Şimdi Ara

Beyler bisikletin jant boyutu konusunda tavsiyeleriniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
68.455
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar 1.85 boy 75 kg biriyim. 1000 lira civarı bir mtb alacağım. Ancak 29' mu yoksa 26' mı alayım hala karar veremedim. Boyut tavsiyesi dışında bisiklet tavsiyelerinizi de alabilirim.

• bana 26 inç hep çocuk bisikleti gibi geliyor o nedenle 28-29 olanı al diyorum.

not;boyum kısa olduğu halde.
  • 29 için kontrolü biraz daha zor fakat uzun yolda daha avantajlı deniyor bir türlü bilemedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Seninle aşağı yukarı aynıyız ben 29 inç kullanıyorum...GAyet şık güzel oluyor.26 lar çocuk gibi kalıyor altımızda....Yalnız 29 lar yeni yeni piyasaya girdiği için iç lastik dış lastik gibi biraz sorun olan parçlar oluyor....
  • 26 jant her yerde kolayca bulunuyor . Ama 29 daha zor bulunur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: staraptorx

Arkadaşlar 1.85 boy 75 kg biriyim. 1000 lira civarı bir mtb alacağım. Ancak 29' mu yoksa 26' mı alayım hala karar veremedim. Boyut tavsiyesi dışında bisiklet tavsiyelerinizi de alabilirim.

26" ve 29" arasindaki farkin algilanabilirligi tamamen sizin kullanma sebebiniz belirler.

26" bir bisiklet 29" a oran ile kontrolu daha kolay zaman zaman manevralardada etkindir.

29" ise daha cok yol bisikletlerinde onem arz edebilir.Zira dag bisikleti ile uzun yol yapmak zaten (lastik degisimi haric) amaca yonelik degil.26" ile 29" ayni yolu gittiginizde tabii olarak 29" ile daha uzun olu daha az efor ile sarfedersiniz.Ancak bu fark yolun uzunlugu ile alakali.Yani 10 dakikalik bir fark tercih edilebilmesi icin yeterli degil.Hatta sahsi fikrim! Hayatim boyunca totale vuruldugunda 10 saatlik bir fark bile benim tercih etmemde etken olacak faktor degil.

Begeni konusu ise tamamen kisisel secimi etkiler.

Kendim 1.86 boy ve 88 kilo olmama ragmen tablo uzerinde XL kadro secmem gerekiyor.Ama L tercihim.Hatta L olmadigi vakit M kadro bile kendime gore avantaj,cunku bisikleti ben kullanacagim.Cok kastirsam dahi bisikleti,ona hukmedebilmeliyim.Bu benim tercihim tabikide.

• haftada iki kez jant teker değiştirdiğiniz için köşedeki tamircide 29 jant olmalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: körüklüotobüs

haftada iki kez jant teker değiştirdiğiniz için köşedeki tamircide 29 jant olmalı.
    1.85 boyunda 95 kiloyum. Önceden 26" kullanıyordum 1 yıldır 19" kadro boyunda 29" kullanıyorum. 26" e göre 29" un hiç bir dezavantajını görmedim. Yokuşlarda, arazide, düz yolda hiçbir sıkıntı yaşamadım.

İmkanınız varsa her iki boyu da deneyin. Hangisi sizin için daha rahat ise onu tercih edin.
  • jant boyu, boyunuz ve kilonuz ile ilgili değil hangi kullanım tarzını sevdiğinize bağlı bir durum, dolayısıyla boyunuz kadro boyu ile ilgili bir durum
  • ha birde daha önce çok defa yazdım ama konu açan arkadaşlar daha öncekileri okumadığı için tekrar tekrar söyliyeyim 29 jant diye bi olay yoktur. Oda bildiğiniz 28 janttır aralarındaki tek fark lastik kalınlığı farkıdır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rdegerli

quote:

Orijinalden alıntı: staraptorx

Arkadaşlar 1.85 boy 75 kg biriyim. 1000 lira civarı bir mtb alacağım. Ancak 29' mu yoksa 26' mı alayım hala karar veremedim. Boyut tavsiyesi dışında bisiklet tavsiyelerinizi de alabilirim.

26" ve 29" arasindaki farkin algilanabilirligi tamamen sizin kullanma sebebiniz belirler.

26" bir bisiklet 29" a oran ile kontrolu daha kolay zaman zaman manevralardada etkindir.

