Şimdi Ara

BenQ Zowie XL2731 27' 144Hz 1ms - 1999 TL (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
0
Favori
4.603
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    2 yıl boyunca 1080p çözünürlükte 27 inç flat panel bir monitör kullandım. Sizden ricam, bu bahsini ettiğim 2 yıllık kullanımım süresince gözüme gözüme ateş eden şeyler devasa pikseller değildi de neydi açıklar mısınız? Basit bir hesapla piksellerin boyutunu mukayese etmek mümkünken siz neyin muhabbetini yapıyorsunuz acaba hocam? İnsanları yanlış yönlendirmekten fazlasını yapmazsınız bu şekilde.

1920x1080p 23.6 inç piksel boyutu 0.272 mm

1920x1080p 27 inç piksel boyutu 0.311 mm

2560x1440p 27 inç piksel boyutu 0.233 mm

Diyebilirsiniz ki bu 23.6 ve 27 inç arasında neredeyse hiç fark yok, gündelik kullanımdaki etkisi aradaki sayısal farktan çok daha fazla göze çarpıyor. Ha gidip monitörle aranıza 80-90 cm gibi bir mesafe koyuyorsanız haklısınız o koşulda pikseller hiç de bile büyük gelmez.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • zipmaker kullanıcısına yanıt
    Hocam fiyatlara bakıyorum da size sunabileceğim daha iyi alternatif bir model ne yazık ki bulamıyorum fiyatlar nedeniyle. Yine de hangi monitörü alırsanız alın pivot gerçek anlamda bir ihtiyaç. Eskiden, ne gereksiz bir şey, neden ekstra ücret ödeyeyim ben bu aparat için derdim lakin fark ettim ki kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş...

• Hocam hadi tn kötü gözükür de ips panelde parlaklıkla vs durumu kapatıyor bence. Tnde 24 de de hafif gözüküyordu dibine girince. 27 tnde sıkıntı olabilir ama ips bence sıkıntı değil

Bu arada ips veya va 1080p 144hz tavsiyeniz varmıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Süleyman Çakır. -- 2 Haziran 2020; 0:31:53 >
  • Süleyman Çakır. kullanıcısına yanıt
    Ne yazık ki deneyim ettiğim monitör sayısı 5' i ancak geçer hocam o nedenle daha deneyimli arkadaşlardan tavsiye alırsanız daha iyi olacaktır.

• 2020 yılında TN panel konusu açılıyor hala şaka gibi

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-22C714979

2 yıl boyunca 1080p çözünürlükte 27 inç flat panel bir monitör kullandım. Sizden ricam, bu bahsini ettiğim 2 yıllık kullanımım süresince gözüme gözüme ateş eden şeyler devasa pikseller değildi de neydi açıklar mısınız? Basit bir hesapla piksellerin boyutunu mukayese etmek mümkünken siz neyin muhabbetini yapıyorsunuz acaba hocam? İnsanları yanlış yönlendirmekten fazlasını yapmazsınız bu şekilde.

1920x1080p 23.6 inç piksel boyutu 0.272 mm

1920x1080p 27 inç piksel boyutu 0.311 mm

2560x1440p 27 inç piksel boyutu 0.233 mm

Diyebilirsiniz ki bu 23.6 ve 27 inç arasında neredeyse hiç fark yok, gündelik kullanımdaki etkisi aradaki sayısal farktan çok daha fazla göze çarpıyor. Ha gidip monitörle aranıza 80-90 cm gibi bir mesafe koyuyorsanız haklısınız o koşulda pikseller hiç de bile büyük gelmez.
    Gözüne ateş edenin kullandığın monitörün dandikliği olabilir mi?

• incubus İ kullanıcısına yanıt
    Hocam kusuruma bakmayın boş bir kimse olmadığınıza inanaraktan sizi ciddiye almıştım da hata etmişim, üzgünüm.

