

Ben master düşünmüyorum, o yüzden gitmek istediğimde kendi alanımdaki işlere başvurmayı düşünüyorum deneyimli bir yazılımcı olarak. Master yapmak çok daha kolay, paran olsun yeter.

• hvl00 kullanıcısına yanıt

Mat capi omur torpusu valla Ie capi cok tatlı olur bence

• Yirikalische kullanıcısına yanıt
    Hocam konuyla alakasız da sektörde Boun bilkent koç ve sabancıyı karşılaştırabilir misiniz (tr)

Hocam bir de ee okuyup cs alanında çap yapma gibi durumlar olur mu olursa nasıl olur yani iş konusunda çok daha efektif olunmaz mı , mesela bana şöyle geliyor ; ee okuyup cs i master vs ile yürütülür ama tam tersi sanki çok mümkün değil gibi .Sizin düşünceleriniz neler?
    Teşekkürler

Hem çok zorlamaz hem de tamamlayıcı bir bölüm gibi. Nasip ama. Olursa iyi olur. Peki siz akademi mi düşünüyorsunuz? Mat okumadaki amaç nedir?

• Faydalı olmus hocam teşekkürler.

• hvl00 kullanıcısına yanıt

Evet hocam akademi dusunuyorum eeden devam etsem de, ama mata kaymak daha cazip geliyor, dunya uzerindeki en sevdigim şeylerden birisi

quote:

dunya uzerindeki en sevdigim şeylerden birisi

Diğeri megadeth mi hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jacob Robbins -- 19 Temmuz 2021; 22:5:57 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

Ayt matematiği 40 mı yaptınız 35 üstü yapanlara adınızı yazmışlardı, merak ettim 

• QueenofDisaster19 kullanıcısına yanıt

Yanlis hatirladigim yoksa evet

• O var 6s var bikac tane sey daha var buraya yazamayacagim 

• quote:

Orijinalden alıntı: haleptıplı

Hocam konuyla alakasız da sektörde Boun bilkent koç ve sabancıyı karşılaştırabilir misiniz (tr)

Hocam bir de ee okuyup cs alanında çap yapma gibi durumlar olur mu olursa nasıl olur yani iş konusunda çok daha efektif olunmaz mı , mesela bana şöyle geliyor ; ee okuyup cs i master vs ile yürütülür ama tam tersi sanki çok mümkün değil gibi .Sizin düşünceleriniz neler?
    Teşekkürler

Ben iş hayatında saydığın üniversitelerden birinin diğerine karşı üstün olduğu bir duruma denk gelmedim, anca patron bu okullardan birinden mezun olursa diğerlerine tercih edebilir, ama o bile düşük ihtimal.

CS girişli olup EE ile ÇAP yapan çok arkadaşım var, hiçbirinin bir işine yaramadı, EE girişli olup CS ile ÇAP yapanlar da var, onların da pek işine yaramadı, yine özelleşmek isteyenler master yaptı zaten.

Benim işe yaradığını gördüğüm ÇAP'lar hep matematik tarzı temel bölümlerden girip de mühendislik ile ÇAP yapanlar oldu, o alana kaymış oldular ve temel bölüm okudukları için de yaptıkları dereceden ek burs kazandılar.

İlk 100 bursu alıyor musunuz?

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.