29" ise daha cok yol bisikletlerinde onem arz edebilir.Zira dag bisikleti ile uzun yol yapmak zaten (lastik degisimi haric) amaca yonelik degil.26" ile 29" ayni yolu gittiginizde tabii olarak 29" ile daha uzun olu daha az efor ile sarfedersiniz.Ancak bu fark yolun uzunlugu ile alakali.Yani 10 dakikalik bir fark tercih edilebilmesi icin yeterli degil.Hatta sahsi fikrim! Hayatim boyunca totale vuruldugunda 10 saatlik bir fark bile benim tercih etmemde etken olacak faktor degil.

Begeni konusu ise tamamen kisisel secimi etkiler.

Kendim 1.86 boy ve 88 kilo olmama ragmen tablo uzerinde XL kadro secmem gerekiyor.Ama L tercihim.Hatta L olmadigi vakit M kadro bile kendime gore avantaj,cunku bisikleti ben kullanacagim.Cok kastirsam dahi bisikleti,ona hukmedebilmeliyim.Bu benim tercihim tabikide.

26' da son kararımı vermiş bulunmaktayım. yakında satın alacağım. teşekkürler.

• boyum 1.68 bacak boyum 80 cm L kadro boyu almısım 20 inc oluyormus ama bana büyük geliyor daha rahat bir sürüş için ne yapılabilir ?
  • Boyum 1,65, kilom 55. Bacak boyumu bilmiyorum, nereye kadar ölçmek gerekiyor?

Kaç inç jant önerirsiniz? 27,5 nasıldır?
  • hocam boyunuza göre 26, 24, 20, 27.5, 29 jant herhangibir bisikleti tercih edebilirsiniz. bisikletin jant boyunun boyumuzla çok bir alakası yoktur. bisikletin kadroboyu ve açıları boyumuzla ve ölçülerimizle alakalıdır. (ektrem bir durum olarak bazı insanlar için uygun ölçülerde ve açılarda 29 jant için kadro üretilemiyor bu konuyu göz ardı ediyorum)
    jant ebadı daha çok kullanım amacı ile ilgili bir tercih. bisikletimizi arazi şartlarında keskin dönüşlerle ve akrobatik hareketlerle kullanacaksak jant ebadı küçük kontrolü kolay modellere yönelmeliyiz. downhill ve enduro bisikletler 26, bmx ve akrobasi bisikletleri 20 jant tercih ediliyor. daha uzun yollar ve sarsıntısız sürüşler hedefliyorsak jant ebadı büyük olan modellere yönelmeliyiz xc bisikletler ise 27.5 ve 29 a kayıyor.
    27.5 jantlarda bir güzellik var; ortada bir yeder olduğu için hem 26 nın hemde 29un avantajlarını barındırıyor ancak asla 26 kadar çevik değil 29 gibi sarsıntısız değil.
    ayrıca 29 tekerler hem daha ağır hem de ağırlık tekerin merkezinden daha uzakta, bu sebeplerle dönme direnci 26lara göre daha fazla. buna karşılık teker çapı daha fazla olduğu için engebelerden daha rahat geçebiliyor.
    boyunuza uygun rafine bir 29 kadro bulmanız biraz zor, 26 veya 27.5 kadrolardan tercih ederseniz biraz daha geniş bir listeden seçim yapabilirsinz.

• Eğer yoğun tempoda kullanıyorsanız 29 almanızı tavsiye ederim.Aslında mtb de 26 almak daha akıllıcaymış gibi gözükse de birkaç yıl sonra kullandığınız bisiklet küçük hissettirmeye başlatıyor ve sanki verim alamıyormuşsunuz gibi geliyor. En iyi bir bayi de ikisini de deneyin ona göre karar verin.
  • Buyuk kadrolarda kucuk jant olnayacagina gore 29 inch jant isteniyorsa buyuk ihtimalle L olcusunde kadro olacaktir. 26 veya 27,5 jant ve kucuk kadro olcusu cocuk bisikleti gibi geliyor...

• TrickStar kullanıcısına yanıt
    Selam benim vücut ölçüleri de seninki gibide aldığın bisikletten memnun kaldın mı neler yaşadın anlatabilir misin
  • stableRevulation kullanıcısına yanıt
    27.5 al bak keyfine. 29'un hantallığı yok 26'nın ufaklığı da yok. Tam ideal ölçü bence. Tabi bu 3 sene 26 kullanıp 27.5'a geçtikten sonraki fikirlerim.
  • Sağ ol. Bütçeye kıyabilirsem 27.5 bakarım ama 26 da olmuştu sana değil mi önemli olan kadro ayarının geniş ölçekte olması.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.