• sen üzülme gülüm incinme
    canımın içi iki gözüm sakın küsme
    bana hediye bırak bütün kederleri ben ağlarım ikimizin yerine
  • Benq gaming serisi monitör kullanmamış, komşusunda, arkadaşında, amcasının oğlunda gören tiplerin yorumlarına aldırış etmeyiniz.

Monitör işinde Benq oyun, Dell iş için tek alınması gereken markalardır. Gerisi faso, fisodan ibarettir.

Uzak doğunun 4k monitörlerine kırk basar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Piksel yoğunluğu nedir?

Aklıma deli sorular :))

• Arkadaşlar bu herkesin tavsiye ettiği İps paneller bir benimmi gözümü ağrıtıyor acaba ? Dandip laptopumun ekranında 5 gün çalışıyorum gayet iyi, ancak 1 gün asus mat ips ekranda çalışıyorum sözde gözü %70 daha az yoran teknoloji, gözlerim kan çanağı gibi oluyor. Ben Normal tn panelden daha memnunum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Allahını seven üzerime toprak atsın ya. "Yıl olmuş 2020 TN panel konuşuluyor" diyen var.

Paşam sen o zaman average response time'ı 5ms olan, sadece windows'ta mayın tarlası oynarken ve gezegenler hizaya girdiğinde 1ms görebildiği için orada "1ms" yazılan IPS panelli monitörlerle keklenmeye devam.

Tüm panel tipleri, IPS, VA ve TN düşük hz ve yüksek ms ile üretilir. Panel üretiminden sonra panelin hz ve tepki süresini artırmak için overclock benzeri bir işlem yapılır ve monitörünüz 120+hz ve 10ms- değerlerine ulaştırılır. Uzun vadede sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde bu değerleri en iyi veren panel tipi TN paneldir.

Ayrıca Zowie gibi kaliteli TN panel kullanan bir firmanın TN panel monitörünün renk performansı 1.500 liraya ölücülük yaparak aldığınız IPS panelin renk performansından daha iyidir.

1.500TL IPS panel şahane diye salıyorsunuz ortaya, 250cdm kandela parlaklık var, 6bit renk derinliği var, allahın unuttuğu srgb ya da ntsc'yi falan anca %80 kapsıyor. iki pikselin arasına kafam sığar.

Şu TN diye laf ettiğiniz 2.000TL'ye satılır mı diye laf ettiğiniz monitör 8Bit, 320cdm2 %98sRGB destekliyor. Ki yine 400cdm2, DCI-P3 %90, 10bit renk derinliği olan TN paneller var ortalıkta.

IPS ve TN panelde kaliteden bağımsız olarak göreceğiniz tek stabil fark izleme açısıdır. TN ne kadar kaliteli olursa olsun, eğildiğinizde ya da çapraz baktığınızda hafif kararma yapar görüntüde. IPS'de bu olmaz. Çünkü bu likit kristallerin sıralanma açısı ile alakalı. Zaten TN VA IPS adını veren de bu kristallerin dizilim tekniğinin adı.

Fikriniz yok zikriniz var resmen ya.

Ayrıca şu monitörü alacak olan adam CS:GO, PUBG falan oynayacak. Adama kakalayacaksınız IPS diye daha kaliteli diye daha ucuz diye AOC falan. Kör olacak, rakibini 10 saniye sonra görecek, ölecek durmadan sonra TTNET'e ve CS:GO'nun hitbox'ına sayacak "vuruyorum vuruyorum niye ölmüyo" diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi allmightymihawk -- 3 Haziran 2020; 12:6:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: daquied

Piksel yoğunluğu nedir?

Aklıma deli sorular :))
    piksel yoğunluğu ekranda belli bir alana düşen piksel sayısıdır. Genelde PPI diye tabir edilir. İnç başına düşen piksel sayısı demek. Ne kadar fazlaysa o kadar iyi olur. Ekran boyutu arttıkça PPI'ın da artması gerek.

