Şimdi Ara

Beyin minciklayan filmler listem

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
3
Favori
1.740
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Belli bir sira yok ama iclerinden birini 1. Siraya koymam gerekirse en beyin yakan memento olurdu
    -Memento
    -Interstellar
    -Matrix
    -A beautiful mind
    -Limitless
    -I origin
    -Inception
    -Lucy
    -The sixth sense

Şu an ilk aklima gelenler bunlar izledikce veya hatirladikca eklicem hepsi izlemeye deger filmlerdir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• David Lynch filmlerini izlemeni tavsiye ederim. Eraserhead, mulholland drive. (İzlediğim filmleri bunlar gerçi diğerlerini bilemiyorum )
  • The Prestige

The Usual Suspects

Vee zirve olarak 2001: A Space Odyysey var. İzledikten sonra kafa tertemiz oluyor. Üçüncü seferde bitirebilirdim filmi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şu lucy yoksa scarlet'in oynadığı lucy mi ?

Izlemediyseniz Predestination da güzel bir filmdir.
  • Evet onun da sonu bi garipti nice beyin yakmistir.

• mr.nobody
  • Shutter Island

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Memento en ağırıdır bence. Nasıl bi zaman çizgisi olduğunu anlamam 30dk mı almıştı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zindan adası ve tabiki dövüş kulübü olmazsa olmaz :)

• saydıkların çok bilindik heryerde geçiyor.

mullholand drive

vanilla sky

lost highway

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sommet de la montagne -- 27 Mart 2017; 12:32:27 >
  • Upstream Color diyerke izledikten sonra bana küfürler edeceğiniz filmi bırakayım şuraya.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Routine

The Prestige

The Usual Suspects

Vee zirve olarak 2001: A Space Odyysey var. İzledikten sonra kafa tertemiz oluyor. Üçüncü seferde bitirebilirdim filmi

Anlaşılması en zor film finallerinden biri kesinlikle 2001 uzay macerasıdır

Filmin sonu

Bölüm 1

Bölüm 2

Filmin sonuyla ilgili alıntı

Jüpiter ve Sonsuzluğun Ötesi

Biraz da Kubrick’in “Jüpiter” seçiminin üzerinde durmak gerekirse, Jüpiter, Güneş sistemimizin en büyük gezegeni olmasının yanında bilindiği üzere tanrılar tanrısı Zeus’u simgelemektedir. Aynı zamanda astrolojide Jüpiter, değişim ve gücün kaynağı olarak görülür. Yani güneş sistemimizde bir mutlak güç simgelemek isteseydik bunu ancak Jüpiter ile yapabilirdik. Böylelikle insan sonsuzluğun ötesine, Jüpiter’in içinde bulduğu evrenin bilincini temsil eden yekpare taş ile geçebilecektir. Evrenin bilgisine vakıf olmaya, aydınlanmaya başlayan insanlığın bu geçişini bir renk cümbüşüyle tasvir eden Kubrick, geçiş tamamlandıktan sonra bütün fütürizmini bir kenara bırakıp sürrealist bir ressam gibi hazırladığı beyaz odasına bizleri davet eder.

İnsanlığı temsilen kendini sonsuzluğun ötesinde bulan Dave, karşısında kendi yaşlanmış halini bulur. Usta bir geçişle yaşlı Dave arkasını dönerken astronot Dave -yani insanlığın rekabet tarihi- kaybolur. Kubrick açıkça insanlığın son yemeğini tasvir ederken bizleri de sona hazırlar. Yaşlı insanlık, onun temel yaşam kaynağı olan, vücudunun üçte ikisini kaplayan suyu, tarih boyunca yemek masasından hiçbir zaman eksik etmemiştir. Bu insanın son yemeği için de geçerlidir ve Kubrick’in yemek masası tasvirinde kristal bir bardağın içinde su vardır. İnsan doğasının sonucunda bu kadeh kırılır ve su zemine dağılır. Bulunduğu kabın şeklini alan su, kabı kırılsa dahi varlığını sürdürecektir. Bu eşsiz bilinç ve beden tasvirinden sonra son yemeğini yiyen insanlık kendini ölüm döşeğinde bulur. Artık beden kırılmış, çürümüş ve bilinç kalmıştır. Hayvanı geride bırakması gerektiğini anlayan insan ellerini son kez, bu sefer anlamış olmanın verdiği o dayanılmaz istekle “dikilitaş”a, mutlak “bilinç”e uzatır. Buradan Michelangelo’nun Sistine Şapel’in tavanındaki ünlü “Âdem’in Yaratılışı” freskine de bir gönderme yakalayabiliriz. Bunu bir de Strauss’un Nietzsche’nin başyapıtı Böyle Buyurdu Zerdüşt’ten ilhamla yazdığı senfonik şiirle birleştiren Kubrick, karşımıza yıldız-çocuğu çıkarır. Artık bilinç özgürleşmiş, hayvan ölmüş ve üstinsan doğmuştur. Peki, neden yıldız-çocuk? Bunu da senaryonun yazım aşamasında Clarke ve Kubrick tarafından akşam yemeğine davet edilen Carl Sagan’dan bir alıntıyla cevaplayıp yazımı sonlandırmak isterim:

“Hayatlarımız, geçmişimiz ve geleceğimiz, Güneş’e, Ay’a ve yıldızlara bağlıdır. Biz insanlar, atomların var ettiği doğayı ve onun heykeltıraşlığını yapan güçleri gördük. Bizler, evrenin bu kısmının gözleri, kulakları, düşünceleri ve duygularıyız ve sonunda, aslımızın ne olduğunu, kökenimizi merak etmeye başladık. Bizler, yani yıldız tozları, 10 milyar-milyar-milyarlarca atomun organize birlikteliğinden oluşan yıldızların ve sonunda bilince varan maddenin evriminin uzun soluklu sürecinde anlam bulduk, belki sadece Yeryüzü’nde, belki de tüm evrende… Biz tek bir türüz, yıldız ışığını toplayan yıldız tozuyuz.”

Yazının tamamı →http://filmhafizasi.com/bilinc-disindan-bilince-bir-uzay-macerasi-2001/

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• heisenbeng kullanıcısına yanıt
    o ikisi zaten beyin mıncıklama değil bildigin beyin yokeden :D

ayrıca bir Br Bad hayranı olarak nickine hem sevindim hem üzüldüm yanlış yazmışsın :D
  • Jersey Devil kullanıcısına yanıt
    bence Memento en hafifi :D Donnie Darko ,2001 A Space Odyssey ,Mulholland Drive,Eraserhead,Predestination şunlar varken Memento çok hafif kalıyo yanlarında :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jersey Devil

Memento en ağırıdır bence. Nasıl bi zaman çizgisi olduğunu anlamam 30dk mı almıştı

Olabilecegin en iyisi. Izleyiciyi bir nevi karakterin yerine sokuyor. Onun hafizasi 15 dakka oldugu gibi biz de bir sonraki sahneden sonra ne olmustu diye hatirlamaya calisiyoruz.

• buyrun efendim...

nocturnal animals (2016)
    enemy (2013)
  • Nolan zaten demişti seyirciye adamın yaşadığı kısa süreli hafıza kaybının nasıl bir his olduğunu yansıtmak amacıyla yapmış ve tabiki başarılı olmuştur :D bu arada OFPOF da yazarlık yapcam ilk yazım olarak aklıma direk filmler geldi bunu yazaym beyin yakan filmleri :D herkes izliyo malum
  • lordofrock84 L kullanıcısına yanıt
    Jake Gyllenhaal varsa bir yerde o filmde illa beyin yakacak yerler olması lazım bkz. Donnie Darko en efsosu buydu zaten :D
    Gece Hayvanlarını da gördüm konusu güzele benziyor da izlemedim ama en sevdiğim kadın oyuncu orda Amy Adams (Arrival filmide güzel beyin yakıcı olmasada ısıtır beyni orda aşık oldum Amy Adams'a) film güzelmi peki Nocturnal ?
    Enemy i biliyom da
  • quote:

Orijinalden alıntı: sommet de la montagne

saydıkların çok bilindik heryerde geçiyor.

mullholand drive

vanilla sky

lost highway

Mullholland la Lost Highway zaten David Lynch reyizin başyapıtları normal onların mindfuck olması :D
    adamın soyadı Lynch değilde Linç olsaymış uyarmış beyin linç ediyo :D Vanilla Sky ın da ispanyol versiyonu var o güzel ya bayagı
  • quote:

Orijinalden alıntı: veysel_444

Jake Gyllenhaal varsa bir yerde o filmde illa beyin yakacak yerler olması lazım bkz. Donnie Darko en efsosu buydu zaten :D
    Gece Hayvanlarını da gördüm konusu güzele benziyor da izlemedim ama en sevdiğim kadın oyuncu orda Amy Adams (Arrival filmide güzel beyin yakıcı olmasada ısıtır beyni orda aşık oldum Amy Adams'a) film güzelmi peki Nocturnal ?
    Enemy i biliyom da

dostum donnie yi unutmuşum.guzeldi... iki filmde güzel. gece hayvanları ve düşman, ama filmler bittikten sonra aa ne ara bitti diyip interneti araştıracaksin ve bi aydınlanma yaşayacaksın. kesinlikle izle
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.