Şimdi Ara

bıktım bu yağ karmaşasından

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
502
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • bi yağ alıyım dedim okumadığım konu kalmadı her konuda başa dönüyorum herkes bişey demiş.

efendim benim aracım 1999 130 binde 1,5 enjeksiyonlu sıralı sistem lpg li accent bu motorların yarı ömrü ortalama 250,000 km sanıyorum yani benim araba yarı ömrünün yarısına gelmiş :) 10,000 km de ortalama 10w-40 opet yağda 1 lt eksiltme yapıyor. yanlardan az miktarda da terleme yapıyor.

bana öyle bi yağ önerinki hem arabanın performansı artsın hemde yağ eksiltmeyi kessin hemde motoru korusun :))

mobil 10w-60 veya shell 15w-40 bu iki yağdan birisini düşünüyordum ama 10w-60 olmaz sanıyorum.

kullanım şeklim pekde sakin kullanım değil o yüzden performansa katkısı olarak bir yağ istiyorum. 0w veya 5w yağlar için performansa katkısı var deniliyor ama bu seferde eksiltme iyice artar diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selmand -- 9 Nisan 2012; 14:13:14 >

• castrol Edge 5w40 öneririm.. performansı ciddi olarak etkiliyor.. tam sentetik yağlar inanışın aksine kmsi yüksek araçlarda yarı sentetik ya da mineral yağlara göre çok daha iyi koruma sağlar... daha çok eksilmeye sebep oldukları inanışı da yanlıştır..

bence memnun kalacaksınız..
  • bende bu konuda düşüncelerimi paylaşıyım, benim 2006 model caddy aracım var, aracıma bugüne kadar hep 5-40 tam sentetik dizel araçlar için olanından motor yağı koydurttum, yüksek performanslarda ve uzun km.lerden sonra çok değil 200-300gr.kadar yap eksiltiyor ince bir yağ olduğundan diye düşünüyorum, yaz aylarında ise yarı sentetik 10-40 yada 5-30 yağ koydurtturuyorum, markalarda önemli yerli üretimleri geçin iyi olanı alın derim,
  • @selmand
    Bizde de 2001 accent 1.3mpi var..10w 40 yağın 10 binde 1 litre eksilmesini ciddiye almak gerekir.Motordaki aşınma kadar, lpg ile açığa çıkan yüksek ısı da etkili olmuştur diye düşünüyorum.Bu durumda, 10w-40 tan daha düşük viskoziteli yağlar kullanmak yanlış olur.

Belirttiğiniz iki seçenekte tercih edilebilir.

-Sentetik olarak tek seçenek, 10w-60 tam sentetik..4 lt Fiyatı 90-100 tl..
    -Mineral olarak 15w-40..4 lt fiyatı 45-50 tl..

Yağ bakımına ayırabileceğiniz bütçeye göre tercih sizin..
  • quote:

Orijinalden alıntı: selmand

şu konuya bakmışmıydınız?
    http://forum.donanimhaber.com/m_6792166/mpage_68/f_/key_vezir//tm.htm#59428767
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.