Bir de Pixel Pitch var. O da iki piksel arasındaki mesafedir. Piksel yoğunluğu arttıkça mantık olarak Pixel pitch de azalır. Pixel pitch de ne kadar düşükse o kadar iyi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: allmightymihawk

Allahını seven üzerime toprak atsın ya. "Yıl olmuş 2020 TN panel konuşuluyor" diyen var.

Paşam sen o zaman average response time'ı 5ms olan, sadece windows'ta mayın tarlası oynarken ve gezegenler hizaya girdiğinde 1ms görebildiği için orada "1ms" yazılan IPS panelli monitörlerle keklenmeye devam.

Tüm panel tipleri, IPS, VA ve TN düşük hz ve yüksek ms ile üretilir. Panel üretiminden sonra panelin hz ve tepki süresini artırmak için overclock benzeri bir işlem yapılır ve monitörünüz 120+hz ve 10ms- değerlerine ulaştırılır. Uzun vadede sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde bu değerleri en iyi veren panel tipi TN paneldir.

Ayrıca Zowie gibi kaliteli TN panel kullanan bir firmanın TN panel monitörünün renk performansı 1.500 liraya ölücülük yaparak aldığınız IPS panelin renk performansından daha iyidir.

1.500TL IPS panel şahane diye salıyorsunuz ortaya, 250cdm kandela parlaklık var, 6bit renk derinliği var, allahın unuttuğu srgb ya da ntsc'yi falan anca %80 kapsıyor. iki pikselin arasına kafam sığar.

Şu TN diye laf ettiğiniz 2.000TL'ye satılır mı diye laf ettiğiniz monitör 8Bit, 320cdm2 %98sRGB destekliyor. Ki yine 400cdm2, DCI-P3 %90, 10bit renk derinliği olan TN paneller var ortalıkta.

IPS ve TN panelde kaliteden bağımsız olarak göreceğiniz tek stabil fark izleme açısıdır. TN ne kadar kaliteli olursa olsun, eğildiğinizde ya da çapraz baktığınızda hafif kararma yapar görüntüde. IPS'de bu olmaz. Çünkü bu likit kristallerin sıralanma açısı ile alakalı. Zaten TN VA IPS adını veren de bu kristallerin dizilim tekniğinin adı.

Fikriniz yok zikriniz var resmen ya.

Ayrıca şu monitörü alacak olan adam CS:GO, PUBG falan oynayacak. Adama kakalayacaksınız IPS diye daha kaliteli diye daha ucuz diye AOC falan. Kör olacak, rakibini 10 saniye sonra görecek, ölecek durmadan sonra TTNET'e ve CS:GO'nun hitbox'ına sayacak "vuruyorum vuruyorum niye ölmüyo" diye.
    Kardeşim çok teknik yaslamışsın tebrik ederim. Bize böyle langır lungur değil ne dediğini bilen adam lazım.

• Hayır sırf sağdan soldan "IPS daha iyi" lafını duydunuz diye ya da 2 3 tane tırt makale okudunuz diye gelip panel eksperi kesilmiyor musunuz cidden komedi.

en az 500cdm2 kanela parlaklık olmadan

en az 10 - 12 bit Color depth olmadan

En az %95 DCI-P3 ya da adobeRGB ya da yeni çıkan rec2020 renk gamutunu göstermeden.

KALİBRASYON SERTİFİKASI VE DESTEĞİ OLMADAN! IPS paneller yüksek renk ve parlaklık performansı için kalibrasyon sertifikası ile satılır ayrıca çoğu firmanın satış sonrası kalibrasyon hizmeti vardır. Keza 1 2 senede o renk performansında kaymalar bozulmalar olur, firma teknik ekibi gelip tekrar kalibre eder monitörü.

Allah rızası için 1.500, 2.000TL'ye IPS panel monitör almayın. Mal mı abi bu insanlar 1500 liraya IPS satıyor, kimi 4.000 5.000 liraya satarken.

