Şimdi Ara

Bilgisayar 15-20 denemede açılıyor. Statik elektriklenme olabilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.790
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

uzun süredir canımı sıkan bir durum var bilgisayarımın açılması ile şöyle ki;

Kasa kapalı iken power'a bastığımda kasanın içindeki bütün fanlar full power çalışıyor yaklaşık 1-2 dakika kadar. Bu süre zarfında
    bios ekranı bile gelmiyor. Cd romun ışığı sürekli yanıp sönüyor, klavye için de durum aynı. Sonra kapanıyor makina. Normalde ilk
    bilgisayarı açınca önce bütün fanlar full power çalışır 0.50 - 1 saniye kadar sonra yavaşlar ve dıt sesi ile bios ekranı gelir ve wündows yüklemeye başlar. Ben o 0.50 - 1 saniye süren ilk fazda kalıyorum daha başlangıcında.
    Sonra 7-8 denemeden sonra 8nci denemde mesela 30 saniye kadar yine full fanlar çalışırken birden dıt sesi geliyor ve bios ekranı geliyor.
    Sonra 1-2 saniye sonra tekrar kapanıyor makina. Daha ileride 3-4 deneme sonrasında yükleme windows ekranına kadar geliyor ve yine kapanıyor.
    Yaklaşık 15 dakika sonra bilgisayar açılıyor eğer şansım varsa. İlk başlarda birkaç denemede windowsu açabiliyordum, şimdi çok zor oluyor
    makinayı açmak. İşin garip tarafı makina açıldıktan sonra 1 hafta- 1 ay aralıksız çalışabiliyor ben kapatmadıkça yada elektrikler gitmedikçe.
    Window'su yeniden başlat dediğimde sorun olmuyor çalışan makinada. Ama bilgisayarı kapatıp bir yarım saat beklesem, sonra tekrar açmaya
    kalksam yine aynı sorunla karşılaşıyorum. Sanki motorun bir parçası ısıncaya kadar bir çok deneme yaparız sonra motor çalışır ya aynı durum gibi.

Şunu fark ettim, çalıştırmaya başladığımda fanlar hızlı çalışıyor fakat hız bir yükseliyor bir alçalıyor. Yine aynı şekilde cpu'nun fanında
    mavi ışık var, o da evdeki ampüllerde voltaj düşmesi sonunda ışık şiddeti yükselir alçalır gibi seyriyor. Sonra power'a basılı tutup kapatıyorum pcyi.
    Kasanın arkasındaki düğmeden power'ı 1'den 0'a alıyorum. Sonra yine bilgisayar açma düğmesinden power'a basıyorum, 1 saniye kadar fanlar dönüp duruyor. Sanırım
    kalan elektrik gidiyor. Sonra power supply'i 0'dan 1'e alıyorum bu sefer fanlar ve cpu'nun ışığı yanıp sönmeden çalışıyor. Ama yine de 10 - 15 kere aynı
    procedürü denemem gerekiyor pc'yi açmak için. Başka ramlar taktım, harddiski değiştirdim yine de sonuç aynı. Anakart yada power suplly'dan şüpheleniyorum, fakat
    sorun şu ki bilgisayar bir açıldıktan sonra 1 yıl bile çalışır hiç durmadan öyle diim. Yeni pc toplamak istemiyorum, memnunum pcimden ama bu bilgisayarı açarken yaşadığım çile beni
    sıkmaya başladı gerçekten. Bazı yerlerde statik elektriklenme ile ilgili bişeyler okudum, denedim hatta duvara elimi değdirip anakarta power switchine dokunmayı,
    switch'i metal değdirerek açmayı ama işe yaramadı. Fikrinizi paylaşırsanız çok memnun olurum, nedir bu pc'nin sorunu. Makina 2 yıl oldu
    Zotac gts250
    2gb ocz ram
    Amd 6400
    Asus m2n anakart

Teşekkürler, iyi forumlar

• Bios versiyonunuz nedir?
  • Asus'un sitesinden bakmıştım, son versiyon ama bilmiyorum. bilgisayarı ilk aldığımda bios güncellemesi yapmıştım. Yine bu olayların üstüne tekrar güncelledim bios'u. Fark yok. Anakart pilini çıkarıp taktım yine de aynı. Hatta bütün donanımı parçalayıp tekrar birleştirdim.
  • Power sub ı değiştirip denedinmi ? veya enerji aldığın yere UPS takma imkanın varmı yani enerji dalgalı geliyorda olabilir.
  • UPS kullanıyorum zaten. Power supply değiştirmedim daha, OZC gerçek 600 watt. Yeni alabilirim fakat eğer sorun power supply'da değil ise elimde kalmış olacak yeni cihaz. Aynı şey anakart için de geçerli. Şüphelendiklerim : Anakart, power supplly ve statik elektrik yemesi kasanın. Fikrim yok. Windows başladıktan sonra herşey saat gibi çalışıyor, yeni donanim alsam buna yazık etmiş olacağım bi yerde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi icarusfly -- 16 Aralık 2010; 14:26:03 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.