Şimdi Ara

Beyaz eşya satışlarındaki düşüş yüzde 20'yi aştı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
608
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyaz eşya satışlarındaki düşüş yüzde 20'yi aştı

Türkiye’de beyaz eşya satışlarındaki düşüş sürüyor. Döviz kurunun artması, çip krizi nedeniyle üretimdeki sıkıntılar, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle hammadde sıkıntısı ve enflasyon nedeniyle düşen alım gücü gibi faktörlerin bir araya gelmesiyle birlikte beyaz eşya satışlarında bu sene Nisan ayında, geçen seneye göre yüzde 22 düşüş yaşandı.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin (Türkbesd) verilerine göre Nisan 2022'de Türkiye'de 661 bin 671 adet beyaz eşya satıldı. Nisan 2021'de kıyasla iç satışlarda yüzde 22 düşüş gerçekleşti.

İç satışlardaki düşüşe ek olarak Türkiye’deki beyaz eşya üretimi geçen senenin Nisan ayına kıyasla yüzde 7 geriledi ve 2,81 milyon adede indi. Nisan 2022'deki beyaz eşya ihracatı, Nisan 2021'e kıyasla yüzde 2 düşüşle 2,30 milyon adet oldu.

Ayrıca Bkz.Otomobil fiyatlarında enflasyon kaynaklı %20 zam beklentisi

Üretim sıkıntıları devam ediyor

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Can Dinçer, üretimi etkileyen faktörlerle ilgili olarak geçen ay bir açıklama yapmış ve şunları söylemişti:

“Artan navlun maliyetleri, enerji ve petrol fiyatları, Rusya-Ukrayna savaşı metal, çelik ve plastik fiyatlarının yüksek seyretmesine ve arzda sıkıntılara yol açıyor. Çip tedarikinde devam eden sorun, Rusya-Ukrayna krizi ve hammadde fiyatları nedeniyle zor bir yıl geçiriyoruz. Beyaz eşyanın en önemli girdisi olan yassı çelikteki vergiler sektörümüz açısından büyük endişe yaratıyor. Türkiye’de üretilen yassı çelik, kalite, miktar ve tedarik devamlılığı açısından sektörümüzün ihtiyacına yanıt veremiyor. Bu alanda korumacı politikaların, tedarik ve üretimde maliyet artışlarına neden olarak, enflasyonu da olumsuz etkileme riski bulunuyor”

Kaynak:https://www.dunya.com/ekonomi/beyaz-esya-satislari-yuzde-22-geriledi-haberi-658749

• Benim philips Tv 3 yıl içinde bozuldu. Tüketici hakem heyetine başvurdum. Kronik sorun diye. Çünkü internette baya şikayet var. Ekranda pırpırlanma oluyor. (modeli:43PUS6503) Eğer tamir olmazsa yeni bir Tv alamam. 2600 TL ye almıştım. Şimdi 4000 TL masraf çıkardı philips yetkili servisi.

Yani demek istediğim millet tamirata yöneliyor, milletin alım gücü düştü. Artık yeni bir beyaz eşya alacak durumda değil. 1 çamaşır makinesi ortalama 1-1.5 asgari ücret olmuş. Bu adam bırak çamaşır makinesi almayı karnını bile zor doyuruyor o asgari ücretle.

Asgari ücretin 1000-1200 TL olduğu zamanlar daha iyi bir hayat yaşıyorduk.
  • Benim philips Tv 3 yıl içinde bozuldu. Tüketici hakem heyetine başvurdum. Kronik sorun diye. Çünkü internette baya şikayet var. Ekranda pırpırlanma oluyor. (modeli:43PUS6503) Eğer tamir olmazsa yeni bir Tv alamam. 2600 TL ye almıştım. Şimdi 4000 TL masraf çıkardı philips yetkili servisi.

Yani demek istediğim millet tamirata yöneliyor, milletin alım gücü düştü. Artık yeni bir beyaz eşya alacak durumda değil. 1 çamaşır makinesi ortalama 1-1.5 asgari ücret olmuş. Bu adam bırak çamaşır makinesi almayı karnını bile zor doyuruyor o asgari ücretle.

Asgari ücretin 1000-1200 TL olduğu zamanlar daha iyi bir hayat yaşıyorduk.