Fotoğrafçılar, tasarımcılar, kurgucular gerizekalı mı gibip 10K'ya Eizo ya da BenQ IPS monitör alıyorular 1.500TL'ye IPS AOC ya da 3.000TL'ye Viewsonic IPS varken.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi allmightymihawk -- 3 Haziran 2020; 12:22:16 >

• allmightymihawk kullanıcısına yanıt
    İroni olarak yazmıştım hocam. Piksel sayanlar varmış ya panelden panele inçten inçe değişir 1080p 24 inçte de sayılır piksel yoğunluğuna aralığına bağlı. Renk gamutu da var mesela ama herkesin takıldığı 144hz 1ms(yazılımsal olarak oda) 24 27 olması diğerlerine bakan yok. Yok sayıyorum yok renk kötü vs :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi daquied -- 3 Haziran 2020; 12:21:3 >
  • daquied kullanıcısına yanıt
    Ha pardon abi, anlamadım. Neyse bilmeyen okur öğrenir en kötü.

IPS ÇOK İYİ Ha, IPS EN İYİ RENK HA TN DE RENK YOK HA AOC ALDIM 1.000 LİRAYA IPS'DE GRİNİN ELLİ TONUNU GÖRCÖM HA diye gezmeyi bırakırlar umarım.
  • Ya özür dilerim 27 inç 1080p'de markadan markaya nasıl piksel yoğunluğu değişebiliyor valla bi izah eder misiniz?
  • LeftEyeNine L kullanıcısına yanıt
    Şöyle ki, tüm monitör markaları kendi panellerini kullanmaz. Ayrıca marka aynı olsa da farklı panel üreticileri var. AUO (ilk ve en iyi gaming monitörü paneli üreten firma), LG (IPS konusunda iyidir), Samsung (TV ve Telefon konusunda iyi ama sadece kendine çalışıyor), Sony (yine tv konusunda efsane ama o da dışarı vermiyor bildiğim kadarıyla) gibi başı çeken firmalar var.

Şimdi üretim demek maliyet demek. Satış için de Türkiye gibi ülkelerde ucuza satmak da lazım, dolayısı ile her panel kalitesi aynı değil. A Grade, B Grade, C Grade paneller var. Üretilecek monitörün son kullanıcı hedeflemesine göre, satış fiyatı aralığına göre ve daha bir çok konuda alınacak kararlarla bu panel tipleri kullanılıyor. Premium ve pahalı ürünlerde A Grade, atıyorum daha ortalama ürünlerde B Grade, GAMEPOWER, James Donkey işte ne bileyim ZORTGAMİNG gibi 300TL'ye monitör satanlar da C grade panel kullanıyor çünkü daha ucuza alıyorlar panel üreticisinden kalitesine göre. Böylelikle daha ucuza satabiliyorlar ama panel çöp yani aslında.

Panel kalitesini belli eden şeylerden biri de zaten piksel yoğunluğu ve aralığı, ayrıca üretim kalitesi de önemli çünkü kalite düştükçe ölü piksel ihtimali de artıyor.

Bazen mesela aynı marka hatta aynı modelde bile panel farkı olabiliyor. Bu tamamen panelin stoğu ya da şirketin satış politikası ve hedeflemesi ile alakalı. Atıyorum 2018 ağustosta üretilmiş bir markanın bir modeli A Grade kullanıyor, 6 ay sonra farklı modeller çıkıyor diyelim ve ticari açıdan önceki modelin maliyetini düşürmek istiyorlar, bu noktada o modelin yeni üretimlerini B Grade yapabiliyorlar. Böylelikle aynı marka aynı model olmasına rağmen kalite farkı olabiliyor ama bu çok rastlanan bir durum değil tabi.

Yani para çokomela herşey de olduğu gibi. O yüzden işte dünya çapında bilinirliği ve güvenilirliliği olan markalardan alışveriş yapmak lazım. Almadan önce modeli bir araştırmak lazım.

Dedemin bir lafı vardır ben ucuz satın alacak kadar zengin değilim diye. O hesap.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi allmightymihawk -- 3 Haziran 2020; 13:14:15 >

• Ürünü almayı düşünen arkadaşlar için faydalı bir inceleme.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.