Şimdi Ara

BENZİN VS DİZEL HESAPLAMA YARDIM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
548
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba 2.el araç alacağım fiat bravo düşünüyorum benzin ve dizel arasında kararsız kaldım kendimce bir hesaplama yaptım ne kadar doğru bilemiyorum hesaplamada yardım edecek arkadaşları bekliyorum şimdiden teşekkürler

öncelikle aracı en az 4 yıl kullanmayı düşünüyorum bu süre artabilir 5-6 sene olabilir ve yılda 10000 km yapıcam çoğunlukla şehir içi en fazla yarım saat veya 45 dakikalık yolculuklarım olacaktır

dizelde 1 depo ile 1000 km yaparım diye hesapladım ortalama 5litre tüketim ve 1 depo yaklaşık 230 tl ye doluyor

benzinde 1 depo ile 800 km yaparım dedim ortalama 7 litre tüketim ve 1 depo yaklaşık 270 tl ye doluyor

evet arkadaşlar benim hesaplamalarım bunlar yanlış veya eksik bir şey varsa düzeltirseniz sevinirim

sonuçta sormak istediğim soru yapılan bütün hesaplamalardan sonra dizele ortalama 4000-5000 tl fazla vermeli miyim yoksa benzinli araç mı tekrardan şimdiden teşekkür ediyorum

• 5 senede 50.000 km için dizele gerek yok bence.Dizeli alırken benzinliden fazla ödeyeceksiniz.Aradaki fark 5 yılda yakıtla eşitleniyor.dizel bu 5 yıl içinde bir arıza yaparsa bütün hesapları çöpe atın yaptığınız masrafla kalırsınız.Ayrıca bakımları benzinliye göre daha pahalı.Şehir içinde kullanılacaksa dur kalk yaparak dizelde 6-7 yakar.
  • Benzin iyi oşır gibi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bLack3ds kullanıcısına yanıt
    çok doğru söylemişsiniz ben olsam benzinli alır 1500 tl brc lpg taktırırım en uygunu bu şekilde olur yaptığım hesaba göre satarkende lpgli ve lpg siz fiyatı aynı olmayacaktır. hem benzinde şehir içi 7 litre malesef 8-9 min ort olur dizelde ise 6.5-7 altına düşemezsin ama şehir içi dediğin 10 bin nüfuslu ufak tefek yerdir 2 tane ışık vardır orası ayrı konu 2 senede veya 20 bin km de lpg kiti kendini amorti ediyor kalkıpda brc altına bi kit taktırmayın sorunları bitmez
  • Kardeş s.a

bravo 1.4 t-jet alırsan lpgli olanları tercih etmeye çalış. en azından lpg masrafından kurtulursun aynı zmanda hemde ekonomik araban olut bu tarz hersaplamalar yapmamış olursun. Ayrıca sana şöyle bir hesap yapayım.

dizel için

ş.içi 6*3.90=23 krş

ş.dışı: 4*3.901= 15 krş

benzin/lpg için

ş.içi=10*2.20= 22 krş
    ş.dışı= 8*2.20= 18 krş

yakarsın.
  • mevsimsiz_kar45 kullanıcısına yanıt
    Lpg kitini kendisi taktırsa daha iyi olur aslında.Nasıl muamele yapıldığına şahit oluyorsun ve iyi bir ustaya teslim edilebilir.İçin rahat oluyor :)

Özellikle belirtmek isterim ki; km hesabını kuruş üzerinden yapmak yanlış.Ülkenin hiç bir ilinde yakıt fiyatları sabit değil ve ne zaman ne olacak bilmiyoruz.En ucuz İstanbul'da ve doğuya gittikçe fiyat artıyor.

Litre bazında en mantıklısı...Lpg de 12 litre yakarsa bile zarar etmez üstelik dizele vereceği 5 binlik farkla 5 yıl gezilir :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bLack3ds -- 13 Ekim 2015; 3:30:43 >
  • Dizel yakıtı ucuz ama sanayide çok uzer sizi. Sahsen boyle az kullanim için benzinli tavsiye ederim.

Kendi adacimin 5-40 yag yag filtresi hava polen filtresi 100 tl ye gelirken dizelde bu fiyat 170 180 tl ye çıkıyor. Keza baski balatasi falan filan hep daha pahalı. Benzinli rahattir :)

• az km yapmis bakimli dizel bulursan dizeli al 120hp olani aklini aliyor adamin,temiz bulamazsan benznli iyi.satarken dizeli daha kolay elde cikarmakta cabasi

• Hangi şehir içi bu dizel 5 benzin 7 litre yakıyor.

• Bursadayim sadece tahminim öyle gayet sakin kullandigim icin

• yasinnn3 Y kullanıcısına yanıt
    Bursada 1.6 bravo yu 7nin altına zor dusurursun. Hadi 6.5 olsun.
    Benzinde ise 8-8,5 lt.

• bLack3ds kullanıcısına yanıt
    aynen bende öyle diyorum 2 sene lpg kiti amorti 3 senede karla gezer bir diğer durum lpg 93 oktan benzinden daha sessiz çalışıyor çevreyi en az kirleten yakıt hepsini bir kenara bırak dizel motorun sesi benzinlinin sessizliğinden bile tercih meselesi olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dkerem2

Kardeş s.a

bravo 1.4 t-jet alırsan lpgli olanları tercih etmeye çalış. en azından lpg masrafından kurtulursun aynı zmanda hemde ekonomik araban olut bu tarz hersaplamalar yapmamış olursun. Ayrıca sana şöyle bir hesap yapayım.

dizel için

ş.içi 6*3.90=23 krş

benzin/lpg için

ş.içi=10*2.20= 22 krş
    ş.dışı= 8*2.20= 18 krş

yakarsın.

4 kişilik bir aile için siz olsanız hangısını tercıh ederdınız LPG düşünmüyorum senede maksımum 5000 KM yaparım aracları yakıtları ve 0,9 le 1,6 arac tuketim degerleri için örnek verdım

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-dacia-emsalsizdir-236190192/detay#technical-details
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-sahibinden-temiz-arac-219288821/detay/

• quote:

Orijinalden alıntı: teeKin

quote:

Orijinalden alıntı: dkerem2

Kardeş s.a

dizel için

ş.içi 6*3.90=23 krş

benzin/lpg için

ş.içi=10*2.20= 22 krş
    ş.dışı= 8*2.20= 18 krş

yakarsın.

4 kişilik bir aile için siz olsanız hangısını tercıh ederdınız LPG düşünmüyorum senede maksımum 5000 KM yaparım aracları yakıtları ve 0,9 le 1,6 arac tuketim degerleri için örnek verdım

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-dacia-emsalsizdir-236190192/detay#technical-details
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-sahibinden-temiz-arac-219288821/detay/

Senede 5bin yapacaksanız benzinlide kullanırsın. Dizeller pahalı zaten gerek yok.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.