• Fiyatlar %120 arttığı için satışlar düşüyor olmasın? 7-8 Bin tl olan buzdolabi şimdi 17- 18 bin tl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yimmasabi -- 24 Mayıs 2022; 20:02:56 >
  • Yalan Geçen sene aynı satış miktarı vardı aynı cirp miktarı vardı. Bu sene de aynı miktar %125 ciro fazlası var.

• Second sister kullanıcısına yanıt
    başkan geçtiğimiz kasım 3500 e aldığım buzdolabı şu an 6000 olmuş neden acaba bir düşün ?

• ARISLCK kullanıcısına yanıt

Demek istediğim ben rapor çıkarttım geçen sene 450 kalem soğutucu dolap derindondurucu satılmış. Bu sene aynı 500 satılmış.

• Artık %22 oranında daha az beyaz eşya alabiliyoruz.Hayal bile değildi gerçek oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-88F831FC4 -- 24 Mayıs 2022; 21:4:7 >
  • wolf silver W kullanıcısına yanıt

valla öyle. ben de robot süpürge alacaktım 2 bindi o zaman parayı biriktiremedim sonra o 20 Aralık kkm çıktı dolar düştü falan ucuzlayacağını beklerken hoop bunlar oldu 3,5... nedir ya 2022 yılında

• yimmasabi kullanıcısına yanıt

sonbaharda ekim/kasım ayında yeni bir buzdolabına niyetlenmiştim.

7500 TLye bulup, almadığım ürün şu an neredeyse 2 katı olmuş.

• Takip ettiğim Grundig buzdolabı 5799 TL'den 13 bine çıktı! Akakçe 5799'a düştüğünü göstermiyor bile.
    https://www.akakce.com/buzdolabi/en-ucuz-grundig-gsnd-6384-s-gardirop-tipi-no-frost-fiyati,1148888360.html

• yimmasabi kullanıcısına yanıt
    Sene 2005'te evlenirken Bosch buzdolabını 900 TL'ye almıştım. Nerden nereye.. Fiyatlar 20 kat artmış..

Alabildin mi?

• sedatistan kullanıcısına yanıt

Tüketici hakem heyetine başvuru yaptım ama pek bir umudum yok. Philipsten yeni bir Tv istemiyorum. Sadece kronik sorununu düzeltse yeterliydi. Zaten ondan öncede ekranın sağ köşesinde 2-3 gri leke oluşmuştu. İnternette araştırdığıma göre bazı kişiler bunun toz olduğunu belirtmişti. Artık herhangi bir philips ürününe yaklaşmiyorum bile.

Maddi durumum olsaydı yeni bir Tv alsaydım Philips Tv'sini alırdım çatıdan aşağıya atardım. Bunu videoya alıp youtubeye yüklerdim. En azından tepkimi böyle gösterirdim. Zaten çoğu kişi philips Tv lerden şikayetçi çok sıkıntıları çıkıyormuş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Bende de var o dediğin toz gibi şeylerden, 55 ekran var bende. Dediğin gibi demekki hepsinde oluyormuş.İzlerken sorun teşkil etmiyor ama ekran beyaz olduğunda köşelerde grilikler görüyorsun.

• Allah yeni evlenenlerin yardımcısı olsun..

• Neden düşüyor acaba? Ev kiraları çarpı 2-3 olunca milletin maaşı başka şeye yetmediğinden olabilir mi? 2-3 bin liraya satılan dolapların 12-13 bine çıkması da bir neden olabilir mi? vasat çamaşır ve bulaşık makinelerinin 10 bini görmesi de olabilir belki...

• Bir bulaşık makinesi 10 bin olursa buzdolabı 15 20 bin arası gezerse o da en giriş orta seviye lüx olanları değil. %22 azalma bence yalan. En az %30 40 arası düşüş olması gerekiyor enflasyonun %70 i ( yersen) geçtiği bir ülkede beyaz eşya satışları %22 düştü demek ilkokul çocuğunu kandırmakla eş değer gerçi onlar bile kanmaz artık. En az benim görüşüm %40 düşmüştür... Millet uzaya çıkacam diye 1 beyaz eşya alamaz oldu. Nasıl ülke iflas bayrağını çekti sonbaharda moratoryum ilan edecekler az kaldı.

• insanlar evlilik bile yapmayabiliyor bu devirde. zaten üstüne ekonomik durumları iyi değilse tuz biber oluyor.

bizim için sorun değil de kaluk kız nüfusu bayağı bir artacak gibi gözüküyor.

• ekonomistlerin dediği yolda sudden stopa doğru gidiyoruz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.